FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ÚČETNICTVÍ

odpovídal(a): Redakce

Vydaná faktura

Můžu dát do daňových příjmů za rok 2016 jenom zaplacenou část faktury? Nebo můžu celou fakturu přesunout do dalšího roku?


odpovídal(a): Redakce

Vyřazení auta

Jak mohu vyjmout firemní vozidlo z firmy s.r.o. ? Firemní vozidlo je přihlášeno na jméno jednoho z jednatelů firmy ( momentálně v LDN) , nemá platnou technickou kontrolu ( oprava vzhledem k počtu závad a stáří vozidla nerentabilní).. Musí se platit silniční daň , přeto , že Firma nevykazuje již žádné příjmy ? Lze pozastavit činnost s.r.o. aniž by proběhlo nějaké vyrovnání mezi společníky ?



odpovídal(a): Redakce

Kontrola z finančního úřadu

Dobrý den, v listopadu roku 2014 jsme vystavili opravné daňové doklady k pohledávkám k insolvenci. v Listopadu roku 2016 přišla kontrola z FÚ s tím, že pohledávky nebyly zjištěné a proto jsme neměli nárok upravovat DPH. Vedení rozhodlo, abych udělala opravné daňové přiznání k PO roku 2014. V roce 2014 jsme účtovali Opravné daňové doklady 343/6. Nevím jak toto opravné daňové přiznání udělat. HV přeci nemůžu opravit, když ve výkazech je pořád stejný. Mám tento rozdíl dát na nějaký jiný řádek 100 až 162 přiznání? Vím že dodatečné přiznání se má vyplnit tak jak by to mělo opravdu vypadat, ale nepřijde mi správné opravovat Hv. Můžete mi prosím poradit? Moc děkuji a přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

Fakturace

Dobrý den potřebovali by jsme poradit se zakládáním faktur.Využíváme u dodavatele dropsihipping dobírkou přímo k našemu zákazníkovi.Zákaznikovi vystavíme fakturu našim jménem platba dobírkou na faktuře jsme dodavatel my a odběratel zákazník.Zboží obědnám u dodavatele a on vystaví fakturu kde dodavatel je na faktuře dodavatel já jsem na faktuře jako odběratel a zákazník je na faktuřr jako konečný příjemce.zboží dodavatel předá dopravní společnosti a ta od zákazníka vybere peníze,které pošlou dodavateli a dodavatel nám vyplatí rozdíl mezi vystavenou fakturou co jsme účtovali my zákazníkovi a dodavatel nám jak tyto faktury máme k sobě přiložit jde to započíst nebo jak se to prosím řeší děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňový a účetní odpis

Dobrý den. V dubnu 2016 jsme přeúčtovávali bývalé zaměstnankyni (účetní) náklady za opravu účetnictví účetní firmou. Je to samozřejmě nedobytná pohledávka. Jakým způsobem ji můžu odepsat (a zda vůbec) Nebo jak postupovat. Předem děkuji za odpověď. M.T.


odpovídal(a): Redakce

Náběh EET

Dobrý den, jsem OSVČ a mám následující podnikání. V přírodě připravuji hry pro děti ve formě krabiček, ukrytých na určité trase. Aby bylo možné krabičky najít, je třeba si na mém webu zakoupit a stáhnout herní plán, pomocí kterého je možné krabičky najít. Při nákupu plánu umožňuji platbu kartou. Plán je také možné si za úplatu (platba v hotovosti) zapůjčit přímo na trase hry. Pomocí tohoto plánu pak děti s rodiči krabičky hledají, plní různé úkoly a na konci dojdou k pokladu ze kterého si vezmou odměnu. Z mého pohledu je toto prodej služeb nikoli prodej zboží. Mám v tomto pravdu? Jde mi o to, do jaké fáze EET spadám. Podle mého názoru prodej služeb spadá až do poslední fáze a povinnost zavést EET tedy budu mít až v roce 2018. Mám v tomto pravdu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Neplnění daňových povinností účetní

Dobrý den, zjistil jsem, že má účetní, která za mě měla podávat daňové přiznání, poslední dva roky toto neudělala. Zjistil jsem to teprve včera a je mi jasné, že je to třeba co nejdříve řešit. Mám z toho celkem strach. Chci se zeptat, co mám dělat? Co mi hrozí a jak přesně bych měl teď postupovat? Díky


odpovídal(a): Redakce

Paušál na auto

Dobrý den, jsem zaměstnancem a na vedlejší činnost jsem OSVČ. Mohu si do nákladů dávat auto které je psané na manžela ? On náklady neuplatňuje. Děkuji. Dobrý den, aby bylo možné uplatnit veškeré výdaje související s provozem auta, tedy včetně odpisů apod., tak musí být auto zařazeno do obchodního majetku. Zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností volí pro zjištění základu daně z samostatné výdělečné činnosti zpravidla výdajový paušál, v takovém případě jsou však ve výdajovém paušálu zahrnuty již všechny výdaje. S pozdravem Dobrý den, mám nákup a prodej, tak se mi výdajový paušál nevyplatí. Jakým způsobem bych mohla dát do nákladů alespoň paušál 4000.- nebo 5000.- měsíčně ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Podnikatel nebo s. r. o.

Dobry den, mel bych dotaz ohledne dane a vsech odvodu. Mame maly rodinny obchod, pracuje tam 6 clenu nasi rodiny. Momentalne cinnost obchodu je napsan na otce jako OSVC a my jako rodinny prislusnici mu pomahame, na konci roku otec vzdycky poctive rozdeli vydelek. Ma otazka zni mame cca denni trzbu 17 000kč/denne, za rok cca 6 120 000kc, odecet vsech nakladu je cca 80%, takze zisk je pak cca 1 224 000kč, odecet zdravotni a socialni pojisteni + dane vyjde na cca 34%, takze uplne cisty vydelek je cca 807 840 kc/rok a kazdy clen rodinny dostane cca 134 640kc/rocne. Moje otazka zni neni pro Nas lepsi podnikat jako firmu sro, kdy rodinne prislusnici budou zamestnanci firmy? mohl byst emi uvest nejaky priklad vypoctu? dekuji moc za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Auto a výdaje

Dobrý den, jsem zaměstnancem a na vedlejší činnost jsem OSVČ. Mohu si do nákladů dávat auto které je psané na manžela ? On náklady neuplatňuje. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Podnikání v USA

Dobrý den, obracím se na Vás ohledně rady při podnikání v USA. Rád bych začal podnikat na Amazonu v USA ovšem není mi jasné pár formalit ohledně DPH. Rád bych se zeptal zda-li se musím stát identifikovanou osobou pokud využiji PPC reklamu od Amazonu a pokud využiji službu FBA (zboží bude ze skladu Amazonu odesláno přímo k zákazníkovy). Amazon mi poté zašle dvakrát týdně výdělek (mínus jejich provize a poplatky za FBA). US Amazon platí daně v USA nikoli v EU jako např. Facebook díky čemuž bych např. za reklamu musel být identifikovanou osobou. Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Účetní doklady

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda zaměstnanci lze proplatit doklad vystavený a zaplacený koncem minulého roku? A dále zda z účtenky-daňového dokladu do 10.000 Kč lze zaměstnanci proplatit pouze některé položky (doklad obsahuje i položky, které jsou pro soukromé účely zaměstnance - př. v papírnictví, kde nakupoval papíry pro firmu si koupil i modelínu pro vnuka a vše je na jedné účtence, nebo platba na benzínce, kdy je společně s PHM na účtence i nápoj - lze proplatit pouze papíry, resp. PHM?)děkuji moc za pomoc a za to, že poradnu provozujete!


odpovídal(a): Redakce

Staré zásoby

Dobrý dne, v podnikání mám zásoby za cca stotisíc, které jsou neprodejné z důvodu záruční doby.Je nějaká možnost, jak se jich zbavit, abych nemusela doplatit DPH? Zásoby jsou staré cca deset let-jedná se o obuv. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pronájem nemovitosti

Dobrý den. Pronajímám byt na §7, který mám v obchodním majetku, odpisuji i technické zhodnocení a leasing. Zároveň jsem na MD a ráda bych se odstěhovala na venkov k matce. Můžete mně prosím poradit, zda můžu toto své podnikání komplexně i se všemi odpisy a leasingem převést na manžela (pokračoval by v nich), s tím, že by si zařídil na tuto činnost ŽL? Byt je v SJM. Nebo mám ještě možnost ukončit podnikání a byt pronajímat podle §9 dlouhodobě, můžu v tomto případě rovněž pokračovat ve stávajících odpisech a splátkách ve výdajích (byt byt vyřadila z obochodního majetku)? Prosím o rozebrání obou variant a předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Účtování nákladů

Vážení, prosím o radu. Firma s.r.o. plátce DPH nakoupila od občana starý vysokozdvižný vozík ve výši 15.000,- Kč /naúčtováno na účet 501 Dr.H.M./. Vozík dala do servisu a ten provedl opravy a revize ve výši 29.000,- Kč bez DPH. Můj dotaz zní, zda mohu 29.000,- Kč naúčtovat na úč.511 nebo celkovou cenu 15.000,-/nákup/+29.000,-/servis/musím sečíst a účtovat na úč.022 ? Děkuji za odpověď. K.D.


odpovídal(a): Redakce

Rozpis fakturace

Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou, Jsme s.r.o., plátci DPH. Hlavní činnost - dopravní značení. Zákazník si u nás objednal montáž dopravního značení včetně dovozu dopravních značek na určení místo. Montáž značek a vodorovného značení by se měla uvádět přenesená daň.Jak máme vyfakturovat práci a dopravu u které se uvádí daň 21%.Může to být vystaveno na jedné faktuře nebo dopravu musím vyfakturovat zvlášť na nové faktuře? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Účtování daně z příjmu

Dobrý den,jsem účetní v malé obci,letos tuto práci dělám 1 rok a mám zaúčtovat odhadem daň z příjmů,ale vůbec nevím jak se to počítá.Mohl by jste mi prosím poradit jak nato?Děkuji Alena


odpovídal(a): Redakce

Paušál na auto

Dobrý den, pokud majitel firmy (s.r.o.) používá k podnikání osobní automobil, který není zahrnut do majetku firmy, jaké výdaje na auto je možné použít kromě skutečných nákladů? Lze použít paušál 4.000,-/měsíčně nebo by pro použití tohoto paušálu bylo nutné mít automobil v obchodním majetku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Účetní a daňové odpisy

Dobrý den, v 11/2016 zakoupen a zařazen do majetku (do provozu) přívěs pro zemědělství za cca 88.600,-Kč. Odpisová skupina 1 - 3 roky. Účetní odpisy od 12/2016. Jaké budou daňové odpisy za rok 2016? V plné výši (tj. 20%) nebo je musím pokrátit, když zakoupeno až v listopadu? Jak? Děkuji předem za reakci. K.D.


odpovídal(a): Redakce

Správné zaúčtování

Dobrý den, Je správné následující účtování? Schválená krajská dotace prosinec 2016: 348/691 - 120.000 Kč Příjem peněz na účet prosinec 2016: 221/348 - 108.000 Kč zbytek v lednu 2017 po předložení nákladů, ID k 31.12.2016: 385/348 - 12.000 Kč Moc děkuji