FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ÚČETNICTVÍ

odpovídal(a): Redakce

Elektronická evidence tržeb

Dobrý den, jelikož začíná sezóna, začínáme prodávat " kopečkovou zmrzlinu ". Je nutné její prodej evidovat v II. vlně eet, když ji prodáváme do kornoutů v prodejně bez posezení anebo na poutích? Děkuji za odpověď. Hrubá.


odpovídal(a): Redakce

Daňový poradce

Dobrý den, daňovým poradcem a jeho účetní firmou, kdy naší firmu daňový poradce účtoval a sestavoval účetní závěrky, vedl kompletní účetnictví i mzdy a podával, jako daňový poradce, daňová přiznání a přehledy pro FÚ a OSSZ a pojišťovny. Po 2 letech ale finanční úřad údajně zjistil problémy se zaúčtováním některých faktur (nebyly fiktivní), ale např. špatně zaúčtované nedaňové náklady na prezentaci, úklidové prostředky apod.. Požádal jsem daňového poradce aby prověřil tvrzení FÚ je-li jeho tvrzení správné a oprávněné. To však poradce odmítl a nakonec vypovídal i jako svědek a tvrdil, že jsem to byl já kdo rozhodl o zaúčtování dokladů, aniž byl zbaven mlčenlivosti, u Policie i u soudu, která mě nejprve odsoudil na 5 let za krácení daně. Po zásahu odvolacího soudu jsem byl nakonec zproštěn obžaloby, po 5 letech stíhání. Myslíte, že je daňový poradce svým povinným pojištěním může uhradit škodu mě způsobenou jeho nezákonným a nepravdivým svědectvím? Předem děkuji za informace. Šimík



odpovídal(a): Redakce

Základ daně

Dobrý den, chtěla bych požádat o odpověď v jednoduché záležitosti, doby uplatnění nájmu jako nákladu. Velmi jednoduše. Jako OSVČ: - 5/2016 jsem si pronajala nebytový prostor - 8/2016 jsem zřídila ŽL - 11/2016 jsem přihlásila úředně prostor k podnikání a začala vytvářet zisk Od kdy si mohu nájemné za prostor, který samozřejmě platím od května, uplatnit do nákladů? Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den L. Nováková


odpovídal(a): Redakce

Odpisy nemovitosti

Dobry den, rad bych se zeptal na odpisy u pronajmu. Vlasnim 3/4 bytu ktery pronajimam a odepisuji z odhadu 3/4 dle sazby dva roky. Nove odkupuji zbyvajici 1/4 bytu. Jak dal odepisovat? A, prictu kupni cenu podilu k 3/4 z odhadu a dal pokracuji v odpisech B, jelikoz se provadi novy odhad na cely byt a jelikoz ceny jsou ted vyssi mohu odepisovat z vyssiho odhadu coz je pro mne nejlepsi reseni C, jinak... Dekuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Náhrada za dovolenou

Dobrý den, zajímalo by mě, z jakého období se počítá průměr dovolené, když jsem ukončila mateřskou a nyní pobírám rodičovský příspěvek a zároveň čerpám 36,5 dne dovolené. Před nástupem na mateřskou jsem byla v pracovní neschopnosti. Počítá se průměr z doby, kdy jsem už byla na mateřské, nebo se počítá z doby, kdy jsem byla na neschopence? Čerpat dovolenou budu 8 dni v březnu, 20 v dubnu a 8,5 v květnu. Moc děkuju za informaci.


odpovídal(a): Redakce

Daňové povinnosti s. r. o.

Dobrý den,mám s.r.o. a vůbec nepodnikám,nenám žádný příjem ani výdaje.Musím podat"Daňové přiznání",nebo stačí prohlášení(formulář na FÚ).Mám datovou schránku.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňová evidence

Dobrý den, chci se zeptat ohledně účtování přijaté faktury zaplacené hotově a dobírkou,týká se to danové evidence.Když mám fakturu přijatou zaplacenou hotově,FAP přenesu do peněžního deníku a vystavim k tomu výdajový doklad? A když je FAP placená dobírkou a k tomu mám potvrzení platby(příjmový doklad)od dodavatele, jak mám postupovat při zaúčtování této FAP.Děkuji předem za odpověd.S pozdravem Aja


odpovídal(a): Redakce

Zpracování účetnictví

dobrý den, jsme nezisková sportovní organizace.Koncem roku nám paní,která je důchodce zpracuje účetnictví a vyplní daň z příjmu. Platíme ji jednorázovou odměnu 6 000 Kč.. Můžeme to vést jako příležitostnou práci? Dvakrát za rok pořádáme závody a rozhodčím vyplácíme odměnu 500,-Kč. Je to příležitostná práce? Děkujeme za radu. jacht klub KM


odpovídal(a): Redakce

Nájem a paušál na auto

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli mohu využít paušální výdaj na automobil jako náklad k příjmu z pronájmu bytu. Automobil využívám min. jednou měsíčně ke kontrole bytu. Automobil je napsán na manželku a pořídili jsme si ho před dvěma roky, takže předpokládám, že by měl být ve společném jmění manželů. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet stravného

Dobrý den, Na jakou výši zahr.stravného mám nárok, když: V jeden den pobyt 9 hod. Polsko (35 EUR), 3 hod. Litva (40 EUR), 4 hod. Lotyšsko (40 EUR), 8 hod. Estonsko (40 EUR). Nejdéle v Polsku, takže 35 EUR, nebo sečíst Litvu+Lotyšsko+Estonsko, když stejné stravné 40, takže 40 EUR? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Pronájem a výdaje na auto

Dobrý den, pronajímám byt a z 50% používám přitom moje osobní auto bez placení silniční daně, ani nevedu cestovné, spotřeby PHM. Mohu uplatnit jakou slevu na dani za auto, když daňové přiznání provádím podle § 9; 1. otázka) P - V při použití daňového paušálu, 2. otázka při použití výdajů dle skutečných nákladů včetně ročních rovnoměrných odpisů bytu dle znaleckého posudku? Václav


odpovídal(a): Redakce

Uplatnění paušálu na auto u pronájmu

Priznani prijmu z podnajmu - vydaje na dopravu - vlastnictvi auta: Dobry den, pronajimam byt. Mohu u danoveho priznani dat do nakladu dopravu 4 000 mesicne v pripade, ze nejsem majitel auta? Auto si pujcuji od pritelkyne ci od rodicu. Jestli nelze, je pak toto mozne pokryt smlouvou, kde bude psano, ze mi pritelkyne/rodic pronajima auto za symbolickou cenu (př. za jednu korunu) a tuto dodat zaroven jako evidenci pri pripadne kontrole? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Pronájem a paušál na auto

Dobrý den, pronajímám byt, ráda bych si uplatnila paušální výdaj na dopravu 4000 Kč měsíčně, ale nevím, je-li to možné, když sama vozidlo nevlastním, vlastníkem je přítel, se kterým bydlím (není to tedy společné vlastnictví manželů). Na dopravu veřejným dopravním prostředkem asi tento výdaj uplatnit nelze? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Darovaná nemovitost a odpisy

Danove priznani prijmu z pronajmu - nemovitost ziskana darem - odpisy: Matka zdedila po babicce polovinu bytu, vyplatila sveho sourozence, aby dostala celou nemovitost a byt prevedla na syna. Je toto povazovano jako DAR? Zajima me, zda syn (pronajimaci byt) muze u danoveho priznani udelat odpisy nemovitosti (jelikoz jsem se docetl, ze danove odpisy se nemohou uplatnit u nemovistosti, ktera byla ziskana darem)


odpovídal(a): Redakce

Vedení daňové evidence

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na rozdíly ve vedení jednoduchého účetnictví a daňové evidence? Moc prosím, pokud možno co nejpodrobněji. Dá se těžko dohledat... Jaký je formální rozdíl (kdo vede co a dle jakého zákona), to vím, potřebovala bych znát rozdíly v obsahu. Vím jen, že daňová evidence je jednodušší než vedení jednoduchého účetnictví. Předem moc děkuji za odpověď! Přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení společnosti

Dobrý den, Prosím o radu, návrh řešení následujícího problému : Společníci firmy xxxxxxxxxxx s.r.o se usnesením valné hromady rozhodli ukončit svoji činnost prodejem 100 % obchodních podílů. Jsme tři společníci, každý má stejný třetinový podíl. Prodej nabízíme za cenu 4 mil. Kč s tím, že z této ceny budou uhrazeny všechny firemní závazky - dluhy, které firma eviduje. Jsou to : bankovní úvěry 1 125 000 Kč nebankovní půjčka 1 400 000 Kč Je to několik půjček poskytnutých společníkem na základě smluv, vše evidováno v účetnictví firmy nevyplacené mzdy společníků 580 000 Kč Závazky z obch. styku, po lhůtě splatnosti 700 000 Kč Provize zprostředkovatele. prodeje firmy 140 000 Kč = 3,5 % z ceny Vzhledem k tomu, že se některé položky - především závazky po lhůtě mění je požadovaná pevně stanovená cena 4 mil Kč. Otázka zní, jak tuto transakci účetně provést. Pokud dojde k realizaci, tak zájemce pošle peníze na účet společníků - soukromý - což nepodléhá dani z příjmů protože je doba trvání firmy delší než 5 let. Jak ale účetně a z hlediska daní provést to, co je dohodnuto - tj. vyrovnat všechny výše uvedené cizí fin,. zdroje - dluhy. Když společníci ze svých účtů převedou utržené peníze z prodeje podílů na firmu bude to již v okamžiku, kdy bude společnost patřit kupujícímu. Jak zajistit, aby tyto prostředky byly skutečně použity k úhradě dluhů a jak by to bylo se zdaněním – u firmy by se jednalo o příjem podléhající dani z příjmů? Nebo jakým způsobem tuto operaci provést ? Děkuji, přeji hezký den a jsem s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Roční příjmy

Uplatňuji daňový paušál u fotovoltaiky 40 %. Mám ji od října 2015 - první fakturu mám až v dubnu 2016 s úhradou za říjen až prosinec. Mohu ji dát do roku 2016. Mám to jako vedlejší činnost, jsem zaměstnanec. Bohužel mám výkon, že musím zdaňovat podle § 7c. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Účtování SJM

Dobrý den. Dovolte mi prosím otázku ohledně způsobu odpisů nákladů na rekonstrukci plynového topení u bytu v SJM určeném pro krátkodobé pronájmy dle §7. Původní vytápění kamínkami Waf nahradí topná tělěsa s ohřevem vody napojené na plynový kondenzační kotel (není nutný souhlas Stavebního úřadu ani ohláška, jak jsem se na úřadě informovala). Ráda bych se zeptala, zda je možné jednotlivé faktury 1)na investici do kotle, 2)na instalační práce, 3) na další materiál, rozpustit do nákladu daného roku (jednotlivě nepřesahují částku 40 tis. Kč)? Dle mého názoru nejde o technické zhodnocení, ale pokud se mýlím, jak je možno toto odepsat v případě, že byt není v obchodním majetku? Děkuji předem za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Stravné

Dobrý den, ráda bych se zeptala na tuzemské stravné pro podnikatelskou sféru. Pokud budu vyplácet stravné podle §163 (5 - 12 hod = 72,- Kč) a vyplatím více, např. 100,- Kč, bude rozdíl tj. 14,- Kč součástí zdanitelné mzdy zaměstnance. Pokud však vyplatím např. 80,- Kč, je rozdíl (80,- mínus 72,-) 8,- Kč pro zaměstnavatele daňovým nákladem nebo je nedaňovým? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zahájení samostatné výdělečné činnosti

Dobrý den, pracuji na HPP a chci si otevřít na vedlejší činnost autoservis-pneuservis. Budu si muset vést účetnictví? Budu k tomu potřebovat účetního nebo daňového poradce? Děkuji Dan