FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ÚČETNICTVÍ

odpovídal(a): Redakce

Paušál na dopravu

Dva spoluvlastníci vlastní automobil (půl na půl). Jeden z nich pronajímá byt a chce si uplatnit paušál na auto ve výši 4000 Kč (auto je používáno i soukromě, takže jen 80 % paušálu). Může si tento paušál uplatnit za předpokladu, že druhý ze spoluvlastníků si žádné náklady k autu neuplatňuje, ale třeba 1x za měsíc jede s autem na služební cestu pro svého zaměstnavatele? - Nejedná se pak u paušál nepovolené přenechání jiné osobě?


odpovídal(a): Redakce

Zdanění odměny

dobrý den, je možno odměnu za vedení účetnictví a správu domu poskytnout jako slevu z měsíční částky, kterou platí správce do fondu oprav ? Pokud ne, a tato odměna musí být vyplácena zvlášť, musí se vždy danit nebo je tam nějaký limit výše odměny ? např. od 3000 za rok... pokud je OSVČ může to připojit do svého daňového přiznání? a stačí zaplatit daň nebo se musí platí i Sp a Zp ? moc děkuji



odpovídal(a): Redakce

Zdanění příspěvkové organizace

Dobrý den, v rámci seminární práce řeším situaci, kdy je určitá kulturní služba podporována z veřejných zdrojů. Jedná se o vydání jedné knihy, na kteoru byl poskytnutý grant od Nadace Český literární fond, která je příspěvkovou organizací. A má otázka zní - zda výše uvedená nadace musela odvádět daň a pokud ne, na základě jakého zákona je zproštěna od daně. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Hotovostní platby a daně

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně dodání podkladů k daňovému přiznání. Jedná se o doučování dětí, kdy jsem doučovala studenty, ale nemam od nich potvrzení o příjmu, jak v takovém případě postupovat při dokládání příjmů. Současně jsem jako OSVČ i zaměstnanec. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o pracovní činnosti

Dobrý den, pracuji na DPČ a musím prý stáhnout překročených 80h než půjdu na HPP.Nešlo by první měsíc pracovat o těch 80h méně a tím by se hodiny stáhly?Předem děkuji za odpověď.M.D.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a výdaje paušálem

Dobrý den, 4 fyzické osoby(živnostníci) založily společnost podnikatelů bez právní subjektivity pouze za účelem společné fakturace za provedené práce na zakázce. Jde o 4 různé živnosti, které jsou potřeba na zakázce vykonat, ale vše je odběrateli dodáno jako jeden celek. Každý společník vystaví fakturu za svoji práci, sazba je hodinová či denní pro všechny činnosti stejná, fakturace každého se liší v odvedených hodinách či dnech. Odpovědná osoba vystaví poté souhrnnou fakturu, kterou zašle odběrateli, došlou platbu přerozdělí dle faktur společníků těmto. Společnost nebude mít žádné náklady, tím že se došlá platba celá přerozdělí společníkům, nebude vytvářet žádný zisk k rozdělení. Každý ze společníků bude mít své vlastní nákldy, každý si povede vlastní daňovou evidenci a daňové přiznání. Platí i v tomto případě možnost uplatnění výdajů procentem? Děkuji .


odpovídal(a): Redakce

Státní dávky

Dobrý den, manžel je OSVČ, po finanční kontrole za rok 2012 a 2013 mu byla zpětně doměřena DPH, bude podávat opravné danové přiznání. Já jsem v této době pobírala rodičovský příspěvek, tímto doměřením daně nám zpětně klesly příjmy za rok 2012 a 2013 na minimum. Je možné požádat v tomto případě o dávky /přídavky na děti, bydlení apod./ zpětně. děkuji za odpověd a přeji hezký den, iviv


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a výdaje

Dobrý den, rád bych se zeptal na následující věc. Manželka pracuje na HPP a k tomu začala podnikat na živnostenský list jako vedlejší činnost. Její příjem ze zaměstnání je vyšší než příjem z podnikání. Vede malý prodej zboží z Německa a plní podmínky pro to, aby nebyla plátce DPH. Rozhodla se, že pro její potřebu a jednoduchost bude stačit určovat výdaje paušálem, který v jejím případě činí 60%. Z finančního úřadu jí ovšem řeki, že není v jejím případě možné určovat výdaje paušálem a musí vést daňovou evidenci. Nevím z jakého důvodu by finanční úřad něco takového mohl nařizovat, nebo kde má oporu v zákoně, kdy může podnikatel používat paušální vydaje nebo daňovou evidenci. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a DIČ

Zdravím, provozuji specializovaný velkoobchod a mými zákazníky jsou většinou OSVČ kteří u mne zakoupené komponenty montují zákazníkům. Mnoho z nich jsou neplátci DPH. V souvislosti s KH jsem došel k tomuto: Do řádku A4 nutno vyplnit všechna uskutečněná plnění podle § 108 písmeno a) s hodnotou nad 10000 Kč včetně DPH u kterých je povinnost vystavit daňový doklad. Povinnost vystavit daňnový doklad mám podle § 28 v případě a) dodání zboží, osobě povinné k dani nebo právnické osobě nepovinné k dani, s výjimkou plnění osvobozených od daně bez nároku na odpočet daně Osoba povinná k dani je každý OSVČ bez ohledu na to zda je nebo není plátcem DPH a zejména tedy moji zákazníci, kteří s prodaným zbožím dále podnikají. Jenže v řádku A4 je údaj DIČ, který ovšem řada mých zákazníků doposud neuváděla. Chtěl jsem proto aktualizovat adresář a zjistil jsem že valná většina neplátců DPH nemá DIČ vůbec přiděleno a ani neví proč by ho měla mít. Na rodné číslo se jich bojím vyptávat (navíc ten formát CZ a RČ nemusí být vždy správně) a jak jsem na minimálně 10 případech zjistil ani v ARES nemají tito podnikatelé uvedeno žádné DIČ. Jsou to většinou již několik desítek let podnikající osoby z doby kdy se DIČ přidělovalo pouze plátcům DPH. Co tedy uvedu do kolonky DIČ u takového zákazníka ? Setkal jsem se s takovým názorem, že každý OSVČ MUSÍ mít svoje DIČ - pokud ano - podle jakého zákona, abych mohl šířit osvětu. Protože víte jak to je - když budu zákazníky moc otravovat dojdou ke konkurenci která jim to rozepíše na více dokladů a bude hotovo...


odpovídal(a): Redakce

Fakturace za činnosti

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zaměstnáváme učně, střední škola nám to fakturuje bez DPH. Chci se zeptat, jestli je to tak správně a do jakého řádku přiznání k DPH to bude patřit? Děkuji za odpověď Dana



odpovídal(a): Redakce

Dodací list a faktura

Dobrý den, chci se zeptat, zda může být následující: firma A vystaví odběrateli dodací list, že mu dodala zboží a na základě tohoto dodacího listu firma B vystaví samému odběrateli fakturu. Podle mého názoru toto není možné, neboť firma B nikomu nic nedodala. Mohu poprosit u upřesnění. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vyřízení dotací

Dobrý den, přítelkyně si chce otevřít pražírnu kávy, kdy s tímto souvisí nákup pražičky + rekonstrukce objektu apod. Jelikož v tomto neumím chodit, proto Vás chci požádat zda by jste mi mohl pomoci s dotacemi na tento projekt, zda je vůbec taková možnost apod. Za jakékoliv info budu velice rád.


odpovídal(a): Redakce

Doklad o platbě

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co máme dělat v případě, když jsme od dodavatele dostali fakturu, kterou jsme zaplatili v hotovosti a nemáme k ní příjmový doklad. Žádali jsme dodavatele o vystavení příjmového dokladu popř. dopsání textu na faktuře hotovost přijal, datum a podpis. On to ale odmítl s tím, že na faktuře je uveden způsob úhrady hotově a to nám musí stačit. Děkuji za odpověď Zázvorková


odpovídal(a): Redakce

Sdělení změny účtu

Dobrý den, ráda bych se zeptala na postup v případě změny jména a změně čísla účtu. Podnikám jako OSVČ. Letos jsem se vdala a zároveń změnila banku. Jak mám postupovat? Kam a jak změny nahlásit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odpisová skupina

Byla zakoupena budova - nebytové prostory, které pronajímám - §9. Mám problém se zařazením do odpisové skupiny. V budově je restaurace, taneční studio,kanceláře, služby. Problém je v tom, že nájemci se se mění, tudíž i účely pronájmu.Prosím o radu, jak mám odpisovou skupinu posoudit, zda to bude odpis. skupina 5 nebo 6. Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vystavení faktury

Dobrý den, může fyzická osoba (nepodnikatel, bez živ. listu, bez IČ...) vystavit fakturu za provedenou službu? Jde o případ jednorázového výdělku vedle zaměstnání (výdělek za provedenou službu nepřesahuje 30 000 Kč za rok). Je takový doklad legitimní? Kde je možné v zákoně najít oporu pro tento případ (paragraf, odstavec...)? Děkuji. Jan


odpovídal(a): Redakce

Podnikatelský účet a daně

Dobrý den, nevím, jestli to sem úplně patří. Mám ŽL, jsem neplátce DPH. Začínám podnikat a na podnikatelském účtu nemám ještě dost prostředků na nákup zboží. Chci si tedy přeposlat ze soukromého účtu nějakou sumu jako jakousi půjčku, kterou si pak opět vrátím. Nebude to bráno jako příjem, ze kterého bych pak platila daň? Nebo se přesuny mezi vlastními účty nijak neřeší? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet PHV

Dobrý den, prosím o radu jak postupovat při zjišťování PHV. Zaměstnanec byl od března do srpna 2015 nemocný, takže dostal náhradu za březen (7dníproplaceno), zbytek měsíců nemocenská od SSP. V říjnu měl 100 hodin pohotovost, takže potřebuji znát PHV pro 4 Q tzn. mzdy za červenec, srpen a září. V červenci a srpnu nemoc, v září odpracoval 196 hodin a jeho mzda hrubá byla 34 103,- (měl přesčas). Do PHV zahrnu pouze těch 34 103/196? nebo udělám pravděpodobný výdělek za červenec a srpen + září skutečnost? Děkuji moc!


odpovídal(a): Redakce

Noční směna

Dobrý den, noční směna na přelomu měsíce se vyplácí v měsíci, kdy započala nebo se dělí podle datumu. děkuji za odpověď Vonšíková


odpovídal(a): Redakce

Platba kartou

Dobrý den, v pondělí jsem zaplatil kartou na nově otevřené benzínové pumpě na Průmyslové cca 1300 Kč. Když jsem se podíval na výpis z účtu, byla tato částa zúčtována jako 6 nezávislých transakcí s hodnotami nepřesahujícími 500 Kč. Zárověň u transakcí nebyla žádná informace o tom kde byla platba provedena (u drtivé většiny transakcí vidím místo a informaci o firmě). Napadá vás proč by takovou věc benzínka dělala ? Jde o nějakou formu "daňové optimalizace" ?