FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění a ukončení studia

Dobrý den, v současné době studuji obor, který mě nebaví a budu se hlásit na obor jiný, zároveň mám brigádu na DPP. Zvažuji teď několik možností jak postupovat a mám k tomu spoustu otázek, na které je těžké najít odpovědi. Je mi jasné, že jakmile přestanu být studentem, musím platit sociální a zdravotní pojištění. Studentem přestanu být buď ihned, pokud sama ukončím studium. Nebo až mě sama škola vyhodí. A to může být v březnu, nebo klidně až v květnu. V červnu už mě čeká zápis do nového oboru (pokud budu přijata). Ocitám se teď v situaci, kdy nevím, jak "rychle" chci "ztratit" status studenta. Čím déle zůstanu studentem, tím méně dní mi zbývá na bezplatné bakalářské studium. Svou současnou brigádu mám moc ráda a nerada bych o ni přišla. Hodlám v ní tedy pokračovat. Myslím ale, že mi firma smlouvu nezmění. Přišla jsem s nápadem najít si ještě poloviční úvazek (abych měla čas jak na brigádu, tak na přípravu na přijímačky). Ale okolí přišlo s tím, že když přestanu být studentem a budu mít "jen" brigádu a poloviční úvazek, nebude se mi to počítat na důchod... Ze všeho jsem zmatená, naštvaná, že se takové věci neučí nebo se o nich nemluví na školách a chvílemi se začínám bát, co se mnou teda bude. Hlavní otázka: Na co všechno se má student, který zanechává studia, ale plánuje studovat za určitou dobu dál, připravit? Co všechno si musí zařídit, kam zajít, kde se ptát, kde hledat, jak se z toho všeho nezbláznit?


odpovídal(a): Redakce

Ukončení studia, co dál s daněmi?

Dobrý den. Jsem v prvním ročníku na vysoké škole a u zkoušek jsem neuspěl. V současné době mám brigádu. Chci se tedy zeptat jak mám postupovat dál při placení zdravotního? A pokud mám dpč musím se přihlásit na pracovní úřad?



odpovídal(a): Redakce

OBZP a DPP

Dobrý den, ukončila jsem studium a momentálně pracuji na DPP, které mám podepsané tři, každou s jiným zaměstnavatelem a ani na jedné DPP si nevydělám víc jak 10.000,-Kč měsíčně. Nicméně ze všech dohromady si vydělám např. 15.000,- (příklad: 7.000,- DPP č.1, 3.000,- DPP č.2, 5.000,- DPP č.3). U všech třech DPP za mě zaměstnavatel odvádí 15% srážkovou daň. Dokud jsem měla status studenta, nemusela jsem řešit zálohy na soc. a zdrav. a jednou za rok jsem podala daň. přiznání s výměrem příjmů ze všech třech DPP a s potvrzením o studiu a FÚ mi vrátil srážkovou daň zpětně. Jaká pro mě bude situace teď, když již nejsem student? Budu brána jako OBZP a jsem povinna hradit pouze základní zálohu zdravotního pojištění? Jsem povinna hradit sociální pojištění? Předpokládám, že se mi už srážková daň vracet nebude? Děkuji!!


odpovídal(a): Redakce

Může student dosáhnout na mateřskou při DPP?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to s mateřskou. Jsem studentka posledního ročníku SŠ. Od 1.4.2018 do 31.12.2018 jsem pracovala na DPP a můj měsíční příjem nepřesáhl 10.000,-. Je nějaká možnost jak dosáhnout na mateřskou, na kterou bych nastupovala až v lednu 2020? Pomohlo by kdybych si začala sama platit soc. pojištění a nebo nastoupila aspoň na poloviční úvazek? Nebo jaké jsou další možnosti? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Odvod sociálního a zdravotního pojištění z brigády při RD

Dobrý den, mám dotaz: Když jsem na rodičovské dovolené a budu mít brigádu, kolik budu odvádět na zdravotní a sociální pojištění, když bude příjem z brigády menší než minimální mzda? Budu na zdravotním pojištění něco doplácet nebo ne? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Budu moci jednorázově dočerpat zvýšený rodičovský příspěvek?

Dobrý den, mám dotaz, nyní pečuji o dvouletého syna, který bude mít 4 roky v listopadu 2020... (rodičák mám momentálně nahlášený na 4 roky). S manželem ale uvažujeme o třetím miminku a samozřejmě, že by nás zamrzelo, když by nás "přídavek" 80 tis. minul o pár měsíců... pro rodiny s dětma je samozřejmě každá koruna dobrá... Zajímá mě tedy, jestli by mi vyplatili jednorázově příspěvek v případě, že by se třetí miminko narodilo únoru 2020 (když se zvýšení příspěvku plánuje od 1.1.2020?) A jak o něj zažádat? Děkuji. L.S.


odpovídal(a): Redakce

Kdy můžu požádat o zvednutí rodičovského příspěvku?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli budu moc příští rok žádat o doplacení rodičovského příspěvku 80 tisíc korun za staršího syna, i v době kdy budu pobírat mateřskou s mladším dítětem? Psali jste , že žena nesmí v tu dobu čerpat rodičovský příspěvek, tak jestli se to týká i čerpání mateřské. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Ukončí mi výplatu sirotčího důchodu, když ukončím studium na vysoké škole?

Dobrý den, studuji na VŠ, avšak s největší pravděpodobností mě v dubnu vyhodí. Od září chci nastoupit na jinou VŠ, tenhle obor zkrátka nebyl dobře zvolen. Pobírám sirotčí důchod a tudíž se chci zeptat jak to poté v dubnu bude. Že se mi sirotčí důchod stopne vím, avšak jak to bude s placením sociálního a zdravotního? Někde jsem četla, že jakmile si ho začnu platit sama, už nikdy nárok na sirotčí důchod mít nebudu, ikdyž půjdu studovat na jinou školu. A také nestačilo by předložit ČSSZ přihlášku k dalšímu studiu, abych o důchod nepřišla ? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Předčasné ukončení studia a další studium

Dobrý den, rád bych se zeptal, jak je to se započítáváním neúspěšných roků studia. V roce 2018 jsem nastoupil na VŠ, ze které se chystám odejít a následně pokračovat ve studiu až v novém akademickém roce (tj. od září 2019) na jiné VŠ. Když teď (ještě v prvním semestru) ukončím studium, do neúspěšné doby studia se mi bude počítat pouze jeden půlrok, nebo celý rok? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Ondřej


odpovídal(a): Redakce

Kdy musím platit zdravotní pojištění, až ukončím studium VŠ?

Dobrý den, pokud neúspěšně ukončím VŠ studium v únoru,je mi jasné, že stát za mě už platit zdravotní pojištění nebude. Pokud tedy budu od února pracovat a vydělávat a v září opět nastoupím na novou VŠ a v práci skončím, bude za mě stát opět platit zdravotní pojištění, nebo už si ho budu muset platit sám? (Je mi 21 let)



odpovídal(a): Redakce

Změna čerpání rodičovského příspěvku

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské, která mi má končit 10. 04. 2020. Rodičovský příspěvek čerpám od října 2018 do července 2019. V srpnu 2019 by se mi mělo narodit druhé dítě. Po narození dítěte bych se chtěla vrátit do práce ve třech letech jeho věku. S partnerem nejsme sezdaní, bydlíme ve společné domácnosti, partner u svého zaměstnavatele uplatňuje na naše dítě slevu na dani. Můje otázky: Budu před porodem opět nastupovat na mateřskou dovolenou? Pokud ano, přijdu o část rodičovského příspěvku (cca 30.000,- Kč). Abysme o tuto zbylou část rodičovského příspěvku nepřišli, je možné, aby o jeho dočerpání požádal můj partner/otec dítěte (každý z nás by měl "na sebe" napsané jedno z dětí)? Pokud by to možné bylo, bude partner od ledna 2020 čerpat navýšení rodičovského příspěvku 80.000,- Kč, když já budu na rodičovské s druhorozeným dítětem? S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Pojištění při výdělku na rodičovské dovolené

Dobrý den, prosím o radu. Pokud si při rodičovské dovolené přivydělám částku nižší než 30 000 Kč na smlouvu o dílo, mám nárok, aby za mne pojištění nadále platil stát, nebo si ho musím platit sama? Nejsem registrována jako OSVČ. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Platba zdravotního pojištění

Dobrý den, právě jsem odešla z vysoké školy a potřebuji na tři měsíce jít někam pracovat, než si udělám účetnický kurz a budu moci dělat účetní. Z důvodu kurzu, ale potřebuji nastoupit na zkrácený úvazek na Dohodu o pracovní činnosti. Zajímala by mě přesná částka, kolik měsíčně se bude z mojí výplaty odvádět za zdravotní a sociální pojištění.


odpovídal(a): Redakce

OZP x DPP a DPČ ... sociální, zdravotní a daně 2019

Dobrý den. Jsem OZP I.stupně, v roce 2019 budu pracovat pouze na DPP a DPČ pro různé firmy. Potřebovala bych vědět, na co si dát pozor, zda a jaké musím platit odvody, pokud nedosáhnu v daném měsíci na minimální příjem a zda musím doplácet, i když na příjem dosáhnu, ale pouze u jednoho zaměstnavatele. Má toto zaměstnávání pro mě i jiné nevýhody, na které si musím dát pozor? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Starobní důchodce, příjem z pronájmu a daně

Dobrý den, Jsem 5 let ve starobním důchodu a domnívala jsem se, že sociální a zdravotní pojištění nyní za mně platí stát. Nyní jsem od někoho slyšela, že když mám příjem z pronájmu, musím sociální a zdrav.pojištění platit. V roce 2017 jsem za pronájem polí dostala za rok 17.000,-, za rok 2018 k tomu přibyl pronájem pozemku za 120.000,- ročně. Celkem jsem tedy v r. 2018 dostala za pronájem 137.000,-.Daňové přiznání budu podávat, ráda bych ale věděla, jestli musím platit zdravotní a sociální pojištění. V případě, že ano, tak kde ho mám platit. Bydlím na Praze 5. Díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní a sociální pojištění při zkráceném úvazku

Dobrý den, od února přecházím z plného na poloviční úvazek. Kolik musím mít čistý měsíční příjem, abych si nemusel doplácet zdrav. a soc. poj.? Jsou zde případně další věci, na které bych si měl dát pozor? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zálohy při vedlejší podnikatelské činnosti

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek a zároveň podnikám na vedlejší podnikatelskou činnost. Zatím jsem se vždy vešla do ročního limitu a nemusela tak následující rok platit zálohy na sociální pojištění. V roce 2018 jsem tento limit však nepatrně překročila. Je mi tedy jasné, že během roku 2019 budu muset hradit zálohy na soc. pojištění, přestože budu mít nižší příjmy, než v roce 2018. Můj dotaz zní - budu muset doplatit sociální pojištění za rok 2018 (ve kterém jsem překročila limit, kdy se zálohy neplatí) a bude platit minimální výše zálohy, tedy 876 Kč/měs. + dopočet do reálného výdělku nebo mi vypočítají doplatek nějakým procentem z reálného zisku? O výši doplatku mě pak informuje sama ČSSZ v rámci přehledu plateb? Velmi Vám děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Mateřská dovolená

Dobrý den , 03.18-06.18 jsem byla v evidenci na úřadu práce.Predtim jsem čtyři roky pracovala. Od 01.07.18 jsem zaměstnána ve zkrácenem úvazku,smlouva je na jeden rok tudíž 30.06.19 byla by uznána mateřská dovolená kdybych musela po uplynutí smlouvy na úřad práce? Ještě jedna otázka lze podle zákona mít dvě zaměstnání na zkrácený úvazek? Počítaly by se oba příjmy na mateřskou? Děkuji Alex


odpovídal(a): Redakce

Pobírání PPM po studiu

Dobrý den, obracím se na Vás s otázkou ohledně PPM. Jsem těhotná, v březnu 2019 mám termín porodu. V lednu 2018 jsem úspěšně ukončila VŠ studium (před tím jsem měla na půl roku studium přerušené). Pokračovala jsem v navazujícím studiu, od listopadu 2018 do prosince 2018 pracuji na DPP a od prosince jsem také dostala možnost pracovat na HPP. Moje otázka zní, zda mi tím vznikne nárok na PPM a jestliže ano, z čeho se vypočítává denní vyměřovací základ? Výdělek za pouze ty dva odpracované měsíce děleno 12 měsíci (jako při klasickém nároku na PPM), nebo výdělek děleno dny, kdy jsem byla skutečně zaměstnaná? Bylo mi řečeno, že ČSSZ takovéto žádosti odmítá, nebo dokonce ohlašuje na policii, nevidím k tomu ale důvod, dle mých informací jsou požadavky na pobírání PPM podle zákona: 270 dní účasti na nemoc. pojištění (započítává se doba úspěšně ukončeného studia) + účast na pojištění v době nástupu na PPM. Slyšela jsem již protichůdné názory jak od účetních, tak z ČSSZ, tak hledám, kam se ještě obrátit. Předem moc děkuji a jestli mohu poprosit o co nejrychlejší odpověď, smlouvu bych potřebovala případně uzavřít co nejdříve. S přáním pěkného dne.https://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/penezita-pomoc-v-materstvi.htm


odpovídal(a): Redakce

Registrace na Ǔřadě práce při probíhající DPČ.

Pracuji na DP4 od 9/2018. Smlouva končí k 31.12.2018. Mohu se během této DPČ registrovat na úřadě práce a případně co k tomu budu potřebovat? Děkuji.