FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA BEZÚPLATNÝ PŘÍJEM

odpovídal(a): Redakce

Účtování parkovného

Dobrý den byla jsem zaměstnanec autoservisu kde se opravovalo me auto po skončení pracovního poměru mi začaly účtovat parkovné které chtějí po mě zaplatit za měsíc to dělá přes 8000 Kč stim jsem nesouhlasila jelikož jsem se snažila si to auto vyzvednout v brzké době když jsem měla vše domluvené tak mi to nebylo umožněno a já zase musela vše odvolávat po dalším pokusu o vyzvednutí vytahly na mě papír s parkovnym a nechtěli mi ho vydat bez zaplacení parkovného jelikož jsem neměla čas tak jsem jim to podepsala a auto si odvezla můžou se takhle zachovat? A podle čeho můžou účtovat parkovné?


odpovídal(a): Redakce

Klientský účet zajištěn policií ČR

Dobrý den, Léta používám služby certifikovaného finančního investičního poradce – doposud vždy s dobrým výsledkem. Proto jsem na jeho radu v listopadu 2020 uzavřel smlouvu o správě majetku (vkladu) se společností se sídlem v ČR. Při vkladu jsem se řídil zásadami bezpečného investování – vložil jsem pouze zlomkovou část mých financí, s očekávaným investičním horizontem řádu několika let. Smlouva nicméně umožňuje výběr části nebo celého vkladu včetně výnosů kdykoli se splatností 21 dnů. Po několika měsících, kdy výnosy rostly, došlo k poklesu stavu účtu zhruba o čtvrtinu. To by mě samo o sobě až tak nezneklidnilo, pokud bych se následně nedověděl, že klientský účet „je aktuálně zajištěn na základě rozhodnutí Policie ČR, která provádí příslušná šetření“. Okamžitě jsem podal elektronicky příkaz k výběru celé zbytkové částky (s vědomím, že z účtu, zajištěného policií, hned tak finance nedostanu). Můj dotaz zní: Jaké další oficiální kroky bych měl podniknout, abych zvýšil pravděpodobnost, že mi bude vrácena alespoň aktuální výše účtu? Předpokládám totiž, že prostředků na zajištěném účtu může být nakonec méně, než bude stačit na uspokojení všech klientů…



odpovídal(a): Redakce

Dobrovolné vstupné formou daru

Dobrý den, místo normálního koncertu organizujeme letos "online koncert". Organizátor je s.r.o. Můj dotaz zní, jestli můžeme pod video (online koncert) napsat, že diváci mohou zasílat dobrovolné vstupné formou daru, a jestli můžeme tyto dary přijímat na bankovní účet s.r.o., nebo jestli k tomuto účelu musíme zřídit jiný účet. Děkuji mockrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy v době covidu

Dobrý den, zdravím Vás a prosím o pomoc a radu. Nemohl jsem přesně najít téma mého dotazu. Jedná se o příjem ze zaměstnání. Chci se prosím zeptat,zda mám nějaký nárok a nějakou možnost na náhradu mzdy nyní v době covidu,pokud mám u zaměstnavatele druhý měsíc uzavřenou DPP ?? Nyní se mnou zaměstnavatel vůbec 14 dní nekomunikuje. Moc děkuji za odpověď. D. Š.


odpovídal(a): Redakce

Darování majetku

Moje maminka 80 let,která bydlí v pronajatém bytě mi chce darovat svůj movitý majetek,protože se o ní staráme s manželkou(nákupy odvoz k lékaři,úklidové práce,příspěvek na péči nepobíráme).Já s manželkou bydlíme v družstevním bytě 3 Km od maminky.Mám sestru 55 let, která bydlí 300 km a maminku nenavštěvuje,jediný kontakt je telefonem.Kde může maminka sepsat darovací smlouvu?Nebude sestra "protestovat"?Děkuji za odpověď Václav 53 let.


odpovídal(a): Redakce

Stipendium

Dobrý den, ve Vaší poradně jsem viděla několik dotazů týkajících se stipendií a taky bych se ráda na něco zeptala. Jen jsem bohužel nevěděla, kam dotaz zařadit. Jsem v prvním ročníku vysoké školy a chci změnit obor. Podmínkou pro získání sociálního stipendia je, že musím studovat ve standardní době studia. Chápu to tedy správně, že pokud změním obor, tak na stipendium budu mít ještě 2 roky nárok? Nebo při 'neřádném' ukončení jedné školy už o něj nebudu moci žádat? Děkuju.


odpovídal(a): Redakce

Nevyplacená jistina za dluhopis ČPH ENERGY s.r.o. pan Miroslav Hašpica a Lukáš Jeřábek

Prosím o informaci, jak mám postupovat, když mi společnost ČPH ENERGY s.r.o. IČO 03546578 nevyplatila jistinu za zakoupený dluhopis. Dluhopis společnosti ČPH ENERGY s.r.o. byl zakoupen na webu ceskedluhopisy.cz u společnosti České dluhopisové tržiště s.r.o. byl nazvaný Energetický dodavatel 7,8, měla uvedená společnost vyplatit již 29.2.2020. Uvedená společnost jistinu ani úroky z dluhopisů nevyplatila a jen informativními emaily začala posunovat termíny výplaty jistiny a úroků. Nyní již nekomunikuje vůbec. Za společností ČPH ENERGY s.r.o. stojí dva jednatelé pan Miroslav Hašpica ročník 1986 z Uherského Hradiště tel. 770134224 a pan Lukáš Jeřábek ročník 1978 z Prahy email: lukas.jerabek@nazdraviventures.com Oba pánové Jeřábek i Hašpica mají více než 10 vzájemně provázaných firem SRO, jako Český průmyslový holding a.s., ČPH ENERGY s.r.o., ČPH invest s.r.o., ČPH FINANCE s.r.o., ČPH GRILLMART s.r.o., ČPH nemovitosti s.r.o. ve kterých mizí Vaše peníze na základě vydaných dluhopisů. Asi se bude jednat o podvod s dluhopisy, jak mám dále postupovat, lze se v takovém případě nějak efektivně bránit? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání - Osvobození finančních darů spolku

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. V roce 2019 jsme obdrželi pro náš spolek, jehož hlavním posláním je mimo jiné sdružovat chovatele a příznivce psího plemene, řídit chov, starat se o udržení a zlepšení jeho genofondu, o zachování jeho povahových a exteriérových vlastností, Rozvíjet a propagovat chov a výcvik jedinců plemene s průkazy původu akceptovanými FCI, vytvářet podmínky pro rozvoj chovu a činnosti Spolku na demokratických principech, stanovit podmínky chovnosti, neustále rozšiřovat členskou základnu, pořádat akce za účelem propagace Plemene, jako zejména výstavy, chovné svody či zkoušky z výkonu psů, vzdělávat své členy v kynologii, zejména prostřednictvím periodika, elektronických médií a vlastní publikační činnosti atd., na základě darovacích smluv finanční částky, které mají být použity, což je v darovacích smlouvách i zakotveno, na nákup pohárů, medailí a psího krmiva, které se používají jako ocenění pro výherce výstav. Částky nebyly v roce 2019 vyčerpány a jsou převedeny do roku 2020. Nyní nám není jasné, zda jsou tyto finanční částky, které jsme obdrželi na základě darovacích smluv osvobozeny od daně z příjmu? Je možné je pro účely osvobození podřadit pod § 15 odst. 1 či § 20 odst. 8 ZoDP? Či se tyto částky, které spolek obdržel, musí danit a v jaké výši. Za odpověď předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Darování obecního pozemku

Dobrý den, prosím o radu! Při digitalizaci a novém přeměření staveb a pozemků nám zjistili, že část našeho dvorku stojí na obecním. Je lépe pozemek, na kterém stojí malá stavba (kůlna, garáž), koupit nebo další možnost je darování pozemku od obce. Pár metrů čtverečních pozemku je na břehu říčky v záplavové oblasti, žádné jiné omezení není. Dar nebo koupě? Co je výhodnější nebo bezproblémové (sousedé)... Prosím o radu, spěchá! Děkuji Jana


odpovídal(a): Redakce

Jak dosáhnout na dotace

Dobrý den, rádi by jsme s manželem začali podnikat v obchodě, chtěli bysme si zařídit malou vinotéku. Je možné získat do začátku nějakou dotaci? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Bezúplatný příjem

Dobrý den, ráda bych poskytla dar fyzické osobě. Jako OSVČ vykonává poradenskou a konzultační činnost, mimoškolní výchovu a vzdělávání a lektorskou činnost - dle Živnostenského rejstříku. Umožňuje náš právní řád poskytnout dar fyzické osobě OSVČ? Tento člověk vykonává velmi prospěšnou činnost. Jak poskytnout dar, pokud neznám číslo účtu? Existují i jiné přijatelné formy? Jinak mám všechny potřebné údaje.


odpovídal(a): Redakce

založení klubu

Dobrý den, už provozuji hostinskou činnost a chci k tomu založit klub. Jak mám postupovat? Jak vést účetnictvi, přes pokladnu? Jednalo by se o přednášky a akce. Děkuji Srbová


odpovídal(a): Redakce

Navýšení rodičovského příspěvku

Dobrý den chci se zeptat. V říjnu mi skončí rodičovský příspěvek. Potom se budu hlásit na ÚP. Synovi bude v prosinci 2 roky, tudíž bychom měli mít na zvýšení nárok. Mě ale zajímá jak se bude zvýšení vyplácet, jestli jednorázově nebo zase půjdu na rodičovskou dovolenou a bude se mi to vyplácet měsíčně. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

opakovaný nárok na podporu v nezaměstnanosti

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,zda mám nárok na opakovanou podporu v nezaměstnanosti,když jsem nevyčerpala celou podpůrčí dobu . Do 10.5.2017 jsem byla invalidní III.st. Od 11.5. 2017 jsem byla na podpoře do 3.9.2017 Od 4.9.2017 jsem pracovala na DPP až do 21.7.2018 Od 22.7.2018 jsem pracovala na DPČ až do 31.12.2018 Skončila mi smlouva na dobu určitou. Chtěla bych se zaevidovat na ÚP.Jsem invalidní II.st. a je mi 56 let. Děkuji za odpověd.Hana Šímová


odpovídal(a): Redakce

mzda

Dobrý den, muže zaměstnavatel snížit zaměstnanci pracovní dobu ze 8,5 hod. na 7,5 hodiny bez souhlasu zaměstnance a pak dat mu hodinovou mzdu od 1.1 2019 miň než stanoveno zákonem s tím, že on ne pracuje 42,5 hodiny týdne? To se děje ve státní firmě. A co pák má dělat zaměstnanec?


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek 2020 - dvě děti

Dobry den, chtela jsem se zeptat, mam dceru narozenou 5/2016, s kterou jsem byla na materske. Ted mame chlapecka a na materske je manzel. Pokud bude schvaleno navyseni rodicovskeho prispevku, navysi se nam rodicovsky prispevek na chlapecka. Co me ale zajima, mela bych prosim narok i o vycerpani 80tisic u dcery, ktera bude mit 4 roky az v 5/2020, ale "rodicak" jiz mame vycerpany? Zajima me i to, jestli na to ma vliv to, ze rodicovsky perispevek jsme cerpali na deti pokazde nekdo jiny, tedy jednou ja a nyni manzel? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Pronájem nemovitosti

Dobrý den, může mě syn přenechat do pronájmu bytový dům za symbolickou cenu, když ho dostane od nás ( rodičů) darem? Děkuji za odpověď Jaroslav Kozák


odpovídal(a): Redakce

Vrácení finančního daru

Dobrý den, v rodině máme takový problém. Moje příbuzná chodila v roce 2011 -2013 s mužem, který jí dal v roce 2012 finanční dar cca 200 tisíc na pokrytí nějakých dluhů a plateb a nesepsali žádnou smlouvu, řekl jí tenkrát, že to vrátit nechce. Pak se rozešli.Teď po letech ji navštívil jeho syn, že by chtěli peníze zpět. Jak má reagovat? Děkuji.


odpovídal(a): Elena

dědictví

Dobrý den, můj dotaz se týká daně dědické, která byla od 1.1.2014 zrušena. Jsem dědicem ze závěti, III. skupina (sestřenice), dědím hotovost. Bratranec, po kterém dědím, zemřel v lednu 2013. Dědické řízení se poněkud protáhlo, usnesení od notáře očekávám každým dnem. Není mi jasné, zda se mne týká povinnost podat daňové přiznání a platit daň dědickou (či daň z příjmu). Děkuji za Vaši radu.