FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Prodej pozemku a související daň z příjmů ve vztahu ke slevě na manželku

Dobrý den. Chystáme se prodat pozemek, který jsme nabyli ještě jako partneři (nemanželé). Loni jsme se vzali a v katastru je pozemek jako spoluvlastnictví (tedy ne SJM). Já jsem nyní na RD bez jiných příjmů. 1) Kdo bude podávat přiznání k dani z příjmů za pozemek, pokud ho prodáme ve stávající situaci - tzn. že prodávat budeme společně? Každý si musí za rok 2019 podat sám přiznání a zahrnout do něj polovinu příjmů i polovinu výdajů a zaplatit tak půlku daně? Při momentálně rozjednané kupní ceně se v tomto případě příjmem nevejdu do limitu 68 tis. v rámci slevy na manželku a tak budeme o ni ochuzeni? A počítá se do tohoto limitu příjmu polovina prodejní ceny nebo jen prodejní cena mínus výdaje? 2) Z dotazů zde na webu jsem dospěla k závěru, že je možno spolupodíl převést do SJM a poté se dohodnout, že bude danit jen 1 z manželů - danil by v tomto případě celé manžel a tudíž by si mohl uplatnit slevu na manželku? A jak toto převedení do SJM provést s co nejmenšími náklady? 3) Máte jiný tip/trik, jaké úkony před prodejem provést tak, ať je to pak pro naši situaci daňově co nejvýhodnější? Zvažovali jsme možnost darovat spolupodíl manželovi, ale právní služby s tím spojené byly tak vysoké, že by se nám to nejspíš ani nevyplatilo... Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Povinnost podat DP - příjem na rodičovské dovolené

Dobrý den, prosím o radu. Žena, která je po celý rok 2018 na rodičovské dovolené (živnost má od r.2017 do r. 2020 pozastavenu), si přivydělala jednorázově od 3 zaměstnavatelů - firem po sobě během roku 2018 na DoPP celkem 45.000 hrubého, u jednoho zaměstnavatele bylo podepsáno prohlášení Poplatníka daně (růžovka), všechny DoPP byly do 10.000,- Kč. Má povinnost podat DP za rok 2018? Když má pozastavenu živnost tak pravděpodobně nebude podávat z tohoto příjmu přehledy SP a DP? Děkuji Pospíšilová



odpovídal(a): Redakce

Darovanie krvi a občan SR

Dobrý deň, môže si občan SR, ktorý je zamestnaný celý rok v ČR uplatniť v daňovom priznaní hodnotu daru za darovanie krvi?


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dítě a rozvod

Dobrý den, prosím vás o radu, manželé se rozvádí a od září nemají společnou domácnost. Manželka je na MD, ta si slevu na děti nemá kde uplatnit. Může si slevu na děti uplatnit manžel, pokud mu manželka napíše čestné prohlášení, že děti nebude uplatňovat a souhlasí, aby je uplatnil manžel? Děti byli svěřeny do matčiny péče. Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

HPP a DPP u jednoho zaměstnavatele

Dobrý den, Mám od 1.9.2018 sjednán HPP na dobu určitou do 31.12.2019. Sjednané platové podmínky na smlouvě: Hrubý základ 30tis a nenárokovatelná odměna 0-15tis. V 3měsíční zkušební době jsem dostával 30+10 (přesně dle dohody na pohovoru). Po zkušební době (resp. až po případném řádném zapracování) měla být tato výplata navýšena na maximum smlouvy, čili 30+15. K tomu zatím nedošlo. Teď za mnou přišel personální s tím, že již zapracovaný jsem a budu dostávat 30+15. Nicméně mi nabídl, zda nechci jít do varianty, že by se můj pracovní výkon rozdělil na 2 různé pracovní činnosti. Jedna by byla na HPP a druhá na DPP. Že bych na tom údajně vydělal více než kdybych dostával na HPP 45tis hrubého. Prozatím jsem souhlasil, a dal pokyn ať mi nachystají novou smlouvu. Už ji mám před sebou a moc nerozumím tomu, jak bych si vlastně polepšil. Nová smlouva pojednává o novém platovém výměru na HPP a to 18tis základ plus 0-15tis nenárokovatelná odměna. K tomu ještě DPP (pro stejného zaměstnavatele (stejné IČO)) na 10tis měsíčně. Opravdu se mi toto vyplatí? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jaké příjmy se zahrnují do do daňového přiznání

Dobrý den, ráda bych se dotázala, zda pěněžitá pomoc v mateřství a ročicovský příspěvek se započítávají do úhrnu příjmu od všech zaměstnavatelů. Pro rok 2018 chci podat daňové přiznání a mám kombinaci příjmů: část z pronájmu (srpen - prosinec), proplacení dovolené mezi čerpáním MD a RD (půlka dubna až zač. června) , část pěněžité pomoci v mateřství (leden - půlka dubna) a rodičovský příspěvek (zač. června - prosinec).Řeším, jaké příjmy si uvést do úhru příjmů pro provedení daňového přiznání jako FO. Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání

Dobrý den, koncem roku 2016 jsem začal studovat nastavbové studium MBA, které jsem v březnu 2018 ukončil diplomem. Cena studia převyšovala 120 tis. Kč. Mohu si odečíst částku 10 tis Kč od daňového základu za rok 2018 v rámci úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daň z pronájmu a uplatnění výdajů

Přeji hezký den! Syn se odstěhoval z mého bytu v OV v Brně do vlastního většího. Rozhodl jsem se volný byt od 1.1.2018 pronajmout. Spolehlivého nájemce jsem však našel až od 1.6.2018. Paušály za topení, vodu, elektřinu a příspěvek do společenství vlastníků jsem samozřejmě musel platit. Mohu v daňovém příznání zohlednit tyto výdaje za celý rok, i když smlouva o pronájmu byla uzavřena až v polovině roku? Za laskavou odpověď Vám předem děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Dar

Mám darovací smlouvu dle § 2055 an. zákona č. 89/2012. Předmětem darovací smlouvy je darování obci určitá částka peněz cca 30.000 Kč na pořízení vjezdu - komunikace k rodinnému domu. Můžu si dar odečíst v daňovém přiznání za rok 2018? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prodej bytu - osvobození od daně z příjmů, časový test

Dobrý den, Prosím o radu, zda se na mě vztahuje osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti: 1. Nabytí členských práv k družstevnímu bytu - více než před deseti lety 2. v roce 2018 převod tohoto družstevního bytu do osobního vlastnictví (SVJ) 3. v roce 2019 prodej tohoto bytu 4. po celou dobu jsem v tomto bytě měl jak reálné, tak i oficiální trvalé bydliště Předem děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na děti rozdělené mezi poplatníky

Dobrý den za loňský rok si dělám sám daňové přiznání a řeším zde jeden problém.Jsme vícečlenná domácnost já se ženou a 5 dětí z toho 2 jsem vyženil.Žena je od loňského roku na rodičovské dovolené ale v průběhu roku nastoupila na částečný úvazek do zaměstnání dohodli jsme se,že na 2 nejstarší děti bude uplatňovat slevu na dani a na 3 zbývající já s tím,že ji nebudu uplatňovat každý měsíc,ale najednou v daňovém přiznání.Uvádím do daňového přiznání všechny děti,ale uplatňovat budu jen na 3.4 a 5 dítě.Pochopil jsem,že musím asi vyplnit 2 formuláře,protože počet kolonek nepočítá s větším počtem dětí jak 4 ,ale nevím jak vypočítat že se jedná o 3 a další dítě.Když zkouším na internetu různé programy na výpočet daně všude po mě chtějí uvést,že uplatňuji slevu na první dítě takhle,ale přijdu o část peněz protože sleva na první dítě je nižší než na 3 a další navíc ji uplatňovala žena. Poradíte mi jak tento výpočet provést. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na poplatníka a sleva na dítě u studenta

Jako rodič uplatňuji v rámci ročního zúčtování daně z příjmu u svého zaměstnavatele (jiné příjmy nemám) slevu na dítě (student - v r. 2019 skončí studium na gymnázium). Dcera si během roku 2018 vydělala na různých brigádách celkem cca 30.000 hrubého. Někde měla DPP a sraženou srážkovou daň. Na jedné brigádě podepsala 2. července růžové prohlášení a pracovala na DPČ, přičemž obdržela za práci v červenci a srpnu na účet celkem 21.000 Kč. Chtěli bychom jí udělat daňové přiznání, které by se pravděpodobně mělo finančně vyplatit. Můj dotaz: Může si dcera ve svém daňovém přiznání uplatnit slevu na poplatníka a souběžně ji mohu vykazovat já (rodič) u svého zaměstnavatele jako slevu na dítě? Mám obavy, aby to nebylo považováno svým způsobem za duplicitní neoprávněné snížení daně z příjmu, které by uplatňovali 2 osoby současně. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Jakému finančnímu úřadu podat daňové přiznání?

Dobrý den, v roce 2018 leden - červenec jsem byla zaměstnána (Kraj Vysočina - trvalé bydliště). Srpen- prosinec jsem byla vedena na Úřadu práce a pobírala podporu v nezaměstnanosti (Olomoucký kraj - trvalé bydliště). Můžu si uplatnit odčitatelnou položku (2070,- Kč/měsíc ) za celý rok 2018? A ke kterému finančnímu úřadu mám podat daňové přiznání? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu z tlumočení

Dobrý den, v loňském roce byly mé příjmy z překladatelské činnosti 75000. Na každou knihu jsem uzavřela smlouvu o díle a živnostenský list nevlastním. Kvůli dokončovaní studia toto byly mé jediné příjmy, ale do kategorie student již nespadám. Prosím o informaci, zda je nutné tuto častku danit, a pokud ano, tak jak výši daně vypočítat. Daňové kalkulačky, které jsem zatím viděla, byly vytvořené pro OSVČ s vlastním IČ, která já ale nemám. Děkuji za odpoveď, hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Darovací smlouva

Dobrý den, mám darovací smlouvu dle § 2055 an. zákona č. 89/2012. Předmětem darovací smlouvy je darování obci určitá částka peněz cca 30 000,- Kč na pořízení vjezdu - komunikace k rodinnému domu. Můžu si dar odečíst v daňovém přiznání za rok 2018? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Prodej darované nemovitosti před uplynutím 2 let a koupě nové

Dobrý den, dostala jsem darem nemovitost, kterou teď prodávám. Pokud byt prodám před uplynutím 2 let od nabytí, mám povinnost platit daň z příjmů. Pokud se nepletu, jedná se o 15 procent z rozdílu mezi odhadní cenou v době nabytí a prodejní cenou (tj. cenou za kterou byt prodám já). Rozumněla jsem tomu tak správně? A v případě, že si do 1 roku koupím jinou nemovitost pro vlastní bytovou potřebu, pak se daná daň podle všeho sníží, ale o kolik? Anebo ji nebudu muset platit vůbec, když částka nové koupené nemovitosti převýší ten rozdíl mezi odhadní cenou a prodejní? Abych to zjednodušila: dejme tomu, že odhadní cena mého bytu v době nabytí byla 5 mil. Já byt prodám za 6.5 mil. Rozdíl činí 1.5 mil. 15 procent z toho je 225. 000 Kč. Pokud byt který koupím do 1. rok mě bude stát 4 mil, budu muset platit nějakou daň anebo od ní budu zcela osvobozena? Předem vám děkuji za objasnění. S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu při HP a DPP

Dobrý den, v květnu roku 2018 jsem složila maturitní zkoušku, do práce jsem nastoupila v půlce října, mezitím jsem měla necelé 2 měsíce brigádu (DPP), která byla výdělkem pod 10 000,- (a nepodepisovala jsem ten růžový papír), nyní po mně chce účetní zapoctak kvůli daňovému přiznání, ale finanční poradkyně mi říkala, že výdělek pod 10 000,- uvádět v daňovém přiznání nemusím.. Chci se zeptat jak to tedy je? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Musím podávat daňové přiznání při pobírání rodičovského příspěvku?

Dobrý den, 20. března 2018 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, poté na rodičovskou. Krom rodičovského příspěvku nemám žádné jiné příjmy. Musím podávat daňové přiznaní? Pokud ano, měl by mi ho podat můj zaměstnavatel? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Rozdělení příjmů z nájmu v jiném poměru než dle spoluvlastnických podílů

Dobrý den, s manželkou vlastníme nemovitost ve spoluvlastnickém podílu každý 1/2, protože nemovitost jsme koupili před manželstvím. Tuto nemovitost pronajímáme. Doposud jsme danily každý svou polovinu (veškeré výdaje i příjmy rozdělili na poloviny) Chci uplatnit slevu na manželku, protože v předchozím roce nepracovala. Pokud by do příjmů zahrnovala i pasivní příjmy z jedné poloviny nájmu. Tak se do limitu 68 000 Kč nevejde. Dle z jištěných informací, se lze s manželkou písemně dohodnout, že veškerý příjem i výdaje z nájmu se nebudou uplatňovat podle spoluvlastnických podílů, ale lze veškerý zisk s nájmu převést na jednoho spoluvlastníka. Na základě jakého paragrafu v jakém zákoně se lze odkazovat pří této dohodě, případně zda je někde k dispozici takováto dohoda? Popřípadě jakým způsobem mít písemné potvrzení o uplatňování veškerých příjmů i výdajů na jednoho spoluvlastníka? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daň z príjmu z predaja nemovistosti

Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom dane z príjmu z predaja nemovitosti. V roku 2017 som kúpil pozemok (na stavdu Rd), v roku 2018 som ho predal z rodinných dôvodov - druhé bábo. Finančné prostriedky získané z predaja pozemku som všetky použil do 1 roka na kúpu vlastného Rd na kľúč + hypotéka a zabezpečil vlastné bývanie pre moju rodinu. Inú nemovitosť nevlastím. Musím platiť daň z príjmu z predaja nemovistosti, alebo môžem uplatniť výnimku podľa zákona §4 ods. 1 písm. u) uspokojenie bytovej potreby? Vopred ďakujem za radu. https://www.finance.cz/zpravy/finance/29110-budete-platit-dan-z-prijmu-z-prodeje-nemovitosti/#bytova-potreba Uspokojení bytové potřeby Ještě v jednom případě však nebude daň z příjmu platit. A to pokud podle §4 ods. 1 písm. v) zákona o dani z příjmu do jednoho roku od přijetí peněz z prodeje použijete tuto částku na uspokojení svých bytových potřeb, nebo pokud jste odpovídající částku vynaložili na řešení bytových potřeb v roce předcházejícím. Přijetí peněz je však potřeba oznámit vašemu finančnímu úřadu.