FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, prodávám družstevní byt…

Dobrý den, prosím o radu, prodávám družstevní byt, ve kterém jsme bydlela od 12/04(proběhla kolaudace), ale nemám zde trvalé bydliště (to jsem si nechala u rodičů). Peníze budou použity na splacení hypotéky nového bytu, ale tu mohu zaplatit až za 3 roky. Nevím, jestli se na tento případ vztahuje osvobození od daně podle§4 nebo peníze budu muset zdanit. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

dobry den. OSVC ma auto na leasing.Ten ted konci…

dobry den. OSVC ma auto na leasing.Ten ted konci a auto bude prevedeno do majetku za zust. cenu 1000,-Kč. Byly uplatneny odpisy za auto a benzin a opravy. Auto po mesici vyjme a vlozi do majetku s.r.o. kde je spolecnikem. Muze to byt v cene 1000,-Kč. Bude to prijmem OSVC ? A v s.r.o. vydajem ? A co je potreba u prevodu ? Dekuji za odpoved.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je možné u postoupeného leasingu…

Dobrý den, je možné u postoupeného leasingu nějakým způsobem možno dostat do nákladů částku zaplacenou původnímu nájemci, která přesahuje rozdíl mezi nájemným,které bylo zaplaceno a které bylo zaplaceno původním nájemcem? Tzn.pokud bude z faktury za postoupení leasingu daňově uznatelná část jen ve výši 100000,- a 30000,-- bude daň.neuznatelných, je možné využít některého § ZDP a přičíst částku 30000,-,která je jakoby odstupným, k později odkoupenému předmětu a odpisovat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Obdrželi jsme od firmy…

Dobrý den, prosím o radu. Obdrželi jsme od firmy z Taiwanu křemíkové desky, na které nanese vrstvu a pošleme zpět. Desky nám byly doručeny pouze s fakturou pro celní účely. My firmě za službu nebudeme nic účtovat, jedná se o zkoušku - pokud jim bude naše služba vyhovovat zadají nám zakázku. Problém je v tom, že na JSD je uveden řežim = 4000, musím zahrnout do DPH? Jelikož nemáme řádnou fakturu, znamenalo by to, že bychom museli DPH odvést, ale nemohly si jej uplatnit na vstupu? Nebo požádat CÚ o opravu? Mohlo by se v tomto případě jednat o aktivní zušlechťovací styk ...? Díky moc za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer pane doktore, chtěla bych vědět, zda…

Dobrý večer pane doktore, chtěla bych vědět, zda si mohu dát do daňových výdajů úroky z úvěru, který použiji na koupi automobilu, který zařadím do podnikání. Jsem fyzická osoba a vedu DE. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledne dane…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledne dane darovaci, kdy je předmetem dane nemovitost, resp. polovicka bytu, ktery je zatizen hypotekou.Podala jsem danove priznani a chtela jsem uplatnit snizeni dane o dluh (hypoteku), ktrry se vaze na predmet dane. vy vysvetleni zakona neni psano o jake dluhy se jedna. nektery fin.urad toto uznava, jiny ne. Asi po 4,5 mesicich mi dosel vymer z financniho uradu. bohuzel ve vymeru se vubec nehovori ot tom, z jakeho duvodu nebyl odpocet uznan. je tam proste holy vymer a doba, do kdy je dan splatna a take moznost podat odvolani. Chtela bych urcite podat odvolani ale mam nekolik dotazu.Chtela jsem se Te zeptat, zda musi byt nejdriv dan zaplacena (do stanoveneho termin) ikdyz podavam odvolani anebo nemusi. Pak jsem se chtela jeste zeptat, co by bylo asi nejlepsi uvest do odvolani. Napada me zatim pouze to, ze nebylo zduvodneno, proc nemohl byt proveden odpocet a na zaklade ceho. ve vykladu zakona nic neni, leda jestli maji nej. vnitrni smernici, pak me take napada, jak je mozne, ze nektery fin. urad to uzna a jiny ne. Asi z danou lhutou operovat nemuzu, maji na to myslim 3 roky (na vymer), ikdyz jsem to podala 3.1.2007, odepsali az ted. Odvolani, ma jit na spravce dane, takze to zas bohuzel bude resit stejny clovek pro Prahu vychod. Je nejake vychodisko? Je uznatelny odpocet dane - hypoteka? Dodala jsem potvrzeni o vysi dluhu, prevzatych zavazcich vazicich se k predmetu dane. Dekuji za odpoved Tak se prosim nezlob, ze Te s tim obtezuju, ale myslela jsem si, ze mozna nektere veci vis a treba by jsi mi mohla dat dobry tip. dekuji moc. Petra Z.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, česká firma s.r.o., plátce DPH…

Dobrý den, česká firma s.r.o., plátce DPH fakturuje české firmě, plátci DPH stavbu expozice na veletrhu v Německu bez DPH. Na fakturu uvádíme:"Místo plnění při poskytnutí služby je mimo tuzemsko dle § 10, odst.4, písm. a Zákona č.235/2004 Sb. o DPH. Příjemce služby je povinen přiznat a zaplatit daň." Je takto vystavená faktura dobře? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda v příznání k…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda v příznání k dani z příjmu za r.2006 - chci uplatnit výdaje procentem z příjmu, můžu uplatnit ztrátu vykazovanou v přiznání za r.2005, která vznikla zohledněním závazků a pohledávek při přechodu ze skutečných výdajů na výdaje paušální.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, když se stanu členem občanského…

Dobrý den, když se stanu členem občanského sdružení a budu platit členské příspěvky, lze je odečíst od základu daně? Nebo je lepší dát sdružení dar? Sdružení vyvíjí aktivity v ekologické oblasti. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Reaguji na vaši odpověď že z daru se nemusí…

Reaguji na vaši odpověď že z daru se nemusí odvádět DPH, protože mi teď bylo oznámeno od dańového poradce, že ano a to ve vazbě 543/343 + musí být doklad o použití. Co je tedy správně když chceme darovat notebook ve výši 20tis. bez DPH. DPH odvést či nikoliv?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci, jaké povinnosti má…

Dobrý den, prosím o informaci, jaké povinnosti má stavební firma, která prodává bytovou jednotku občanovi Slovenské republiky. Jedná se mi především o problematiku daní. Stavební firma je plátce DPH. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zajímalo by mně, zda uplatnění výdajů…

Dobrý den,zajímalo by mně, zda uplatnění výdajů procentem z příjmů má vliv na výdaje vykazované do přehledů na zdravotní a sociální pojištění, anebo se v přehledech uvádějí skutečné výdaje. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den před 4 roky nám zemřela matka a při…

Dobrý den před 4 roky nám zemřela matka a při notářském řízení o dědictví jsme se nedokázali domluvit tak si každý nechal svůj podíl ze zákona.Já jsem dostala 1/4 nemovitosti a můj bratr měl pak celkem 3/4 (1/2 po otci a 1/4 po matce).Po určité době jsem se s ním chtěla domluvit ale on mi řekl,že chce nemovitost celou pro sebe.Po roce a něco jsme zkončili u soudu se žalobou na "zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví k nemovitostem",protože mi nechtěl umožnit užívání ani vyplatit.Soud po 4 letech rozhodl,že mi musí vyplatit tržní cenu za 1/4 nemovitosti a já na bratra pak převedu tu svojí 1/4 nemovitosti.Proto se Vás chci zeptat jestli z této částky budu platit daně z prodeje nebo převodu.Nebo jakou.Spoustu lidí mi tvrdí i advokát,že je to prodej a musím z toho platit jako z prodeje.Děkuji moc za odpověď.M.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěce darovat oblastnímu spolku…

Dobrý den, chtěce darovat oblastnímu spolku českého červeného kříže notebook v hodnotě 20tis. bez DPH. Musíme z této částky odvést DPH a oni pak zaplatit darovací daň?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, FO - OSVČ ukončuje činnost ( byla…

Dobrý den, FO - OSVČ ukončuje činnost ( byla pravomocně odsouzena a příslušný živnostenský úřad zrušil ŽL), je nutné především ukončit registraci jako plátce DPH. Je nutné odvést DPH ze zásob a zůstakové ceny HIM, na jaký řádek přiznání se toto promítne. Dále Vás chci poprosit o radu, OSVČ má v evidenci rovněž nemovitost, ale dle mého názoru se dle §56 vztahuje osvobození na nemovitost ( byla nabyta před více jak 3 lety), je nutná ještě nějaká podmínka? A jak se hodnota nemovitosto promítne do přiznání DPH ( jaký řádek). Děkuji mockrát za odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci Vás poprosit o radu z oblasti DPH…

Dobrý den, chci Vás poprosit o radu z oblasti DPH. Jedná se mi o to, zda je možný odpočet plné výše DPH u vozu typu N1 v případě, že se jedná o financování úvěrem, kdy se na rozdíl od leasingu stává majitelem okamžitě fyzická osoba a ne úvěr.společnost. Byla nám tato informace o této možnosti odpočtu DPH podána prodejcem vozu. V této chvíli si nejsem jistá, zda opravdu mohu odečíst ihned na počátku plnou DPH z celé výše vozu. Děkuji za Vaši pomoc a přeji krásný den


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat při…

Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat při opravě minulého roku v podv.úč.? U faktury vystavené bylo zjištěno, že byla omylem zaúčtována v nižší částce. Mohu provést pouze dodanění zbylé částky prostřednictvím dodat.daň.přizn., bez toho, že bychom znovu otevřeli již uzavřené úč.knihy? Mohu podat tedy jen dodat.daň.přizn.bez opravené rozvahy a výsledovky?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může občanské sdružení zabývající se…

Dobrý den, může občanské sdružení zabývající se chovem psů vybírat poplatky od chovatele: za odchované štěně (250Kč/ks), za vystavení krycího listu (250kč/ks), za uchovnění psa = bonitaci (500 nebo 1000kč/ks)? Dále může mít dvojí ceny pro členy a nečleny??? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může občanské sdružení zabývající se…

Dobrý den, může občanské sdružení zabývající se chovem psů vybírat poplatky od chovatele: za odchované štěně (250Kč/ks), za vystavení krycího listu (250kč/ks), za uchovnění psa = bonitaci (500 nebo 1000kč/ks)? Dále může mít dvojí ceny pro členy a nečleny??? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Prosím, patří bratranec či setřenice u daně…

Prosím, patří bratranec či setřenice u daně darovací do druhé skupiny? Díky za odpověd