FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

HIM - do jaké výše se může dát do nákladů, jedná…

HIM - do jaké výše se může dát do nákladů, jedná se o auto. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore. Děkuji za odpověď, ale…

Dobrý den pane doktore. Děkuji za odpověď, ale moc tomu nerozumím. Myslela jsem, že i podnikatel si může uplatnit stravné (i když oni napsali občerstvení). DPH beru, že se neuplatní. To může jenom při služební cestě, nebo jak je to? Moc se omlouvám, ale všude když čtu o cestovních náhradách, tak se tam objevuje zaměstnanec. Ale jak potom k tomu přijde podnikatel? Moc děkuji ještě za odpověď. Marie V první odpovědi jste mi napsal, že si neuplatní stravné(občerstvení) a teď jste mi napsal, že si má napsat cestovní příkaz, kde si stravné uvede jako vedlejší nutné výdaje. Tak a teď tomu nerozumím vůbec. Když si napíše cestovní příkaz, tak si stravné může uplatnit? Ale v jaké výši? Jako zaměstnanec? Moc se omlouvám, ale ještě jsem podnikateli neúčtovala služební cestu a v zákonech jsem se dočetla pouze podnikatel a jeho zaměstnanec. Děkuji moc Marie



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je daňovým výdajem v DE čistá mzda…

Dobrý den, je daňovým výdajem v DE čistá mzda zaměstnance, dále pak veškeré odvody související se mzdami-srážková daň,zálohová daň,sociální a zdravotní za zaměstnance a sociál. a zdrav. za zaměstnavatele?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore, protože jste mi již …

Dobrý den pane doktore, protože jste mi již několikrát dobřevporadil, obracím se na Vás znovu o radu. Kamarádka má SEŠ, jako účetní pracovala 1,5 roku ve firmě, poté odešla a již v oblasti účetnictví potom nepracovala. Její známý si chce založit s.r.o. a rád by, aby mu dělala účetní. Protože nebude mít tolik práce pro ni na plný úvazek, nabídl ji, aby mu účto dělala na dohodu o provedení práce. Ona podniká v jiné oblasti na základě ŽL. Ptám se: 1/ lze dělat účetní na dohodu? 2/ Mohla by si /pokud by to šlo na dohodu/ uplatnit jako praxi při požádání o ŽL na účetní práce? Nemá totiž odpracovaných 5 let, které se o vydání ŽL na účto žádá, vlastně jen 1,5 roku, které muže doložit pracov. smlouvou. Děkuji za odpověd a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,manzel si zalozil ZL,ale je i stat…

Dobry den,manzel si zalozil ZL,ale je i stat.zamestnancem.do 8 dnu se musi prihlasit na soc.i ve zdrav. pojistovne.Musi platit uz hned soc. a zdrav.ojsteni,kdyz bude mit jednorazovy prijem az ku konci roku? v jake vysi ma platit odvody,kdyz nevime jeho predpokl.prijmy? dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda náhrada…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda náhrada škody (účtovaná na účtu 548), kterou účetní jednotka hradí jiným účetním jednotkám, je daňově uznatelným nákladem? Jedná se konkrétně o administrativní náklady odběratele spojené s reklamací, náklady na třídění zboží u odběratele či poškození zboží odběratele uložené v našem skladu. Jsme s.r.o., vedeme podvojné účetnictví. Předem děkuji za odpověď a přeji příjemný den. Ivana S.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore. Podnikatelka vede DE je…

Dobrý den pane doktore. Podnikatelka vede DE je plátcem DPH a nyní byla na dvou denním semináři (v rámci podnikání) 10-11.5.07 od 10.00 hodin(10.5.) do 14.00 hodin (11.5.). Zaplatila 1000,- Kč za ubytování se sazbou DPH 5% a občerstvení za 900,- Kč se sazbou 19%. Občerstvení jsem jí pokrátila o 35% tj. na 585,- Kč. DPH jsem vypočítala z této krácené částky ? Je to dobře? Děkuji moc za odpověď Marie


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Ctěla bych se zeptat, jak se…

Dobrý den, Ctěla bych se zeptat, jak se postupuje v případě, že jsem zaměstnanec, kterému daně počítá účetní organizace a prodala jsem vlastní nemovitost - je daň z převodu nemovitosti samostatnou daní a nemá nic společeného s daní z příjmu? Děkuji I. Odar


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat na následující: …

Dobrý den, chci se zeptat na následující: Společníci (s.r.o.) si vyplatí část zisku roku 2006. Budou odvádět 15% srážkovou daň na účet 7720.... u příslušného FÚ. K jakému dni budeme předkládat formulář "Vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z příjmů FO" ? Valná hromada se uskutečnila 13.6.2007, podíl na zisku bude společníkům vyplacen 20.6.2007. 1)Protože (dle §69 odst.3 Zákona o správě daní a poplatků) k této dani není povinnost podávat daňové přiznání, předkládá se vyúčtování daně do 30-ti dnů ode dne, v němž byl plátce daně povinen za rozhodné období odvést poslední daňovou povinnost? To je v našem případě 31.8.2007? 2)Jaké zdaňovací období by se pak uvedlo na formuláři? Rok 2006? 3) Pokud bychom měli ještě Dohody o provedení práce 15% sráž. daň, to by se pak uvádělo na dalším formuláři "Vyúčtování....." Děkuji za odpověď. Blanka Toufarová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych jeden dotaz.V roce 2006 jsem…

Dobrý den, měl bych jeden dotaz.V roce 2006 jsem zakoupil družstevní byt,který jsem z části financoval předhypotečním úvěrem se dvěma ručiteli.V letošním roce jsem chtěl odečíst úroky z úvěru z daní,ale FÚ nechce tyto úroky přiznat,protože nebylo na bytě zástavní právo,které tam být nemohlo,protože byt byl družstevní(FÚ jsem doložil doklad o zaplacení úroků v minulém roce tak i úvěrovou smlouvu).Odkázali mě na zákon §15 odst. 3 a 4,ale tam jsem se nic o nutnosti zást.práva nedočetl.V letošním roce je byt převeden do os.vlastnictví a HÚ je zajištěn zast.právem.Mám tedy nárok na odečet úroků za loňský rok?Předem děkuji za odpověď.Bláha



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o posouzení správnosti účtování…

Dobrý den, prosím o posouzení správnosti účtování při nákupu Euro: 1)výběr z Kč účtu: 261/221 ..... 20 000,-- 2)vklad do Kč pokladny: 211a/261 ... 20 000,-- 3)výběr z Kč pokladny: 261/211a ... 20 000,-- 4)nákup Euro do val.pokladny 211b/261.. 19 600,-- 5)kurzová ztráta ... 563/261 .... 400,-- Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci vědět, jak je to se mzdami…

Dobrý den, chci vědět, jak je to se mzdami zaměstnanců v DE.Musím do DE zanášet přesně jako daňový výdaj soc.poj.,zdr.poj.,zál.+srážk.daň, nebo můžue každý měsíc zanést do DE hrubé mzdy v celku, aniž bych to musel rozepisovat a psát, kdy jsem co zaplatil.Moc děkuji.TV


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám problém s tím, jak v daňové…

Dobrý den, mám problém s tím, jak v daňové evidenci vést PayPal účet. Na účet mi chodí peníze v dolarech. Peníze si posílám na svůj účet v české bance. PayPal před samotným posláním, převede dolary na české koruny. Český účet tedy vedu v CZK. Došla jsem k závěru (po několika radách), že bych ten PayPal účet měla vést jak v USD tak v CZE. Bohužel ale nevím, kdy použít aktuální kurz dané instituce a kdy ČNB a kdy zaúčtovat kurzový rozdíl. Pro upřesnění, transakce jsou následující: 1. vystavím fakturu v USD 2. peníze v USD příjdou na PayPal 3. zadám příkaz na odeslání peněz do české banky vedené v CZK 4. vzáptětí se peníze převedou z USD na CZK (aktuální kurz PayPalu) a odešlou 5. během týdne příjdou peníze na český účet v CZK Děkuji za odpověď, Ivana Tačíková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych vědět, zda je snížená…

Dobrý den, potřebovala bych vědět, zda je snížená sazby DPH vždy definována v příloze zákona o DPH, nebo je vždy snížená sazby DPH u služeb nebo u zboží???? Děkuji Vlková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vedeme účetnictví,čtvrtletní plátci…

Dobrý den, vedeme účetnictví,čtvrtletní plátci DPH.Mám ještě jeden takový případ zálohových faktur. Přišly dvě zálohové faktury na vysílání rozhlasové reklamy.Zaplatili jsme je přez účet v březnu.Pak přišel daňový doklad k přijaté platbě. A dále přišla faktura. Můj způsob účtování byl takový.Zálohové faktury jsem dala na 314/321 a daň jsem nerozúčtovala.Pak přišel daňový doklad,myslela jsem si, že to je už konečný doklad.Zaúčtovala jsem ho mínusem 314,+518,343/321 .Na základě toho jsem rozúčtovala daň, za měsíc březen.Jenže pak přišla ještě konečná faktura,jedna měla DPH březen a druhá duben.Na obou fakturách byla poznámka :zdaněné zálohy 29.3.Měla jsem je zaúčtované dřív,než jste mi vysvětlil jiný případ?Jde o to , že mám daň rozúčtovanou podle daňového dokladu k přijaté platbě a ne ze zálohové faktury. Dle Vašeho vysvětlení jsem měla zaúčtovat zálohu 314,343/321. Můžu toto účtování nechat. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v zaměstnání nám provedli pokládku…

Dobrý den, v zaměstnání nám provedli pokládku linolea.Vedeme účetnictví.Na jaký účet by jste pokládku zaúčtovat? Na 511? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem student a mám možnost pracovat…

Dobrý den, jsem student a mám možnost pracovat jako internetový hodnotitel pro irskou firmu Lionbridge na základě smlouvy - dohody o provedené práci. Z této dohody vyplývá, že hodnitel odvádí veškeré daně v zemi hodnotitele. Můj dotaz zní následovně: potřebuji pro výkon této činnosti živnostenský list? jakou sazbou daně (v %) se budou danit příjmy? musím platit sociální a zdravotní pojištění? lze od příjmů odečíst výdaje za internet? musím vést účetnictví? Připomínám, že mám trvalé bydliště v ČR, práce by byla prováděná v ČR a placena z Irska proti vystavené faktuře. Plánovaný pracovní úvazek je 10-15 hodin týdně. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme s.r.o., a prodáváme spotřebiče…

Dobrý den, jsme s.r.o., a prodáváme spotřebiče,lze účtovat klientovi 5%DPH na vestavné spotřebyče,když mu zajistíme montáž?děkuji jarka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den!Dozvěděl jsem se, že pokud je mi tzv.…

Dobrý den!Dozvěděl jsem se, že pokud je mi tzv."přidaňován" 1% z pořizovací ceny služebni vůz, tak mám předkupní právo za zůstatkovou hodnotu po zaplacení leasingu. Je to pravda? Děkuji za Vaši odpověď. Tomáš Pecka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, otec koupil osobní automobil za 70000…

Dobrý den, otec koupil osobní automobil za 70000,-Kč ještě ten rok ho prodal za 60000,-Kč (doba mezi nabytím a prodejem nepřesáhla rok).Finanční úřad ho vyzval k podání daňového přiznání. Do jakých kolonek a jaké částky mám použít při vyplňování daňového přiznání? Děkuji