FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

V minulém roce jsem vedl učetnictví dle…

V minulém roce jsem vedl učetnictví dle skutečných nákladů a letos bych chtěl vést na procenta. Je to možné. Dodnikám revize je to 50% Děkuji Jan Hanák


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o odpověd.FO vede DE,začina…

Dobrý den, prosím o odpověd.FO vede DE,začina podnikát, pořídil si úvěr na vybavení pizzerie(stoly, židle...), částka 330.000 Kč.Může to vybavení odepisovati jako pořizení dl. majetku, nebo jako zřizováci vydaje, a jestli může uplatnit odpočet DPH. Děkuji moc za odpověd.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vážený pane doktore potřebovala bych…

Dobrý den, vážený pane doktore potřebovala bych poradit s následujícím problémem. Rodiče jednatelů společnosti s ručením omezeným, půjči do této společnosti, kterou syn se snachou vlastní, finační hotovost na uhrazení půjčky od peněžního ústavu. Půjčka je od peněžního ústavu na nákup nemovitosti skladu), který je majetkem této společnosti. Otázky: a) musíme ve smlouvě o půjčce požadovat úroky ve výši 140% diskontní sazby ČNB, když se jedná o osoby blízké? b) v případě vyplacených úroků bude sražena srážková daň 15% společností s.r.o, a tato daň odvedena touto společnosti FÚ, nebo budeme muset podat do 31. 3. 2008 daňové přiznání a daň sami odvést do 31. 3. 2008? Předem Vám mnohhokrát děkuji za odpověď. Přeji Vám a celému kolektivu pěkné letní dny. Marie Volfová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, existuje něco, co se nazývá "smlouva o…

Dobrý den, existuje něco, co se nazývá "smlouva o spolubydlení"? A zda na základě této smlouvy je nutno odvádět daně z peněz, které budu dostávat měsíčně od spolubydlícího?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Kolik procent příjmů si…

Dobrý den, prosím o radu. Kolik procent příjmů si může živnostník uplatnit do nákladů v případě, že podniká v oboru bazar, komisní prodej. (Má tyto ŽL: Zprostředkování služeb, Zastavárenská činnost, Maloobchod použitým zbožím, Malooobchodní prodej a pronájem zvukových a zvukově-obrazových záznamů a jejich nenahraných nosičů, Specializovaný maloobchod). Děkuji za odpověĎ


odpovídal(a): Redakce

Pane doktore, jak mají postupovat 2 zedníci,…

Pane doktore, jak mají postupovat 2 zedníci, kteří chtějí podnikat společně? Oba mají vystavené ŽL. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěl by jsem se zeptat Babicka mi chce…

Dobrý den,chtěl by jsem se zeptat Babicka mi chce darovat rodinný dům a nevim kolik procent se platí darovací daň a co dělat když nemám na zaplacení darovací daňe jde to nejak splacet?? předem děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit, zda byste mi…

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit, zda byste mi nemohli zodpovědět můj zapeklitý dotaz týkající se mého úvěru u Českomoravské stavební spořitelny. Můj otec, resp. já jsem na svého otce uzavřel stavební spoření s cílovou částkou 1.500.000,--Kč. Vklady jsem platil (platím) já. Jelikož jsme se s manželkou rozhodli stavit a u otce byla cílová částka 1,5mil Kč, požádali jsme o úvěr, který nám byl schválen. Můj otec tedy podepsal Smlouvu o poskytnutí meziúvěru a úvěru. Jelikož se jedná o financování naší stavby, chtěl jsem úvěr na mě a manželku "přepsat", což asi nastalo, když jsme podepsali Smlouvu o přistoupení k závazku, kdy jsme tedy vedeni jako noví dlužníci. Samozřejmě veškerý dluh platím já. Má otázka tedy zní: v momentě, kdy budu budu podávat přiznání daně z příjmů, budu žádat ČMSS o výpis právě ohledně daní. Ve výpisu však bude veden jako dlužník můj otec a já se obávám, že když si pak úroky z úvěru budu chtít odepsat z daní, zřejmě to nepůjde, protože na výpisu z úvěrové smlouvy bude můj otec a daně budu přiznávat já. Nebo snad Smlouva o přistoupení k závazku tento můj problém vyřešila a já si můžu úroky odepsat z daní. Vše platím já, v zástavě je také moje nemovitost - zkrátka můj otec nemá s úvěrem nic společného a dost by mě mrzelo, kdybych si nemohl úroky odepsat z daní. Moc Vám děkuji za odpověď, příp. i radu, jak bych měl postupovat, abych si úroky mohl z daní odepisovat. S přáním hezkého dne


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych poradit s nákupem…

Dobrý den, potřebovala bych poradit s nákupem zboží z EU. Nakoupili jsme cyklistické dresy od italské firmy s platným VAT. Dresy jsme dali do nedaňových nákladů. Italská firma nahlásí dodání zboží do EU. Jak se máme zachovat my z hlediska DPH? Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, plátce DPH přijal fakturu fakturu od…

Dobrý den, plátce DPH přijal fakturu fakturu od neplátce za otop. 50% těchto nákladů přefakturuje na 1 nájemce-neplátce, musí tuto přefakturaci zatížit DPH, když si na vstupu nic neuplatnil? Dle kterého § ZDPH?



odpovídal(a): Redakce

Chci darovat synovi byt, jehož odhad činí 700000…

Chci darovat synovi byt, jehož odhad činí 700000 Kč. Budu platit darovací daň nebo je toto darování osvobozeno od darovací daně, vzhledem k tomu, že patříme do I. skupiny? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentka denního studia VŠ a…

Dobrý den, jsem studentka denního studia VŠ a chtěla bych se zeptat,zda je pro mne výhodné pracovat na ŽL? Mám brigády týkající se prodejní asistence, ochutnávky atp. Měsíční přijem je asi 6000kč. Smlouvy mám vždy na sjednanou akci psané tak, že za zdanění jako externí pracovník odpovídám sama. Jaké jsou výhody v případě studia denního popř. nevýhoda pokud bych přešla na dálkové. Děkuji Vám moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dovoluji se na Vás obrátit s…

Dobrý den, dovoluji se na Vás obrátit s následujícím dotazem - kdy je možné odepsat neuhrazenou fakturu? Mám jednu neuhrazenou fakturu již z roku 2003, ale až na začátku tohoto roku (v únoru) jsem byla vyzvána protistranou k vyjádření k této pohledávce. Já se v této lhůtě vyjádřila (negativně) ohledně úhrady, ovšem protistrana až teď v květnu mě vyzvala k úhradě s tím, že určila nějaké datum pro úhradu. Můj dotaz tedy zní můžu fakturu odepsat až teď ke květnu 2007 nebo to mám udělat k únoru 2007? Moc díky za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dovoluji se na Vás obrátit s…

Dobrý den, dovoluji se na Vás obrátit s následujícím dotazem - kdy je možné odepsat neuhrazenou fakturu? Mám jednu neuhrazenou fakturu již z roku 2003, ale až na začátku tohoto roku (v únoru) jsem byla vyzvána protistranou k vyjádření k této pohledávce. Já se v této lhůtě vyjádřila (negativně) ohledně úhrady, ovšem protistrana až teď v květnu mě vyzvala k úhradě s tím, že určila nějaké datum pro úhradu. Můj dotaz tedy zní můžu fakturu odepsat až teď ke květnu 2007 nebo to mám udělat k únoru 2007? Moc díky za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nejsem si jista, zda-li můj dotaz…

Dobrý den, nejsem si jista, zda-li můj dotaz spadá do Vaší "kategorie", pokud ne, pardon. Jsem členkou Družstva vlastníků domu a tak jako loni nám vedení družstva nezvedlo zálohy na odběr vody,topení... proto jsme za rok 2005 dopláceli 6500,-Kč (za půl roku bydlení v bytě), za rok 2006 je nedoplatek téměř 14 000,-Kč, což je úměrně dvojnásobek. Dle obecných zásad družstva má jeho vedení vždy k 1.1.příslušného roku tyto zálohy upravit. Mohu se nějak bránit, když tak neučinili a požadovat po nich náhradu škody, která mi takto vznikla? Bohužel jsme se na zvýšení záloh domlouvali jen ústně loni v červnu, k písemné žádosti nedošlo (moje chyba, věřila jsem, že tak učiní). Děkuji za odpověď ZP.


odpovídal(a): Redakce

U dovezeného zboží,které uskladňujeme byla…

U dovezeného zboží,které uskladňujeme byla provedena celní kontrola.Za účast na ní vystavil c.úřad doklad na poplatek bez daně,který jsme za příjemce uhradili.Při přeúčtovávání této služby budeme účtovat s daní nebo bez ?


odpovídal(a): Redakce

Dodrý den,potřebuju poradit,kdÿž podnikám…

Dodrý den,potřebuju poradit,kdÿž podnikám doma,ale nemám vlastní provozovnu,jakou částku můžu uplatnit na výdaje na bydlení,telefon,nebo kde tyto informace získat. Prý je to 1/3.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme letecká společnost, plátce DPH …

Dobrý den, jsme letecká společnost, plátce DPH (letecká přeprava je osvobozena od DPH s nárokem na odpočet). Často se stává, že našim cestujícím poškodíme zavazadla - ta pak na naše náklady necháváme opravit u externí společnosti. Tato společnost nám fakturuje za opravy s DPH. Můžeme si DPH uplatnit na vstupu?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je…

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je pravda že když prodávám rozestavěný RD, který ještě není zkolaudovaný nemusím z tohoto prodeje platit daň z příjmu. Jaký vliv na placení daně má kolaudace? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore, mám dotaz na výši DPH,…

Dobrý den pane doktore, mám dotaz na výši DPH, když pokryvač a zedník v jedné osobě prováděl izolaci na rekreačním objektu.On je plátce DPH a neví, zda základní, nebo sníženou sazbu. 1. Pokud dodal i materiál 2. Pokud nedodal materiál. Děkuji za odpověď