FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Jak uplatnit úroky z hypotéky v daňovém přiznání

Dobrý den, obracím se na vás s žádostí o radu. Jsem na rodičovské dovolené. Za rok 2018 jsem měla ještě příjem u zaměstnavatele (1+2+3/2018) a současně i příjem z pronájmu svého bytu (11+12/2018), u kterého budu uplatňovat skutečné výdaje. Daňové přiznání budu podávat sama. Mohu si uplatnit potvrzení o zaplacených úrocích z hypotéky na svůj byt za celý rok 2018, nebo jen za období leden-říjen, kdy jsem v bytě skutečně bydlela? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Paušální výdaje

Podávají se spolu s daňovým přiznáním na FÚ nějaké přílohy - viz "přílohy DAP" ve formuláři - když budu za rok 2018 uplatňovat paušální výdaje 60%?



odpovídal(a): Redakce

Jak se daní příjem u zaměstnavatele a příjem z nájmu

Dobrý den, prosím o radu. Jsem na rod. dovolené, v únoru jsem u zaměstnavatele podepsala DP za rok 2018 (v lednu-březnu mi ještě vznikl příjem cca 44000 Kč, k tomu jsem zaplatila 600 Kč za odbory) a doložila jsem k němu potvrzení o zaplacených úrocích z hypotéky. V listopadu jsme se ale přestěhovali, změnili TP a začala jsem jako vlastník původní byt v osobním vlastnictví pronajímat (za 11+12/2018 vznikl příjem 9000 Kč, ale výdaje jsou vyšší...). Mám přidat částku za nájem k DP u zaměstnavatele nebo to podat zvlášť jako FO? A mohu uplatnit zaplacené úroky alespoň za leden-říjen 2018?


odpovídal(a): Redakce

Co lze uznat jako nezbytný výdaj u příjmu z nájmu

Dobrý den, prosím o radu. Jsem na rod. dovolené, ale od listopadu 2018 pronajímám svůj byt. Za 11+12/2018 vznikl příjem 9000 Kč. Nájemníci platili jen část dohodnutého nájmu, já veškeré výdaje za energie, abychom nemuseli složitě rozpočítávat roční vyúčtování. V těch dvou měsících jsem tedy platila následující: elektřina, plyn, fond oprav, společná anténa, úklid společných prostor, odečty SV+TV+ITN, teplo, měřiče, elektřina do společných prostor, poplatek ČRo+ČT, kabelovka s internetem, splátka hypotéky (jistina+úroky). K tomu vyšlo ještě roční pojištění majetku a výměna plynové hadice. Prosím tedy o radu, co z tohoto výčtu mohu uplatnit jako výdaj. V zákoně je plno výjimek, těžko se v tom orientuje. Děkuji za pomoc...


odpovídal(a): Redakce

Pronájem bytu - mohou jít některé poplatky za služby do nákladů?

Dobrý den, pronajímám byt v bytovém domě. Nájemce platí kromě nájmu zálohy na teplo a vodu (tak to máme uvedeno i ve smlouvě). Mohu si dát do nákladů částku, kterou platím zálohově za úklid domu a osvětlení společných prostor (zálohy platím SVJ, které služby zajišťuje)? Pokud ano, tak si mám dát do nákladů zálohy, které jsem zaplatil minulý rok (plus případný přeplatek nebo nedoplatek z loňského vyúčtování) nebo skutečně vynaloženou částku podle obdrženého vyúčtování, které dostanu letos? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Musím podat daňové přiznání, když za prací dojíždím do Německa?

Dobrý den, jak je to v případě, kdy má člověk jako jediný příjem ze zahraničí - Německa - tzv minijob, z něhož se dané do 450 eur měsíčně nestrhavaji. Musí pak takový člověk bydlící v ČR a za práci jen dojízdějíci zde podávat daňově přiznání?


odpovídal(a): Redakce

Zásoby

Dobrý den zabývám se nákup a prodej motorek, v DE stále eviduji na skladě motorky i z roku 2012-2015, které zřejmě již nikdy neprodám, jak je můžu z této evidence vyřadit, případně po kolika letech. Nejsem plátce DPH. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Starobní důchod + příjem z pachtovného

Babička (83let, státní důchod) uzavřela pachtovní smlouvu, kdy celková výše pachtovného včetně daně z nemovitých věcí činí 20 863,- Kč za rok 2018. Má povinnost podávat DP ? pokud ano, poprosila bych o praktický návod -vyplnění přílohy 2, nemáme zkušenosti :-) děkuji


odpovídal(a): Redakce

Paušální výdaje OSVČ za rok 2018

Dobrý den, mám dotaz ohledně paušálních výdajů. Manžel podniká v řemeslnické činnosti / stavební činnost/ a chce za rok 2018 uplatnit paušální výdaje, na které má nárok ve výši 80%, ale chtěl by uplatnit paušální výdaje pouze ve výši 30%, protože si chceme vzít úvěr na bydlení / dokládání příjmů bance/. Může uplatnit paušální výdaje pouze ve výši 30% procent, i když spadá do kategorie, kde by měl uplatnit výdajový paušál ve výši 80%. Děkuji za vaší rychlou odpověď. Tereza


odpovídal(a): Redakce

Odpočet na dítě

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně daňového přiznání a odpočtu na dítě. V roce 2018 jsem byla zaměstnaná do konce srpna, poté mi skončila pracovní smlouva a já jsem přešla na mateřskou dovolenou. Nyní si budu podávat daňové přiznání a chtěla jsem se zeptat, zda si v něm můžu uplatnit slevu na dítě, které se narodilo v říjnu 2018? A ještě jsem se chtěla zeptat, zda slevu na poplatníka můžu čerpat za celý rok 2018 v plné výši. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Zdanění nájmu z bytu a odečet úroků z hypotéky

Dobrý den, rád bych Vás poprosil o radu. Podávám daňové přiznání za rok 2018 jako fyzická osoba, která vykonává samostatně výdělečnou činnost jako vedlejší zdroj příjmů. Zároveň jsme s manželkou koupili nemovitost (bytovou jednotku, v katastru změna vlastníka k 3.12.2018), kterou jsme v roce 2018 nevyužívali k vlastnímu bydlení, ale kterou jsme v prosinci roku 2018 pronajímali původním majitelům (nájem trval ještě v lednu roku 2019, od února už byt využíváme k vlastnímu bydlení). Tento příjem (16.727,- Kč) tedy přiznávám v daňovém přiznání. A můj dotaz zní. Mohu si jako náklady napsat zrychlený odpis nemovitosti (pořizovací cena byla 4.500.000,-)? Pokud ano, tak v plné výši za celý rok nebo jen poměrnou část, protože jsme byli vlastníky pouze jeden měsíc. A jak je to potom s odepisováním úroků z hypotéky a pojištěním nemovitosti? A poslední otázka, jak toto počítat při daňovém přiznání za rok 2019, když k 31.12.2019 budeme využívat byt k vlastnímu bydlení a v lednu 2019 jsme z něho měli příjem z pronájmu. Předem Vám velmi děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním příjemného dne.


odpovídal(a): Redakce

Mzda

Dobrý den, rád bych se zeptal na výpočet čisté mzdy. Ve smlouvě mám tuto větu: S účinností od 7.1.2019 je Vám přiznán tento mzdový tarif: Základní měsíční hrubý tarif ve výši Kč 24.000,00 Dostal jsem výplatní pásku kde je mzdový výměr 24 000/měs. ale vedle je mzda(to je předpokládám hrubá) jen 19 826 ze které je správně výpočet č. mzdy 15 724Kč-nemám žádné bonusy. Jaký je rozdíl mezi mzdovým výměrem a hrubou mzdou. Neměl bych mít hrubou mzdu 24 000 Kč? 24000 je částka pro zaměstnavatele, který musí zaplatit, chápu-li to správně. Pokud budou otázky, zašlu vám smlouvu a výplatní pásku. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dodanění životního pojištění

Dobrý den, v roce 2018 jsem zrušila životní pojištění, které jsem si odepisovala z daní. Vím, že bych v daňovém přiznání měla provést dodanění, ale nevím na jakou částku. Výše daňových odpočtů se v průběhu let měnila a za některé roky jsem ji neuplatňovala vůbec. Bohužel nemám doklady z predchozích let a jednotlivé částky si nepamatuji. Můžete mi prosím poradit, kde zjistím jakou částku mám dodanit? Děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Přechod z HPP na OSVČ během roku a daňové přiznání

Zdravím, minulý rok (2018) jsem k 31.3.2018 ukončil pracovní poměr (HPP) a od 1.4.2018 přešel na OSVČ (založil živnost). Během roku 2018 jsem tedy byl 3 měsíce "klasický" zaměstnanec a 9 měsíců OSVČ (každé vždy zvlášť). Během zaměstnání za mě zaměstnavatel vyřizoval všechny daňové povinnosti a já dostával svoji čistou mzdu na účet. Jako OSVČ si budu již podávat daňové přiznání sám a zajímá mě zda-li budu v DP za rok 2018 uvádět pouze příjmy z OSVČ období nebo zde musím uvést i příjmy z HPP období? Díky M.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku po skončení rodičovské a nástupu do zaměstnání

Dobrý den, prosím o radu. Od 1.9.2018 jsem nastoupila do zaměstnání na plný úvazek po ukončení rodičovské dovolené. Můj výdělek do konce roku však nepřesáhl 68.000,- Kč. Může si tedy manžel uplatnit slevu na manželku za celých 12 měsíců, nebo pouze za 8 (leden – srpen)?? Moc děkuji za informaci a přeji krásný den.


odpovídal(a): Redakce

Odpočet na automobil při pronájmu

Přeji hezký den! V zodpovězených dotazech jsem se dočetl, že je možno do nákladů při pronájmu bytu možno započítat paušálně Kč 4000 (výjimečně až 5000) za používání vozidla, byť by toto bylo použito jen jednou měsíčně. Můžete mi prosím prozradit, z jakého paragrafu zde vycházíte? Nepodařilo tuto informaci nikde v "paragrafech" najít. Za Vaši odpověď Vám předem zdvořile děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, v 04/2018 jsem "zakoupila" byt od developerské společnosti (byt byl ve výstavbě). Řešeno přes stavební spoření s meziúvěrem. Podepsána smlouva o smlouvě budoucí. Bytová jednotka zkolaudována v 09/2018. Předání bytu 11/2018. Kupní smlouva + zápis v katastru 01/2019. Ze spořitelny mi na konci roku přišly přehled o zaplacených úrocích (meziúvěr + stav. spoření - dvě částky). Podala jsem daň přiznání, kde jsem úroky uplatnila. Nicméně dle F.Ú na to nemám nárok jelikož jsem se nestala do 31.12.2018 vlastníkem nemovitosti (i když v tu dobu jsem již od develop. společnosti měla předaný - sepsán předávací protokol). Opravdu nemám nárok na odpočet úroků z daň. základu? Nikdo jiný kromě developera vlastníkem nebyl, měla jsem podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí, byt jsem nikomu nepronajímala, poctivě pouze platila a čekala a nyní se dozvím, že mám smůlu? Opravdu jsou zákony s prominutím tak padlé na hlavu, kdy člověk platí, má defakto na peníze nárok, ta jednotka je potom jeho a bude ji užívat pro své účely tak i přesto nic? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

daň z příjmu?

Bytové družstvo má uvolněný podíl, ke kterému se váže byt. Mám zájem stát se členem družstva a dostat do nájmu předmětný byt, avšak družstvo po mě chce, abych uhradil vstupní vklad 1.000,-- Kč a zbytek (1.100.000,-- Kč) mám družstvu předat na základě darovací smlouvy. družstvo z tohoto daru bude platit daň z příjmu. Nehrozí však povinnost zaplatit daň z příjmu ("darovací daň") i mně, když dostanu členský podíl v družstvu o tržní hodnotě přesahující jeden milion Kč bez náležité protihodnoty (pouze vstupní vklad 1.000,-- Kč a zbytek bude formálně dar družstvu) a dostanu tedy tento podíl v podstatě též darem? Předem moc děkuji za Vaši odpověd!


odpovídal(a): Redakce

ZMR a srážky na exekuci

Dobrý den, nastoupila k nám na DPČ ( přesněji zaměstnání malého rozsahu ,,ZMR..dále jen,, za max. do 2999Kč hrubého měsíčně ) zaměstnankyně (starobní důchodkyně má důchod )a má 1x nepřednostní exekuci z roku 2009 . Prosím o radu, jak se posuzuje ZMR..jako DPP nebo jako DPČ ? Na DPP k nimž se váže exekuce rozhodnutím výkonu před 1.9.2015 se nesmí srážet, pokud by ZMR bylo obdobné, nesrážím též ? Nebo se ZMR chová jako DPČ a bude se z ní srážet též? Paní byla dosud na hpp, jako druhý plátce jsme neměli nezab.část za povinnou, nez.část uplatňovala ossz u důchodu, exekutor rozhod....toto jen info. Děkuji J.P.


odpovídal(a): Redakce

Exekuce dražbou a přiznání k dani z příjmů FO

Dobrý den, dceři byla v r. 2018 prodána polovina nemovitosti formou dražby v exekuci. Výtěžek dražby byl rozdělen mezi banku a exekutora. Jak se tato situace dotkne přiznání k dani z příjmů? Musí vydraženou sumu uvádět v přiznání, i když to de fakto nebyl její příjem? Svou polovinou nemovitosti ručila hypoteční bance.Děkuji za odpověď.