FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

koupě firmy a daně

Dobrý den.Mám známeho, který kupuje za 150000,-Kč firmu. On je plátcem DPH a kupuje ji od neplátce DPH. Podle mého názoru, DPH si nemůže odpočítat, ale moc by mě zajímalo jak to je účetně správně řešeno, aby byly i daně v pořádku. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

pořízení auta z EU

Klient platce DPN tuzemsky koupil novy osobni vuz v DE of firmy DE platce DPH. Firma DE vystavila danovy doklad v eurech a vycislila nemeckou dan. Klient nahlasil koupi vozu na FU, aby jej mohl prihlasit do registru vozidel v tuzemsku. Klient si zazadal v Nemecku o vraceni DPH. Dostane na ucet. Dotaz: jak postupovat pri vystaveni klientova priznani k DPH? do oddilu I.Radek 9 dat nemecky zaklad dane(prepocitany na Kc) a do dane na vystupu 19% na prepocitany zaklad? do oddilu IV.radek 40 to same? Dekuji predem, Diana Argirova



odpovídal(a): Redakce

pořízení auta z EU

Dobrý den, plátce DPH pořídil osobní automobil ze SRN. Jak se v takovém případě postupuje z hlediska DPH?


odpovídal(a): Redakce

pořízení auta

Dobrý den, podnikatel (fyzická osoba) si pořídil do podnikání osobní automobil ze zahraničí. Cenu hradil v hotovosti z vlastních ("nepodnikatelských") valutových prostředků. Jaký použije kurz pro přepočet? Co vše nutno zahrnout do pořizovací ceny vozu?(měření emisí,technická prohlídka, přihlášení na MÚ, roční pojištění). Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

daň na vstupu a výstupu

Vážený pane doktore. Obracím se na Vás s úplně základním dotazem, týkajícím se problematicky DPH. V podstatě mi jde o to, abyste mi nastínil co znamená dan na "vstupu" a na "výstupu" z pohledu plátce DPH. Ať již fyzické či právnické osoby. Jde mi o pochopení situace, co se stane, když DPH na vstupu je vyšší než DPH na výstupu a opačně. Jaký to má vliv na platbu DPH a odvody za sledované období??? Děkuji Vám za Váš čas.


odpovídal(a): Redakce

daňová povinnost

Dobrý den,teta(není sestrou otce ani matky, ale manželkou bratra otce) mi daruje dům a pozemky. Budu platit 7 % darovací daň.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

sleva na studenta

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem. Bude mi 26 let,jsem zaměstnaná a při zaměstnání dálkově studuji vysokou školu. Zajímalo by mne, zda mám nárok jako student na slevu na dani, případně v jaké výši,a do jakého věku-zda pouze do dosažení 26 let. Pokud na slevu mám nárok, mohu ji uplatňovat i zpětně za minulé zdaňovací období? Pokud ano, jak mám postupovat. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem bauerová


odpovídal(a): Redakce

účinnost sazeb daně

Dobrý den pane doktore, ještě jedna drobnost. Vyšší sazby DPH, tedy 10 % a 20 % mají platit hned od 1.1.2010? Děkuji za odpověď. Jan Novák


odpovídal(a): Redakce

výdaje procentem

Dobrý den, jsme vlastníky 1/4 nemovitosti a druhý vlastník 3/4nemovitosti. On svoji část pronajímá/obchody/ a my začali naši 1/4 pronajímat letos/obchod/.Vedeme s manželem daňovou evidenci, uplatňujeme skutečné výdaje. Je možné uplatňovat paušální výdaje pouze pro tento pronájem 1/4 nemovitosti? Nemáme proti těmto příjmům z pronájmu postavené žádné výdaje, což je z daňového hlediska dost nevýhodné.Děkuji za odpověď.Danielisová


odpovídal(a): Redakce

pojistné na SP a ZP

Dobrý den, platí za mě stát zdravotní i sociální pojištění, když jsem v částečném invalidním důchodu, děkuji. Věra.



odpovídal(a): Redakce

danění dotace

Dobrý den vážený pane doktore. Rád bych se Vás zeptal na problemtiku pozemků, jakožto investičního majetku v daňové evidenci, resp. zákonu o dani z příjmu. Dle sdělení FÚ musím v případě, že obdržím investiční dotaci na jejich nákup zaplatit z této dotace daň z příjmu, i když se jedná o investiční dotaci (tj. pokud bych si prý za ni nakoupil traktor, tak daň platit nemusím, nejedná se o dotaci provozní). Doposud jsem žil v domění, že daň musím zaplatit z provozní dotace a v případě investiční dotace se pouze sníží pořizovací cenu majetku. U pozemků je tomu však prý jinak... Děkuji za odpověď. Petr Dlouhý


odpovídal(a): Redakce

sazba daně

dobrý den, rád bych se zeptal, jestli se snížená sazba dph může použít i na práce na objektech sloužící pro soukromou rekreaci např. chaty, kde není nikdo hlášen k trvalému pobytu. / ostatní podmínky zákonu o dph paragrafu 48 nebo 48a jsou splněny/. děkuji matějka


odpovídal(a): Redakce

pořízení auta z EU

Klient platce DPN tuzemsky koupil novy osobni vuz v DE of firmy DE platce DPH. Firma DE vystavila danovy doklad v eurech a vycislila nemeckou dan. Klient nahlasil koupi vozu na FU, aby jej mohl prihlasit do registru vozidel v tuzemsku. Klient si zazadal v Nemecku o vraceni DPH. Dostane na ucet. Dotaz: jak postupovat pri vystaveni klientova priznani k DPH? do oddilu I.Radek 9 dat nemecky zaklad dane(prepocitany na Kc) a do dane na vystupu 19% na prepocitany zaklad? do oddilu IV.radek 40 to same? Dekuji predem, Diana Argirova


odpovídal(a): Redakce

odpočet daně

Dobrý den, jsem OSVČ a vedu DE (plátce DPH).Zajímalo by mě, jak je to se zálohami na elektřinu. Společnost Čez nevystavuje daňové doklady, pouze na vyžádání.V březnu mi provedli vyúčtování a na zaplacené zálohy od dubna mi zpětně daňový doklad vystavili. Ale na lednovou a únorovou mám jen platební kalendář a daň. doklad mi odmítají vystavit. Měla jsem za to, že plátce DPH (právnická osoba) má povinnost vystavit daňový doklad na přijatou zálohu do 15 dnů a ne že si musím pokaždé požádat. Pro odpočet DPH ze zaplacených záloh mohu tedy použít platební kalendář? Děkuji Vám a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

pořízení auta z EU

Klient platce DPN tuzemsky koupil novy osobni vuz v DE of firmy DE platce DPH. Firma DE vystavila danovy doklad v eurech a vycislila nemeckou dan. Klient nahlasil koupi vozu na FU, aby jej mohl prihlasit do registru vozidel v tuzemsku. Klient si zazadal v Nemecku o vraceni DPH. Dostane na ucet. Dotaz: jak postupovat pri vystaveni klientova priznani k DPH? do oddilu I.Radek 9 dat nemecky zaklad dane(prepocitany na Kc) a do dane na vystupu 19% na prepocitany zaklad? do oddilu IV.radek 40 to same? Dekuji predem, Diana Argirova


odpovídal(a): Redakce

účetnictví

Dobrý den, měla bych rosím dotaz,zda mi můžete poradit s účetnictvím na e-shop. Vím,jen to,že si musím zakládat všechny faktury a všechny kopie vydaných daňových dokladů / a asi by měly být očíslované /.Poštovné se uvádí do daňového dokladu k prodané položce a odečítá se potom to poštovné? Musím každý měsíc nějak uzavřít a můžu si brát z příjmů každý měsíc odměnu pro sebe / výplatu / nebo se to pak uádí jako celek a zdaniji všechny vydělané peníze nebo jen ty co si vezmu jako odměnu? Můžete mi prosím poradit,moc toho o tom nevím.Kde bych třeba našla nějakou levnou firmu která se tímto zabývá a kolik to asi tak stojí? Děkuji Bourová.


odpovídal(a): Redakce

přiznání k dani

Dobrý den, tápu v následujícím: objeví se mi v některém řádku přiznání DPH 1) prodej auta, kde odvádíme DPH 2) prodej auta, kde neodvádíme DPH DPH nekrátíme koeficientem. Je to velký problém, pokud to v přiznání nebylo uvedeno na zvláštním řádku, ale pouze jenom v řádku 1? Děkuji za radu. A.K.


odpovídal(a): Redakce

skončení leasingu

Dobrý den, rád bych se zeptal, jak by se mělo účtovat ukončení finančího leasingu, mění se zpětně na operativní pronájem? Jak tedy zaúčtovat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

sazba daně

Dobrý den,dle přílohy k zákonu o DPH je v seznamu zboží se sníženou sazbou uvedeno dřevo pro palivové účely a jiný dřevní odpad - i štěpka. Jedná se o daňový únik, jestli prodám štěpku na palivo s DPH 9%, ale kupující ji využije na mulčovací účel, místo energetický?-DPH 19%. Nebo je účel využití dřevěné štěpky pro sazbu DPH nepodstatný?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

příjmy ze závislé činnosti

Obracím se na Vás s žádostí k upřesnění §6 v daňovém přiznání. Je do příjmů ze závislé činnosti -zahrnována i peněžitá pomoc v mateřství(tzv.mateřská)? Nebo je rozdíl,jestli mi byla peněžitá pomoc v mateřství vyplácena zaměstnavatelem nebo okresní správou sociálního zabezpečení? Informaci potřebuji,protože hodlám žádat o dotace a potřebuji vyplnit do žádosti poměr §6/§7(OSVč)+§6(ze zaměstnání) Velmi děkuji za odpověď