FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

osvobvození od daně

Dobrý den, chtěla bych příteli darovat půlku bytu na kterém se při jeho koupi finančně podílel, ale majitelkou jsem jenom já, ale nestihneme to konce roku 2009 kdy je prý bezplatná darovací daň pro osoby žijící v jedné domácnosti déle než jeden rok- bude bezplatná i v roce 2010 nebo se chystá nějaká úprava darovací daně pro rok 2010?děkuji za odpověď Pecková


odpovídal(a): Redakce

mimořádné odpisy

Dobrý den. Podle zákona 216/2009 §30a bych chtěl letos uplatnit mimořádné odpisy na auto (zakoupeno 4/09). Jedna z podmínek uvedená v zákoně je, že musím být první majitel. Auto jsem koupil z Německého, kde bylo vedeno jako referenční vozidlo (majetek autoservisu). Ve velkém techničáku jsem jako jediný(první) majitel. Auto bylo uvedeno do provozu 2006. Mohu uplatnit mimořádné odpisy? Děkuji za odpověď. Dvořák,Liberec.



odpovídal(a): Redakce

výdaje procentem z příjmů

Dobrý den. Jsem plátce DPH. Mohu uplatňovat daň z příjmu FO za rok 2009 paušlálním výdajem?


odpovídal(a): Redakce

způsob uplatnění výdajů

Dobry den. Jsem OSVC. Rada bych vedela, zda je nekde dano,jestli mohu kazdy rok menit v danovem priznani skutecne danove vydaje a vydaje pausalem. Zda se mohu kazdy rok rozhodnout, co je pro mne vyhodnejsi. Nebo jsou na to nejaka pravidla.Dekuji


odpovídal(a): Redakce

odpočet daně

Dobrý den, mám dotaz.Fyz. osoba plátce DPH podniká a vede daň. evidenci.Mimo to pronajímá objekt,který nemá v podnikání,na základě toho vede zvlášt dań.evidenci.Kromě nájmu má ještě jiné příjmy a výdaje související s nájmem /energie,plyn atp./.Jak to bude vypadat v DPH,když pronájem je od DPH osvobozen,chápu to tak,že u přijatých zdan.plnění souvisejících s nájmem /např. fakt. za plyn/neuplatní odpočet a když uskuteční zdan.plnění např. vystaví fakt. za plyn odvede z této faktury celé DPH?Prosím o nějaké upřesnění.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

dodanění ŽP

Dobrý den. Můj manžel měl životní pojištění, které splňovalo podmínky pro snížení základů daně z příjmu. Po sedmi letech tuto pojistku zrušil a nyní musíme nějak vypořádat (asi dodanit) ty odečtené částky. Ale nevím vůbec, na koho se mám obrátit. Nemáme doma žádné podklady pro to, nevím jaké tam byly částky a navíc si ještě něco odečítal "klasicky" a něco nám spadalo do společného zdanění manželů. Můžete mi prosím poradit, co s tím??? Děkuju


odpovídal(a): Redakce

odpočet daně

Přeji dobrý den pane doktore, subjekt byl registrován k DPH 9.9.2009. Je možné uplatnit náklady s daní i před tímto datem ? Jedná se o cca. 1 měsíc. Děkuji a přeji hezký den Martin Řehák


odpovídal(a): Redakce

pořizovací cena

Dobrý den, jsem podnikatel, vedu daňovou evidenci, jsem plátce DPH. Chci si koupit do podnikání nové auto s tím, že dám na protiúčet auto staré. Toto staré auto nikdy nebylo a není obchodním majetkem. Chci se zeptat, jestli musím pro stanovení vstupní ceny nového auta (kvůli odpisům, odpočtu DPH atd.) odečíst cenu starého auta nebo jestli můžu vzít celou cenu nového auta jako vstupní cenu (tj. vlastně jako kdyby žádný protiúčet nebyl). Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

výše záloh pojistného

Dobrý den, jsem žena na rodičovské dovolené a podnikám - internetový obchod. V roce 2009 zatím mé příjmy dosahují cca 30.000,-/měsíc. Mohu se zeptat na přibližnou výši záloh na sociálním a důchodovém pojištění v příštím roce, když tuto činnost mám jako vedlejší? Děkuji. Kukačková


odpovídal(a): Redakce

převod nemovitosti a vypořádání

Dobrý den,potřebuji poradit jak nejlépe převést nemovitost a neplatit daň.Moji rodiče chtějí darovat dům na mne a mou sestru pod podmínkou že se s ní vyrovnám.Jelikož nemám dostatek financí,tak si musím otevřít úvěr v hodnotě 1.5 milKč.Z těchto financí chci dům opravit a vyplatit sestru.A zde je kámen úrazu.Ona má se svým manželem společné zdanění manželů.Kdyby mi svou polovinu domu prodala,tak by museli na daních zaplatit cca 130tisKč což je šílená částka.Finance jež si chci úvěrem půjčit musím bance doložit bance kupní smlouvou od sestry.Existuje nějaká cesta jak z této zapeklité situace vykličkovat a sestře pomoci daň snížit?Potřebuji jí vyplatit 900tisKč proti kupní smlouvě.Děkuji za pomoc.S pozdravem Libor S.



odpovídal(a): Redakce

výdaje procentem z příjmů

Dobrý den chtěl bych se zeptat kolik procent paušálních výdaju si mohu odečíst za rok 2009 a kolik to bylo v roce 2008.V mém živnostenském listu mám uvedeno těžba dřeva a je to jediný zdroj mých příjmů.Děkuji Doskočil Tomáš


odpovídal(a): Redakce

číslo účtu a DUZP

Dobrý den, Mám na Vás 2 dotazy: 1. Pokud ve smlouvě o dílo bude uvedené nesprávné číslo bankovního účtu dodavatele (dodavatel má už jiné číslo BU, akorát ve smlouvě je stále jeho staré číslo účtu), mám vypracovat dodatek ke smlouvě kde bude správné číslo účtu? 2. Pokud se DUZP neshoduje s datem, který je uvedený na předávacím protokole k dané věci – je to špatně nebo to tak nevadí? Děkuji za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

poplatník daně

Dobrý den, zajímalo by mě, kdo platí daň z převodu nemovitosti, pokud to není v kupní smlouvě uvedeno a prodávající zemřel.MOC děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

přeúčtování nákladů

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně faktur. Máme sídlo v budově, kde působí dvě firmy, nechali jsme opravit fasádu od neplátce DPH, polovinu z této faktury jsme přefakturovali na druhou firmu také bez DPH je to tak to možné nebo my to musíme přefakturovat s 19% DPH? Případně prosím o radu podle kterého § se mám řídit. Děkuji za odpověď Petra Šitinová DiS.


odpovídal(a): Redakce

odpis pohledávky

Dobrý den, prosím o radu, zda lze odepsat daňově pohledávku do výše natvořené opravné položky, když soud pohledávku uznal, ale předání vymáhání této pohledávky soudnímu exekutorovi je už neekonomické a dlužník není v insolvenci. Zároveň prosím o informaci, zda je možné odepsat jednorázově daňově pohledávku ve výši 100%, dlužník spadl do insolvence během exekuce a máme natvořenu opravnou položku k pohledávce ve výši 50%, pohledávka je přihlášená do insolvence a uznána v plné výši


odpovídal(a): Redakce

vývoz zboží

Dobrý den,prosím Vás, ráda bych se zeptala, pokud prodáváme zboží do HongKongu a jsme plátci DPH, zda jsme povinni odvádět DPH, nebo si samovyměříme DPH na výstupu i vstupu, a na jakých řádcích se to projeví v přiznání?A musí být DPH na vystavené faktuře uvedeno?Děkuji předem za radu


odpovídal(a): Redakce

pořízení auta z EU

Dobrý den, je předmětem daně z přidané hodnoty dovezení staršího ojetého automobilu ze SRN, které podnikatel -plátce DPH- pořídil do obchodního majetku? Prodávající fakturoval auto bez DPH. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

příspěvková organizace

Dobrý den, prosím o poskytnutí rady. Příspěvková organizace může poskytovat dary pouze svým zaměstnancům, či jiným osobám z fondu FKSP (§37 -zákona č.250/2000Sb.)V současnosti platí již novela zákona č. 250/2000 Sb., která zpřísňuje porušování rozpočtové kázně, neoprávněného použití finančních prostředků apod. se všemi důsledky! Jakým "legálním" způsobem může příspěvková organizace -škola, odměňovat, či dávat drobné dary svým žákům, výhercům - při vyhlášených soutěžích, sběru, ke Dni dětí; při mimořádných příležitostech, ale i např. nákup květinového daru pro lektorku, která zdarma přednáší dětem apod. příspěvková organizace nemá prostředky ze SRPŠ ani finanční dary od sponzorů. Předem děkuji za odpověď. Ivan


odpovídal(a): Redakce

pořízení auta na úvěr v DE

Dobrý den, jsem OSVČ, vedu DE, plátce DPH. Letos v dubnu jsem koupil os. auto - poř.cena 500.000Kč včetně DPH, s tím že 1/2 ceny jsem zaplatil v hotovosti a druhou 1/2 ceny za mě zaplatila úvěrová společnost, které já budu platit 36 měsíců splátku za auto navýšenou o úroky, poj. atd. Prosím o radu z jaké částky budu počítat odpisy, zda jenom z té pořizovací ceny bez DPH uvedené na faktuře (DPH jsem celé uplatnil v dubnu), případně z ceny skládající se z 1/2 pořizovací ceny uhrazené v hotovosti a 36 splátek. Jak účtovat měsíční splátky úvěrové společnosti a jak zlikvidovat přijatou fakturu od prodávající společnosti kde zbývá doplatit ta druhá 1/2 ceny auta kterou uhradila za mě úvěrová společnost? Moc děkuji az pomoc.


odpovídal(a): Redakce

danění příjmů

Dobry den, chtela jsme se zeptat, zda je nutne danit prijem ze smlouvy o dilo do castky 5 000 Kc.