FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

danění výhry z veřejné soutěže

Dobrý den, pokud mi bude vyplacena výhra z veřejné soutěže o částce větší, než 10 000 Kč, zdaní těch 10 000 Kč ten kdo vyplácí tu výhru nebo ten kdo je příjemcem této výhry? A déle mne zajímá kolik procenty se to zdaňuje? Děkuji za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

uplatnění faktury do přiznání

Dobrý den, ještě se na Vás obracím s tímto dotazem. Pokud podnikatel plátce DPH (měsíční) nezdaní v daňovém přiznání za srpen 2009 jednu fakturu a zdaní jí až v daňovém přiznání za listopad 2009. Čeká ho nějaký postih nebo to nevadí, když fakturu zdaní až v dalším daňovém přiznání? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

darování vyřazeného auta

Dobrý den, pokud bude podnikatel, který vede účetnictví, plátce DPH darovat své dceři automobil po jeho vyřazení z obchodní majetku na základě písemné darovací smlouvy, kde odhadní cena automobilu je 200 000 Kč - bude to pro podnikatele náklad uznatelný či neuznatelný nebo to nebudu účtovat jako náklad? Nebo se bude jednat o dar, který odčitatelnou položkou od základu daně? Nevím, jak jak tento problém řešit Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

rekonstrukce účetnictví

Dobrý den, žádám o radu, jak postupovat, když jsem byla požádána o rekonstrukci DE od r. 2005, dotyčný podnikatel účtoval vždy ve startovacích verzích účetních programů, mám k dispozici pouze podklady k DzPFO, potvrzenou kopii přiznání DAP za všechny ukončené roky,nákladové doklady a výnosové faktury ,chybí pěněžní denník i veškeré sestavy k účtování.zatím jsem jen nakoukla do některých roků a již teď si myslím, že není zaúčtováno bez chyb.Když přistoupím na provedení rekonstrukci účetnictví musím to někam hlásit, je na to nějaký předpis,zákon?? myslím tedy instituce jako FÚ, ZP,SSZ - protože výsledné DAP bude jiné a tudiž bude muset podnikat podat dodatečné DAP.Velice děkuji za radu,přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

mimořádné odpisy

Dobrý den pane Doktore, jsme s.r.o chceme si koupit na s.r.o. auto, které bude od prodejce dodáno,během prosince roku 2009. Chtěla jsem se zeptat,zda můžeme auto zařadit do dlouhodobého majetku ještě v prosinci tohoto roku a zda můžeme uplatnit mimořádný odpis (ve výši 60%)pro letošek? Daňové odpisy se nám rovnají účetním.....


odpovídal(a): Redakce

prodej zděděné nemovitosti

Dobrý den. Sestra letos zdědila po strýci (bratr matky) nemovitosti(v nichž nebydlela), a které později prodala. Bude muset kromě daně z převodu nemovitostí platit i daň z příjmu? Utržené peníze nejsou použity na bydlení. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

darování nemovitosti

Dobrý den, prosím o radu. Jaká bude darovací daň v případě převodu nemovitosti kterou vlastní z 50% moje babička a z 50% můj strýc. Převod bude na moji osobu. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

prodej bytu a daň

Dobrý den, zajímá mne skutečná výše daně z příjmu, pokud bych prodal byt v OV, který jsem pořídil teprve před měsícem. Byt byl v ceně 1 mil. Kč, vlastní zdroje byly 300 000 Kč, zbytek, tj. 700 000 Kč hypotéka od banky. Nový byt si pořizovat do 1 roku nemůžu (ono osvobeození od daně 15 %). Byt bych chtěl prodat za stejnou cenu, banka by dostala zpět oněch (mimo poplatky) půjčených 700 000, já bych měl zbytek. Platím daň z příjmu z celého 1 mil., nebo 300 000 Kč, které jsou mým skutečným příjmem. Váhám, jak si tuto situaci vysvětlit. Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

prodej bytu a daň

Dobrý den, zajímá mne skutečná výše daně z příjmu, pokud bych prodal byt v OV, který jsem pořídil teprve před měsícem. Byt byl v ceně 1 mil. Kč, vlastní zdroje byly 300 000 Kč, zbytek, tj. 700 000 Kč hypotéka od banky. Nový byt si pořizovat do 1 roku nemůžu (ono osvobeození od daně 15 %). Byt bych chtěl prodat za stejnou cenu, banka by dostala zpět oněch (mimo poplatky) půjčených 700 000, já bych měl zbytek. Platím daň z příjmu z celého 1 mil., nebo 300 000 Kč, které jsou mým skutečným příjmem. Váhám, jak si tuto situaci vysvětlit. Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

soukromé auto v podnikání

Dobrý den,jsem OSVC,mám vozidlo které není v obchodním majetku firmy a používám ho pouze k podnikání.Zajímá mě jestli musím vézt nějakou evidenci kilometrů a co si můžu dát do nákladů,jsem-li nebo nejsem-li plátce DPH.Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

darování nemovitosti

Dobrý den, rodiče mi chtějí darovat dům i s pozemkem. Chtěla jsem se zeptat, zda budeme muset zaplatit nějakou dáň (darovací, z převodu nemovitostí ...). Bude se muset udělat odhad nemovitosti? Budu si muset tento dar dát do svého daňového přiznání? Předem děkuji za odpověď. Zdraví Paprancová


odpovídal(a): Redakce

danění příjmů manželů

Dobrý den,jsem zaměstnanec a můj manžel OSVČ.Ve společném jméní manželů vlastníme dvě chaty,které pronajímáme a manžel je daní v §9.Pořizujeme další chatu kterou budeme pronajímat v létě,chci se zeptat pokud bude chata napsána pouze na mě,mohu jí jako zaměstnanec také danit ve svém DP v §9?A manžel ve svém DP ty dva pronájmy/chaty,které vlastníme společně/ předchozí?Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

darování nemovitosti

dobrý den.chci se zeptata jestli mi může otec mého druha darovat nemovitost.a jaké bych musela platit dědické daně a kolik procent.děkuji


odpovídal(a): Redakce

místní příslušnost

Dobrý den, prosím o radu ohledně povinosti podat daňové přiznání. Trvale žiji v ČR (mám povolení k trvalému pobytu, příjmy dosažené pouze v ČR) a na SK mám taky trvalé bydliště, ale nežiji tam asi 4 roky. Musím podávat daňové přiznání na SK každoročně až do doby, kdy např. budu mít občanství ČR nebo je možnost doložit finančnímu úřadu na SK potvrzení o tom, že na SK už fakticky nežiji a tím pádem bych už DP na SK nemusela nikdy podávat. Děkuji za pomoc


odpovídal(a): Redakce

prodej bytu a daň

Dobrý den. Od 1.1.2010 budu vlastnit ve SJM bytovou jednotku, koupenou od města. Já tam bydlím a mám trvalé bydliště od roku 1997, manžel má trvalé bydliště jinde. Chtěla bych se za ním odstěhovat (trvalé bydliště si ponechám) a zároveň 2 roky pronajímat tento byt. Po dvou letech tento byt prodat, budu platit daň z příjmu?


odpovídal(a): Redakce

předčasný důchod

Dobrý den, v roce 2010 v dubnu bych chtěla jít do předčasného důchodu o 3 roky dříve. Nyní jsem ukončila podnikání /měla jsem prodejnu/, protože můj měsíční čistý příjem byl nižší než životní minimum. Protože manžel také podniká, v daňovém přiznání mně uvádí jako osobu spolupracující s podílem na příjmech a výdajích. Tímto bych se Vás chtěla zeptat,pokud půjdu do přečasného důchodu , může-li mně v daňovém přiznání dále uvádět jako osobu spolupracující nebo pokud bych nešla do přečasného důchodu,ale nesehnala zaměstnání a šla na podporu? Děkuji za odpověď. J. Beranová


odpovídal(a): Redakce

sleva na dani

Dobrý den,ráda bych věděla jak je to se slevou na dani v případě onemocnění když neodpracujete celý měsíc,ale jenom polovičku?Mám nárok na slevu daně a nebo je to podmíněno odpracováním celého měsíce?Daňové přiznání na rok 2009 jsem samozřejmě vyplnila a podepsala.Děkuji Máchová


odpovídal(a): Redakce

nemocenská

Dobrý den, jsem OSVČ a platím si nemocenské pojištění. Zapomněla jsem uhradit zálohu a záloha byla uhrazena o den později. Nyní mi paní volala, že si musím podat novou přihlášku k nemocenskému pojištění a kdybych onemocněla, bude mi nemocenská vyplácena až po 3 měsících. Chci se zeptat, zda-li existuje nějaké řešení, aby v případě nemoci jsem měla nárok na výplatu nemocenské? Předem děkuji J.


odpovídal(a): Redakce

přechodné období

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně vyúčtování záloh v roce 2010 u plátců, jež jsou povinni vystavovat daňový doklad v případě přijetí platby přede dnem uskutečnění zdanitelného plnění. V listopadu bude vystavena zálohová faktura na služby (předplatné služeb na r. 2010). Faktura bude částečně uhrazena v prosinci, takže bude vytvořen doklad o přijaté platbě s DPH 19%. Doplatek ale bude uhrazen až v lednu 2010, takže doklad o přijaté platbě by měl být se sazbou DPH 20% (dle zákona 362/2009Sb.) S jakým DPH by měl být vyúčtovací daňový doklad na zálohovou fakturu z listopadu. Způsob A -Celková částka zálohové faktury bude rozepsána na sazby DPH dle dokladů o přijatých platbách Způsob B – Celková částka bude přepočtena se sazbou DPH r. 2010 a tím vznikne rozdíl mezi DPH vypočteným a přijatým (viz doklady o přijaté platbě). Příklad: Listopad 2009 zálohová faktura na práce ve výši 100.000,00. Prosinec 2009 částečná úhrada – připsáno na účet 45.000,00. Prosinec 2009 doklad o přijaté platbě záloha 45.000,00 zúčtování zálohy - 45.000,00 z toho DPH 19% 7.186,50 Leden 2010 částečná úhrada – připsáno na účet 55.000,00. Leden 2010 doklad o přijaté platbě záloha 55.000,00 zúčtování zálohy - 55.000,00 z toho DPH 20% 9.168,50 Způsob A Listopad 2010 – vyúčtování daňových dokladů ze záloh –výpočet dle dokladů o přijaté platbě záloha 45.000,00 z toho DPH 19% 7.186,50 záloha 55.000,00 z toho DPH 20% 9.168,00 zapl. záloha - 45.000,00 z toho zapl. DPH 19% - 7.186,50 zapl. záloha - 55.000,00 z toho zapl. DPH 20% - 9.168,50 Způsob B Listopad 2010 – vyúčtování daňových dokladů ze záloh –výpočet dle sazby DPH pro r.2010 záloha 100.000,00 z toho DPH 20% 16.670,00 zapl. záloha - 45.000,00 z toho zapl. DPH 19% - 7.186,50 zapl. záloha - 55.000,00 z toho zapl. DPH 20% - 9.168,50 Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

přechodné období

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně vyúčtování záloh v roce 2010 u plátců, jež jsou povinni vystavovat daňový doklad v případě přijetí platby přede dnem uskutečnění zdanitelného plnění. V listopadu bude vystavena zálohová faktura na služby (předplatné služeb na r. 2010). Faktura bude částečně uhrazena v prosinci, takže bude vytvořen doklad o přijaté platbě s DPH 19%. Doplatek ale bude uhrazen až v lednu 2010, takže doklad o přijaté platbě by měl být se sazbou DPH 20% (dle zákona 362/2009Sb.) S jakým DPH by měl být vyúčtovací daňový doklad na zálohovou fakturu z listopadu. Způsob A -Celková částka zálohové faktury bude rozepsána na sazby DPH dle dokladů o přijatých platbách Způsob B – Celková částka bude přepočtena se sazbou DPH r. 2010 a tím vznikne rozdíl mezi DPH vypočteným a přijatým (viz doklady o přijaté platbě). Příklad: Listopad 2009 zálohová faktura na práce ve výši 100.000,00. Prosinec 2009 částečná úhrada – připsáno na účet 45.000,00. Prosinec 2009 doklad o přijaté platbě záloha 45.000,00 zúčtování zálohy - 45.000,00 z toho DPH 19% 7.186,50 Leden 2010 částečná úhrada – připsáno na účet 55.000,00. Leden 2010 doklad o přijaté platbě záloha 55.000,00 zúčtování zálohy - 55.000,00 z toho DPH 20% 9.168,50 Způsob A Listopad 2010 – vyúčtování daňových dokladů ze záloh –výpočet dle dokladů o přijaté platbě záloha 45.000,00 z toho DPH 19% 7.186,50 záloha 55.000,00 z toho DPH 20% 9.168,00 zapl. záloha - 45.000,00 z toho zapl. DPH 19% - 7.186,50 zapl. záloha - 55.000,00 z toho zapl. DPH 20% - 9.168,50 Způsob B Listopad 2010 – vyúčtování daňových dokladů ze záloh –výpočet dle sazby DPH pro r.2010 záloha 100.000,00 z toho DPH 20% 16.670,00 zapl. záloha - 45.000,00 z toho zapl. DPH 19% - 7.186,50 zapl. záloha - 55.000,00 z toho zapl. DPH 20% - 9.168,50 Děkuji za odpověď.