FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

cestovní náklady

Dobrý den, mám na Vás prosbu: zaměstnanec byl vyslán na tuzemskou cestu. Předem s ním nebylo dohodnuté krácení stravného. Měl ale zajištěno ubytování v hotelu s plnou penzí. (tz. nesjednali jsme krácení, krátit nesmíme)SAzby stravného jsou tedy: a) 5-12 hodin - 60 Kč b) 12-18 hodin - 92 Kč c) nad 18 hodin - 144 Kč. Teď mi jde o to, že pokud mám fakturu za ubytování, kde je tedy uvedeno, že je to včetně jídla...jsou tyto náklady pro nás (s.r.o.) daňově uznatelné s odpočtem DPH, nebo musí být jídlo na faktuře rozepsáno a toto jídlo je pro mě reprezentace(daňově neuznatelné) bez možnosti odpočtu DPH. Co je pravdy na tom, že DPH si mohu uplatnit z dokladů, které nejsou zaměstnancem zahrnuty v jeho vyúčtování na cestovním příkaze? Četla jsem, že např. jízdenka, kterou si zaměstnanec dá k cesťáku-neuplatním DPH a z jízdenky, kterou mu proplatím normálně pokladnou mohu (pokud na ní napíšu, že byla použita k dopravě na služební cestu...)Chápu to v případě, že bude mít doklad za ubytování a ten bude vystaven jen na jeho jméno...tam bych opravdu nic nenárokovala, ale to tvrzení, co je u cesťáku neuplatňovat DPH, co je mimo-můžeme uplatnit, mi přijde takový zvláštní.Omlouvám se, že je dotaz příliš dlouhý, ale mám zmatek v té daňové uznatelnosti pro podnik (tak jsem se to snažila dobře popsat). Moc Vám děkuji za radu. S pozdravem Nina Vrkočová


odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně

Dobrý den, mohli by jste mi prosím poradit jakou částku si může přivydělat důchodce z pronájmu ke starobnímu důchodu (za rok 2009), aby nemusel podávat daňové přiznání? Pokud jsou manželé, kteří pronajímají společně, a jeden je již důchodcem po celý rok 2009 a druhý je důchodcem pouze část roku 2009 (od června 2009), jakou částku si můžou přivydělat oba, aby nemuseli podávat daňové prohlášení? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

světelná reklama

Dobrý den, fy - majitel budovy zakoupil neonovou reklamní tabuli která je nainstalovaná na budově. Hodnota rekl.tabule byla 80tis czk. Prosím o radu ohledně zařazení tabule do odpisové skupiny. Jedná se o samostatný majetek? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

danění příjmu

Jak se daní zisky z Forexu, jsem OSVČ,musím z toho zaplatit zdravotní pojištění a sociální, jak se bude danit, když budu starobní důchodce. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

reklama a odpočet daně

Vážený pane doktore, předem Vám mnohokrát děkuji za odpověď ze dne lO.ll. 2009 ohledně tichého vína. Ještě prosím o doplňující odpověď: bude mít firma při nákupu tichého vína (opatřeného logem firmy) nárok na odpočet DPH na vstupu? Další otázka: firma poskytuje obchodní vzorky (kancelářké potřeby) svým odběratelům, má při pořízení těchto kancelářských potřeb nárok na odpočet DPH? Při pořízení účtuji celou fa za zboží: MD 132/DAL 321 MD 343 Při výdeji vzorků účtuji MD 501/132 jen v pořizovací ceně bez DPH Jsou tyto postupy správné? Děkuji. Přeji Vám pěkné dny. S pozdravem Marie Volfová


odpovídal(a): Redakce

dodanění pohledávek

Dobrý den, mám dotaz ohledně dodanění pohledávek při přechodu z daňové evidence na paušální výdaje; jedná se mi o pohledávky staré dvanáct let za dvěma společnostmi a pohledávky jsou nedobytné. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

věcné břemeno a daň

Dobrý den, rodiče mi chtějí darovat dům.Předpokládám, že jako přímý příbuzný nebudu platit žádnou daň FÚ. Rodiče ale chtějí do smlouvy zakomponovat věcné břemeno. Neplatí se nějaká daň nebo poplatek, jestli-že bude na nemovitost zřízeno věcné břemeno? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

reklamní předmět

Dobrý den, obdrželi jsem fakturu na dárkové balení slivovice, které chceme rozdávat VIP zákazníkům jako rekl.předmět. Není na něm uvedeno logo naší firmy a cena bez DPH je nižší než 500 Kč za kus dárkové kazety. Mohu si uplatnit DPH na vstupu a dát do daň.nákladů?


odpovídal(a): Redakce

daní příjmu z více nemovitostí

Dobrý den,můj manžel je OSVČ.Já jsem zaměstnanec u jiné firmy.Vlastníme dvě chaty ve společ.jméní manželu,které v létě pronajímáme.Chaty daní manžel §9 ve svém DP.Chci se zeptat pokud koupíme další chatu k pronájmu letnímu,mohu tuto chatu danit já ve svém DP ?Tuto chatu bych k letnímu pronájmu chtěla provozovat já.Nebo může se nějak dělit výdaje a příjmy mezi sebou v DP u více pronájmu ,když máme tyto chaty ve společném jméní manželů?Nebo by ta poslední chata musela být napsána při koupy pouze na mě?děkuji


odpovídal(a): Redakce

úhrada daňové povinnosti

Dobrý den, mám velkou prosbu. Od známých jsem v květnu koupila byt za 400.000, na který jsem si vzala úvěr ze stavebního spoření. Zjistila jsem, že prodávající zapomněli zaplatit daň z převodu nemovitosti a že 20.října jim Finanční úřad stanovil den posledního doručení (myslím, že se to takhle nazývá). Chtěla jsem se zeptat, v jaké výši jsou stanoveny penále za pozdní zaplacení, a jestli je možné, že veškerý ten dluh (i s penálemi) přejde na mě, na kupujícího. Dále jsem se chtěla zeptat, jestli je nutný k přiznání odhad na byt. Nemůžu se dočíst, v jakých případech se dodávat nemusí. Odhad mi myslím dělala stavební spořitelna, od které mám úvěr. A poslední věc, na kterou se chci zeptat, je podání přiznání k dani z převodu nemovitosti. Bývalí majitelé mého bytu byli manželé. Musí si podat přiznání každý zvlášť nebo stačí jedno přiznání? Moc děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

ukončení podnikání

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Ke dni 31.8.2009 došlo k ukončení živnosti. Co se bude dít se závazky, které byly uhrazeny již po tomto datumu. Jedná se o jednoduché účetnictví. Jakým způsobem je zlikviduji v účetnictví. Děkuji Mašková D.


odpovídal(a): Redakce

mimořádné odpisy

Dobrý den, jen bych chtěla upřesnit dotaz k mim. odepsání vozu do 2let(?) jestli se v podvoj. účetnictví odepisuje nebo se uvede v daň. přiznání pro PO a na jakém řádku, prosím? Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

mimořádné odpisy

dobrý den. Prý se může auto, zakoupeno od 1.1. 2009 do 06. 2010 odepsat rychleji než za 5 let. Za jak dlouho se může odepsat vůz a za jak dlouho např. tiskárna? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

registrace plátce

Dobrý den. Jedná se o příjem z pronájmu. Hrubý příjem z pronájmu, pokud překročí 12. násled.měsíců 1.000.000Kč, musím být plátce DPH? A co zaplacené zálohy?? Příklad : nájem 10.000Kč z toho 3000záloha na plyn , 2000,- voda adt. Zisk cca 2000Kč. Jak to mám udělat, abych nespadla do DPH?? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

prodej nemovitosti a daně

Dobry den, chcela by som sa opytat, ake dane a v akych ciastkach, resp. % zaplatime pri prodeji spoluvlastnickeho podilu nebytovej jednotky - garaze a spoluvlastnickeho podilu k pozemku v 01/2010. Toto garazove stani vlastnime od 28.12.2007. A poplatky pri prodeji, t.j. napr. kolky, znalecky posudek, ... su odecitatelnou polozkou pri vypocte zakladu dane z prijmu? Dakujem


odpovídal(a): Redakce

darování domu

Dobrý den. Tchán chce své dceři(mé manželce)darovat dům se zahradou.Je možné nemovitost darovat nám oběma?Manželka je v první skupině,já ve druhé.Takže jsme od daně sproštěni?Pokud nemovitost daruje jen manželce,mám jako její manžel v budoucnu nějaký nárok na vyrovnání v případě rozvodu?Společně jsme totiž dům zrekonstruovali a zřídili novou bytovou jednotku v podkroví,ale to jsme ještě manželé nebyli.Děkuji za odpověd´.


odpovídal(a): Redakce

vyplnění přiznání

Dobrý den. Prosím do přiznání o dani z nemovitosti se započítává i nadzemní podlaží.Chci se zeptat,jestli se tam počítá stejná plocha jako je v přízemí,anebo jen obytná část. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

doplacení pojistného

Dobrý den. Pobírám ČID, momentálně nepracuji a nejsem v evidenci úřadu práce. Je mi 51 let. Odpracováno mám 33let. Zajímalo by mně jestli si před odchodem do star.důchodu budu moci doplatit sociální pojištění. Je to vůbec možné?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

darování a prodej nemovitosti

Dobrý den,v roce 1993 jsem koupil nemovitost s pozemkem bez DPH, na které jsem v letech 98-03 provedl technické zhodnocení s odpočtem DPH. Po celou dobu jsem odepisoval a vedl nem. jako obch.majetek.Nyní k 1.1.2010 bych rád nem.daroval synovi. Prosím o radu ohledně postupu vyjmutí z OM a následků z hlediska daně darovací,z převodu nemovitosti, z příjmu, DPH, příp. další. Bude syn moci nemovitost odepisovat následně prodat - jaké daně zaplatí? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

poplatník daně

Dobrý den, pokud mi prodávající pozemku či jiné nemovistosti nezaplatí daň z převodu nemovitostí, bude FÚ úřad tuto nezaplacenou daň vymáhat od prodávajícího nebo od kupujícího, který bude vlatníkem pozemku? Předem děkuji za odpověď. Nashledanou.