FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

prodej domu a daně

Zdědila jsem po manželovi rozestavěný dům,nezkolaudovaný.Máme předčasné užívání a bydlíme v něm čtyři roky.Musím dům prodat,abych zaplatila dluhy.Chtěla bych vědět zda budu platit daň z převodu i daň z příjmů.Dům je odhadnut na 3 000 000 kč.


odpovídal(a): Redakce

registrace plátce

Dobrý den,chci se zeptat,od roku 2005 podnikám v realitní činnosti,v roce 2008 jsem koupil byt v OV 3+1 za 1000000 Kč pro své bydlení pro mou rodinu,cca 70000 tisíc jsem do něj investoval,ale bohužel byt měl skryté vady,tak jsem ho prodal po 3 měsících za 1100000 Kč,zaplatil jsem daň z prodeje nemovitosti,daň z příjmu,jsem tímto plátcem dph,když byt byl můj,určen pro mé bydlení na moje jméno ne IČO?



odpovídal(a): Redakce

prodej zděděného bytu

Dobrý den.ráda si tento dotaz i zaplatím, protože je složitější a velmi důležitý! 1. otec a matka (SJM) vlastnili (a po celou dobu v něm i bydleli a měli trvalé bydliště) družstevní byt po dobu 10-ti let jako členský podíl. V roce 2006 byt koupil do OV. Dotaz: Je tato změna chápána tak, že nový časový test pro osvobození z prodeje bytu se bude počítat od roku 2006? 2.v roce 2005 se rodiče přestěhovali z důvodů zdravotních do domu s pečovatelskou službou a museli v něm mít trvalé bydliště. původní byt jim tedy zůstal,mikdo v něm nebydlel,ale neměli již v něm trvalé bydliště a nebydleli tam. 3.otec v roce 2008 zemřel, byt zdědila manželka a 2 dcery - přímá řada.Obě dcery mají trvalé bydliště také jinde. 4. v roce 2009 byl byt prodán v poměru 1/3 na každého dědice.každý z dědiců použil obratem utržené finance na uspokojení svých bytových potřeb, lze doložit Dotaz: je tento prodej bytu od daně z příjmu osvobozen? Myslím, že pro osvobození by šel použít §4, odst.1, písm.u), ale nevím si rady s tím, že nikdo z dědiců bezprostředně před prodejem v bytě neměl trvalé bydliště ani tam nebydlel.Musím též toto hledisko nějak zohlednit? Nebo nevadí, že jsme tam nebydleli(neměli trvalé bydliště)? nebo by se osvobození mohlo vztahovat jen na manželku, která tam sice nebydlela těsně před prodejem,ale bydlela tam dříve? Ještě jednou moc prosím o vyřešení tohoto složitého problému.Případné další podrobnosti jsem ochotna dodat.děkuji


odpovídal(a): Redakce

danění příležitostného příjmu

Dobrý den,jsem běžný firemní zaměstnanec, který má nyní možnost jednorázového výdělku. Nemám žádný živnostenský list. Jedná se o zprostředkování prodeje nemovitosti, kde bych si slušně vydělala. Prostě bych jednorázově dostala provizi. Jak budu takovýto příjem danit ? Děkuji Makki


odpovídal(a): Redakce

povinnost registrace

Dobry den, tyka se limit 35000EUR pro registraci k DPH v jine clenske zemi i poskytovani elektronicke sluzby? Nebo v tomto pripade vznika povinnost se registrovat ihned? Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

pořizovací cena

Dobrý den, mám dotaz, projektová dokumentace a technický dozor ke stavbě je součástí pořizovací ceny? Respektive jedná se o investiční majetek? Děkuji za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

DUZP

Dobrý den, mám ještě na Vás dotaz, který se týká DUZP. Pokud zaměstnanci firmy byli na veletrhu, který se konal 21.-24.10.2009 v Polsku – takto je to formulované na objednávce. A na vystavené faktuře od dodavatele je uvedený DUZP 5.11.2009. Je to tak správně, abych mohl zaúčtovat faktur? A také se chci zeptat, jestli odběrateli vadí, když bude na faktuře uvedený DUZP, který se liši od data předání díla nebo od data uvedený na objednávce? Předem mnohokrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně

Dobry den,chtela bych se zeptat kolik si muze vydelat student(vek 20 let) mesicne nebo rocne ,aniz by musel podavat danove priznani-nemam zivnostensky list.Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

začínající podnikatel

Dobrý den, od nového roku (2010) zvažuji zahájení podnikatelské činnosti. Jsem studentkou VŠ. Zajímalo by mě prosím jak je to v případě studentů s platbou sociálního a zdravotního pojištění, též s platbou daně z příjmu FO. Počítám s tím, že zahájením podnikatelské činnosti rodičům odpadá nárok na slevu ze mzdy na dítě. Svou podnikatelskou činnost bych chtěla specifikovala jako nákup a prodej stříbra a bižuterie. Našla jsem si zahraničního dodavatele, který mne svým sortimentem velmi zaujal. Učinila jsem od něj objednávku čistě pro své soukromé účely, abych zjistila jak vůbec celý obchod proběhne. Zboží mi přišlo bez faktury. Zajímalo by mne prosím, zda je možné prodávat zboží, ke kterému mi nebyla zaslána faktura? A jak se tato skutečnost promítne v účetnictví (resp. v daňové evidenci)? Mám v plánu nebýt plátcem DPH. Velmi Vám děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem KRISTÝNA SIXTOVÁ (Pardubice)


odpovídal(a): Redakce

zrychlené odpisování

Pane doktore, máme na Vás prosbu. Počítáme zrychlené odpisy, v 1. roce zbýšené o 10%, pro 2.odpis.skupinu, pořizovací cena 4 mil.Kč. Jsme 3 a každému vychází něco jiného. Můžete nám, prosím, poradit správný postup? Moc Vám děkujeme.



odpovídal(a): Redakce

nákup firemních akcií

Dobry den, mam nasledujici 2 dotazy: 1) Zamestnavatel nam jako zamestnancum umoznil nakup firemnich akcii za zvyhodnenou cenu (30% oproti trzni hodnote) Techto 30% bylo pripocteno k superhrube mzde a nasledne zdaneno (vcetne zdravotniho a socialniho!) Je nutne z teto castky odvadet zdravotni i socialni nebo stacilo zaplatit 15% (nebo 19%) dan? 2) diky postupu zamestnavatele jsem tise predpokladal ze pokud platim z neceho socialni a zdravotni tak se to automaticky promitne i v hrube mzde, ze ktere se pak pocita nahrada za dovolenou (prumerna hodinova mzda za posledni ctvrtleti) Zamestnavatel ovsem nezohlednil pri vypoctu prumerne mzdy za posledni ctvrtleti tento bonus. Vysledek: - onech 30% bylo v ramci superhrube mzdy daneno jako normalni plat (vcetne socialniho a zdravotniho) - ovsem neovlivnil nahradu za nemocenskou Z meho uhlu pohledu by se a) bud z dane castky nemelo odvadet socialni a zdravoni a pak by samozrejme nevznikal narok na navyseni nahrady za dovolenou b) castka se bere jako premie k platu, dani se jako plat a ovlivnuje vysi nahrad za dovolenou Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

podnikání v zahraničí

Dobrý den, žiji trvale v UK, nicméně vlastním byt s hypotékou v ČR a mám tam také trvalé bydliště (kde se ale nezdržuji). Zdrav. a soc. poj. neplatim v ČR. Dostala jsem nabidku pracovat pro ceskou firmu od roku 2010. Vykon prace bude v UK a ja budu ceske firme fakturovat. Musim mit ŽL a IČ? Musim zacit platit zdrav. a soc. poj. v ČR? Kde budu platit daně za rok? Dekuji Vám.


odpovídal(a): Redakce

zálohová faktura a daň

Dobrý den,pane doktore prosím Vás,jsme spol.s r.o. Musíme v případě,vydané zálohové faktury vyčíslit DPH a datum uskutečnění zdanitelného plnění?? Jestli ano,byl by jste tak laskav a sdělil mi zákon a paragraf,kde je to uvedeno.Já mám zato,že tuto povinnost máme,nyný se mi ovšem ozval odběratel a tvrdí,že tam to DPH vůbec nemá být až v případě konečné faktury.Děkuji moc a jsem s pozdravem Malá


odpovídal(a): Redakce

prodej auta a přiznání

Dobrý den, uvadí se v dan.prizn.k DPH prodej HIM (os.automobil)??


odpovídal(a): Redakce

testry a prodej sobě

Dobrý den, mám dvě otázky ohledně vzorků kosmetiky a drogerie (testerů) a DE. Jsem OSVČ, vedu daňovou evidenci, nejsem plátce DPH. Mám e-shop. K mým otázkám: 1) Jakým způsobem zapíši na fakturu a do daňové evidence vzorky, které jsem nakoupila za téměř nulovou částku a budu je dávat zdarma k objednávce? Mám je evidovat i nějak ve skladové evidenci? 2) Některé zboží, které nabízím, bych si chtěla "sama od sebe koupit" jak to mám zaevidovat do DE? A je to vůbec možné? Děkuji moc za odpovědi. Pavla


odpovídal(a): Redakce

vrácení daně

Vracení DPH při nákupu auta v EU. Dobrý den, prosím o radu: cizinec ze země mimo EU (fyzická osoba, nepodnikatel), žijící na území ČR, koupí auto v Německu, které doveze do ČR a užívá ho zde. Má nárok na vrácení DPH? Děkuji Blažková


odpovídal(a): Redakce

pozemek do majetku

Jsem zemědělec OSVČ a suším pomocí traktoru na pozemku seno(které později prodám).Traktor mám v obchodním majetku,do traktoru používám naftu(daňový výdaj),musí nebo nemusí být pozemek na kterém suším seno v obchodním majetku? Pozemek nemám v nájmu na IČO,protože jsem jeho vlastníkem.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

spolupracující osoba

Dobrý den, jaké povinnosti má žena pobírající rodičovský příspěvek, pokud se stane spolupracující osobou s manželem OSVČ? Je pak povinna platit zdrav./soc. poj.? Pokud ano, z čeho se výše poj. počítá? Jakou max. výši příjmů OSVČ si může spolupracující osoba vzít na sebe? Pak asi nelze Sleva na dani na manželku, že? Spolupracující osoba se musí nahlásit na kterých úřadech a kdy (stačí např. teď v listopadu na celý rok 2009?) Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

mimořádné odpisy

Dobrý den, ještě mám dotaz k mimořádným odpisům. Jak mám rozumět tomu, že 12 měsíců není jeden rok? To mi není zcela jasné? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

doklad a DUZP

Dobrý den, v naší firmě řešíme následující problém a tedy se obracím na Vás o radu. Přišla nám faktura od dodavatele, který je plátcem DPH a na jeho faktuře je uvedený DUZP 9.11.2009, ale na předávacím protokole, který se vztahuje k dílu je uvedený datum předání 10.11.2009. Co s tím? Mám dát fakturu opravit dodavateli nebo ji mohu zaúčtovat a mě jako odběratele to nijak neovlivní? Respektive z toho nebudu mít žádný postih? Dodavatel je čtvrtletním plátcem DPH. A my jako firma jsme také plátci DPH. Děkuji za odpověď. Nikola