FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce


odpovídal(a): Redakce

Ještě jednou dobrý den, měla jsem dnes dotaz…

Ještě jednou dobrý den, měla jsem dnes dotaz ohledně nákupu staršího automobilu z Německa do obchodního majetku. Ještě mě není jasné jak budu účtovat o spotřebovaném benzínu dle paragonů. Vedu DE, v knize jízd vedu jízdy včetně stavu tachometru. Do výdajů budu dávat jednotlivé paragony za benzín nebo je můžu vylepit 1x za měsíc na jeden papír a zaúčtovat do deníku dohromady jednou částkou jedním výdajovým dokladem? A ještě dotaz, mám si dle knihy jízd kontrolovat, zda si nedávám do výdajů víc litrů benzínu než by byla průměrná spotřeba krát ujeté kilometry dle knihy jízd, co když mě někdy vyjde o něco víc dle paragonů než dle knihy jízd (auto asi nejezdí pořád za průměrnou spotřebu)? Takže ještě jednou děkuji a přeji pěkný víkend



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak je to s…

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak je to s výpočtem měsíčni mzdy u cizího státního příslušníka. Žije zde již 10let, má tři děti narozené v ČR, tak zda si bude uplatňovat položku na poplatníka a na děti, nebo bude mít zálohu na daň z příjmu 20%. Mnohokrát děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám dotaz ohledně účtování cestovních…

Dobrý den. Mám dotaz ohledně účtování cestovních náhrad za soukromý automobil v jednoduchém účetnictví tj. daňové evidenci. Vedu knihu jízd, vždy k poslednímu dni měsíce sečtu ujeté km a vypočítám náhradu, u jízd nad 12 hodin připočtu 106,- Kč jako stravné a celkovou sumu za daný měsíc zaúčtuji jedním výdajovým dokladem jako úbytek hotovosti a druh nákladu cestovní náhrady (provozní režie) k poslednímu dni v měsíci do peněžního deníku. Je možné takto souhrnně účtovat? Moc děkuji za Vaši odpověď, pěkný den přeje


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat, jak mám při zpracování…

Dobrý den, chci se zeptat, jak mám při zpracování účetnictví za rok 2004 zaúčtovat nákup staršího osobního automobilu z Německa v červnu roku 2004 v jednoduchém účetnictví, nejsem plátce DPH. Faktura je na 4000 Eur, automobil byl placen v hotovosti a chci ho vložit do obchodního majetku. Nejjednodušší se mi zdálo udělat výdajový doklad cca na 120000 Kč z pokladny jako výdaj neovlivňující zisk případně osobní spotřebu např. 2 dny před nákupem automobilu. A pak bych automobil vložila do majetku jako DHM v ceně přepočítané dle devizového kurzu ČNB ke dni nákupu uvedeném na faktuře a ke konci roku bych zaúčtovala odpis za 1 rok. Je to tak správné nebo mám uplatnit jiný postup?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat ohledně účtování…

Dobrý den, chci se zeptat ohledně účtování poštovného a drobných režijních nákupů v daňové evidenci za rok 2004 i v roce 2005. Můžu vždy k poslednímu dni daného měsíce sečíst např. všechny podací lístky za poštovné (sešité na jednom kusu papíru) a zaúčtovat je do peněžního deníku jednou částkou a jedním výdajovým dokladem? Obdobně bych účtovala i režijní nákupy např. kancelářské potřeby jedním výdajovým dokladem za měsíc. Pokud je tento postup možný, je možný i pro plátce DPH, tedy uplatnit DPH na vstupu ze součtu takto vylepených dokladů provozní režie 1x za měsíc? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Vztahuje se minimální základ daně za…

Dobrý den! Vztahuje se minimální základ daně za rok 2004 na osobu mladší 26 let, která ukončila řádné studium 14.2.2004 a která je OSVČ již 4 roky?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Podnikám při hlavním zaměstnání …

Dobrý den! Podnikám při hlavním zaměstnání -fyzická osoba Vypočtená daň/řádek 55 daňového přiznání/ je 31860Kč. Zbývá mi doplatit 19630/řádek 72/ Manželka nemá žádný příjem a platí si zdravotní a sociální pojištění.vyplatí se mi převést část příjmů na ní/jako spolupracující osobu/ a do jaké částky?ZDRAVÍM A DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu: KAM uvést důchody z ČR a také UK …

Prosím o radu: KAM uvést důchody z ČR a také UK (po přepočtu nad 144000Kč) -dle §10 zákona do ř.210 DAP_B, příloha2 -nebo jinam-kam? Lze uplatnit výpočet metodou vynětí s výhradou progrese tak jako u ostatních vedlejších příjmů? Zatím jsem žádné informace týkající se důchodů žádné nenašel. Díky.



odpovídal(a): Redakce

Můžete mi potvrdit informaci, že i pro rok 2004…

Můžete mi potvrdit informaci, že i pro rok 2004 platí, že pokud má poplatník příjmy menší než 15 tis. Kč, tak se na něj minimální základ daně nevztahuje? Já vím, že je to explicitně uvedeno až ve znění zákona pro rok 2005, ale někdo mi říkal, že to FÚ takto bere i pro rok 2004. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Můžu poprosit o radu, při poskytování služby do…

Můžu poprosit o radu, při poskytování služby do třetí země/NE EU/, vystavení zálohové faktury se považuje za plnění nebo až konečná fakturace. Děkuji předem za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je nějaký způsob, kterým by se dalo…

Dobrý den, je nějaký způsob, kterým by se dalo ošetřit to, aby mohl syn přiznávat příjem z pronájmu podle §9 o dani z příjmu za pronájem domku, jehož vlastníkem je jeho otec.? Například smlouvou o pronájmu a podnájmu? Syn je po ukončeném studiu nezaměstnaný a nemá ani živnostenský list.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, s dovolením mám dotaz.V roce 2003 jsem…

Dobrý den, s dovolením mám dotaz.V roce 2003 jsem podávala čestné prohlášení,že jsem neměla žádné příjmy a výdaje z podnikání jako OSVĆ. K 1.3.2004 jsem zrušila živnostenské oprávnění. Jak mám postupovat při vyplnění daňového přiznání ? Pochopitelně za tyto dva měsíce jsem neměla opět žádné příjmy a výdaje.Vztahuje se na mne minimální daň ,když jsem neměla žádné příjmy?Odvody na OSSZ a VZP jsem za tyto dva měsíce odvedla. Měla jsem taktéž odvést silniční daň za tyto dva měsíce,když jsem auto nepoužívala k podnikání,ale k silniční dani jsem přihlášena byla. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore. Již několikrát jsem využila…

Vážený pane doktore. Již několikrát jsem využila Vašich odborných odpovědí, ale nyní si dovoluji oponovat. Otázka byla na prodej os.automobilu vyřazeného z podnikání. Vaše odpověď: "Nevím, jak dlouho jste měla vozidlo v majetku jako nepodnikatel. Pokud mezi nabytím a prodejem nebyla doba delší než 1 rok, je tento příjem od daně z příjmů osvobozen (srov. §4, odst.c) ZDP). Pokud to bylo více než 1 rok, budete danit podle §10 ZDP, tedy příjmem je prodejní cena a výdajem cena pořízení. K neuplatněným odpisům u podnikatele nebudete přihlížet, je to jiná účetní jednotka a tím i jiný daňový subjekt." Podle § 4 odst.c ZDP je od daně osvobozen prodej os.automobilu pokud doba od nabytí do prodeje je delší než 1 rok, pokud ne, daní se § 10. U prodeje majetku, který byl v obchodním majetku je časový test 5 let. Dle komentáře k ZDP, který vyšel v odborném tisku, se "příjem z prodeje automobilu vyřazeného z podnikání sníží o odpisy neuplatněné z důvodu využívání automobilu pro soukromé účely(§ 23 odst.4 písm.e, podle kterého se do základu daně nezahrnují částky zúčtované do příjmů, pokud souvisejí s výdaji neuznanými v předchozích zdaňovacích obdobích. Obdobně postupují poplatníci daně, kteří nevedou účetnictví). Můj dotaz byl, zda lze takto postupovat i při prodeji os.automobilu, vyřazeného z podnikání, který byl pořízen na leasing, a část lesingových nákladů nebyla uplatněna z důvodu soukromého využívání podnikatelem. Děkuji za Váš čas a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den. Syn skončil studium na VŠ ke dni 4.3…

dobrý den. Syn skončil studium na VŠ ke dni 4.3.2005. Od ledna jsem na něj odečítala slevu na dani ve výši 500 Kč. V jaké výši bude uplatněna sleva na dani za měsíc březen?


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane Dytrichu, můj otec podává k 31.3…

Vážený pane Dytrichu, můj otec podává k 31.3.2005 daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2004. Jeho příjem je z chovu včel. Protože přesáhl výši 40 včelstev. Může využít 50% paušálu jako výdaje nebo musí uvést skutečně vynaložené výdaje k chovu včel. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Jsem zaměstnancem v ČR. Pro zahraniční zdravotní…

Jsem zaměstnancem v ČR. Pro zahraniční zdravotní pojišťovnu provádím konzultační činnost na základě dohody o provedení práce ("Agreement for consultancy services in CR") podle zákonů platných v USA. Za tuto činnost je mi zasílaná měsíčně částka v USD, která není daněná v USA. Chápu, že musím vyplnit daňové přiznání typ B a obdrženou částku tam uvést v Kč. 1. Jaký kurs mám použít - konec roku 2004, event. ten, který je platný za každý měsíc? 2. Je nutné za tyto příjmy ze zahraničí platit ZP/SP i když za ze zahraniční dohody žádný benefit tohoto druhu nevyplývá a můj zaměstnavatel v ČR to platí? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zajímalo by mě, když mám se zaměsnancem uzavřenou…

Zajímalo by mě, když mám se zaměsnancem uzavřenou Dohodu o pracovní činnosti a jeho hrubá mzda je menší než 5000,- nemá podepsáno prohlášení, bude se platit srážková daň 15% nebo zálohová daň 15?. (ještě jak to bude v roce 2004 a v roce 2005, pokud tam došlo k nějaké změně)Předem Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vedu DE a nevím, jak evidovat pozemek,…

Dobrý den, vedu DE a nevím, jak evidovat pozemek, který bezúplatně užívám k podnikání (zahradnictví). Mám pouze písemný souhlas majitele pozemku (rodinný přísl.) s užíváním a výpis z katastru nemovitostí. To podle ŽÚ stačí. Jak se ale tedy pozemek promítne na evid. kartě a následně v přehledu majetku a závazků? Je nutný znalecký posudek? Neznám současnou cenu pozemku. Mockrát děkuji za pomoc!