FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Manželka podnikala od r. 1994. Po přerušení…

Manželka podnikala od r. 1994. Po přerušení podnikání (v evidenci ÚP)podnikala od 15.4.2004 do konce roku 2004. Příjmy přitotom měla pouze v měsících 5. 8. 9. a 12. Za kolik měsíců se jí bude počítat minimální vyměřovací základ - za 10, nebo pouze za 4? Případně ke zbývajícm 6ti. měsícům podá čestné prohlášení, že neměla žádný příjem? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, OSVČ podniká od července 2004, v 1.…

Dobrý den, OSVČ podniká od července 2004, v 1. pololetí byl nezaměstnaný a evidovaný na úřadu práce. Může v daňovém přiznání za rok 2004 uplatnit odečitatelné položky na 2 malé děti za celý rok nebo pouze za 6 měsíců podnikatelské činnosti? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení následujícího…

Dobrý den, prosím o zodpovězení následujícího dotazu: s manželem jsme v březnu 2001 koupili zahradu, na které jsme v roce 2004 postavili rodinný dům (kolaudace 12/2004). Trvalé bydliště zde máme od ledna 2005. V současné době - březen 2005 tento dům prodáváme. Jaké daně se na nás při prodeji vztahují a jaká je jejich výše. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mam ve firmnim majetku firmy auto,…

Dobry den, mam ve firmnim majetku firmy auto, kteremu koncil leasing 25.3.2004. Auto se pouziva k firemnim i soukromym ucelum (naklady se rozpocitavaji se podle ujetych km). V jakem pomeru mam rozpocitat posledni 2 leasingove splatky, podle pomeru firemnich a soukromych jizd za prvni 2 mesice roku nebo za cely rok? Vedu DE. Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Jak budu odepisovat nákup firemního vozidla VW…

Jak budu odepisovat nákup firemního vozidla VW Vento r.v.93 za kupní cenu 65000,- Kč. Můžu dát do nákladů správní poplatek za registraci fir.vozidla?


odpovídal(a): Redakce

Jsem zam. s HPP a zároveň OSVČ. Je možno do…

Jsem zam. s HPP a zároveň OSVČ. Je možno do nákladů uplatnit částečně i náklady spojené s provozem bytu (fond oprav, el.en., plyn...), pokud nemám jiné prostory pro podnikání?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit.Přítel má…

Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit.Přítel má hlavní a vedlejší pracovní poměr.Při vedlejším poměru si během roku po dva měsíce vydělal kolem 3000,- čistého.Potřebovala bych vědět jak mám tento příjem započítat do daňového přiznání.Zda se bude vůbec započítávat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Jsou naklady za obcerstveni …

Dobry den. Jsou naklady za obcerstveni (reprezentace) danove uznatelnym nakladem? Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Zamotali…

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Zamotali jsme se do tohohle "problemu" všichni. Naše firma chtěl odkoupit jinou firmu. Zatím to ale děláme tak, že část majetku té firmy jsme odkoupili atd, ale zrovna majetku se náš problém týká. V prosinci 2004 jsme přijali fakturu na nákladní vozidlo (zaúčtováno na 042). Na technickém průkazu byl ale až do 14.3.2005 uvedena jako majitel původní firma. Co je na tom pravdy, že pokud není vozidlo v TP přepsáno na naši firmu, tak ho nemůžeme zařadit do užívání? Navíc, mezitím, než se zapsala změna do TP, náš zaměstnanec toto vozidlo naboural. Jelikož jsme autoservis, opravili jsme si vůz sami. Teď ale řešíme, zda máme vydaný materiál a práci fakturovat na původního majitele s DPH nebo už je to naše vnitřní záležitost! Prosím poraďte. Díky,


odpovídal(a): Redakce

Lze již za rok 2004 uplatnit společné zdanění…

Lze již za rok 2004 uplatnit společné zdanění manželů ?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Dovoluji se na Vás obrátit s…

Dobrý den. Dovoluji se na Vás obrátit s následujícím dotazem. Ráda bych se dozvěděla, zda-li je daňově uznatelným nákladem kurzový rozdíl, který vznikne při výměně valut mezi mateřskou a dceřinou společností? Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pane doktore, pokud budu prodavat byt ve kterem…

Pane doktore, pokud budu prodavat byt ve kterem nebydlim a jeste ho nevlastnim 5 let, ale prijem z prodeje pouziji na uhrazeni casti hypoteky na byt ve kterem nyni bydlim a mam trvale bydliste, musim zaplatit z tohoto prodeje dan? (Hypoteka i byt jsou napsane na manzela). Pripadne, zda by situace byla jina, kdybychom prijem z prodeje pouzili na uhradu dluhu, ktery mame u clena rodiny (dluh je opet napsan na manzela a sepsan u notare). Prodavany byt je napsan pouze na mne, nikoliv na manzela). Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Pane doktore, mohu v danovem priznani, kdy…

Pane doktore, mohu v danovem priznani, kdy zapocitavam krome prijmu od zamestnavatele i prijem z najmu zahrnout do skutecnych vydaju i odpisy z daneho bytu, ktery pronajimam? Nebude pak byt, u ktereho tyto odpisy uplatnim posuzovan jako obchodni majetek? (coz by mi nasledne komplikovalo situaci pri jeho pripadnem prodeji?) Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Moje babička bezúplatně převedla družstevní byt…

Moje babička bezúplatně převedla družstevní byt na mě. Já nyní jevím jestli se musí vyplnit nějaké daňové přiznání nebo jestli se na převod v rámci rodiny daně z převodu nemovitosti (nebo nějaké jiné) nevztahují. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se Vás zepta. Narodila se…

Dobrý den, chtěla bych se Vás zepta. Narodila se nám malá loni v dubnu.Manžel si dělá daňě sám je OSVČ, tak by mě zajímalo jestli je ta odčitatelná položka na dítě je jako za celý rok, nebo jestli je jiná když se narodila až v dubnu? Děkuji vám za odpvěd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ a mám daňový základ 105 000…

Dobrý den, jsem OSVČ a mám daňový základ 105 000,- Kč. Mohu si odečíst celou daňovou ztrátu z minulých let 20 000,- Kč nebo jen do minimálního daňového základu, tzn. 3000,- Kč. V MF Dnes pan Janoušek (FÚ ředitelství Praha) říká, že je možné odečíst celou ztrátu, ale v některých článcích na Internetu je řečeno, že jen do MDZ. Co je správně ??? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám HPP a zároveň i ŽL na projektování…

Dobrý den, mám HPP a zároveň i ŽL na projektování. V roce 2003 jsem podnikání přerušila, v roce 2004 jsem neměla žádný příjem z podnikání. Roční zúčtování daně mi provedl zaměstnavatel. Stačí poslat na FÚ čestné prohlášení, že jsem v roce 2004 neměla žádné příjmy z podnikání, ale pouze ze zaměstnání? Podnikání jsem v letošním roce na 2 roky přerušila. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o poskytnutí informace, zda…

Dobrý den, prosím o poskytnutí informace, zda příjem dotace od ÚP na vytvoření nového pracovního místa patří do zdanitelných příjmů v daňové evidenci. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Děkuji za vaši odpověď na moji předchozí otázku…

Děkuji za vaši odpověď na moji předchozí otázku ale nabízené řešení nemohu přijmout, neboť na automobil zakoupený v r. 2004 byla placena silniční daň a uplatňována DPH při nákupu pohonných hmot. Z toho dle mého názoru vyplývá, že zařazení do obchodního majetku už nelze přesunout na rok 2005. Lze za této situace zahájit odpisování až v roce 2005, když za rok 2004 nedosáhnu příjmu 101.000,-? Vedu daňovou evidenci. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane dorktore, jsem zaměstnána v hl.…

Dobrý den pane dorktore, jsem zaměstnána v hl. pracovním poměru u firmy a současně vykonávám funkci člena představenstva v malém bytovém družstvu. Za rok 2004 schválilo družstvo jednorázovou odměny představenstvu ve výši 2.000,- Kč na člena představenstva. Mám povinnost i tuto odměnu zdanit, nebo lze postupovat stejně jako v případech ostatních příjmu a vztahuje se zde ustanovení o výši do 6.000,- Kč není povinnosti danit? Příjmy ze závislé činnosti samozřejmě řádně daním prostřednictvím zaměstnavatele. Děkuji za odpověď