FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat, je možné zahrnout do…

Dobrý den, chci se zeptat, je možné zahrnout do daňového základu příjmy a výdaje za pronájem bytu, který byl pořízen úvěrem ze stavebního spoření? Díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

V pracovní smlouvě mám mzdu stanovenou tak, že…

V pracovní smlouvě mám mzdu stanovenou tak, že mám základ a pak prémie 3000 které dostanu když firma překročí přidanou hodnotu o 3 mil. Kč. Na výplatní pásce se mi, když mám dovolenou rozpočítává základ ale i složka přidané hodnoty. Je to takhle správně, já myslím, že by to mělo být jenom u toho základu, když ty prémie nejsou jako osobní ohodnocení Jednou je to podle mého podruhé podlé mého, tak už nevím co je dobře.



odpovídal(a): Redakce

Jako osoba spolupracující ocečítám od rozdělených…

Jako osoba spolupracující ocečítám od rozdělených příjmů a výdajů ještě zaplacené sociální a zdravotní pojištění. Je tento zaklad daně, který vyjde na ř. 113 i základem pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění pro rok letošní?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem student, mé loňské příjmy činily…

Dobrý den, jsem student, mé loňské příjmy činily cca 5000Kč. Dočetl jsem se, pokud jsou příjmy nižší než 15000, nemusí se podávat daňové přiznání. Ale jak mám postupovat vůči finančnímu úřadu? Mám tam odevzdat nějaké čestné prohlášení? Pokud ano, co by takové čestné prohlášení mělo obsahovat? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaujal mne ten to dotaz a odpověď na…

Dobrý den, zaujal mne ten to dotaz a odpověď na něj: "Podnikám od roku 1995. V roce 2004 jsem neměla žádný příjem ani výdaj. Podnikatelskou činnost jsem však nepřerušila. Nemám ani žádné příjmy ze závislé činnosti. Týká se mě minimální základ daně? Nebo stačí doručit FÚ čestné prohlášení, že jsem neměla žádné příjmy ze živnosti. Děkuji za odpověď." Odpověď: "stačí čestné prohlášení" Můžete prosím specifikovat na základě "čeho" stačí čestné prohlášení a proč se na takový případ nevztahuje "minimální daň"? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jako jediný společník s.r.o. mám v bance splacený…

Jako jediný společník s.r.o. mám v bance splacený vklad 200 000,- základní kapitál, ale vložil jsem do společnosti další své peníze v hotovosti 300 000,-, na jaké účty v PÚ mám tento vklad do společnosti zaúčtovat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, já i manželka máme živnost. oprávnění …

Dobrý den, já i manželka máme živnost. oprávnění (každý má jiný předmět podnikání). Současně je manželka také mou spolupracující osobou (přerozděluji na ni část svých příjmů). Může mi zároveň fakturovat za provedené práce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore. Dovoluji se na Vás obrátit s…

Vážený pane doktore. Dovoluji se na Vás obrátit s následujícím dotazem. S.r.o. má jednoho jednatele a tento ze svých vlastních prostředků zakoupil před založením společnosti notebook. Tento by rá prodal společnosti (ve výši pořizovací ceny-doloženo na něj vystavenou fakturou). Na základě jakého právního institutu by toto měl provést. Uzavření kupní smlouvy (sám se sebou?) či postačí zápis. Za Vaši odpověď předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych věděla, zda v případě…

Dobrý den, ráda bych věděla, zda v případě prodeje garáže vč. spoluvlastnických podílů na nebyt.prostorách a pozemku domu, ke které garáž patří se v příp., kdy k převodu z družst. do OV nedošlo ve stejnou dobu (garáž jindy než podíly) se počítá čas.test 5let na garáž a spoluvl.podíly zvlášť či zda zda je rozhodující čas.test pro garáž. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, potrebovala bych vedet, zda musim…

Dobry den, potrebovala bych vedet, zda musim podat dan.priznaní za r.2004, jestlize jsem v tomto roce nemela zadne prijmy ani vydaje, přijmy jsem mela pouze ze zamestnani.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ, kancelář mám doma, ale…

Dobrý den, jsem OSVČ, kancelář mám doma, ale nemám ji jako provozovnu přihlášenou na úřadě. Můžu si v takovém případě odečíst nějakou částku za rok z nájemného? Jestli ano, tak jakou? Předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Podnikatel je v roce 2004 ve ztrátě.V…

Podnikatel je v roce 2004 ve ztrátě.V předcházejících letech rozděloval příjmy a výdaje na daň.přiznání na spolupracující manželku.Je tedy ztrátu povinen rozdělit na manželku jako spoluprac.osobu nebo nerozdělovat a výdaje na soc.a zdr. poj. zahrnout do zdaň.výdajů manžela ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem OSVČ v zemědělství tedy SHR. Vedu…

Dobrý den. Jsem OSVČ v zemědělství tedy SHR. Vedu daňovou evidenci a od SZIF (státní zemědělský intervenční fond) jsem dostal jednotnou platbu na plochu, kterou obhospodařuji. Nevím, zda tento příjem je či není zdanitelný. Jestli se jedná o dotaci podle §4,odst.1,pism.t) ZDP není pro mne zcela jasné? Děkuji.Připojuji přesné znění o které jste žádal. Na základě níže uvedeného : ?Rozhodnutí - Státní zemědělský intervenční fond podle § 1 odst. 2 písm.a) zákona č.256 / 2000Sb.,o Státním zemědělském intervenčním fondu a změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (déle jen zákon ) rozhodl dne 06.12.2004 podle § 11 zákona a podle nařízení vlády č. 243 / 2004Sb.,o stanovení některých podrobností a bližších podmínek při poskytování jednotné platby na plochu zemědělské půdy pro rok 2004 takto: Žadateli ( jméno ,bydliště RČ účet ) se poskytuje jednotná platba na plochu ve výši xxxxx Kč pro rok 2004.?


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, vztahuje se na mého otce,…

Vážený pane doktore, vztahuje se na mého otce, který je zaměstnán (příjmy ze zaměstnání po odečtění zdrav. a soc. pojištění tvoří cca 89 tisíc, protože otec od května až do konce roku pobíral nemocenké dávky) a zároveň podniká - vedlejší činnost (z podnikání vykázána ztráta) minimální vyměřovací základ? Má na stanovení minimálního vyměřovacího základu vliv i to, že zaměstnává osobu se změněnou pracovní schopností - z titulu uplatnění slevy na dani? Kde se v současném formuláři daně z příjmu (typ B) sleva na dani uplatňuje? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ, neplátce DPH, nevedu…

Dobrý den, jsem OSVČ, neplátce DPH, nevedu účetnictví, výdaje uplaňuji ve výši 25%. V r. 2004 jsem měl příjem 2300 EURO ze zahraniči, penize přišly na mé bank. konto, kde byly převedeny na Kč dle aktuálního kursu. Jak mám tento příjem danit - resp. kam tento příjem zařadit do DAP - příloha č. 3 se týká jenom příjmů daněných v zahraničí? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, děkuji za odpověď týkající se…

Dobrý den, děkuji za odpověď týkající se fakturace za nabourané vozidlo. Měla bych k tomuto problému ale ještě jeden dotaz. Jak jste napsal od 14.3.2005 je vozidlo naším majetkem. Autonehoda se ale stala, když ještě vozidlo bylo psáno v TP napůvodního majitele. Faktura se vystavila + DUZP byl 17.3.2005, kdy již vozidlo bylo v našem majetku. Bude tedy faktura opravdu na původního majitele? Tvrdí mi totiž, že se to bere dle data vzniku této nehody...


odpovídal(a): Redakce

S.R.O. KOUPILO SNĚŽNÝ SKŮTR, DO JAKÉ ODPISOVÉ…

S.R.O. KOUPILO SNĚŽNÝ SKŮTR, DO JAKÉ ODPISOVÉ SKUPINY HO MÁM ZAŘADIT A LZE U NĚJ UPLATNIT ODPOČET DPH? DĚKUJI


odpovídal(a): Redakce

Jsem starobní důchodce od roku 2001. Jako OSVČ…

Jsem starobní důchodce od roku 2001. Jako OSVČ podnikám od roku 2003. Za rok 2004 jsem měla příjem 20000,00 Kč po odečtení nákladů. Jak to budu mít s odvody na sociální a zdravotní pojištění? Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Podnikání jsem přerušila od 8.1.04 do…

Dobrý den. Podnikání jsem přerušila od 8.1.04 do 1.8.04 a po tuto dobu jsem byla vedena na ÚP. Mohu odečíst v daňovém přiznání celou nezdanitelnou částku 38.040Kč, nebo jen poměrnou část za měsíce, kdy jsem opět začala podnikat.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den!Prosím, potřebuji se zeptat na daně z…

Dobry den!Prosím, potřebuji se zeptat na daně z pronájmu. V roce 2004 jsem byla z části na rodičovském příspěvku(1-8) a z části nezaměstnaná(9-12).Měla jsem příjem z pronájmu asi cca 14000/měs.Budu muset zpětně vracet rodičovský příspěvek?Můžu uplatnit nezdanitelnou část základu daně 38040,-?Kde najdu informace o tom co lze odečíst jako výdaje v souvislosti s pronájmem bytu? Předem děkuji za odpověd.