FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Jaké dokument jsou třeba k daňovému přiznání?

Dobrý den, chci se zeptat mám potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2018 1- 4 mesic od předchozího zaměstnavatele z toho jsem 2 mesíce byla na mateřské od března jsem na rodičovské dovolené. Zamestnavatel ukončil svou činnost v dubnu do srpna jsem byla co by už nezaměstnaná, ale v září jsem nastoupila na zkrácený uvazek. Daňové přiznáni si budu dělat sama vím, že potvzení o zdanitelných příjmech musím spočítat dohromady od obou zaměstnavatelu, ale nevím co s tou dobou kdy jsem byla na rodičovské a nezaměstnaná. Jestli potřebuji nějaké potvrzení nebo jestli vubec něco potřebuji a kde si o dokumenty říct a jaké? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Musím si podávat daňové přiznání?

Dobrý den, v lednu 2018 jsem byla v pracovní neschopnosti, poté 7 dní na ÚP a od 8.2. do 31.12. jsem byla zaměstnána na HPP na základě pracovní smlouvy. Jaké formuláře potřebuji k přiznání k dani z příjmu fyzických osob a co mají obsahovat? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Příjem z nájmu a sleva na manželku

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možnost uplatnění slevy na manželku v daňovém přiznání manžela v situaci, kdy manželka je na rodičovské a má příjem z pronájmu 90 000 Kč za rok. Bohužel v daném roce výdaje z pronájmu přesáhly těchto 90 000 Kč (měsíční náklady+byt byl zničen nájemníky). Předpokládám, že manželka musí daňové přiznání podat, i když prakticky vykáže ztrátu a nic danit nebude, je to tak? Může si pak manžel uplatnit slevu na manželku ve svém daňovém přiznání, když v daňovém přiznání manželky tato sleva uplatněna nebyla? Vím, že se v této souvislosti uvažuje částka 68 000 Kč jako příjem manželky, ale nevím, zda se vztahuje k částkám vypisovaným v příloze 2 daňového přiznání či k řádku 39 na 2.straně daňového přiznání? Předem děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Vedlejší OSVČ při zaměstnání

Dobrý den, jsem zaměstnán dlouhodobě, kdy můj vyměřovací základ za rok 2016 činí 234.094,- (zjištěno z evidenčního listu důchodového pojištění) chtěl jsem při zaměstnání provozovat ubytovací služby. O sezóně bych pronajímal chatku. Na to bych měl tedy živnost. Příjem by byl 60.000,- Kč za rok. Výdeje bych zvolil paušálem 60 % procent, tedy výdaje by byly 36.000,- . Zisk tedy 24.000,- Kč. Vím že budu muset podat společné daňové přiznání, kdy mě zajímá zda se vyplatí vůbec živnost otevírat a začít podnikat v ubytování. Proto jsem Vás chtěl požádat, zda by bylo možné z uvedených údajů spočítat výši daně kterou budu platit, výši ZP a SP (to by snad platit nemusel do výše 71850). Daňovou slevu na poplatníka mám zahrnutou ve výplatě již od zaměstnavatele a slevu na dítě má manželka ve výplatě. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daň z prodeje zděděné nemovitosti (bez časového testu)

Dobrý den, s bratrem jsme napůl zdědili nemovitost po otci. Otec v ní dva roky nebydlel a ani ji pět let nevlastnil, takže bychom měli zaplatit daň z příjmu. Cena v notářském usnesení je 650000 a prodali jsme ji za 800000. Daň by tedy měla vyjít na 22500. Nicméně bych se rád zeptal, zda lze základ daně snížit např. o zděděný dluh, který jsme uhradili nebo o odměnu notáři. Dluh byl relativně vysoký a základ daně by pak vyšel dokonce záporně. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jak se daní příjmy z pronájmu bytu? A musím platit silniční daň?

Dobrý den, loni v únoru 2018 jste radili v článku: Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?, jaké skutečné náklady je možné použít. Byla tam i možnost použít paušál na auto 4.000,-/měsíc. Jen by mne zajímalo, jestli musím také v tomto případě platit silniční daň za auto (nejsem OSVČ, jen obyčejný zaměstnanec). Ptám se proto, že OSVČ, kteří si takto dávají auto do nákladů, jsou povinni platit silniční daň (musí se k ní nejdříve přihlásit a pak zálohově platit, zpětně to nejde). Na finančáku mi nejsou schopni odpovědět nebo mi řeknou, že mám platit sil. daň. Pak by ale ta vaše rada byla k ničemu (pokud bych ji chtěl využít za uplynulý rok, leda do budoucna). Moc děkuji za odpověď, jak to tedy je. 


odpovídal(a): Redakce

Zdanění finančních darů

Zemřel otec rodiny, jehož přátelé a známí se dobrovolně rozhodli poskytovat pozůstalé rodině (manželka a syn s dcerkou ve věku 6-9-ti let) finanční příspěvky na transparentní účet zřízený u jedné z bank, které tyto účty zřizuje. Jakým způsobem, vyplývá-li tato povinnost ze zákona, se tyto příspěvky zdaňují? Lze za tímto účelem zřídit např. veřejnou sbírku?


odpovídal(a): Redakce

Musím danit/podávat daňové přiznání?

Zdravím vás, v loňském roce jsem vypomáhal u známého na prodejně a měsíčně jsem si přišel na něco kolem 9.000 Kč (dpp). Jinak jsem OBZP. Nepodepsal jsem žádné růžové prohlášení a neměl bych tedy nic danit (dle toho, co jsem z různých zdrojů pochopil). Ptám se tedy, zda jsem to pochopil správně a opravdu není nutné nic danit a nebo bych měl danit a případně kolik by to bylo procent. A také se chci zeptat, zda jsem pak povinen podávat daňové přiznání i když nic nedaním. Předem děkuji za odpověd a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

DPP a mateřská

Dobrý den, ráda bych se zeptala na dotaz ohledně Dohody o provedení práce u jiného zaměstnavatele s jiným typem práce, než u zaměstnavatele na HPP, kde byla pobírána mzda, ze které bylo odváděno sociální i zdravotní pojištění, daň. DPP trvala v roce 2018 a nově bude podepsána i na rok 2019. Jde o to, že od 16.7.2018 jsem u svého hlavního zaměstnavatele v pracovní neschopnosti, příjem z DPP mi stále chodí. Je to měsíční částka ve výši 1700 Kč čistého (2000 Kč - daň). Nyní mi jde o to, že od data 23. ledna 2019 bych měla nastoupit na "mateřskou", datum porodu je určen na termín 6.3.2019. Mohu mít stále DPP v běhu a pobírat danou částku 1700,- Kč měšíčně? Našla jsem spoustu diskuzí, kde se uvádí, že v šestinedělí nemůžu mít žádný příjem, popř. jak je to po dobu pobírání "mateřské". A zda-li by byl možný ještě jeden dotaz. U zaměstnavatele, kde byl hlavní prac. poměr mi zůstalo za rok 2018 ještě 8 dnů dovolené. V roce 2019 budu od 23.ledna na mateřské, u které se uvádí, že se bere, jako bych u zaměstnavatele odpracovala daných 60 dnů pro nárok čerpání dovolené na rok 2019. Dovolená zaměstnancům náleží ve výši 20 dnů na kalendářní rok. Jak by to prosím bylo v této situaci, mám možnost zažádat zaměstnavatele o proplacení této dovolené? Nerada bych si po ukončení mateřské, před nástupem na rodičovskou vybírala dovolenou s tím, že nejsem v ochranné lhůtě a mohl by být rozvázán pracovní poměr (ten je sjednán ale na dobu neurčitou). Předem Vám děkuji za Vaši velkou ochotu a snad posílám dotaz do správné sekce. Michaela


odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku bez příjmů

Dobrý den, mám příjmy jen z pronájmu, nedaním paušálem. Manželka je podnikatelka letos bez zdanitelného příjmu. Mohu si na ní odečíst slevu 24 840,-Kč ? A musí to nějak doložit, když bude podávat daňové přiznání, v kterém bude příjem nula? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Jak se daní příjmy rodiny od známých pozůstalého?

Zemřel otec rodiny, jehož přátelé a známí se dobrovolně rozhodli poskytovat pozůstalé rodině (manželka a syn s dcerkou ve věku 6-9-ti let) finanční příspěvky na transparentní účet zřízený u jedné z bank, které tyto účty zřizuje. Jakým způsobem, vyplývá-li tato povinnost ze zákona, se tyto příspěvky zdaňují? Lze za tímto účelem zřídit např. veřejnou sbírku? Děkuji. L. Grunclová.


odpovídal(a): Redakce

Příjmy ze dvou zemí

Dobrý den, momentálně uvažuji, že bych začal pronajímat nemovitost v ČR, jsme ale zaměstnaný na Slovensku. Jsem občanem ČR, kde mám také hlášený trvalý pobyt, na Slovensku pobyt hlášený nemám. V posledních několika letech jsem daně odváděl jen na Slovensku, samozřejmě toto platí i pro sociální a zdravotní pojištění. Jaký by byl v mém případě nejlepší postup? Zahrnout příjmy z pronájmu do slovenského daňového přiznání nebo podat kompletní daňové přiznání v ČR i s příjmy ze Slovenska? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daň z nabytí nemovitosti jako uznatelná položka, odpis nemovitosti

Dobrý den, koupil jsem nemovitost a jako FO ji pronajímám. Chtěl bych se zeptat, zda daň z nabytí nemovitosti je uznatelná položka ve výdajích. A mohu nemovitost odepisovat, i když ji nemám v obchodním majetku? Mockrát děkuji za radu!


odpovídal(a): Redakce

Silniční daň

Děkuji za odpověď, ale nepochopil jsem zda mohu u příjmů z pronájmu uplatnit měsíční paušál, když nezaplatím silniční daň a nepodám přiznání. Nerad bych měl nějaké problémy s FÚ. Ještě jednou děkuji za vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Trading

Dobrý den, pomalu začínám obchodovat s akciemi na americké burze. Zajímalo by mě, jak se všeobecně řeší daně v tomto odvětví. Myslím tím, kolik % odvádět, odvádět i když jsem ve ztrátě, (atd.). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odměna funkcionáře stavebního družstva

Jsem starobní důchodce, nepracuji, jen jako zástupce samosprávy ve stavebním družstvu pobírám jednou ročně odměnu ve výši cca 3000 Kč hrubého. Má být z této odměny srážena daň z příjmu, zdravotní a sociální pojištění? Od jaké částky se toto vše stahuje? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání a studium

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to je s daňovým přiznáním. Jsem studentkou SŠ a 2,5 roku pracuju ve společnosti Tesco. A proto se obracím o radu na Vás. Chtěla bych se zeptat zda mohu zažádat o daňové přiznání i jako brigádník a zda o něj mohu zažádat zpětně? Děkuji za odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o provedení činnosti

Dobry den mam dotaz, ale jelikoz jsem nenasel tema přímo ohledne DPČ, tak píšu zde. Jsem klasicky zamestnanec a nasel jsem si brigadu na dpč. Podepsal jsem snad milion papiru a mezi tim i prohlaseni o dani a a cista nahlaseny deti. Kamen urazu nedokazu si spocitat podle vasi kalkulacky cistou vypaltu respektive hruba mzda vs cista mzda dle vasi kalkulacky a vyplatnice je uplne nekde jinde. Poradte mi at zbytecne neprichazim o penize kde je tedy chyba a jak sjednat napravu. je mozno jelikoz se jedna o pracovni agenturu ze my nejakou cast nepriznali (prohlaseni o dani,deti) Ale tyto veci jsou preci dany zakonem Hruba mzda je 6397 a cista 4403. Papir ohledne toho ze staly zamestnavatel za mne odvadi socialni i zdravotni jsem jim taky predkladal. Nevim jestli se da uplnovat sleva na deti jak v HPP, tak DPČ zaroven? Kazdopadne na vyplatnici mam strzeno socialni i zdravotni a sleva na deti tam nikde nevidim Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Prodej movité věci

Dobrý den, chtěl bych se zeptat když prodám např. měřící přístroje za více jak 30 000 Kč do zahraničí, jestli se jedná o podnikání nebo mimořádný příjem a musí se danit? Jsem student a nejsem OSVČ. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

opravné daňové přiznání

Dobrý den, v březnu 2017 uplatnil manžel v daňovém přiznání za zd. období 2016 slevu na dani na manželku. Součástí daňovém přiznání bylo moje čestné prohlášení, že jsem neměla příjem přes 68 000 Kč. Nyní byl vyzván FÚ k vrácení přeplatku na dani + mu bude vyměřena pokuta, že došlo k chybě v daňovém přiznání. Já jsem v roce 2016 obdržela od ČSSZ peněžitou pomoc v mateřství ve výši 54 308 Kč, jenže z toho 23 312 Kč se týkalo prosince (bylo vyplaceno v lednu). Započítala jsem tedy do svého příjm 30 996 Kč. Dále jsem měla od zaměstnavatele proplacenou dovolenou, kde vyměřovací základ činil 22976 Kč. Dnes jsem hovořila s pracovnicí FÚ, která mi sdělila, že peněžitá pomoc v mateřství se neuplatňuje podle období, na které se vztahuje, ale podle období, kdy byla poukázána! Odkázala mne na metodický pokyn č. D22. Vše jsem si dohledala a můj dotaz tedy zní. Může FÚ požadovat vrácení daně a ještě úroky (!!), když v zákoně o dani z příjmu 586/92 Sb, § 35ba není uveden fakt, že se peněžitá pomoc v mateřství počítá podle data, kdy byla poukázána? To má skutečně běžný občan sledovat metodické pokyny finančního ředitelství? Zasílá je snad finanční ředitelství všem daňovým poplatníkům? Přijde mi to neuvěřitelné a nehorázné, když vše ostatní se počítá podle období, ke kterému se příjem vztahuje. A ještě úroky?? Děkuji za vaši odpověď.