FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU PO

odpovídal(a): Redakce

Mobilní dům

Dobrý den, do jaké odpisové skupiny zařadím mobilní dům. Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Na co mám nárok při prodeji spoluvlastněné nemovitosti?

Dobrý den, jsem 1/4 spolumajitelkou průmyslového areálu. Máme zřízen společný účet, na který přichází peníze za nájemné od firem, které zde podnikají a ze kterého se následně financují opravy, platí daň apod. Po dohodě budu svůj podíl prodávat jednomu ze spolumajitelů, který zde podniká. Mám dotaz ohledně účtu, kde jsou naše společné peníze. Po prodeji podílu mám nárok na vyplacení 1/4 částky ze společného účtu, která tam bude ke dni podpisu kupní smlouvy? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Má česká firma fakturovat DPH slovenské firmě parkovné v Čechách s DPH?

Dobry den moja, firma je platcom DPH na Slovensku a chcem si prenajat od firmy, ktora je platcom DPH v CZ , v Cechach miesto na parkovanie mojich, vozidiel c Cechach. Chcem sa spytat, kedze som platca DPH na Slovensku, ma mi ceska firma fakturovat parkovne + DPH, alebo bez DPH podla paragrafu 102, odstavec 1, pismeno d? Dakujem S.


odpovídal(a): Redakce

Daňová vratka

Dobrý den, jsem zaměstnanec, standardně čerpám slevu na poplatníka, neuplatňuji/nemám žádné jiné věci, jako životní pojištění, slevu na děti, hypotéku atd. Dostanu něco zpět na daních? Jaká je logika vypočítání daňové vratky? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daně u spolku

Dobrý den, založili jsme neziskový spolek a začínáme fungovat. Měl bych na začátek tři začátečnické dotazy. Jak se účtuje / daní přijatý věcný dar? Jak se účtuje / daní přijatý finanční dar? Jak se účtuje přijaté poskytnutí online software nebo aplikace např. program Google Grants, software od TechSoup, poskytnutí online e-shopu apod.? S těmito aktivami se budeme určitě v blízké době setkávat, tak bych chtěl předejít situaci, že něco přijmeme a pak zjistíme, že bychom to měli danit. Případně abychom na to byli připraveni. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Benefit

Dobrý den, v roce 2018 dostala dcera od zaměstnavatele akcie společnosti s tím, že se jedná o benefit a každý pracovník si musí tento příjem sám zdanit. Je možné tento příjem zahrnout do § 10 odst.1 písm. b) a uvést v příloze č. 2 daňového přiznání? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vstupní cena pro odpisování v případě pronájmu

Dobrý den. Máme příjem z pronájmu bytu. Ten jsme koupili kdysi dávno za 250.000, tehdy, v 90. letech to byla strašná spoust peněz. Pronajímáme asi 12 let. Doteď jsme si vystačili s 30% výdajovým paušálem, ale teď bychom potřebovali přejít na skutečné náklady, v to zahrnujíce i odpis. Nejsem si jistá, jestli jsem dobře pochopila ustanovení zákona pro účely stanovení vstupní ceny pro odpisování. Rozumím správně, že musíme (s použitím zákona o oceňování majetku) nějak stanovit reprodukční cenu, jaká byla v době, kdy se začalo s pronajímáním? A za dobu, kdy jsme uplatňovali výdajový paušál, evidenčně vést odpisování? Řekněme, že pro jednoduchost půjdeme do rovnoměrných odpisů. Ale do vstupní ceny pro odpisování nevstupuje cena pozemku, v případném posudku tedy musí být oddělena od ceny bytu jako takového? Uff. Mám hlavu jako pátrací balón. Díky za radu a pomoc!


odpovídal(a): Redakce

Potvrzeni o zdanitelných příjmech - závislá činnost + osvč

Dobrý den, chtěl bych požádat o upřesnění následující situace při daňovém přiznání. Část roku 2018 jsem pracoval jako HPP bez jiných vedlejších příjmů a zaměstnavatel za mě vyřizoval veškeré náležitosti s daněním (tak jak je při HPP běžné). Během téhož roku jsem HPP ukončil a plynule přešel na práci na živnost a nyní podávám daňové přiznání. Poté, co jsem dostal od bývalého zaměstnavatele Potvrzení o zdanitelných příjmech a a do automatického formuláře daňového přiznání (stránky ministerstva fin.) doplnil údaje z Potvrzení o zd. příjmech, tak se mi samozřejmě výrazně zvýšil základ daně (než kdybych vyplňoval příjmy pouze z OSVČ). Poté jsem doplnil kolonku "zálohy na daň" nicméně výsledná celková daň, která zbývá doplatit, je zkrátka podle automatického přepočtu formuláře mnohem vyšší, než když příjmy z HPP vůbec nevyplním (respektive je mnohem nižší daňový bonus ze slevy na dítě). Měl jsem za to, že se dostanu na stejnou částku, jak v případě vyplnění pouze příjmů z OSVČ, tak při vyplnění příjmů z OSVČ i HPP (vzhledem k tomu, že příjmy z HPP již byly daněny zaměstnavatelem)? Takhle to skoro vypadá, že příjmy ze závislé činnosti budou částečně daněné 2X (jednou zaměstnavatelem a znovu mnou při daňovém přiznání) :). Poslední drobností je sleva na dítě. V potvrzení o zd. příjmech je sice uvedeno, že jsem dostával slevu na děti během mých 3 měsíců jako HPP, ale již není uvedena nikde sleva z toho plynoucí a dále v daňovém přiznání není nikde kolonka, u které bych napsal, že jsem některé měsíce uplatňoval slevu jako HPP a některé jako OSVČ. Je zde pouze jedna kolonka o slevy na děti a počtu měsíců, kdy byla. Z dostupných údajů mi není jasné zda zde napsat 12 měsíců u dítěte a nebo jen 9 měsíců, kdy jsem byl jako OSVČ. Předpokládám že 9 měsíců, ale není mi to zcela jasné. Děkuji M.


odpovídal(a): Redakce

Přerušení živnosti

Krásný den, prosím měla bych na Vás dotaz. K 28.2.2019 mi ted bude ukončen pracovní poměr po rodičovské dovolené. Mimo to mám jako vedlejší činnost živnost od 2/2015. Jelikož jsem organizátorem velkých závodů a během června mi začne chodit startovné za závod - musím být tedy pak plátcem daně :) a ráda bych i živnost jako hlavní !! Přemýšlel jsem , že bych teď na 2-3 měsice nastoupila na ÚP - prosím co musím udělat ? Pozastavit činnost OSVČ, nahlásit na FÚ a SSP ? Předem děkuji a přeji krásný den PM


odpovídal(a): Redakce

Student zaměstnání na dohodu o provedení práce

Dobrý den, jsem studentem vysoké školy a začal jsem podnikat. Chtěl bych k sobě přbrat pomocníka(taky studenta) a tedy zaměstnat ho na dohodu o provedení práce. tato volba mi přijde nejvýhodnější pro obě strany. Chápu správně, že může tento student pro mě odpracovat maximálně 150hodin ročně a jí mu můžu vyplatit až 120 000kč bez toho, aby se mu výdělek zdanil a já bych za něj musel platit sociální a zdravotní pojištění? Co je třeba pro zahájení spolupráce udělat? Podepsat DPP a prohlášení poplatníka daně? Budu muset něco během roku odvádět, nebo něco pravidelně dokládat, nebo na konci roku dám jenom hodnotu výplaty do účetnictví jako výdaj a tím to hasne? Děkuji předem moc za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Liší se znalecký posudek a cena nemovitosti v případě daní a v případě prodeje?

Dobrý den, ráda bych prodala svůj podíl na společné nemovitosti druhému spoluvlastníkovi, který nemovitost užívá, podniká zde. Já bydlím 150 km daleko a nevyužívám ji. Před časem (cca 2 roky) jsme proto nechali společně vyhotovit znalecký posudek tržní ceny nemovitosti. Částka stanovená tímto posudkem potenciálního kupce zřejmě zaskočila, domníval se, že bude nižší minimálně o polovinu a tak o podíl přestal mít zájem. Nyní by ho rád koupil, ale cenu chce odvíjet od nového znaleckého posudku, který si hodlá nechat zhotovit. Nemovitost se za poslední 2 roky zhodnotila (nová střecha, kotel). Myslím si, že nyní potřebuje posudek jako kupující pro daňové účely. Může se cena nemovitosti výrazně lišit, pokud se dělá posudek za účelem daní či za účelem stanovení tržní ceny? Domnívám se, že za poslední 2 roky došlo k nárůstu cen nemovitostí i k jejímu zhodnocení za společné peníze, přesto požaduji stejnou cenu, jako před 2 lety. Očekávám ale spekulaci. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Grant za zahraničí

Dobrý den, v roce 2018 jsem byla zaměstnaná na DPP ve spolku a zároveň jsem obdržela grant od zahraniční organizace (registrovaná jako charita v UK) na vzdělávací a výzkumné účely, smlouva je jen dohoda mezi mnou a danou organizací o poskytnutí tohoto grantu, není mezi námi žádný zaměstnanecký vztah. Chci se zeptat, zda jsou tyto příjmy osvobozené od daně a zda je mám uvádět ve svém daňovém přiznání? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na dítě

Dobrý den, mohu uplatnit slevu na dítě - studenta? Pro upřesnění: dcera 21 let, studuje VŠ. Slevu jsem uplatňovala u zaměstnavatele vždy já, loni také od ledna do července, kdy se dcera vdala.(Poté mi účetní odečet zastavila). Ona nadále studuje, nepracuje, trvalé bydliště má u nás. Její manžel je nezaměstnaný, příjem nemá, tudíž slevu na manželku uplatnit nemůže. Mohu uplatnit slevu zpětně já a žádat ji i v tomto roce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové priznani

Dobrý den, minulý rok jsme založili spolek neboli šipkařský klub, který je financován ze sponzorských daru na transparentní účet a z příspěvků členů klubu, které ale neprevyšuji ani 40000 Kč v loňském roce. Musíme podávat daňové priznani, dělat účetní závěrku a vubec je nutné vezt podvojné učetnictví nebo stačí jednoduché? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výše daně z práce v zahraničí

Dobrý den, mám možnost pracovat v Iráku, která nemá nejspíš s ČR smlouvu o zamez. dvojího zdanění. Jaký je algoritmus na vyjednávání o platu, aby se mi to vůbec vyplatilo. Budu tam pracovat každý měsíc 2 týdny a pak 2 týdny v ČR ( možnost na dobu až 2 let). Jsem zde zaměstnankyně ve své firmě, nemám malé děti, splácím půjčku. Co by mělo být všechno v tzv.benefitech? - zdravotní a cestovní pojištění, bydlení, dopravné, odlučné??diety??., ještě cokoli jiného? Pokud tedy zdaním finance ze zahraničí v ČR - bude se mi z tohoto vypočítávat důchod? Velice děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Sporeni

Dobrý den, prosím o doporučení produktu, kde bych mohla spořit 11-letému dítěti do dospělosti. A ještě jiný produkt, kde bych mohla kratkodobe sporit 20-letému synovi např.na bydlení než dostuduje. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jak splatit dluh nemovitostí?

Dobrý den, půjčili jsme kamarádovi peníze. Ten nám chce dluh vrátit, ale nemá hotovost. Chce na nás přepsat pole. Stačí napsat darovací smlouvu a pak příští rok podat daňové přiznání a zaplatit daň dle odhadu ceny nemovitosti odhadcem nebo musíme uzavřít kupní smlouvu. Co vyjde na "poplatcích" výhodněji? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dělení majetku při rozvodu

Mám malou firmičku/instalaterství/,kde mám hmotný a nehmotný majetek.Budu se rozvádět.Má manželka nárok na část majetku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

přístup do nemovitosti

Dobrý den. Vlastním nemovitost (dům) v historické části města. Do nemovitosti je vjezd přímo z ulice, přičemž vjezd používám mimo jiné pro účely parkování svých vozidel v prostoru domu. Bohužel v místě vjezdu do domu z ulice je vozovka natolik zúžená, že když naproti vjezdu (na protější straně ulice) parkuje vozidlo, nejsem schopen z nemovitosti vyjet ani zajet, tudíž ji v daný moment nemohu používat. Bohužel jeden obyvatel protějšího domu vytrvale parkuje přímo na inkriminovaném místě, a brání mi tím v přístupu. Domluvy nepomáhají, zkrátka musí parkovat přímo před svým domem, tj. přímo před mým vjezdem z protější strany ulice. Existuje nějaký právní prostředek jak situaci řešit? Děkuji, Jan Hauer...


odpovídal(a): Redakce

Kalkulačka cestovného

Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu, kde najdu na Vašich stránkách kalkulačku na výpočet cestovného. Zřejmě jste měnili dispozice Vašich stránek a bohužel se mi kalkulačka ztratila. Děkuji za ochotu, hezký den.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.