Kombinace skutečné a paušální výdaje

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 31.01.2018 08:47


Dobrý den, prosím o radu, Bratr do 30.11.2017 byl v pracovním poměru a ještě pracoval jako OSVČ na vedlejší činnost. Od 1.12.2017 má OSVČ jako hlavní činnost. Při vedlejší činnosti uplatňuje 80% výdajů, u hlavní činnosti skutečné výdaje, jak to uvést v daňovém přiznání? Děkuji za odpověď

Odpověď: odpovídal(a): Elena Ondrová , 31.01.2018 09:41


Dobrý den, v rámci jednoho zdaňovacího období si musíte vybrat zda budete výdaje uplatňovat procentem z příjmů nebo budete používat skutečné výdaje. Pokud bylo během roku uplatňováno procento z příjmů (a dotyčný nemá všechny doklady), bude třeba v tomto pokračovat i v posledním měsíci roku. V opačném případě má možnost uplatnit skutečné výdaje za celý rok. Rozdělení na hlavní a vedlejší činnost nemá na toto vliv, to se dotkne spíše platby sociálního a zdravotního pojištění a povinností k těmto institucím.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Prodej pozemku a související daň z příjmů ve vztahu ke slevě na manželku

Dobrý den. Chystáme se prodat pozemek, který jsme nabyli ještě jako partneři (nemanželé). Loni jsme se vzali a v katastru je pozemek jako spoluvlastnictví (tedy ne SJM). Já jsem nyní na RD bez jiných příjmů. 1) Kdo bude podávat přiznání k dani z příjmů za pozemek, pokud ho prodáme ve stávající situaci - tzn. že prodávat budeme společně? Každý si musí za rok 2019 podat sám přiznání a zahrnout do něj polovinu příjmů i polovinu výdajů a zaplatit tak půlku daně? Při momentálně rozjednané kupní ceně se v tomto případě příjmem nevejdu do limitu 68 tis. v rámci slevy na manželku a tak budeme o ni ochuzeni? A počítá se do tohoto limitu příjmu polovina prodejní ceny nebo jen prodejní cena mínus výdaje? 2) Z dotazů zde na webu jsem dospěla k závěru, že je možno spolupodíl převést do SJM a poté se dohodnout, že bude danit jen 1 z manželů - danil by v tomto případě celé manžel a tudíž by si mohl uplatnit slevu na manželku? A jak toto převedení do SJM provést s co nejmenšími náklady? 3) Máte jiný tip/trik, jaké úkony před prodejem provést tak, ať je to pak pro naši situaci daňově co nejvýhodnější? Zvažovali jsme možnost darovat spolupodíl manželovi, ale právní služby s tím spojené byly tak vysoké, že by se nám to nejspíš ani nevyplatilo... Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Povinnost podat DP - příjem na rodičovské dovolené

Dobrý den, prosím o radu. Žena, která je po celý rok 2018 na rodičovské dovolené (živnost má od r.2017 do r. 2020 pozastavenu), si přivydělala jednorázově od 3 zaměstnavatelů - firem po sobě během roku 2018 na DoPP celkem 45.000 hrubého, u jednoho zaměstnavatele bylo podepsáno prohlášení Poplatníka daně (růžovka), všechny DoPP byly do 10.000,- Kč. Má povinnost podat DP za rok 2018? Když má pozastavenu živnost tak pravděpodobně nebude podávat z tohoto příjmu přehledy SP a DP? Děkuji Pospíšilová


odpovídal(a): Redakce

Darovanie krvi a občan SR

Dobrý deň, môže si občan SR, ktorý je zamestnaný celý rok v ČR uplatniť v daňovom priznaní hodnotu daru za darovanie krvi?


odpovídal(a): Redakce

Jaké příjmy se zahrnují do do daňového přiznání

Dobrý den, ráda bych se dotázala, zda pěněžitá pomoc v mateřství a ročicovský příspěvek se započítávají do úhrnu příjmu od všech zaměstnavatelů. Pro rok 2018 chci podat daňové přiznání a mám kombinaci příjmů: část z pronájmu (srpen - prosinec), proplacení dovolené mezi čerpáním MD a RD (půlka dubna až zač. června) , část pěněžité pomoci v mateřství (leden - půlka dubna) a rodičovský příspěvek (zač. června - prosinec).Řeším, jaké příjmy si uvést do úhru příjmů pro provedení daňového přiznání jako FO. Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání

Dobrý den, koncem roku 2016 jsem začal studovat nastavbové studium MBA, které jsem v březnu 2018 ukončil diplomem. Cena studia převyšovala 120 tis. Kč. Mohu si odečíst částku 10 tis Kč od daňového základu za rok 2018 v rámci úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové priznani

Dobrý den, minulý rok jsme založili spolek neboli šipkařský klub, který je financován ze sponzorských daru na transparentní účet a z příspěvků členů klubu, které ale neprevyšuji ani 40000 Kč v loňském roce. Musíme podávat daňové priznani, dělat účetní závěrku a vubec je nutné vezt podvojné učetnictví nebo stačí jednoduché? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dar

Mám darovací smlouvu dle § 2055 an. zákona č. 89/2012. Předmětem darovací smlouvy je darování obci určitá částka peněz cca 30.000 Kč na pořízení vjezdu - komunikace k rodinnému domu. Můžu si dar odečíst v daňovém přiznání za rok 2018? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prodej bytu - osvobození od daně z příjmů, časový test

Dobrý den, Prosím o radu, zda se na mě vztahuje osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti: 1. Nabytí členských práv k družstevnímu bytu - více než před deseti lety 2. v roce 2018 převod tohoto družstevního bytu do osobního vlastnictví (SVJ) 3. v roce 2019 prodej tohoto bytu 4. po celou dobu jsem v tomto bytě měl jak reálné, tak i oficiální trvalé bydliště Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vyplacení spoluvlastníka a daň z nabytí

Dobrý den, s přítelem vlastníme napůl malý rodinný domek. Já bych mu svou polovinu chtěla přenechat, aby vlastnil celou nemovitost. Dočetla jsem se, že bychom měli sepsat Dohodu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví, kde by se určila cena, za kterou mu svou polovinu přenechám - dohoda v tomto případě supluje kupní smlouvu a přikládá se i na katastrálním úřadě k žádosti o změnu? A můj hlavní dotaz se váže k dani z nabytí nemovitých věcí. Přítel zaplatí 4% zálohovou daň z nabývací hodnoty, která bude uvedena v dohodě. A vyplní formuláře pro určení směrné hodnoty. A pak má finanční úřad čas na to, aby vypočítal směrnou hodnotu a případně chtěl po příteli doplatek, je to tak? Kolik času finanční úřad má? A pokud bych příteli chtěla svůj podíl darovat darovací smlouvou, neplatil by žádnou daň z nabytí? Formulář by ale i tak musel podat? Předpokladem pro neplacení darovací daně je soužití ve společné domácnosti alespoň jeden rok. Může to finanční úřad nějak prověřovat? Ve společné domácnosti žijeme (jinde než v tom rodinném domku), mám přítele i napsaného jako spolubydlícího v dokumentech SJM. Máme ale oddělené účty s tím, že z mého odchází poplatky, hypotéka apod., on většinou nakupuje jídlo. Uznal by to FÚ? A co když se krátce po převedení (darování) podílu například rozejdeme? Nebude po mně FÚ chtít darovací daň dodatečně, když předtím jsme měli splněnou podmínku roku ve společné domácnosti? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na děti rozdělené mezi poplatníky

Dobrý den za loňský rok si dělám sám daňové přiznání a řeším zde jeden problém.Jsme vícečlenná domácnost já se ženou a 5 dětí z toho 2 jsem vyženil.Žena je od loňského roku na rodičovské dovolené ale v průběhu roku nastoupila na částečný úvazek do zaměstnání dohodli jsme se,že na 2 nejstarší děti bude uplatňovat slevu na dani a na 3 zbývající já s tím,že ji nebudu uplatňovat každý měsíc,ale najednou v daňovém přiznání.Uvádím do daňového přiznání všechny děti,ale uplatňovat budu jen na 3.4 a 5 dítě.Pochopil jsem,že musím asi vyplnit 2 formuláře,protože počet kolonek nepočítá s větším počtem dětí jak 4 ,ale nevím jak vypočítat že se jedná o 3 a další dítě.Když zkouším na internetu různé programy na výpočet daně všude po mě chtějí uvést,že uplatňuji slevu na první dítě takhle,ale přijdu o část peněz protože sleva na první dítě je nižší než na 3 a další navíc ji uplatňovala žena. Poradíte mi jak tento výpočet provést. Děkuji.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.