Daňové zvýhodnění na dítě

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 31.01.2018 05:02


Dobrý den, několik let jsem pobíral slevu na dani na svou dceru. Nyní z přítelkyní již nežiji a je na mateřské dovolené se svým druhým potomkem a naší dceru má soudně svěřenou do péče. Teď když se podepisovali růžové papíry na rok 2018 jsem tuto skutečnost sdělil firemní účetní a ta mi zdělila, že na slevu již nemám nárok. Má ex přítelkyně má soudně svěřené do péče i druhé dítě a pobírá na něj výživné tudíž není vdaná a nárok nevznikl případnému manželovi. Jsme vzájemně dohodnuti abych slevu uplatňoval já. Nic sní nemám a odesílal jsem jí nad rámec výživného na spořící účet vedený na jméno dcery jako taková řekněme zadní vrátka ze kterých se občas zaplatila třeba školka v přírodě a podobné věci vyšších výdajů na které zrovna nebyli finance. Když byla na mateřské ještě z mou dcerou stačilo aby mi do práce podepsala čestné prohlášení, že slevu nepobírá. Mou otázkou tedy je jaké jsou podmínky pro uplatnění slevy??? Pátral jsem po netu ale bohužel se mi nepodařilo najít žádný takový zákon. Popřípadě kde bych jej našel? Nebo může pak ex přítelkyně třeba po mateřské požadovat daňové zvýhodnění zpětně třeba za ty tři roky? Nehodlám se nijak obohatit ale opravdu radši finance odešlu dceři než abych je nechal panu Babišovi. Mnohokrát děkuji za vaši pomoc a případné postřehy či na koho se mohu obrátit.

Odpověď: odpovídal(a): Elena Ondrová , 31.01.2018 09:09


Dobrý den, podmínky daňového zvýhodnění řeší zákon o daních z příjmů v § 35c. Zde se mimo jiné hovoří o tom, že nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě má poplatník žijící s ním ve společně hospodařící domácnosti. Daňové zvýhodnění může poplatník uplatnit formou slevy na dani, daňového bonusu nebo slevy na dani a daňového bonusu. V případě daňového bonusu musí mít poplatník ve zdaňovacím období příjem alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy. Za vyživované dítě se považuje dítě vlastní, ... druhého z manželů, vlastní vnuk nebo vnučka, pokud rodiče nemají dostatečné příjmy. Předpokládám, že účetní vám toto sdělila na základě toho, že s dcerou nežijete ve společně hospodařící domácnosti. Můžete se zkusit obrátit přímo na FÚ, ať vám k tomuto vydají své stanovisko.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát 5 0.5

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Dovoz vína z Makedonie

Dobrý den, rád bych začal dovážet víno z Makedonie a řeším formu podnikání. Chtěl bych se proto zeptat, jaká je u dovozu vína daňová povinnost (hlavně DPH) a kdy je potřeba jí uhradit? A je pro tyto účely lepší mít živnostenský list nebo firmu (s. r. o.)? Případně je nutné počítat i s jinými poplatky (např. clo)? Předem díky moc!


odpovídal(a): Redakce

Splátkový, platební kalendář

Po provedení práce je zřejmé, že odběratel nemá v současné době dostatek prostředků, ale souhlasí s vystavením splátkového kalendáře. Jak v tomto případě dodavatel platí DPH? Najednou při podpisu kalendáře, k datu jednotlivé splátky předepsané kalendářem, nebo vždy až po připsání jednotlivé částky na účet? Děkuji za jakoukoliv odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Doklad na přijetí hotovosti za poskytnutí služby cizinci

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli má paragon na přijetí hotovosti za služby, které byly poskytnuty cizinci - turistovi, nějaké zvláštní náležitosti. Co musí obsahovat? Bude stačit jméno, příjmení a třeba země původu? Děkuji Vám za radu.


odpovídal(a): Redakce

Starobní důchod a OSVČ

Dobrý den, jsem nyní OSVČ jako hlavní činnost.Od 28.7.2018 budu starobní důchodce pobírající vyměřený starobní důchod. Zároveň chci pokračovat jako OSVČ - vedlejší činnost (příjem cca 10 - 15 000 Kč / měsíc ) a budu jako člen statutárního orgánu (SVJ, místopředseda, příjem cca 2000 Kč / měsíc). Jakou budu platit daň ze mzdy (a zálohu na daň) v tomto roce a v příštích letech ? Děkuji za vaši odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Darování nemovitosti a s tím spojené daně

Dobrý den, s rodiči kupujeme rodinný dům, kde budu mít spoluvlastnický podíl 1/2 domu. Koupi domu financovali rodiče, takže se pro mě jedná o dar. Dům je taky potřeba rekonstruovat a tuto rekonstrukci budu financovat já, ale cena rekonstrukce dosahuje asi 1/4 hodnoty domu. Jak je to s daněmi v tomto případě? Budu něco platit? A pokud ne je potřeba podat k tomuto daňové přiznání?


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění při podnikání na vedlejší činnosti

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to se soc. + zdrav. pojištěním v tomto případě. Pracuji na hlavní pracovní poměr, kde za mě zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální v plné výši. V měsíce srpnu si budu ještě k tomu zakládat živnostenské oprávnění na vedlejší činnost. Doposud jsem tuto činnost měl pouze na dohodu o provedení práce. Musím pojištění platit dvakrát nebo se zde dá uplatnit nějaká úleva? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daň z nabytí nemovitých věcí při směně bytů

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat kolik a kdy budu platit daň z nabytí nemovitosti formou výměny. Můj stávající byt (družstevní byt ve kterém bydlím od roku 1999) v hodnotě 600.00 Kč budu měnit za byt v osobním vlastnícví v hodnotě 1.200.000 Kč. Budu tedy doplácet 600.000 Kč. 1.Kolik a kdy budu platit daň z nabytí nemovitosti? Platí se jen daň z toho doplatku? 2. Platí se potom každý rok daň z nemovitosti a pokud ano, kolik to bude u mě? Děkuji předem moc za Vaši odpověď. S přáním pěkného dne.


odpovídal(a): Redakce

Daň z nabytí nemovité věci při prodeji a koupi bytu

Dobrý den, jsem vlastníkem bytu, který prodávám a zároveň kupuji byt v os.vlastnictví v jiném městě, z něhož podle všeho mám platit daň za nabytí nemovitosti. Přitom se ale fakticky jedná o "směnu" byt za byt... nekupuji nemovitost "z ničeho". Podle mého názoru by v těchto případech měla existovat nějaká výjimka, aby se daň nemusela odvádět. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zamezení dvojího zdanění - daňový rezident X nerezident

Pokud pracuji celý rok v Anglii a v ČR mám příjem z pronájmu bytu, vztahuje se na mě pravidlo, že pokud je podepsána dohoda o zamezení dvojího zdanění, tak daň z pronájmu platím v ČR?


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu z prodeje bytu při použití prostředků na vlastní bydlení

Dobrý den, chtěla bych prodat byt, který vlastnim méně než 2 roky, v tomto bytě zároveň i bydlím. Prostředky bych chtěla použit ke koupi nového bytu a úhradu hypotečního úvěru na stávající byt. Budu muset zaplatit dan z příjmu? Děkuji.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.