Daně při prodeji nemovitosti

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 07.08.2017 23:28


Dobrý den, Prodávám nemovitost,kterou vlastním pouze 1.rok,pořizovací cena byla 1 000 000 kč,dan z příjmu 15% budu platit tedy z rozdílné častky mezi cenou kupní a cenou prodejní?Chtěla jsem se zeptat,jestli ze základu pro dan z příjmu mohu odečíst(započítat do nákladů) i částku na dan z nemovitosti,kterou jsem odváděla finančnímu uřadu při koupi rod.domu.A jak je to prosím s prokazatelností a dobou nabití nového bydlení,když bych odkoupila od své mamky byt v osobním vlactnictví a investovala rozdílnou částku ze zisku prodeje rod.domu do koupě tohoto bytu?Byla bych osvobozena od daně v příjmu?Děkuji moc za odpověd.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 08.08.2017 07:19


Dobrý den, od daně z příjmu fyzických osob je osvobozen příjem z prodeje nemovitosti, u které je splněna podmínka bydliště, jestliže mezi nabytím a prodejem uplynula lhůta dvou let. Když neuplynula lhůta dvou let, tak v případě, že jsou získané peníze použity na uspokojení vlastní bytové potřeby. Jestliže nejsou splněny zákonné podmínky pro daňové osvobození, potom je nutné příjem z prodeje zahrnout do daňového přiznání. Základem daně dle § 10 zákona o dani z příjmu je příjem ponížený o výdaje, zjednodušeně prodejní cena ponížená o kupní cenu. Mezi výdaje lze dále uplatnit i zaplacenou daň z nabytí nemovitých věcí. Jestliže budete kupovat od své matky byt, potom bude potřeba mít sepsanou kupní smlouvu a provést potřebné administrativní úkony na katastrálním úřadu. Na doplnění uvádím, že při darování nemovitosti mezi matkou a dcerou se neplatí daň z nabytí nemovitých věcí ani daň z příjmu fyzických osob. S pozdravem


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Mateřská a odpočet úroků hypotéky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si můžu odečíst z daní úroky z hypotéky, když jsem do 30.6.2018 měla smlouvu na HPP. Smlouvu jsem ukončila z důvodu zaniknutí pobočky a poté jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, kterou budu čerpat do konce ledna. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kalkulačka cestovného

Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu, kde najdu na Vašich stránkách kalkulačku na výpočet cestovného. Zřejmě jste měnili dispozice Vašich stránek a bohužel se mi kalkulačka ztratila. Děkuji za ochotu, hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Silniční daň

Děkuji za odpověď, ale nepochopil jsem zda mohu u příjmů z pronájmu uplatnit měsíční paušál, když nezaplatím silniční daň a nepodám přiznání. Nerad bych měl nějaké problémy s FÚ. Ještě jednou děkuji za vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Povinnost podat daňové přiznání a hradit daň z nabytí nemovitých věcí

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zdali má moje babička povinnost hradit daň z nabytí nemovitosti. Babička vlastní podíl na nemovitosti ve výši id 1/2, druhou id. 1/2 vlastní zesnulý. Celá nemovitost je v katastru rozdělena na dvě čísla popisná. Nyní v rámci řešení dědického řízení probíhá na nemovitosti řízení se změnou vlastnictví. Nový stav bude že babička nebude vlastnit id. polovinu celého dvojdomu, ale bude výlučnou majitelkou jednoho čísla popisného, a zesnulý bude výlučným vlastníkem druhého čísla popisného. Je v tomto případě babička povinna podávat daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti a hradit daň? Předem děkuji za informaci.


odpovídal(a): Redakce

Trading

Dobrý den, pomalu začínám obchodovat s akciemi na americké burze. Zajímalo by mě, jak se všeobecně řeší daně v tomto odvětví. Myslím tím, kolik % odvádět, odvádět i když jsem ve ztrátě, (atd.). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Náležitosti zahraniční faktury

Dobrý den, prosím o posouzení následující situace: OSVČ neplátce DPH fakturuje službu fyzické osobě, občanu EU (DE), místem plnění je ČR, nelze přenést daňovou povinnost. OSVČ se dnem zdanitelného plnění stává identifikovanou osobou s povinnostmi z toho vyplývajícími. Bude na faktuře pro německého odběratele vyčísleno DPH (např. "Netto 79 Euro, dph/MwSt.: 21 Euro, total 100 Euro")? Bude se v daňovém přiznání započítávat částka před nebo po odvedení daně? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Paušál na auto, silniční daň

Mohu si uplatnit paušál na auto u příjmů z pronájmu? Musím platit u příjmu z pronájmu silniční daň a být zaregistrován k silniční dani? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení životního pojištění a dodanění

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na dodatečné dodanění v případě změny životního pojištění. Na tomto odkazu https://poradna.finance.cz/pojisteni/62359-prevod-kapitalove-hodnoty-nebo-odbytneho/ jste již na toto téma hovořili. Ve zkratce, že při změně životního pojištění, stačí převést odbytné přímo na účet nového pojištění. Co ale v případě, že změnu životního pojištění děláte - v mém případě po 3 letech - a žádné odbytné vám nevyplácí. Můj případ: v r. 2015 jsme rušil dvě své životní pojištění a zakládal nové, vlastně společné pro celou moji rodinu. Na jednom bylo odbytné, které jsem rovnou převedl na nové životní pojištění (stejný v. s. atd.), druhé bylo bez odbytného, tudíž jsem nic převést ani nemohl. Teď po 3 letech si mě pozval na kobereček Finanční úřad a chce dodanit uplatňované daňové slevy za tu pojistku, kde odbytné nebylo. Kdyby bylo, tak je taky převedu. FÚ mi nařídil dodanit a ještě mi dal za tři roky úroky (co se týče výše úroků, tak se bojuje s lichvou, ale řekl bych, že největší lichvář je stát). Můžete mi poradit, jak to je? Kdybych měl odbytné na druhém životním pojištění třeba jen 100 Kč a převedl je, tak je to v pořádku? Tak to ne? Mockrát Vám děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

Prodej chaty a daň z nemovitosti

31.8.2018 jsem prodala chatu. Mám nárok na vrácení alikvotní části daně z nemovitosti ke dni 31,12,2018?


odpovídal(a): Redakce

Byt s garáží, poloviční vlastník.

Letos mi byla matkou darována její polovina bytu s garáží, kterou vlastnila napůl se svou sestrou. Nyní je byt tedy můj a tety. Jak mám vyplnit přiznání k polovině bytu a garáži? Musím tam zmiňovat tetu a je nutné aby ona nějak podávala přiznání znova? Daň za celý byt vždy platila moje matka. Mohu třeba podat přiznání za celý byt, s tím, že bych daň teď platila já i za tetu? Je nutné přikládat k přiznání nějaké listiny-darovací smlouvu, výpisy z katastru apod.?



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.