FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně řešení velmi krizové…

Dobrý den, mám dotaz ohledně řešení velmi krizové situace. Člen naší rodiny přišel o práci nesplácel hypotéku na rekonstrukci domu a nyní je jejich dům dán do dražby. Je nějaká možnost, jak tuto situaci zvrátit? Peníze dluží České spořitelně a jedná se asi o milion korun.Dražba má probběhnout již 20 prosince. Děkuji moc za rychlý názor.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr od spořitelny na pozemek

Dobrý den, mám dotaz. Chtěli bychom s manželem koupit stavební pozemek. Chtěli bychom si ho koupit ze stavebního spoření, ale bohužel nemáme nic našetřeno. Chtěla bych vědět u které stavební spořitelny by nám schválili tento úvěr a hlavně kde bychom nemuseli ručit tímto stavebním pozemkem, protože ručit pozemkem bychom chtěli bance u které si budeme brát hypoteční úvěr. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Několik dotazů ke stavebnímu spoření

Dobrý den, dovoluji si Vás oslovit, respektive bych měl pár otázek ohledně stavební spoření od České spořitelny: 1. Ve smlouvě o stavebním spoření se píše, že měsíční úložka činí 500 Kč, tzn., že musím každý měsíc spořit, tedy dávat 500 Kč na stavební spoření? 2. Kdy se připisují úroky z vkladů u stavebního spoření (např. smlouvu jsem uzavřel letos v červenci 2010 s vkladem 50 000 Kč a kdy mi připíšou úroky)? 3. Musím pravidelně každý rok dávat nějakou částku na účet u stavebního spoření nebo nikoli? 4. Pokud bych si zrušil smlouvu o stavební spoření např. po 3 letech od uzavření smlouvy, tak přijdu o státní podporu i o všechny úroky z mých vkladů, které mi byly připsány? Děkuji za zodpovězené dotazy. S pozdravem Martin.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chci se zeptat jesti je možné nějak…

Dobrý den,chci se zeptat jesti je možné nějak navýšit úvěr ze stavebního spoření-nebo ho nějak refinancovat. Mám úvěr s meziúvěrem od ČMSS,které bude končit za cca 13 let-nyní platíme 6680Kč a za dva roky se splátka sníží na 5200Kč. Úvěr je na RD-který je k demolici,ale s velikým pozemkem určeným k výstavbě a pak vlastním byt S tržní hodnotou cca 820000Kč- chtěli bychom byt prodat a postavit RD,ale chybí nám 300000-400000Kč.Je nějaká možnost jak tuto sumu získat?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Poplatky u stavebního spoření

Dobrý den, chci se zeptat, pokud si založím stavební spoření, bude mi strhávaná nějaká částka za vedení stavební spoření? Kolik to zhruba ročně činí? Děkuji za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Chci využít dotační program "Zelená…

Dobrý den Chci využít dotační program "Zelená úsporám". Moje celková investice by činila 420000 Kč. Tuto částku musím uhradit na počátku akce, z toho 100000 Kč mám hotově. 320000 Kč potřebuji půjčit a po dokončení realizace (leden až březen 2011) obdržím dotační částku cca 260000 Kč, kterou bych použil na částečné splacení půjčky. Zbylých 60000 Kč dluhu pak splatím v co nejkratší době. Vlastníme rod. dům, čistý příjem s manželkou 35000 Kč/měs.. Díky za radu


odpovídal(a): Redakce

Přídavek na dítě

Dobrý den, je mi 18 let jsem studentem střední školy a bydlím sám v pronajatém bytě. Měsíčně dostávám nějaké peníze od rodičů. Mám nárok na nějaké příspěvky od státu? Díky za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Mateřská

dobrý den chtěla bych se zeptat..chodím do školy na nástavbové studium (maturita) takze nepracuji čekám miminko a potrebuji se zeptat jak je to v takove situaci s mateřskou?(s prispevkem)


odpovídal(a): Redakce

Sankce u spořitelny

Dobrý večer, mám úvěr na byt od ČMSS přesně 600 tisíc, zbývá doplatit 420 tisíc. Rozhodl jsem se ho doplatit z nové hypotéky na rekonstrukci bytu. Teoreticky by se mělo uvolnit tedy stavební spoření 180 tisíc. Je tomu tak nebo je tam nějaká další sankce mimo úhradu za předčasné splacení? Dějkuji


odpovídal(a): Redakce

Navýšení cílové částky u SSČS - kolik stojí?

Dobrý den, dovoluji si Vás oslovit s tímto dotazem. Kolik stojí zhruba navýšení cílové částky u stavební spoření České spořitelny ze 100 000 Kč na 150 000 Kč? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Vybrat nebo nechat?

Dobrý den, v prosinci 2011 mi bude končit 5-letá fixace u hypotéky na byt a v této době ji hodlám celou doplatit stavebním spořením. Předpokládala jsem postup takový, že cca v červenci 2011 vypovím stav.spoření a v prosinci hypo zaplatím. Teď mám ale obavy, zda nedostanu méně peněz, než počítám, když se mají danit úroky, snížit st. podpora atd.. Nebylo by lepší vypovědět smlouvu o stav. spoření ještě letos a peníze na doplacení hypotéky nechat ležet na běžném účtě ? Jinak mám stav. spoření už asi 8 let, ještě se státní podporou 4500 Kč ročně. Děkuji za radu, Eva Kroupová


odpovídal(a): Redakce

Odkup družstevního bytu

Dobrý den, prosím o informaci, zda je nějaká možnost financování koupě bytu: Maminka-důchodkyně 66 let, rozvedená, potřebuje koupit byt/družstevní podíl, který prodává město Brno, družstvo nájemníků bylo založeno. K trvalému pobytu je v tomto bytě ještě hlášen můj 19letý syn, její vnuk, ovšem studující. Sama jsme v rozvodovém řízení a manžela budu muset vyplatit z družstevního podílu na našem společném bytě. Předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Musím dospořit do cílové částky?

Dobrý den, mám dotaz ohledně stavebního spoření. Pokud mi letos končí smlouva o stavebním spoření (uplynulo 6 let od uzavření smlouvy) s cílovou částkou 250 000 Kč, ale můj aktuální stav, respektive naspořené peníze, včetně úroků a státních podpor je 180 000 Kč. Chci se zeptat, bude to nějak vadit, když nebudu mít naspořenou cílovou částku oněch 250 000 Kč, ale pouze 180 000 Kč? Doufám, že za to nebudu platit nějaké sankce či poplatky, až si peníze vyberu v listopadu 2010? Původně jsem si myslel, když jsem uzavíral smlouvu o stavebním spoření, že cílovou částku 250 000 Kč bez problému naspořím, ale realita je bohužel jiná. Děkuji mockrát za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr od spořitelny a nejasná doba splatnosti

Zdravím, poprvé (a doufám naposledy) jsem si řekl, že si vezmu úvěr ze stavebního spoření. V nabídnuté smlouvě je pouze uvedena výše úvěru, úrok a měsíční splátka. Není uvedena doba splácení, pouze po telefonu tvrdí, že 8 let. Odmítám smlouvu podepsat. Navíc jsem podle orientačních kalkulaček na vašich stránkách zjistil, že úrok není inzerovaných 3,7% ale cca 5,5 procenta. Investoval jsem do toho spoustu času i peněz a ted nevím, kdo si ze mě dělá blázny. Lze toto klasifikovat jako pokus o podvod ? Kde se přesně dovím, jak se vypočítává splátka ? Spořitelna nechce do smlouvy dát ani splátkový kalendář, ani jiný rozpis splátek.:(


odpovídal(a): Redakce

Založil jsem spoření. Budu ho moci v roce 2012 vyu

Dobrý den, žádám vás o radu ohledně stavebního spoření. Letos v červenci jsem uzavřel smlouvu o stavebním spoření na cílovou částku 300 000 Kč. Tedy dle smlouvy o stavebním spoření budu spořit do roku 2016. A ptám se, budu pak tyto peníze moci použít na cokoliv? A kdyby peníze šlo použít výhradně jen na bydlení a já je např. použil na koupi auta, znamenalo by to, že by mi byla odebrána státní podpora za oněch 6 let spoření? Děkuji za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Jak bude ČMSS postupovat?

Děkuji za Vaši odpověď ohledně pronájmu bytu, který mám od ČMSS na meziúvěr. Mohu-li tak se ale zeptám dál. Úvěr jsem si vzala za účelem financování bytových potřeb a rok jsem v něm také bydlela, mohlo by to trvat i déle. To se ode mě ale očekává, že bude třicet let bydle v garsonce, kterou jsem si koupila? Copak není možné předpokládat, že se změní životní a tím pádem i bytová situace. A navíc ve zmiňovaných podmínkách je věta "bez souhlasu ČMSS nelze", což by se také dalo vykládat tak, že je souhlas možný nebo ne? Nechci se samozřejmě přít, ptám se a Vy jste mi odpověděli, co předpokládáte, že Liška udělá. Nicméně vyvstávají tyto další otázky. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Hledám spoření na bydlení

Dobrý den,potřebuji poradit ohledně výhodnosti spoření.Chci začít odkládat finence na bydlení,ale nevím jaký zpusob je v dnešní době nejvýhodnější.Stavební spořeni,ze kterého nejvíc preferuji program Buřinka,či obyčejný spořící účet u mé banky(ČSOB). Obávám se chystajících změn ve stavebním spoření a chci odkládat peníze na budoucnost co možná nejvýhodněji. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Vypovědět předčasně stavební spoření?

Stavební spoření. Před nedávnem jsem ukončil důchodové pojištění a nestačil jsem se divit.Zpětně mi byly zdaněny výnosy fondu i státní podpora.Nyní stojím před podobným problémem u stavebního spoření. Bude se týkat zdanění úroků a státní podpory zpětně od počátku založení smlouvy? Děkuji za zodpovězení.


odpovídal(a): Redakce

Navýšit CČ nebo čekat?

Dobrý den. Mám dotaz ohledně stavebního spoření. Během 2, 3 let plánuji stavět dům. Vyplatí se kvůli změnám ve stavebním spoření navyšovat nyní cílovou částku na cca 3 - 4 miliony korun? Máme s manželkou 2 smlouvy u stejné stavební spořitelny. Oba se státní podporou 4500 Kč. Nebo počkat, jestli za tu dobu nebude náhodou pro nás výhodnější hypotéka. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Co ovlivňuje kurz koruny?

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Co ovlivňuje, respektive jaké faktory ovlivňují, že koruna v posledních dnech posílila vůči EURO na 24,80 Kč? Děkuji