FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Redakce

Chtěla bych si vzít hypotéku na opravu domu. Je…

Chtěla bych si vzít hypotéku na opravu domu. Je mi 34 let, jsem vlastníkem domu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Dozvedel jsem se, ze pokud chci ziskat…

Dobry den. Dozvedel jsem se, ze pokud chci ziskat statni podporu u stavebniho sporeni jaka je doposud, nestaci mit uzavrenou smlouvu do minuleho ci letosniho roku, ale musim zazadat o dotaci jeste letos. Tedy, zazadam -li o dotaci byt na starsi smlouvu az pristi rok, bude mi pripisovana dotace dle novych podminek. dekuju. Farda



odpovídal(a): Redakce

lze použít stavební spoření na koupi bytu od…

lze použít stavební spoření na koupi bytu od vlastní matky v případě že je vlastníkem a zbytek ceny bytu doplatit


odpovídal(a): Redakce

Můj 5 letýv syn končí 5 letý cyklus stav spoř s…

Můj 5 letýv syn končí 5 letý cyklus stav spoř s KB,smlouvu jsem na něj uzavřel já jako jeho zákonný zástupce.Nyní dostal inf. o splnění podmínek k přidělení cíl.částky 150 tisíc a aby ji dosáhl,musí požádat o úvěr na 66 561,-Resp budu zase žádat já.Někde jsem četl,že se v případě nezletilého musí žádat soud.Je to prava? Jak nejlépe postupovat ?Děkuji. MUDr Janda.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli v současné…

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli v současné době poskytuje stát finanční podporu k hypotéčnímu úvěru a kolik to je. Jedná se o nový byt 2+kk v Praze, 49m2 + 5m2 terasa, cena 1850000, hypotéka 1,2 mil. Děkuji. Novák


odpovídal(a): Redakce

Jsem spolu se svou přítelkyní majitelem bytu. Oba…

Jsem spolu se svou přítelkyní majitelem bytu. Oba máme ideální polovinu. Přítelkyně si chce uplatint zaplacené úroky z hypotéky (úvěr je psán na nás oba) jako odečitatelnou položku k dani z příjmů. Já si odpočet uplatnit mnemohu, protože narozdíl od mé přítelkyně nemám v našem společném bytě bytě trvalé bydliště. Můj dotaz tedy zní: Může si moje přítelkyně uplatnit odpočet veškerých zaplacených úroků za uplynulý rok, nebo pouze polovinu? Děkuji. KT


odpovídal(a): Redakce

Vážení, mám zájem o koupi bytu do 1 000 000,- Kč.…

Vážení, mám zájem o koupi bytu do 1 000 000,- Kč. Sama disponuji jedním stavebním spořením které mi bude letos končit s naspořenou částkou 60 000,-. Hrubou mzdu mám 13 000,-Kč. Existuje pro mě nějaké řešení úvěru? Děkuji za odpověď Eva Hilnerová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem poprosit o informaci:…

Dobrý den, chtěla jsem poprosit o informaci: kolik celkem státních podpor je možné získat na jedno stavební spoření - já se domnívám, že 5 ale slyšela jsem, že existuje nějaká "finta" jak získat 7 či dokonce ještě víc podpor (myslím ty á 4500.- Kč/rok). Děkuji za odpověď, Volejníková.


odpovídal(a): Redakce

Mam uzavrene stavebni sporeni u KB, ktere mi bude…

Mam uzavrene stavebni sporeni u KB, ktere mi bude koncit v zari tohoto roku. Mohu si uz nyni uzavrit on-line smlouvu o dalsim stavebnim sporeni, ktere by na to predchazejici navazovalo za stavajicich podminek ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně hypotenčního úvěru.…

Dobrý den, mám dotaz ohledně hypotenčního úvěru. Zda se dá čerpat tento úvěr pro koupení družstevního bytu (není v soukr. vlasnictní) a ručil bych ideální polovinou rodinného domku. V případě, že nelze uplatnit tento úvěr tak zda je nožné použít jiný typ úvěru, v jaké výši se pohybují úrokové sazby u hypoték , nebo jiného typu úvěru. Děkuji J. plodek



odpovídal(a): Redakce

Mám zájem o hypotéční úvěr na zemědělskou…

Mám zájem o hypotéční úvěr na zemědělskou usedlost po babičce. Hodnota asi 1,5 milionu Kč. Jednalo by se dědické vypořádání. Pozůstalost patří 3 sourozencům, tedy 500 tis. každému. Úspory mám minimální kolem 100 tis. Kč. Lze dostat hypotéku na celou částku? Spolu s manželem jsme platby schopní. Za poradu děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtel bych Vas poprosit o radu. Chci…

Dobry den, chtel bych Vas poprosit o radu. Chci si uzavrit staebni sporeni ( bez uveru ), cetl jsem ze se chysta zakon, ktery omezi stavebni sporenei - napr statni prispevek. Dejme tomu ze ten zakon prijde v platnost od ledna pristiho roku, bude platil i pro ty co uzavrou smlouvu letos? Tzn. kdyz uzavru letos smlouvu o stavebnim sporeni bude se me tykat pripadne snizeni statniho prispevku?? A jeste se chci zeptat je vyhodnejsi uzavrit smlouvu ted nebo az na konci roku. Predem dekuji za odpoved, ktera usnadni moje vahani. Děkuji s Pozdravem Tomas Klansky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme Sdružení vlastníků bytových…

Dobrý den, jsme Sdružení vlastníků bytových jednotek, tedy právnická osoba. Rozhodli jsme se pro výměnu oken v našem domě. Cena je cca 1,5 milionu Kč,zhruba polovinu můžeme uhradit hotově. Můžete nám poradit, jak zafinancovat zbytek (úvěr, stavební spoření, hypotéka)? Co je nejvýhodnější? Děkuji. L.Maška


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,existuje na nasem financnim trhu banka,…

Dobry den,existuje na nasem financnim trhu banka, ktera poskytuje hypotecni uver treba jen na dva roky?Mam na mysli uver, ktery bych zacala cerpat nyni a i splacela mesicne urcitou vypocitanou castku, ale cca po dvu letech najednou splatila zbytek.Jde mi o pujcku okolo milionu korun.Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je mi 24 let a začínám přemýšlet o…

Dobrý den, je mi 24 let a začínám přemýšlet o koupi malého bytu (asi za 500.000Kč). Chtěl bych se Vás zeptat jaké mám možnosti a co je nejvýhodnější, jestliže mám od roku 2001 uzavřené SS (splátky 1.500 a CČ 120.000). Můj měsíční hrubý příjem je 13.000 Kč. Nevím zda je výhodnější si vzít úvěr ze SS nebo kombinaci s hypotékou. Za odpověď předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zhruba za půl roku budu mít možnost…

Dobrý den, zhruba za půl roku budu mít možnost odkoupit družstevní byt do osobního vlastnictví. Cena cca 600 000 Kč + nutné investice do oprav odhadem 200 000 Kč. Mám 2 roky uzavřenou smlouvu stavebního spoření Wuestenrot(varianta OS, cílová částka 315 000 Kč, spořím 18 000/1rok). Uvažuji do pkonce měsíce o uzavření další smlouvy , nebo smluv( na další příbuzné, kteří ještě nespoří, případně výhledově o hypotéce??? Poradíte mi nejlepší konkrétní řešení ? Má cenu spěchat s uzavřením dalších smluv stavebního spoření? Děkuji, Ptáčková


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, manzel zdedil dum, ktery bychom radi…

Dobry den, manzel zdedil dum, ktery bychom radi zrekonstruovali. Existuje nejaka statni podpora k hypotecnimu uveru, ktera by se na nas vztahovala? Je nam obema pod 36 let, ale jelikoz dum neporizujeme ale dedime, obavam se, ze se na nas nic nevztahuje... Za Vasi odpoved predem dekuji Barbara Krejcirikova


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, je mi 25 let a s pritelkyni (23)…

Dobry den, je mi 25 let a s pritelkyni (23) bysme radi resili nasi bytovou situaci vystavbou noveho rodinneho domu. Nas cisty mesicni prijem je cca 31.000 a k dispozici mame 500.000 Kc. Naklady mame propocitane na: vybrany domek na klic s hodnotou 1.750.000 + pocitame nakup pozemku za cca 300 - 400 tis + rezererva cca 100.000. Je mozne s nasimi prijmy dosahnout na hypoteku? Jak zacit jednat s bankou, protoze bez prislibene hypoteky pro nas nema cenu ani pozemek kupovat.... Diky za odpoved a pripadny kontakt na Vaseho poradce. S pozdravem Gustav Bazala


odpovídal(a): Redakce

Prosím o zaslání informací o způsobu výpočtu…

Prosím o zaslání informací o způsobu výpočtu hypotéčních úvěrů (přesný vzorec výpočtu - ne automatické kalkulátory). Děkuji mnohokrát. S pozdravem Michaela Novotná


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám uzavřeno 1 stavební spoření na…

Dobrý den, mám uzavřeno 1 stavební spoření na cílovou častku 300000 Kč. Spořím zde již 3. rok 18000 Kč ročně. Dále mám uzavřenu 2. smlouvu u jiné stavební spořitelny také na 300000 Kč, kam jsem jednorázově vložil prostředky, abych získal okamžitě překlenovací úvěr bez nutnosti dospořování. Z této smlouvy již splácím překlenovací úvěr. Na kterou smlouvu je výhodnější si zažádat o státní příspěvek? Pokud bych si státní příspěvek převedl na novou smlouvu, ze které čerpám úvěr, snížilo by to splátky / dobu splácení překlenovacího úvěru? Je podmínkou státního příspěvku ve výši 4500Kč pro daný účet každoroční uložení 18000Kč nebo se příspěvek vyplácí po dobu 5 let i v případě, kdy se na účet jednorázově složí částka vyšší než 5x18000 Kč (tj. vyšší než 90000) a další roky se již nespoří? Děkuji za vaši odpověď, přeji pěkný den. Petr Palouš