FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Redakce

Mám uzavřeno penzijní připojištění spolu s…

Mám uzavřeno penzijní připojištění spolu s manželkou. K tomu jsme se rozhodli ještě uzavřít smlouvy o stavebním spoření a sice na r.č. mne , manželky a jejích rodičů. Samozřejmě veškeré platby jdou ode mne a smlouvy na prarodiče jsou psány na mne. Oni prakticky poskytli "jen rodné číslo". Toto nám poradil poradce Stavební spořitelny Raiffeissen. Po vypršení limitu bych měl peníze inkasovat já. Ale co se stane, zemře -li někdo z prarodičů dříve, než vyprší pět let spoření, dostanu peníze bez potíží, nebo to bude součást dědictví ? A co dělat, aby z toho případně polovinu neschlamstnul stát v dani dědické ? Děkuji Vám, já vím jsou to morbidní kalkulace, ale takto jsme se všichni dohodli a konec konců, takový je život. Tomáš Rozsíval. rozsival.orl@coms.cz Jestli mohu poprosit, napište odpověď na moji mailovou adresu, jinak se k odpovědi určitě nedostanu. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,vlastníme s manželem pozemek se zděnou…

Dobrý den,vlastníme s manželem pozemek se zděnou rekreační chatou a rozhodli jsme se ji přestavět na domek.Rekonstrukci by provedla stavební firma a veškeré náklady by činili cca 1000000,-Kč.Stavbu bychom chtěli financovat hypotékou,žádné naspořené finanční prostředky nemáme.Já jsem na mateřské dovolené,čistý příjem domácnosti činí 21500,-Kč.K tomu ještě splácíme leasing,a to 4800Kč měsíčně a splátku osobní půjčky 943Kč.U leasingu zbývá doplatit asi 130000Kč.Ještě bychom rádi uvedli,že manžel měl 4 revolvingové úvěry,které jsme všechny splatili a zažádali o okamžité zrušení účtů.Chceme se zeptat: 1,/Zda máme nárok na státní půjčku 300000Kč? 2,/Zda by nebylo lepší refinancovat leasing jinou,výhodnější půjčkou?(u lesingu je úrok 19,77%). 3,/Zda můžeme získat hypotéku v částce 800000-1000000Kč? 4,/Zda pro získání úvěru nebude problém ony splacené a ukončené revolvingové úvěry,které samozřejmě byli řádně spláceny. Děkujeme předem za odpověď a radu.S pozdravem V.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, poraďte mi, prosím, co by bylo…

Dobrý den, poraďte mi, prosím, co by bylo nejlepší udělat, když chci vypovědět smlouvu o stavebním spoření po třech letech, abych nepřišla o státní podporu a co nejméně na tom tratila. Nutně bych potřebovala naspořenou částku a proto nemohu čekat na skončení doby spoření. Smlouvu mám uzavřenou u SS HYPO. Z uvedené smlouvy si nehodlám čerpat úvěr.


odpovídal(a): Redakce

Vazeni, v jedne stavebni sporitelne me sdelili,…

Vazeni, v jedne stavebni sporitelne me sdelili, ze pristupitele muzu po roce nebo dvou vyvazat. V jine me informovali, ze to nelze (v danovem priznani za rok 2004 vykazuji male prijmy z podnikani). Kde je tedy pravda? Dekuji, Konecna


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych si pořídil nemovitost v…

Dobrý den, rád bych si pořídil nemovitost v hodnotě cca 1,5 mil. Kč. Rozmýšlím mezi volbou klasické hypotéky od některého z bankovních ústavů bez jakýchkoliv vedlejších produktů a hypotékou kombinovanou s investičním životním pojištěním. Předspořeno mám cca 300 t.Kč, jedná se tedy o úvěr ve výši 1,2 mil. Kč. Co byste poradili jako vhodnější, resp. finančně výhodnější variantu? Jsem poměrně mlád (27 roků, příjem cca 18 tis. čistého) a nejde mi tedy tolik o jištění v případě smrti, ale spíše o finanční výhodnost celé operace. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rádi bychom za pomoci úvěru ze…

Dobrý den, rádi bychom za pomoci úvěru ze stavebního spoření koupili menší byt a tento pak pronajímali. Je takový postup možný? Je rozdíl v tom, jestli je tento byt v osobním vlastnictví nebo družstevní? Pokud ne, prosím o radu o jiném postupu. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme manželé (31 a 30 let) s jedním…

Dobrý den, jsme manželé (31 a 30 let) s jedním dítětem (2r), rádi bychom si pořídili RD nedaleko Prahy. Manželův čistý příjem je cca 30tis., já jsem zatím na MD, po návratu do zaměstnání budu mít čistý příjem cca 12-15tis. Kč. Máme 150tis. na stav.spoř. s možností získat úvěr na cílovou částku 300tis. Vybrali jsme si starší (25let) domek u RK za 2,6mil.Kč. Máme šanci získat hypotéku v dostatečné výši? Můžeme využít zvýhodněný státní úvěr pro mladé? Jaký je nejvýhodnější způsob financování našeho nového bydlení? Jaké by byly předpokládané měsíční náklady na splácení hypotéky a ostatní výdaje s tím spojené? Jakou dobu si vyžádá vyřízení hypotéky, příp. státního úvěru a stavebního spoření? Kolik obvykle požadují RK jako rezervační poplatek? Lze jej hradit z hypotéky nebo stavebního spoření? Děkujeme za odpovědi a přejeme příjemný den.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chcela by som sa informovat, ake mam…

Dobry den, chcela by som sa informovat, ake mam moznosti byvat vo vlastnom. Mam 23 som zamestnana na HPP, moj mesacny cisty prijem je 13 000 KC. Mam vyhliadnutu garsonieru za cenu 500 000 KC. Mam realnu sancu dostat nejaky uver aj ked v Ceskej republike nemam trvale bydlisko? Vopred dakujem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chystám se pořídit vlastní bydlení -…

Dobrý den, chystám se pořídit vlastní bydlení - mám vyhlédnutý starší RD. Cena nutná k pořízení je 1.500.000,- Kč. Můj měsíční příjem je cca 17,5 t. Kč čistého, v hotovosti mám cca 50 t. Kč. Chtěl bych k tomuto účelu použít hypoteční úvěr s maximální dobou splácení 20 let. Rád bych se od Vás dozvěděl, jaká konkrétní hypotéka a u jakého finančního ústavu je pro mně finančně nejvýhodnější. Jsem připraven absolvovat i osobní schůzku s některým z Vašich odborníků. Děkuji za odpověď, případně kontkat na konkrétní osobu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, na koupi domku jsem si vzala úvěr ze…

Dobrý den, na koupi domku jsem si vzala úvěr ze stavebního spoření. Spořitelna požadovala ručitele. Pokud by se stalo, že bych tento úvěr nebyla schopna splácet, bude spořitelna vyžadovat splácení po ručiteli, nebo by mohlo dojít k tomu, že mi nemovitost exekučně zabaví? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

dobrý den,chtěla bych se zeptat můj starší bratr…

dobrý den,chtěla bych se zeptat můj starší bratr před pěti lety ručil s dalšími dvěma ručiteli kamarádovi na byt.bohužel kamarád úvěr neplatí a jedinému mému bratrovi přišla exekuze na účetatd...přitom všichni zůčastnění pracují,proč on jako jediný musí splácet tento dluh...za půjčené peníze se koupiul byt,proč si banka tedy neveme tento byt,nechápu proč tomu kdo si bral úvěr neudělali exekuci na plat. za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, radi bychom si s manzelem ve velmi…

Dobry den, radi bychom si s manzelem ve velmi brzke dobe chteli poridit vlastni bydleni, momentalne bydlime v pronajmu. Tento zpusob bydleni se nam zda velmi nevyhodny, radeji bychom splaceli vlastni bydleni. Je nam 24 a 27 let, deti zatim nemame, oba jsme zamestnani na HPP. Nas celkovy cisty mesicni prijem je cca 23 tis. CZK. Premyslime o koupi mensiho RD, do ktereho bychom chteli investovat asi 1 000 000 az 1 200 000 CZk i s opravami (ev. byt ve stejne hodnote). Dali bychom prednost delsimu splaceni pri nizsich splatkach a to kvuli planovanym detem. Mame uzavreny 2 stav. sporeni (delka trvani 2,5 roku a 2 roky) na cil. castky 500 tis. Radeji bychom ale mozna volili hypoteku nebo kombinaci SS s HU a to kvuli jiz zminovanemu delsimu splaceni (alespon 25 let). Dale bych se Vas chtela zeptat, jaka je momentalne situace s pujckami pro mlade, myslim tim tech 300 000 CZK, zda uz to maji na starost banky ci jeste stat. Zadne pujcky, splatky nemame, hotovost cca 100 tisic, nevlastnime nemovitost. Zajimalo by mne take, zda je lepsi nejdrive vytvorit predbezny plan, kolik si zhruba muzeme od bank pujcit a pak dle toho hledat nemovitost nebo zacit nemovitosti?Volila bych 1. moznost. Dekuji predem a preji pekny den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to s…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to s anuitou u družstevních domů. Anuita dle mých informací je částka, kterou když zaplatím, bude byt převeden do os. vlastnictví. O to ale celkem nejde. Jde o to, jestli se anuita zvyšuje v závislosti na investicích o objektu. Můj případ: Jsem členem družstva, kde je anuita 20000Kč na "můj" byt. Nyní jako družstevníci, řešíme otázku zateplení domu a mě by zajímalo, jestli se touto úpravou, kde se zkvalitní dům jako takový, zvýší i anuita o nějakou patřičnou sumu, tedy že v době dokončení úprav, které budeme platit my jako družstevníci a družstvo nám část půjčí - tedy po splacení družstvo nebude mít žádné náklady, se anuita zvýší? Velmi děkuji, za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Požadujeme úvěr ve výši 2600000 na koupi…

Požadujeme úvěr ve výši 2600000 na koupi nemovitosti 1 km od centra města. Prodejní cena je 2600000Kč. Jedná se o dům se třemi bytovými jednotkami, 2x 4+1, 1x 2+1. Náš měsíční příjem je 32000Kč. Chtěli bychom úvěr na 30 let.Oba s manželem jsme ještě nedosáhli hranici 30 let.Máme 2 děti.Žádný jiný úvěr nesplácíme. Příští rok nám končí stavební spoření 2x.Podíl na úvěru cca 300000Kč


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, lze zaptat do katastru nemovitostí…

Dobrý den, lze zaptat do katastru nemovitostí další osobu , která má v nemovitosti trvalé bydliště 10 let bez předchozího uzavření kupní nebo darovací smlouvy?? Děkuji a přeji příjemný den


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěla bych Vás požádat o zpracování…

Dobrý den chtěla bych Vás požádat o zpracování návrhu na financování výstavby domu. Chtěla bych využít kombinace stavebního spoření a hypotečního úvěru. Stavební spoření mám u Modré Pyramidy. Potřebná výše úvěru je 1 500 000 Kč. Doba splácení úvěru 15,20 nebo 25 let. Výše mého měsíčního příjmu je 30 000 Kč hrubého. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám problém s financováním bytu. Mám…

Dobrý den, mám problém s financováním bytu. Mám koupený družstevní byt a čerpám překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Jelikož se mně naskytla určitá životní příležitost, potřebuji se přestěhovat a koupit jiný byt. Ten nový je ale zhruba o 150 000 Kč dražší. Nevím jak tuto situaci řešit. Zda splatit ten první úvěr a vzít si nový nebo jestli si založit další stavební spoření a vzít si druhý úvěr právě na těch 150 000 Kč. Můžete mně poradit, jak postupovat v této situaci? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Mám dotaz ke stavebnímu spoření, resp. k čerpání…

Mám dotaz ke stavebnímu spoření, resp. k čerpání státní podpory. Ve 12/2001 jsem uzavřel nové stavební spoření, když mi ještě dobíhalo staré. Dohodl jsem se, že zaplatím za celých pět let dopředu. Celou sumu jsem zaplatil ještě v r.2001. Nárok na novou státní podporu jsem žádostí nárokoval od 1.1.2002. Zpočátku vše v pořádku, ale za loňský rok ve vyúčování mi strhli částku cca 8250,- Kč s poznámkou, že museli vrátit neoprávněně nárokovanou státní podporu - rozdíl do 9000,- Kč je vlastně tvořen tím, že mám nárok pouze na státní podporu z úroku jednorázově vložené částky a nemám nárok na plnou státní podporu, neboť jsem tam částku vložil v době, kdy bylo platné ještě předchozí spoření a tudíž ze zákona jsem nesplnil nárok. To mi ovšem sdělují teď, prakticky po 3 1/2 letech. Můžete mi poradit, zda je postup spořitelny správný, eventuelně zda můžu podporu v nějakém sporu ještě získat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, je mi 27let,…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, je mi 27let, pracuji jako vedoucí prodejny a můj čistý příjem je kolem 12000,- ale do 12/2005 mám smlouvu na dobu určitou, je možné v tomto období žádat o hypotéku na bydlení? Kolik mi mohou půjčit? Je lepší být vdaná, nebo svobodná ( mám přítele a chceme se vzít, ale nevím jestli je to dobré ) když budu žádat o peníze na bydlení? za Vaše odpovědi Vám předem Děkuji S pozdravem Petra Šedivá


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se nyní pohybují…

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se nyní pohybují urokové sazby hypotéčních úvěrů v EU. Jsou srovnatelné s ČR nebo jsou vyšší. Jaká je prognóza úrokových sazeb pro ČR řekněme pro příští rok. Děkuji Mindl