FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobry den, v listopadu nebo v prosinci budu…

Dobry den, v listopadu nebo v prosinci budu odkupovat statni byt do osobniho vlastnictvi. Kupni cena bytu je 236.000,- Kc. Mam uzavreno stavebni sporeni u Ceske sporitelny - nyni tam je asi 50.000,- Kc (trva 3 rok). Muj prijem je 15.000,- Kc - hruba mzda. Na svem osobnim ucte mam jeste asi 50.000,- Kc. Loni jsem dokoncil vysokou skolu a nyni jsem ve svem prvnim zamestnani, pracuji asi 2 mesice, uvazek mam na dobu urcitou - 1 rok. Rad bych Vas pozadal o radu, jakym zpusobem mam postupovat pri zajisteni financni castky (kupni ceny) na byt (hypoteka, preklenovaci uver...), v tomto nemam zadne zkusenosti ani informace. V pripade ruceni by mi rucila moje matka - prijem asi 12.000,- Kc - hruba mzda a nas rodinny pritel (podnikatel) - prijem 40.000,- Kc - hruba mzda. Predem Vam dekuji za odpoved. S pozdravem DR


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu při rozhodnutí o co…

Dobrý den, prosím o radu při rozhodnutí o co nejlepším způsobu financování nákupu bytu do osobního vlastnictví. Kč 300 000,- Chtěl bych zvážit odděleně 3 cesty: 1. co nejkratší úhrada závazku 2. co nejnižší měsíční splátky 3. rozumný kompromis předchozích voleb Naše hotovost se rovná nule, s manželkou máme dvě stavební spoření u Raiffaisen Banky po Kč 1500,- á měsíc, která nám končí v červnu 2006 a dále disponujeme stavebním spořením ČMSS (Liška) založeno v září 2003 spořeno Kč 2000,- á měsíc. S manželkou máme oba pracovní poměr na dobu neurčitou a průměrný čistý plat je 14 a 15tis Kč. Můžeme ručit bytem v os. vlastnictvím který má tržní hodnotu Kč 850 000,- nebo nemovitostí kupovanou, na kterou kalkulujeme 3 varianty zmíněné výše. Velice děkuji za Váš čas, který mé prosbě budete věnovat. S pozdravem PR



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je mozne…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je mozne ziskat hypotéku na byt, který je součástí společnosti s r.o. a byt je zapsán v katastru nemovitosti společně s dalšími byty, které se nacházejí v celém domě. Tzn. ze kupujici bytu by pak vlastnil určité procento této společnosti. Společnost vznikla před 11 lety a cely dum byl v prvni vlně privatizace. V současné době je již vše zaplaceno a v katastru je uveden jako vlastnik celeho domu Společnost s r.o. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám na Vás tento dotaz: Můj byt na…

Dobrý den, mám na Vás tento dotaz: Můj byt na Praze 1, na Starém městě jde do privatizace a potřebuji do pěti měsíců mít 300 000Kč.Ještě minulý rok jsem studoval a nyní jsem OSVČ, to znamená, že moje ručení je možné pouze nemovitostí.Ptám se na nejlepší řešení mé situace-zákládat teď SS nebo si brát hypotéku?Předem Vám děkuji za odpověď.F.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, s přítelem plánujeme stavbu…

Dobrý den, s přítelem plánujeme stavbu rodinného domu (chtěli bychom si vzít hyp.úvěr na 2 000 000,-- Kč, splácení na 25let). Jenže nevíme jak vyřešit určité věci, prosím Vás tedy o radu. - Bylo by pro nás vhodnější být manželé, nebo stavět za svobodna a v průběhu stavby se oddat? 1) Můj tatínek má stavební pozemek, který by na mně (na nás) převedl 2)Oba máme stavební spoření na cílovou částku 300 000,-- Kč (končí nám v roce 2005) 3) Dohromady bychom dali asi 27 000,--Kč čistého (já mám jinak nižší čistý příjem) Co by pro nás bylo nejvýhodnější ? Předem moc děkuji za Vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

Vlastním pozemek, chci stavět RD na hypotéku s…

Vlastním pozemek, chci stavět RD na hypotéku s pomocí předhypotečního/stavebního úvěru. Je můj předpoklad správný, pokud uva?uji, ?e hypoteční banka bude postupovat pravděpodobně následujícím způsobem? HB stanoví (bankovním odhadcem) cenu obvyklou budoucí nemovitosti (pozemek + RD dle projektu a smlouvy se stavební firmou) a půjči (za předpokladu mé bonity) do vý?e 70% této celkové budoucí ceny obvyklé. Pokud těchto 70% bude dostatečné na realizaci výstavby RD, stačí prokázat vlastní investice 30% z této ceny jako vlastnictví pozemku (výpis z katastru, eventuálně kupní smlouvu z března 2000). Pokud by to bylo nedostačující do 30%, tak je?tě dolo?ením hotovosti, eventualně zřízením zástavy na jinou nemovitost.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám obecnou otázku ke stavebnímu…

Dobrý den, mám obecnou otázku ke stavebnímu spoření. Pokud mi letos končí smlouva a já se ihned rozhodnu pro uzavření nové, lze na obě čerpat maximální státní podporu? Pokud ne, převádějí se peněžní prostředky z nové smlouvy (na kterou nebyla přiznána státní podpora) pro účely výpočtu výše státní podpory do dalšího roku, anebo je nutné příští rok znovu naspořit odpovídající částku k čerpání podpory? Jinými slovy, zda částka, kterou letos vložím na novou smlouvu bez státní podpory, bude vcházet do výpočtu v příštím roce. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych obecný dotaz ohledně…

Dobrý den, měl bych obecný dotaz ohledně poradeství k financování bydlení. Zda existuje nějaká nezávislá poradenská služba nebo agentura (i za poplatek), která by nás mohla informovat o možnostech bydlení, financování a jak nejlépe vybrat nemovitost či podnájem.


odpovídal(a): Redakce

S manželem vlastníme starou chalupu k rekreaci,…

S manželem vlastníme starou chalupu k rekreaci, kterou jsme na základě stavebního povolení začali rekonstruovat na rodinný dům. Na dokončení rekonstrukce si chceme vzít úvěr ze stavebího spoření od ČMSS ve výši 500.000,- Kč (po konzultaci se stavební spořitelnou můžeme úvěr dostat). Zajímá mne, zda můžeme ručit jinou nemovitostí (RD v tržní hodnotě cca 2.000.000,-Kč). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, s přítelem chceme koupit družstevní…

Dobrý den, s přítelem chceme koupit družstevní byt za Kč 1850000,--,v hotovosti máme 300000 Kč, ručili bychom nemovitostí, jejíž odhad je Kč 4 mil., čistý měsíční příjem je 28000 Kč, věk do 28 let, jsme schopni měsíčně splácet do 8000 Kč. Chtěla bych se zeptat,zda můžeme použít jen americkou hypotéku a jak máme postupovat při výběru finančního institutu - zda jsou nejdůležitější úroky,či máme zohledňovat i jiné okolnosti, např. počet let splácení. Děkuji Kristýna Sochorová



odpovídal(a): Redakce

Mám zaručený úrok řádného úvěru?

Vážení, při uzavření stavebního spoření mám ve smlouvě úrokovou sazbu spořicí a úrokovou sazbu z úvěru. Když uplyne vázací doba a navýším si částku, bude mi také zaručena do budoucna úroková sazba z úvěru? Jedná se o Lišku. Děkuji Zapletal


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,právě jsem se vrátil ze zahraničí a…

Dobrý den,právě jsem se vrátil ze zahraničí a nemohu dokladovat své příjmy za poslední půl rok.Vzhledem k tomu že v listopadu opět odlétám na delší dobu nejsem ani teď zaměstnán.Mám cca 500 000,- v hotovosti a garsoniéru v osob. vlastnictví na Praze 5 bez fin. závazků.Má přítelkyně má měs. příjem cca 13 000,- brutto a má matka která je ochotna mi ručit žije sama a její měs. příjem je cca 30 000,- brutto.Potřeboval bych na nákup a rekonstrukci jiné nemovitosti cca 700 000,-.Mohu i jako osoba bez příjmů s výše uvedenými dispozicemi získat tuto potřebnou částku?Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chtěli bychom se zeptat na optimální…

Dobrý den. Chtěli bychom se zeptat na optimální financování na výstavbu RD. Vlastníme pozemek a na stavbu RD a je vydáno stavební povolení. Odhad potřebných cizích finančních zdrojů je 1 mil. korun. Vlastníme dále dvě stavební spoření na nichž je naspořeno cca 180 000 a které končí v 10/04. Jak lze nejlépe zhodnotit úspory vzhledem k možnosti získání úvěru na výstavbu našeho RD. Předem děkujeme za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazen, zda v…

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazen, zda v současné době běží program podpory bydlení mladých lidí - jednalo se o půjčku 200 000 Kč, omezení věkem žadatele /asi 35 let/, stanovena byla i plocha tzv. startovacího bytu. Napište prosím podrobnější aktuální informace, popř. odkazy. Děkuji. Blažena Nožičková


odpovídal(a): Redakce

Které ústavy poskytují hypoteční úvěr se…

Které ústavy poskytují hypoteční úvěr se stavebním spořením a jaké mají podmínky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Zvažujeme s přítelem možnost využití…

Dobrý den. Zvažujeme s přítelem možnost využití hypotéky za cca půl roku. Nejsme svoji ani se neplánujeme kvůli spoření vzít - mám dotaz, na jakou částku mohu dostat úvěr, pokud mám plat 30 000 hrubého a více a spoříme oba již třetím rokem (Hypo) 1500,- / měsíc. Dotaz je, jak vysokou částku mohu dostat při své "bonitě" při skutečnosti, že bychom chtěli využít hypoteční půjčky bez vkladu počátečních 20%. Druhým dotazem je, zda je možno tuto částku zvýšit tím, že by mi přítel ručil (nebo naopak). Děkuji za odpověď. D. Myšková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, plánuji nákup staršího bytu - kupní…

Dobrý den, plánuji nákup staršího bytu - kupní cena kolem 1,9 mil. Kč. Uzavřená smlouva o stavebním spoření s cílovu částkou 130 tis. Kč, po pěti letech naspořeno 100 tis. Kč. Jsme mladí manželé (26 a 32), čistý měsíční příjem kolem 40 tis. Kč. Závazky žádné. Majetek žádný. Předem děkuji za radu jak nákup financovat. Řehová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Je mi 27 let a můj hrubý měsíční…

Dobrý den! Je mi 27 let a můj hrubý měsíční příjem je 26 000 Kč. Mému manželovi je 31 let a jeho hrubý měsíční příjem je 15 000Kč. Vlastníme byt, který je po kompletní rekonstrukci (3+1, cca 60m2). Dále jsme vlastníky 4 garáží v hodnotě asi 200 000Kč. V dubnu 2005 odcházím na mateřskou dovolenou (má mateřská bude činit cca 12 500 čistého měsíčně po dobu 7 měsíců). Rádi bychom si koupili pozemek a postavili dům. Pozemek se nachází v Kostelci nad Černými lesy a jeho cena je cca 1 200 000. Je možné získat hypoteční úvěr? Který by byl pro nás nejvýhodnější? Nebo jakou cestu financování zvolit, abychom si mohli splnit náš sen? Děkuji! P.Randáková


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mam pomerne tradicni dotaz, ale jsem…

Dobry den, mam pomerne tradicni dotaz, ale jsem ve velmi netradicni situaci,proto bych velice ocenila Vasi radu. Je mi 25, mam Hypo stavebni sporeni (v podstate mi ted jedna smlouva vyprsela s castkou pouhych 40 000,- a nova nasledna smlouva mi bezi jen mesic) a chteli bychom s pritelem kupovat byt v Ceske Lipe (cca 500 000,- osobni vlastnictvi). Pritel je cizinec,ale budeme se brat v srpnu a v prubehu srpna bychom i chteli koupit bydleni. Toto bychom chteli nasledne pronajimat,jelikoz hned v zari odjizdime pracovat do zahranici a mohli bychom platit splatky odtud. Jen nevime,zda je to vhodne reseni a co je vyhodnejsi - zrusit stavebni sporeni a vzit si hypoteku nebo zkusit vyuzit Státní fond rozvoje bydlení pro mlade lidi. Moc dekuji za Vasi odpoved Jana J.,Praha


odpovídal(a): Redakce

Hezký den. Pokud bych chtěl koupit byt, který je…

Hezký den. Pokud bych chtěl koupit byt, který je zatížen hypotékou (současný majitel si na financování bytu vzal hypotéku), jaký je obecný postup při tomto nákupu a co se, z hlediska oné hypotéky, bude týkat i mě? Je v našich podmínkách vůbec možné koupit byt, který je zatížen hypotékou? Děkuji a jsem s pozdravem. Marek Šváb.