FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SPLÁCENÍ ÚVĚRU

odpovídal(a): Redakce

Mám překlenovací úvěr. Mohu byt pronajmout?

Dobrý den, v listopadu 2009 jsem si koupila byt, na ktery mam preklenovaci uver (meziuver) u CMSS. Uver je kryty kupovanou nemovitosti. Trvale bydliste v byte nemam, ale od pocatku v nem ziji. V soucasne dobe planuji se prestehovat k priteli do vetsiho bytu a svuj bych rada pronajala. Je to mozne? Ve smlouve s CMSS jsem toto nenasla,ale v jejich obecnych podminkach je informace o tom, ze byt "nesmim pronajmout bez jejich souhlasu". Nevite, jestli je realne, ze s půronajmem CMSS nebude souhlasit? Vim samozrejme, ze nbudu moci uplatnovat odpocet uroku. Byt bych rada pronajala rozhodne legalne a priznala prijem z pronajmu. Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Jak stihnout refinancování

Dobrý den,na konci listopadu nám bude končit roční fixaci u hypot.úvěru u Hyp.banky.Loni nám tato banka nabídla při konci fixaci výrazně vyšší úrok, pokusili jsme se refinancovat,ale nebylo to z čas.důvodů možné.Jak postupovat letos,abychom měli dost času na případné refinancování?Čekat až banka zašle návrh nového úroku nebo již dříve jednat s bankou?Domníváte se,že nám jiná banka nabídnce lepší podmínky?Uvažoval byste o úvěru ze stav.spoření,pakliže máme nejvyšší hodnotící číslo,ale naspořeno pouze 100tisíc?Fixovat budeme opět na rok (abychom mohli případně byt za rok prodat a úvěr splatit,pokud by se objevila výhodná nabídka na větší byt).Nevíme,jak prakticky refinancování provést, když v době, kdy nám loni banka zaslala návrh úroku, bylo již v podstatě pozdě stihnout vyjednat refinancování u jiné banky. Jaký cca úrok v této době můžeme očekávat při fixaci na 1 rok? Velice Vám děkuji za Váš názor a přeji hezký den.



odpovídal(a): Redakce

Je trvalé bydliště podmínkou pro daňový odpočet?

Dobrý den, koupila jsem chaloupku od přítelovi babičky a nyní jsme ve stadiu rekonstrukce. Na koupi jsme využili úvěr od stavební spořitelny. Zajímá mne, jak je to s přihlášením trvalého bydliště, jako splnění podmínky pro odpočet úroků? V současné době v chaloupce bydlí pouze babička. My rekonstruujeme podkroví a stěhovat se budeme snad během příštího léta. Je nutné si nahlašovat na tuto adresu trvalé bydliště již nyní, abych si mohla uplatnit slevu na daních z úvěru? Pokud to není nutné dnes, je to třeba již od ledna dalšího roku? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Volba úvěru pro mimořádnou splátku

Dobrý den, Chtěl bych si na stavbu domu půjčit 1,5mil korun a po dokončení bych půjčku rád doplatil (alespoň část) z peněz, které získám prodejem součastného bytu. Nevím však ,zda vyjde levněji vzít si uvěr od stavební spořitelny (kde je doplacení bez sankcí)nebo hypotéku. Jako přednost úvěru u ČMSS vidím neměnnost výše splátek, jako nevýhodu meziúvěr. U hypotéky začínám splácet vlastně od začátku, dobu fixace bych asi neřešil, počítám se stavbou max 2 roky. Můžete mi prosím poradit/doporučit vhodnou variantu? Děkuji a hezký den


odpovídal(a): Redakce

Chtěl bych změnit banku

Dobrý den,před necelými 3 roky jsem si koupiil byt na který jsem si vzal hypotéku.V srpnu mi končí tříletá fixace a chtěl bych změnit banku(momentálně KB)s výhodnějším ůrokem a pokud možno i navýšit o 200 tisíc.Je taková možnost vůbec realná a pokud ano u koho?Byt prodělal menší rekonstrukci(okna,jádro,podlahy,rozvody vody,odpadu,elektriky,kuchyň,koupelna)Děkuji za Váš čas a jistě užitečné rady a nápady.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odpočet úroků u hypotéky

Dobrý den.Chtěla bych se ještě jednou zeptat,ale teď na úroky z úvěru na bydlení,čili z hypotéky.Je možné připsat do úvěrové smlouvy dalšího člověka a ten by si mohl odečíst ty úroky z daňového přiznání,pokud já nebudu moci?Mockrát děkuji za informaci a přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

Valuta vs. deviza

Dobrý den, mám dotaz ohledně kursu, respektive kursovního lístku. Devizový a valutový kurs Koruna/Euro bývá stejný nebo odlišný? Něco jsem četl, že bývá mezi valutovým a devizovým kursem rozdíl ač pár haléřů a není mi jasné proč? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Ušetřím na předčasné splátce?

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli při předčasné splátce hypotéky v době fixace se platí i "plánované" úroky bance nebo pouze zbývající část úvěru. Tedy jestli se na tom ušetří. Děkuji K.


odpovídal(a): Redakce

Sankce za předčasnou splátku

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na předčasné splacení hypotéky. Fixační doba mi končí 6/2011, bohužel do této doby nemohu čekat na částečné splacení hypotéky. V sazebníku jsem se dočetla, že za předčasné splacení hypotéky zaplatím 5% p.a. do konce úrokového období z předčasné splacené jistiny. Kolik mě to opravdu bude stát, když teď moje dlužná částka je 500 000,- a já splatím 200 000. Chápu dobře, že se mi navýši můj úrok 4,39 o 5% na období do 6/2011 nebo zaplatím 5% z částky 200 000,-. Předem děkuji za redakce.


odpovídal(a): Redakce

Jak dlouho budeme vedení v registrech?

Dobrý den, chceme prodat byt v OV 2+1 a koupit 3+1,problém je v tom, že máme u bankovních i nebankovních institucí nesplacené pohledávky, jelikož už nejsme schopní včas tyto závazky platit jsme vedeni v registrech.Prodejem bytu by jsme všechny stávající poplatky uhradily a poměrná čast(cca 60%)by dána na koupi nového bydlení spolu s hypotékou.Chci se zeptat jak dlouho budem vedeni v registrech po zaplacení všech dluhů? a dále jestli mám bankovní suběkt hypotéku poskytne?



odpovídal(a): Redakce

Odhad splátky úvěru

Dobry den, mel bych nasledujici dotaz. S pritelkyni hledame nejlepsi zpusob financovani bydleni - zatim teoreticky do budoucna. Vime, ze byt nas vyjde na cca 3,5 milionu a 20% castky - 700000,- budeme muset slozit,abychom meli splneni predpoklad pro hypo - 80%. Cisty prijem nasi domacnosti cini 45 tis cisteho. Mame oba stavebni sporeni, pritelkyne ma cilovku 300tis a nasporeno 110tis, ja mam cilovku 400tis a nasporeno 150tis. Chteli bychom si vzit preklenovaci (asi?) uver, tak abychom slozili jistinu 700tis z nasich stavebnich sporeni. Zbytek bychom splaceli hypotekou. Bohuzel v problematice preklenovacich uveru se nevyznam. Kolik bychom tak cca splaceli mesicne za preklen. uver + hypo? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Vyjmutí z katastru nemovitostí

Dobrý den, dovoluji si Vás požádat o radu. S přítelem jsme si koupili byt, v kupní smlouvě jsme oba dva, tudíž i na katastru nemovitostí máme každý 50% vlastnictví. Částečně jsme byt financovali z hypotéky (cca 50% z kupní ceny). Nyní jsme se rozešli a domluvili se, že v bytě bude bydlet bývalý přítel. Hypotéku, která byla vedena na nás oba jsme zrušili a bývalý přítel si sjednal hypotéku novou, ve které mu ručí jeho matka. Nyní řeším otázku, jakým způsobem, na základě čeho převést v katastru nemovitostí mé 50% vlastnictví na bývalého přítele, aby on byl 100% vlastníkem bytu? S bývalým přítelem jsme se dohodli, že mi vyplatí finanční prostředky, které jsem do bytu vložila. Můžete mi prosím poradit, zda lze vyjmout vlastníka z katastru nemovitostí i jiným způsobem než na základě darovací nebo kupní smlouvy?? Pokud ne, prosím o informaci, která ze dvou variant je výhodnější – zda kupní smlouva nebo darovací? Děkuji Vám


odpovídal(a): Redakce

Insolvenční řízení nemovitost nezachrání

Dobrý den, jsme čtyřčlenná rodina a žijeme v RD. Můj otec bez našeho vědomí uzavřel kupní smlouvu na dům a chce nás odstěhovat na místo, odkud se nemáme jak dostat do práce ani do škol. Prodává z důvodu nedostatku financí na jeho dluhy. Insolvenční řízení vzdal, protože mu někdo (údajně finanční poradce) řekl, že když má hmotný statek, věřitelé by mu ho zpeněžili. Má půjčky u víc než jednoho věřitele a obával se toho, že kdyby jeden z věřitelů řekl ne splátkovému kalendáři, přišel by o dům. Můžeme ještě něco dělat?


odpovídal(a): Redakce

Jde převést překlenovací úvěr na jinou nemovitost?

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně úvěru ze stavebního spoření. Mam již poskytnutý úvěr ze stav. spoř. s překlenovacím úvěrem na byt ve kterém žiji. Nyní zvažuji koupi RD a nevím, zda je možné ho financovat změnou současného úvěru. Současnou nemovitost bych si rád ponechal k pronájmu. Nevíte, zda je tato možnost reálná? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Akceptují banky příjem ze zahraničí?

Dobry den, rada bych se zeptala jaka je sance na ziskani hypoteky nebo uveru cca 1 200 000 na dum. Jsem svobodna, bezdetna, pracuji nekolik let v zahranici a v prepoctu se muj prijem pohybuje kolem 30 tisic korun mesicne. Vlastnim nove opraveny byt 3 + 1 v cihlovem dome muj odhad bytu je cca 800 tisic. Mam stale na tento byt uver, ale chybi mi doplatit pouze 30 tisic. Je pro me realna sance dostat hypoteku nebo uver na dum s tim, ze pozdeji prodam byt a splatim hypoteku, nebo bych mohla rucit bytem? Predem dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Mají na příspěvek na bydlení nárok platiči hypoték

Dobrý den, zajímá mě, zda se do příspěvku na bydlení započítává jako náklad i splátka hypotéky. Nikde jsem tuto informaci nenašla. Děkuji Iva


odpovídal(a): Redakce

Jak prodat byt na hypotéku? Převodem úvěru?

Dobrý den, mám dotaz ohledně prodeje bytu v ručení. Mám koupený byt na hypotéku, ručím jí koupeným bytem. Ten bych nyní chtěl prodat a nevím, jaké jsou možnosti. Poradkyně dané banky mi řekla, že by musela převést hypotéku na někoho jiného, to mi ale přijde zbytečné, nejde nějakým způsobem vést prodej přímo na účet hypotečního úvěru? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Státní podpora na splácení hypotéky?

Dobrý den.Vlastním již 2roky byt, který splácím hypotékou.Můj dotaz je, zda bych mohl dostat od státu nějakou jednorázovou či měsíční finanční podporu na bydlení. Je mi 33let. Můj příjem činí cca 13.000 hrubého/měs. Děkuji za odpověď. Pružinec Patrik


odpovídal(a): Redakce

Ručím. Snižuje to mou bonitu?

Pokud budu jedním z ručitelů u půjčky na studium (300tis. na 5 let), bude to mít vliv na posuzování mé bonity v případě žádosti o vlastní úvěr nebo hypotéku? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Splácím úvěr, spořitelna po mě chce dodatečně uzav

Dobrý den, mám uzavřený překlenovací úvěr od CMSS na vystavbu RD.V době kdy sem uzaviral uver nebylo povinný mít i životní pojistku.Ted me kontaktovala jejich poradkyně s tím že životní bude povinný a že mi ho chce uzavřít.Moje otázka je : Když už mám uzavřený všechny smlouvy a úvěr čerpám je možný aby mi dodatečně pojistku vnutili povinně? Děkuji za Váš názor.