FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SPLÁCENÍ ÚVĚRU

odpovídal(a): Redakce

Konsolidace 2 úvěrů

Dobrý den, prosim Vás, měl bych dotaz ohledně hypotéky na pozemek. S přitelkyni máme vybraný pozemek na který bychom chtěli 100% hypotéku, ale momentalně si nemůžeme vzít hypotéku, protože máme ještě 2 spotřebitelské úvěry. Jeden končí příští 11/2012 a druhý 3/2014. Můj dotaz zní jestli je na trhu nějaká hypotéka, kde bychom si mohli vzít o 70tisic víc a zaplatit ten druhý úvěr a koupit pozemek 100% hypotekou. Bojime se,že pozemek bude prodaný než nam skončí ten 1 úvěr. Předem děkuji za odpověd Šmahlík


odpovídal(a): Redakce

Refinancování americké hypotéky

Dobrý den Mám americkou hypotéku u České spořitelny .Chtěl bych ji refinancovat jinou hypotékou.Nejlépe normální hypotékou.Jaké mám možnosti? Je to možné? Na odpočtu daní mi nezáleží.



odpovídal(a): Redakce

Jak prodat byt před výročím fixace?

Dobrý den, jsem na MD, nyní bydlíme u rodičů. Jsem vlastníkem novostavby - 1kk v Praze a ráda bych se zeptala, zda je vhodná doba na prodej nyní nebo mám ještě cca rok a půl počkat, než budeme potřebovat prostředky na vlastní větší byt? Nyní mám v bytě nájemníky, kteří mi platí hypotéku a částečně i úvěr na další byt, se kterým zatím nemohu disponovat. Po prodeji bych musela zaplatit pokutu za předčasné splacení hypo na 1kk cca 150tis a na druhý byt mi zbývá doplatit stavební spořitelně cca 70 tis (konec 3/2015).Je možné byt prodat s hypotékou tak, že bych neplatila tak vysokou pokutu za předčasné splacení? Fix mi končí až 3/2014 (pokuta 5% za započatý rok před koncem fixace).Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Refinancování překlenovacího úvěru

Dobrý den, v roce 2007 jsme kupovali s přítelem dům za 1440000 kč. Překlenovací úvěr od Buřinky Hypotrend. Úroková sazba 4,75 a od května 2010 se zvedla na 5,15. úvěr je na 28 let. Platíme cca 9000 měsíčně. Jsme rádi že vůbec zvládáme splácet. O brátili jsme se proto na finančního poradce České spořitelny. Nabídl nám refinancování úvěru Hypotékou. Úrok 4,2 na 24 let vychází cca 8000 kč, fixace na 5 let. Co si o tom myslíte? Je to výhodné i vzhledem do budoucna? Máme strach, protože hypotéka už se refinancovat nedá. Nabízí třeba jiná banka refinancování překlenovacího úvěru výhodnějším překlenovacím úvěrem? Případně jiný návrh? Děkuji. Petra Bánovská.


odpovídal(a): Redakce

Může o odpočet úroků požádat manžel, který nefigur

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem na RD a tudíž nepodávám daň.přiznání. Mám na sebe hypotéku na RD, ve kterém bydlíme společně s manželem. Může si manžel odpočítat úroky z úvěru, i když ve smlouvě s bankou nijak nefiguruje. Děkuji Markéta


odpovídal(a): Redakce

Prodloužit si stávající sazbu 5,89 %?

Dobrý den, máme hypotéku na domeček již 5 rokem. Fixaci máme 1roční. Teď nám ale přišel z banky papír, kde je možnost si tuto fixaci prodloužit do 24.2.2012 z toho důvodu, že banka nechce nás jako zákazníky nijak "ošidit nebo obrat" při výpočtu dalšího fixačního období, když se sazby stále mění. Máme se rozhodnout zda prodloužení přijememe a nebo zda zůstaneme u původní fixace, která nám skončí letos v červnu, pak by následovalo další upravení sazby na další rok. Teď máme 5,89% a tak by mě zajímalo zda by bylo výhodné si tu fixaci nechat prodloužit a nebo zda zůstat u té kterou máme teď a po skončení v tom červnu akceptovat tu sazbu kterou nám banka nabídne.a Děkuji za odpověď, snad je to srozumitelné, Ostrá


odpovídal(a): Redakce

Je nutná konsolidace pro odpočet úroků z více úvěr

Dobrý den Jsme s manželkou majiteli bytu (SJM), ve kterém máme trvalé bydliště. Na zakoupení bytu jsme použili úvěr ze stavebního spoření. Zaplacené úroky si, každý rok, odepisujeme z daňového základu. Nyní si chceme koupit pozemek a na něm si postavit rodinný dům. Na zakoupení pozemku a na postavení domu si chceme vzít hypotéku nebo hypotéky (na každou nemovitost zvlášť ?). DOTAZ: 1. Bude možno si odečítat zaplacené úroky ze všech těchto úvěrů ? 2. Nebo se všechny úvěry musí „konsolidovat“ do jednoho úvěru ? 3. Nebo je to nějak jinak ? Pokud ano – tak jak ? Předem děkuji za odpověď Přeji hezký zbytek dne Gába Josef


odpovídal(a): Redakce

Musí mi zaměstnavatel udělat odpis úroků z hypoték

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, má zaměstnavatel povinost udělat mi danové přiznání ohledně odpisů úroků hypotéky ze základu daně? Za odpověd předem děkuji. Kadlec


odpovídal(a): Redakce

Konsolidace

Přeji pěkný den, rád bych se informoval na možnost "konsolidace" úvěrů, v případě kdy nově mohu zastavit nemovitost. Mám dva nezajištěné úvěry, jeden u České spořitelny (neúčelový, celková splatnost 7 let) a u ČSOB (Půjčka na lepší bydlení, účelový, 10 let) v celkové celkové výši 600.000,- Kč, které řádně splácím po dobu cca 1 roku. Celková splátka činí cca 9.000 Kč. Jsem zaměstnán na dobu neurčitou, čistý příjem cca 19.000,- Kč. Jelikož nově přichází v úvahu možnost disponovat vlastní nemovitostí (v hodnotě přes 2 mil. Kč), rád bych tyto úvěry "konsolidoval" na delší dobu splácení (a nižší splátku), tedy splatil je z nějakého zajištěného produktu. Zajištěný úvěr bych ale mohl zřejmě získat pouze až po předchozím splacení výše uvedených úvěrů, což je problematické, je nějaká možnost jak postupovat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odpočet úroků

Dobrý den, mám uzavřený hypoteční úvěr na financování bytových potřeb u Raiffeisen stavební spořitelny, jako úvěrový klient je uvedena moje matka, jako účastníci Smlouvy o úvěru na financování bytových potřeb já a můj otec. Nyní jsem dostal dvě potvrzení o částce zaplacené na úrocích, jedno na moje jméno a druhé na jméno mé matky, a zároveň výpisy, na nichž je uvedeno, že všechny platby jsem hradil já ( rodiče jsou již v důchodu ).Můžu předložit obě tato potvrzení do mzdové účtárny a odečíst si tyto částky ze základu daně u daně z příjmu? Dočetl jsem se, že odečet může provést osoba, jež je účastníkem úvěrové smlouvy, je-li účastníků více odečet provádí jedna z nich, nebo každá z nich rovným dílem. Děkuji za odpověď. JP



odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní za rok 2010

Dobrý den,máme hypotéku od lišky na koupi bytu a teď jsem zjistil,že v příštím roce už nebudem moci žádat o "vrácení daní"?Je to pravda? Bude pro nás výhodnější uvažovat o přefinancování od jiné instituce? Jakou nám doporučíte a prosím o radu jak na to? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vymazání zástavního práva

Dobrý den, minulý rok jsem splatila úvěr ze stavebního spoření, který byl zaručen zástavou na domku rodičů. Chci se zeptat, zda lze tuto zástavu zrušit na katastru na základě potvrzení z banky nebo jak se má tato zástava zrušit?


odpovídal(a): Redakce

Starý a nový byt

Dobrý den, ráda bych věděla,jaké jsou možnosti v mém případě. Před 2 lety jsem koupila byt v OV zajištění 100%hypotékou ve výši 1090000,--. Nyní mi známí nabídli byt, taktéž v OV. Co můžu udělat, respektive jaké mám možnosti při dofinancování mého stávajícího bytu a jestli pak budu mít možnost vzít si novou hypotéku. Prosím o radu


odpovídal(a): Redakce

Výhodnost konsolidace

Dobrý den, potřeboval bych poradit.Dostal jsem nabídku profinancovaní úvěrů ze stavebního spoření hypotékou.Mám v současné době tři úvěry(dva ČMSS a jeden Wustenrot) v celkové výši 1,55mil. s tím že, poradenská firma mi nabízí profinancování těchto úvěrů hypotékou s tím že mohu získat naspořené prostředky ze stavebního spoření cca 400tis zpět a použít je k jiným účelům.Rád bych si ověřil výhodnost této nabídky, popřípadě zjistil rizika plynoucí z této akce? Můžete mi poradit?


odpovídal(a): Redakce

Mohu ručit již dříve zastaveným bytem?

Dobrý den, prosím Vás, v případě, že splácím hypotéku na rekonstrukci bytu (v osobním vlastnictví), a tímto bytem "ručím" pro případ nesplácení hypotéky, mohu dělat ručitele a ručit výše uvedeným bytem? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Další hypotéka na 1 dům

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně finacování rekonstrukce domu. Jsem spoluvlastníkem domu, který má hodnotu cca. 10 mil. Kč. Na tento dům je již vázána hypotéka druhého spoluvlastníka (sestry) ve výši cca. 1,5 mil. Kč. Nyní sestře končí fixace její hypotéky a bude jí refinancovat. Proto bych se chtěl zeptat zda je možné vzít si společně s ní další hypotéku na rekonstrukci mé části domu od stejné banky, u které by chtěla refinacovat? Částka na rekonstrukci by měla být cca. 1 mil Kč. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Převod do OV splácením nájmu?

Dobrý den, prosím Vás o radu. Ráda bych koupila byt, který je převáděn do OV formou splácení v nájmu. Je třeba doplatit zbylou částku,nebo je možné dál splácet formou nájmu i po převodu na mě, jako kupující.Předem děkuji za info :)


odpovídal(a): Redakce

Prodej bytu s hypotékou

Zakoupila jsem si na hypotéku byt v hodnotě 1,5 mil.korun,zatím mám splacenou asi jednu třetinu. Chtěla bych si nyní s přítelem zakoupit RD v hodnotě asi 3 mil.Máme nějaké úspory,ale budeme si muset i tak vzít hypotéku a úvěr na stavební spoření. Peníze z prodeje bytu by se také hodily.Abych se první hypotéky zbavila, je možné tento byt i s neplacenou hypotékou prodat realitce, nebo přímo kupci,není to příliš nevýhodné?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nová banka, nový odhad?

Dobrý den, rád bych se zeptal jestli při refinancování hypotéky u jiné společnosti než u které mám potřebuji nový odhad nemovitosti.Momentálně mám hypotéku na 900 000 u České spořitelny a fixace mi končí v březnu roku 2011.


odpovídal(a): Redakce

Jakým způsobem vyjmout spoluvlastníka z katastru?

Dobrý den, mám velkou prosbu je to 2 roky co jsem si kupovala s přítelem byt v OV.Peníze jsme na to neměli,tak jsme si na to vzali hypotéku na půl,kterou splácím já z účtu.Ve výpise z katastru jsme oba jako spoluvlastníci.Rozešli jsme se přítel o nemovitost nestojí a já bych potřebovala poradit jakým způsobem ho mám vypsat z výpisu katastru nemovitostí jestli formou darovací daně, či prodejní nebo aby se nemovitosti zřekl. Nevím jestli je něco z toho možné a zda jsou daně osvobozené nemám moc peněz na zbyt.Prosím o radu