FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SPLÁCENÍ ÚVĚRU

odpovídal(a): Redakce

Fix nebo plovoucí sazba?

dobrý den, jsem velmi nerozhodná pro zvolení hypotéky v tomto měsíci, zda volit variabilní sazbu nebo fixní hypotéku na 5 let, co byste mi v tomto období poradili? děkuji moc Kamila


odpovídal(a): Redakce

Má smysl refinancovat?

Dobrý den, Máme hypotéku u KB na 500.000,-Kč na 20let. Nyní dělá dlužná částka cca 360.000,- , datum fixace je 24.3.2012, procenta 4,37%. Má smysl se zajímat o refinancování a když tak u které banky? Děkuji, d.Kohutová



odpovídal(a): Redakce

Předčasná splátka u KB

dobrý den chtěla jsem se zeptat,mám hypotéku u KB.už ji platím poctivě šestým rokem a teď jsem si podala žádost o snížení splátek mimo dobu fixace a oni mi vyhoví za podmínek jako je odebrání debetu na platební kartě a záznamem v rejstříku neplatičů.není pro mne lepší refinancovat hypotéku jinde a zaplatit KB nějakou pokutu za nedodržení fixace než to co mi řekli oni?


odpovídal(a): Redakce

Už tam nebydlím, ale musím stále platit jako spolu

Dobrý den, chtěla bych poradit se svojí situací. S přítelem jsme si před 2 lety brali úvěr ze stavebního spoření. V srpnu tohoto roku jsme se rozešli. Já jsem z bytu odešla a on v něm zůstal. Začali jsme řešit přepis celého úvěru na jeho osobu a mě v úvěru má vystřídat přítelův dědeček. Přítel po mě požaduje platit stále (i když v bytě již nebydlím 3 měsíc) polovinu úvěru, který je stále napsaný na mě. Má právo toto po mě požadovat, i když již byt nevyužívám? Dále po mě požaduje uhradit částku 8000 Kč, což je poplatek za založení stavebního spoření pro jeho dědečka. Má na toto právo? Je mojí povinností platit poplatek za založení účtu za někoho jiného? Děkuji. Šárka Machová


odpovídal(a): Redakce

Jak dopředu připravovat refinancování?

Dobrý den, začátkem září 2012 mi končí fixace u hypotečního úvěru u banky. Jak dlouho předem si mám začít připravovat nabídky refinancování, pokud budu chtít přejít k jiné finanční instituci? Myslíte si, že je dobré mít tyto nabídky "na papíře" a zkusit případně zatlačit na současnou banku, pokud budu mít nabídky na lepší podmínky?


odpovídal(a): Redakce

Několik úvěrů

Dobrý den, můj problém je takový. Mám půjčku, kde zbýva doplatit 199 000,- , měsičně platím cca 4 700,-kc (zbývá necelých 5 let). Našetřeno mám 66 000,-, chtěl bych nějak umořit tuto půjčku (vzít si jinou a tuto splatit nebo nějak zkombinovat s hypotékou) jelikož si chci brát tu hypotéku na 875 000,-...zároveň mám na buřince české spořitelny 165 000,-. Klasický účet mám vedený u poštovní spořitelny, kde mám poskytnutý i již zmiňovaný úvěr.


odpovídal(a): Redakce

Doba záznamů v registrech

Dobrý den, mám půjčku a bohužel jsem se z důvodu nenadálých výdajů dostala do prodlení se splátkami... jedná se o úvěr u české spořitelny.. zajímalo by mne (jelikož jsem jistojistě v registru dlužníků), zda po výmazu z registru po uvedených 3 letech, budu mít jednoho dne problémy se získáním např. hypotéky nebo leasingu apod. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Když přestane jeden spoludlužník platit

Měla bych dotaz ohledně mého bratra.ve stručnosti popíšu situaci.Můj bratr má se svojí družkou postavený dům 4 roky.Splacejí hypotéku 2.100.000,-Již delší dobu spolu nežijí dohromady a jeho družka se teď chce odstěhovat a přestat platit hypotéku.Prý jí to je jedno když to zabaví.Bratr ale o dům nechce přijít a ani o družku,jenže sám na zaplacení měsíční splátky okolo 13.000 nemá.Je vůbec tento postup z její strany možný?Jde to takhle aby se rozhodla že to platit nebude a tím pádem je možné že zabaví banka dům když si bratr bude platit poctivě svojí půlku hypotéky a ona né?vždyť to přeci nejde takový postup.Slyšela jsem když někdo přestane platit hypotéku že dávají v první řadě exekuci na plat.Můžete mi prosím napsat jaký bude probíhat postup pokud ona přestane platit svojí polovinu dluhu?Moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Refinancovat?

Dobry den Mam hypotecni uver na 4 200 000kr. Hodnota nemovitosti je 6 000 000kr(jedna se o byt v centru Prahy) Zda se mi tento uver nevyhody,co by jste mi mohli poradit, kde bych mohla tento uver nejvyhodneji refinancovat? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Přistupitelem jenom na chvíli?

dobrý den měla bych dotaz bylo mi nabídnuto stát se přistupitelem k úvěru, vím co znamená být přistupitelem , ale najednou mi bylo řečeno že jím nemusím být do splacení úvěru a že mě za dva měsíce je možné funkce přistupitele zbavit, je to vůbec možné nebýt tedy přistupitelem do konce úvěru?děkuji moc



odpovídal(a): Redakce

Odpočet u mateřské a rodičovské

Dobrý den,dne 15.7 jsem nastouila na materskou dovolenou. Kazdy rok jsem si odepisovala hypoteku a bylo mi vzdy vraceno kolem 8000Kc na danich. Jsem vdana, ale hypoteka je napsana na moji osobu. Chtela bych se zeptat jak to bude fungovat ted kdyz od cervence jsem na materske a pristi rok bych chtela zase odepsat uroky. Musim prepsat hypoteku na manzela, nebo dostanu jen adekvatni cast za dobu kdy jsem pracovala? Musim pristi rok podat danove priznani i kdyz budu od ledna na rodicovske dovolene? Dekuji moc za odpovedi.


odpovídal(a): Redakce

Výměna většího bytu za menší

Dobrý den, před 4mi roky jsem koupil byt 4+1 v Rokycanech za 1,485,000,- na 100% hypotéku pak jsem si vzal 300,000,- na rekonstrukci(bytové jádro, podlahy, elektroinstalace, aj.)Momentálně zjišťuji, že tak velký byt pro mě samotného je naprosto zbytečná investice.Zajímalo by mě jak mám postupovat když bych chtěl prodat tento byt a koupit menší cca za 750-840 000,- Zbydou mi nějaké finance nebo všechno patří bance jako úrok?Děkjui za Vaší odpověď.S pozdravem Marek Sejkora


odpovídal(a): Redakce

Mohu prodat byt s hypotékou?

Dobrý den, mám hypotéku, fixace na 5 let. Hypotéka běží 1 rok. Mám možnost prodat svůj byt, na který je hypotéka a byt rodičů, který je v osobním vlastnictví a možnost koupě rodinného domu, mohu tak provést v době fixace?


odpovídal(a): Redakce

Refinancování v manželství

Dobry den, Muj manzel je jediny vlastnik domu. Nyni jsme manzele ale ja nejsem spolumajitelem domu. Manzel se nyni chysta refinancovat pujcku kterou mel jiz pred manzelstvim na tento dum. Je mozne ze nyni nemuze dum refinancovat bez meho podpisu a souhlasu jako spoludluznika jak mi tvrdi nebo pujcku refinancovat sam muze s tim ze on zustane jedinym majitelem ale i dluznikem. Rada bych se vyhnula byti dluznikem jeslikoz nic nevlastnim. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Pryč s životním pojištěním?

Dobrý den, v roce 2006 jsem si pořídila byt do osobního vlastnictví v hodnotě 1.250.000 korun. Jsem samožadatelka, hypo je 100%ní, banka po mě požadovala uzavření životní pojistky. Tu platím 1000 korun/měs. Je možné tuto sumu snížit? Zdá se mi vysoká...děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výdaje na garsoniéru v Plzni

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o odpověď na následující otázku: chtěla bych si koupit garsoniéru v Plzni či v menším městě okresu Plzeň-sever, ale zajímalo by mě alespoň přibližně - orientačně, jaké náklady jsou na garsoniéru měsíčně, když ji budu vlastnit. Stačí orientační údaj. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nesplácení

Dobrý den,jsem s bratrem majitelkou domu.Bratr bude do domu investovat do oprav a potřebuje abych podepsala jako spolumajitel,že souhlasím se zástavou domu pro úvěr ze stavebního spoření.Za 2 roky dům přepíšu na bratra/stavím vlastní/. Může se stát, že v případě neplacení úvěru budou požadovat peníze po mne? Co ještě z toho vyplývá. Děkuji za odpověď Jana


odpovídal(a): Redakce

Zrušení odpočtu úroků

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li je pravda, že hypoteky a překlenovací úvery se nebudou dát od příštího roku odečíst z daňí. Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Přejít z variabilní sazby na fixní?

Dobrý den, mám u hypotéky úrokovou sazbu, která se odvíjí od PRIBORu (tedy není fixní). Fixaci však mohu provést. Momentálně stále slyším, že PRIBOR poroste a bylo by dobré přejít na fixaci při stávající výši 3,12 P.A. PRIBOR denně kontroluji a zaznamenal jsem sice vzestup, ale pouze o 0,03 bodu. Můžete mně poradit?


odpovídal(a): Redakce

Převod úvěru od SFRB?

Dobrý den. Od r. 2007 splácíme Úvěr 3OO od SFRB na byt. T.č. máme hypotéku na dům. V bytě nebydlíme a chceme ho využívat jinak. Je nmožné převést Úvěr 3OO na dům? Figurujeme jako SJM v bytě i domě a t.č. nemáme k dispozici prostředy ke splacení Úvěru 3OO. Děkuji, Lesayová