FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SPLÁCENÍ ÚVĚRU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, před 10 lety jsme si brali s…

Dobrý den, před 10 lety jsme si brali s přítelem společnou hypoteku na byt, kde 1/2 bytu patří mě a druha 1/2 bytu patří příteli a i hypoteční uvěr mame psany na oba tzn. ze jednu 1/2 splacim ja a druhou 1/2 přitel, nyni jsme se rozesli a potrebujeme se navzajem vypořadat, protoze pritel jiz nechce spalcet jeho 1/2 bytu a hypoteky..., když chci přitelovu 1/2 odkoupit, mam mu zaplatit 1/2 jen to co jsem doposud společne splatili (cenu nemovitosti + uroky nebo jen skutečně splacenou cenu bytu nebo 1/2 ceny bytu jaka byla v dobe koupě před 10 lety)? A z jaké častky se plati dan z prevodu nemovitosti, protoze tu taky budu muset zaplatit ja... Dekuji mahe


odpovídal(a): Redakce

dobry den.mam zakladne pojisteni hypoteky tj…

dobry den.mam zakladne pojisteni hypoteky tj.proti invalidite a umrti.zaplati po mem umrti pojistka dluznu castku banke,nebo dluh prejde na dedice a ten dal bude platit mesicni splatky?



odpovídal(a): Redakce

Variabilní sazby hypoték

Dobrý den, koncem července tohoto roku nám skončí 5-letá fixace hypotečního úvěru u KB a my nyní zvažujeme nejvhodnější variantu refinancování tohoto úvěru. První variantou je variabilní úroková sazba 2,5% a druhou variantou opět 5-letá fixní úroková sazba 3,09%. Která z uvedených variant je vhodnější z hlediska předpokládáného budoucího vývoje finančního trhu? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Zajištění úvěru nemovitostí - rozdíly

Dobrý den, ráda bych se zeptala jaké jsou shody a jaké rozdíly při zajišťování (např. nemovitostí) u obyčejných úvěrů a u hypotečních úvěrů? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zjistí banka menší půjčky?

DOBRÝ DEN, MÁM DOTAZ. BUDEME PRODÁVAT BYT A KUPOVAT STARÝ DŮM, KTERÝ BYCHOM SI CHTĚLY POSTUPNĚ PŘEDĚLAT. JÁ BUDU POBÍRAT JEŠTĚ ROK RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK 7600 KČ, MANŽEL MÁ V PRŮMĚRU 18000 KČ. MÁME UVĚR OD LIŠKY DOPLÁCET 300 TIS. A JEDNU PŮJČKU OD ČSOB NA ROK PLATÍME 2100 KČ A CETELEM 20 TIS KORUN PLATÍME 1000 KČ. CHTĚLY BYCHOM ŽÁDAT O 150 TISÍC UVĚR NA PŘEDĚLÁNÍ DOMEČKU. MYSLÍTE, ŽE JE TO REÁLNÉ A MUSÍME UVADĚT TY MALÉ PŮJČKY ? DĚKUJI


odpovídal(a): Redakce

Riskovat nižší úrokovou sazbu na 5 let?

Dobrý den, zajímalo by mě, zda je v dnešní době výhodné refinancovat úvěr ze stavebního spoření na hypotéku? Máme v současnosti úvěr ze stavebního spoření na částku 1550000 ve fázi meziúvěru 5,5%, od roku 2016 řádný úvěr 4,8% do roku 2033. Finanční poradce nám nabízí hypotéku na 30 let s výrazně nižší měsíční splátkou, ale nejsme si jisti. Děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Předčasná splátka hypotéky

Dobrý den, protože se nám blíží doba fixace u hypotéky a máme volné prostředky, uvažujeme o předčasném splacení => několik dotazů: a) nikde jsem se jasně nedočetl, jestli se splácí pouze zbylá jistina anebo včetně úroků?? (ale pak nevidím, žádnou výhodu v předčasném splacení) b) je možné použít na splátku hypotéky řádný úvěr ze stavebního spoření a jaké to má ev. výhody? (flexibilní možnost splacení bez sankcí, bez zajištění nemovitostí) c) nebo je výhodnější použít stavebně naspořené peníze a pouze částečně splatit hypotéku? Děkuji LV


odpovídal(a): Redakce

Půjčka u Zuno

Dobrý den, uvažuji o využití produktu Půjčka u banky ZUNO a jelikož je to velice mladá banka zajímalo by mě, zda-li zde existují nějáká rizika oproti např. starším bankám(Česká Spořitelna, Komerční Banka, atd.) s dlouholetou minulostí? Jakým způsobem se řeší půjčky klientů v případech kdy banka zkrachuje? Dále bych se rád zeptal, na co si dávat obecně při sjednání půčky(úvěru) na cokoliv všeobecně pozor? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Koupě bytu za účelem prodeje

Dobrý den, prosím poraďte mi jak má přítelkyně postupovat a na co si má dát pozor. Složila 100 000Kč zálohu na koupi bytu v OV.Cena bytu je výhodná 850 000Kč.Pokud to dobře chápeme, prodej bytu je řízen bankou a realitka prodej zpřostředkovává-přes kterou to kupuje,ale prodává ho stále majitel, protože má na byt hypotéku, ale neplatí splátky tak to řídí banka--asi??? :-) Cíl je koupit,zaplatit daň z převodu cca 25 tis. Kč, 200 000 Kč dát v hotovosti a 650 000Kč vzít hypotéku- má účet u české spořitelny kam jí chodí výplata cca 17-18tis. Kč hrubého-tak asi u ní??,-smlouva na dobu neurčitou, svobodná , bezdětná bez půjček,nastěhovat se tam,poopravit, dát inzerát,snažit se prodat do roka se ziskem cca 250 000 Kč,doplatit hypotéku a následně použít zisk na nové, jiné, dražší bydlení aby nemusela platit daň z příjmu 15% a vzít si znova hypotéku.Cílem je touto cestou bydlet v kvalitnějším a dražším bydlení.Může tento kolotoč opakovat???Je tento plán realizovatelný a chápeme to vše dobře? A na co nesmí zapomenout co se týče času atd.???Jak zajistit, aby se nezaplatilo bance při doplacení celé hypotéky pokuta a celej plán byl tudíž k ničemu? Děkuji Harazím


odpovídal(a): Redakce

Odkup domu od rodičů, nesplácení

Dobrý den, potřebovala bych poradit s finanční situací mých rodičů. Rodiče si vzali hypotéku, bohužel se dostali do finančních problémů a nemohli splácet, sice zažádali o odložení splátek, ale bohužel jim bylo zamítnuto. Dluh v bance měli tedy splatit. Jediné řešení, které jsme vymysleli bylo prodání domu a kupcem bych byla já. Bohužel vyřízení hypotéky u mé banky se prodloužilo a nestihli jsme domluvený termín dle Budoucí smlouvy kupní. Na banku jsme tedy zaslali Dodatek ke smlouvě budoucí o prodloužení termínu uhrazení dlužné částky. Termín nám odložili ale ne dostatečně. Co nastane tedy, když dlužná částka nebude uhrazena v termínu daném bankou, ale třeba do cca 1 měsíce po termínu uhrazení částky a jak je možno zajistit, aby jsme o dům nepřišli. Mnohokrát děkuji za odpověď!



odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na bydlení

Prosím o radu pro svého bratra. Chtěl by žádat o příspěvek na bydlení. Trvalé bydliště má v Praze, ale bydlí už 10 let v jižních čechách na ubytovně, kde asi trvalý pobyt nedostane.Na adrese trvalého pobytu nebydlí ani nikdo z jeho rodiny. Co má udělat, aby měl na příspěvek nárok?


odpovídal(a): Redakce

Kde mít trvalé bydliště

Dobry den, potrebovala bych poradit se zmenou trvaleho bydliste. Dosud jsem mela trvale bydliste u maminky ikdyz jsem vdana. Nyni se byt rodicu prodava a ja a mamka nemame zatim novy byt. My s manzelem jsme v zahranici. Je mozne aby jsme si s mamkou zmenili trvale bydliste u rodicu meho manzela. Oni sami ziji v bytu, ale maji jeste dum a jestli je mozne si trvale bydliste nahlasit tam? dekuji Kopecka


odpovídal(a): Redakce

Na čem závisí příspěvek do fondu oprav?

Dobrý den, zajímalo by mne, 1. podle čeho se určuje výše příspěvku do fondu oprav. 2. Lze počítat s tím, že v garsonce revitalizovaného domu bude příspěvek do fondu oprav nižší než v garsonce, která je v domě, kde revitalizace neproběhla?


odpovídal(a): Redakce

Jak se zbavit meziúvěru?

Dobrý den, v listopadu 2008 jsem uzavřel u ČMSS smlouvu na stavební spoření s cílovou čásatkou 885.000Kč. V lednu 2009 jsem čerpal meziúvěr ve výši cca 881tis. Kč. V současnosti mám naspořeno asi 367tis. Kč a chtěl bych meziúvěr splatit tak, abych neměl vůči ČMSS žádně závazky a aby bylo z katastru vymazáno zástavní právo k nemovitosti. Pokud bych zrušil celou smlouvu o SS, přišel bych jednak o dosud připsanou zálohu na státní podporu (6tis) a podle aktuálního sazebníku bych platil pokutu cca 4,5tis za předčasné ukončení smlouvy.Je obecně možné splatit meziúvěr/úvěr tak, aby smlouva o stavebním spoření nebyla zrušena? Platil bych tak patrně pouze úrok za 60 dnů z mimořádné splátky meziúvěru a vyhnul bych se vrácení zálohy na státní podporu a sankci za předčasné ukončení smlouvy.... Děkuji Vám


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na bydlení a rodičovský příspěvek

Prosím o radu, započítává se do příjmů na výpočet příspěvku na bydlení i rodičovský příspěvek? A je možné podat tuto žádost o příspěvek zpětně (případně jak zpětně). děkuji Jelínková


odpovídal(a): Redakce

Odpočet úroků

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mohu úroky z úvěru (odečitatelná položka na DzP) rozdělit na 2x - jednu část by si odečetl manžel a druhou já (hypotéka je na oba). A pokud ano stačí to vyřešit nějakým čestným prohlášením??? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

Kam dát peníze

Dobrý den, rodiče mají stav. spoření naspořeno 170.000,- cíl. částka 300.000,- již je spořeno 5 let, úrok 2%, peníze mi půjčí, prosím o radu, jak s nimi naložit? 1) zda splatit řádný úvěr, cíl. č. 400 tis, úrok 4,8%, nyní zbývá doplatit 214.000 tímto stavební spořením + vlastními prostředky? nebo 2)vybrat peníze a snížit tímto překlenovací úvěr na 600.000, úrok 5,3%, naspořeno 217.000,-, řádný úvěr, úrok 4,8% by měl být za 14 měsíců nebo za 3 roky, (poradce mi sdělil,že by řádný úvěr měl být za 14 měsíců, ale nevím, zda to není chyba) abych urychlila dosažení řádného úvěru, vložila jsem mimořádně 165.000,- ale čekám na dosažení hodnotícího čísla... Poté by mi zbyl jen jeden úvěr např. na 600 tis a 170 tis bych splácela rodičům, po 2500,- měsíčně, jaké spoření, fondy nebo investice by jste doporučil? Nebo 3) jak naložit se stavebním spořením??? Peníze vybrat a utratit event. investovat a kam? nebo 4) úvěry ponechat? Děkuji za odpověď. Jana P.


odpovídal(a): Redakce

Pronájem bytu na úvěr

Mám u Poštovní spořitelny úvěr na bydlení a za něj koupený družstevní byt, kde bydlím. Platím za vše dohromady 11k/měs. Nyní se potebuji z naléhavých důvodů odstěhovat. Je to v "díře", exsoused prodával byt přes rok. Mohu byt zatím pronajmout? Za 7-8k.


odpovídal(a): Redakce

Předčasná splátka překlenovacího úvěru

Dobry den, uvazuji o pujce ze stavebniho sporeni ceske sporitelny. Ma situace je takova, ze nemam v teto chvili na uctu vlastni prostredky, takze musim nejdriv splatit preklenovaci uver. Dotaz zni, muzu preklenovaci uver splatit v libovolne kratke dobe bez postihu nebo je zde nejaka minimalni doba, po kterou preklenovak nemuze byt bez penalizace splacen ? Dekuji predem


odpovídal(a): Redakce

Prodloužení splatnosti

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda je možné při refinancování prodloužit dobu splatnosti nebo i ke konci fixace ve stávající bance.Pokud mám například hypotéku na 25let,fixace mi skončí po 5ti letech,tedy budu mít do konce splatnosti 20let,tak zda je možné dobu splatnosti stanovit zase na 25let a tím si snížit splátky.Je to možné,dělá se to běžně?Není to z důvodu neschopnosti splácet stávající splátku,pouze by nám vyhovovala v tuto chvíli nižší splátka a delší splatnost více. Případně při refinancování u jiné banky by to možné bylo? Děkuji.