FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SPLÁCENÍ ÚVĚRU

odpovídal(a): Redakce

Vypršení doby fixace

Dobry den, ve vseobecnych podminkach banky, ktera mi poskytla hypotecni uver je uvedeno, ze me o zmeme urokove sazby po skonceni prvniho urokoveho obdobi musi informovat ve lhute nejmene 21 Pracovnich dnu pred zacatkem noveho urokoveho obdobi. Muj dotaz zni: co se mysli pojmem "pracovni den". Znamena to, ze pokud nove urokove obdobi zacina napr. 22.8. musi mi banka dorucit oznameni ke dni 1.8. nebo ke dni 24.7. (pocet dnu bez zapocteni sobot a nedeli). Je nejaka legislativa, kde je pojem "pracovni den" definovan? Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Úvěrové registry

-- Bankovní registr klientských informací -- Dobrý den, zajímalo by mne jaké údaje jsou vlastně v tomto registru evidovány ke konkrétní kombinaci dlužník x sjednaný úvěrový produkt? Přednostně by mne zajímalo, zda jsou v rámci tohoto registru evidována i jednotlivá čerpání úvěrového rámce a pokud ano tak v jaké podobě(například zda je zde uvedena čerpaná částka, číslo faktury která byla v rámci daného čerpání proplácena, datum přijetí žádosti o čerpání, datum odeslání částky na účet uvedený na faktuře, atd) Je někde na webu nějaký detailní popis struktury informací evidovaných v tomto registru? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.



odpovídal(a): Redakce

Až uplyne fixace...

Dobrý den,mám fixaci úroku na 3 roky.Může se po uplynutí této doby zvýšit úrok o několik procent nebo je to omezené.


odpovídal(a): Redakce

Vývoj úrokových sazeb

Dobrý den, mám dotaz k hypotéce resp. k výši úrokové sazby. Před nedávnem jsem si vzal hypotéku na financování mého nového bytu a mám u ní jen roční fix. Trochu se obávám, že úroková sazba vzroste vinou sílící koruny, a to dost podstatně. Co si myslíte o dalším vývoji? Fix mám ještě osm měsíců, myslíte, že mám být zatím klidný?


odpovídal(a): Redakce

Zdražení splátek po fixaci

Dobrý den, prosím o radu v oblasti hypoték.. Jsou to dva roky co jsem si u hypoteční banky vzala hypotéku (100%-celou částku) na byt v OV. Fixace byla na jeden rok. Začíná to být pro mě finančně neúnosné. Prosím o radu jak převést hypotéku, jestli jde kombinovat třeba se stavebním spořením a jak na úrocích ušetřit a o byt nepřijít.. Děkuji mnohokrát


odpovídal(a): Redakce

Neúnosné zadlužení

Je to jak začarovaný kruh. Na jedné straně vzniká insolvenční zákon, který by měl trochu pomáhat dlužníkům dostat se finančních problémů a tak trochu i věřitelům, aby se jim vrátily alespoň nějaké peníze, na druhou stranu, ať se podívám kamkoliv, všude na mě volají reklamy, abych si půjčil, že právě tady je to nejrychlejší a nejvýhodnější. Naše rodina (já, žena a 3 děti) jsme "po vzoru" jiných špatně odhadli své možnosti a spadli do tzv. splátkové spirály. Na začátku bylo několik spotřebičů na "výhodné splátky" při zařizování společného bydlení, pak z toho byla kreditní karta a následně ne zrovna výhodný revolvingový úvěr. Přidala se hypotéka na vysněný dům, přišly děti, také pár měsíců bez práce a náhle - problém je tu. Ze strachu, abychom nespadli do registru neplatičů, jsme si vzali další půjčku, který by refinancovala ty předešlé a hle, najednou bylo potřeba dát nutně peníze na opravu domu a na koupi bojleru...Během půl roku se to nahromadilo natolik, že ač mám 2 práce, tak výdaje jsou vyšší než příjmy naší rodiny a v domě snad na každém stole leží nějaká ta upomínka a výhružný dopis s nápisem "dlužná splátka"..Co dělat v takové chvíli ?? nejprve jsem obvolal věřitele a snažil se jim situaci objasnit a požádat je o odklady, prodloužení splatnosti, či nový splátkový kalendář, ale marnost nad marnost. Tak jsem navštívil svého právníka (bohudík je to známý a konzultace byla zdarma), a ten mě pouze varoval před neuváženými činy z nouze, jako je krádež či úvěrový podvod. Takže nic....Pak jsem se objednal do občanské poradny, v domnění, že snad tady poradí, co v podobných situacích dělat, ale tam mě jen pochválili, že jako jeden z mála se to snažím řešit a že dělám správně, že o tom s věřiteli mluvím. Takže zase nic. Tak jsem sednul a napsal dlouhé žádosti (tentokrát bez telefonu) a snažil se opět přesvědčit věřitele bankovního i nebankovního sektoru, že mám pevnou vůli dát to dohromady..tento týden mi přišly zamítavé odpovědi.. tak přemýšlím, jestli vůbec nějaké legální řešení existuje...a jak nepřijít kvůli neplacení hypotéky o střechu nad hlavou ?? Nevíte ?? Předem děkuji za jakoukoliv radu Milan H.


odpovídal(a): Redakce

Prodej bytu zatíženého hypotékou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda a jakým způsobem lze prodat byt, který byl koupený pomocí hypotéky (tímto bytem se ručí). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Splátky jistiny

Jaká je splátka jistiny,jak dlouho se platí . Mám hypotéku u KB,uvěr je podepsán ted, a peníze by měli být vyčerpány do 28.4.. Hypotéka je na 550000 kč a je na 25 let s pětiletou fixací.


odpovídal(a): Redakce

Předčasné splacení bez sankcí?

Dobry den, som vlatnikom bytu 2+kk v Prahe cca 2 roky. Fixaciu mam na 5 rokov. Chcem sa opytat, ci by som v pripade predaja bytu napr. po troch rokoch uzivania platil nejaku dan z predaja za predpokladu, ze si dalsiu nehnutelnost v CZ nekupim. Platil by som aj penale za predcasne splatenie hypoteky v dobe fixacie ? Niekde som sa totiz docital, ze majitel bytu moze nehnutelnost predat uz po dvoch rokoch uzivania (v byte sa trvalo zdrziava atd.) bez platby dane z predaja nehnutelnosti. Vopred velmi pekne dakujem, Pavol


odpovídal(a): Redakce

Ceny pozemků

Dobrý den, mám na dům hypotéku kombinovanou s úvěrem ze stavebního spoření. Vlastním i pozemky a váhám nad tím, zda je ta správná doba na jejich prodej a peníze získané z prodeje použít na zaplacení úvěru. Znepokojila mě v těchto dnech zpráva, že recese na americkém trhu ovlivní i vývoj v Evropě. Anebo to není tak žhavé a mám i nadále čekat až ceny pozemků půjdou ještě nahoru a raději v současné době postupně úvěr splácet a čekat například až na přijetí eura? Děkuji za radu. S pozdravem, Silvie Hušková.



odpovídal(a): Redakce

Chceme vyměnit byt za dům

Dobrý den, před 2 roky jsme začali čerpat úvěr 1,1 mil. Kč ve fázi dospořování (Modrá pyramida - HYPOÚVĚR 100) na koupi bytu v os. vlastnictví. Nyní máme možnost koupit dům, ale disponujeme minimem vlastních volných finančních prostředků. Tržní cena bytu je nyní cca 1,7 mil. a cena domu je 3,0 mil. Kč, tzn v danou chvíli bychom při prodeji bytu na koupi domu potřebovali ještě 1,3 mil. Kč a můj dotaz spočívá: 1) je možno navýšení již čerpaného úvěru ve fázi překlenovacího úvěru ze stavebního spoření(z 1,1 mil. na cca 2,5 mil Kč)? 2) na byt, který jsme financovali úvěrem uvedeným výše, máme u Modré pyramidy zástavu, ale kupovaným domem bychom následně chtěli ručili také. Je toto řešení možné? Bylo by možno již v průběhu koupě domu nabídnout byt k prodeji? Předem děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod hypotéky na jinou nemovitost?

Dobrý den chtěla bych se zeptat když čerpám už schválenou hypotéku cca 1 rok a našla jsem jinou nemovitost kterou bych chtěla jestli je možno dosavadní nemovitost s hypotékou prodat nebo něco jiného třeba stávající hypotéku převest na nemovitost kterou bych chtěla???? NEbo jakékoli řešení tak aby nám zůstala možnost čerpat hypoteční prostředky... děkuji za odpověď přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

Převod úvěru po partnerce

Dobrý den, S družkou jsme si vzali úvěr ze dvou stavebních spoření na financovani bydleni. Oba na 450 tis. a 900tis sme meli v hotovosti. Splatka cca 5000,-/mes. Nyni se nas vztah trochu zkomplikoval a dohodli jsme se ze ja preberu uver na sebe a v katastru se byt prevede do meho vlastnictvi. (Ted je to pul na pul). Uvery jsou od CMSS. Zajimalo by me 1)Jak tento prevo uskutecnit co nejsetrneji a nejlevneji? 2)Nebude problem s tim ze se v podstate zrusi jedno stavebni sporeni (s moji bonitou by nemel byt snad problem)? 3)Muze mi banka po prevodu zmenit uroky?


odpovídal(a): Redakce

Lze se vyvázat z ručení?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když můj přítel má teď ručit rodičům, jesti by mohl mít potom později problémy s vyřizováním svého úvěru. Tzn. jestli se na to bude přihlížet při schvalování úvěru či hypotéky. Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Navýšení hypotéky

DObrý den, rád bych začal stavět podkrovní byt v baráku, který mám na hypotéku u ČS a.s. Je možnost nějakým způsobem navýšit hypotéku cca o 300.000,- ? Původní hypo bylo 1.300.000 (na 25 let)a šlo o 100% hypotéku. Nyní jsme v domě udělali spoustu úprav (nové rozvody vody, topení na el. kotel, podlahy, okna plast, okolní úpravy apod.) podle mého by nemovitost nyní byla odhadnuta na více než 1.300.000. V dubnu nám končí fixace po 3 letech a tak mě napadlo již zmiňované navýšení na stavební úpravu. Je vůbec možné i kdybych hypo refinancoval dostat peníze na účet a čerpat? Např. na levnější materiál příklad třeba staveb. bazar apod.? I kdby to mělo být od jiné banky? Děkuji a přejí hezký den Dan Ř. (Zlončice - Kralupy nad Vltavou)


odpovídal(a): Redakce

Statní podpora hypoték?

Uzavrel jsem hypoteku 31.1.2003, ktery byl posledni den pro ziskani statni podpory (1%) na nove bydleni. Ted mi konci fixacni obdobi a chtel bych refinancovat. Jestli prijdu k jine bance, ztratim narok na statni podporu? Myslim, ze moje soucasna banka mi nabidla velmi nevyhodnou urokovou sazbu, protoze mysli, ze nebudu chtit prijit o statni podporu. Predem dekuji za odpoved!


odpovídal(a): Redakce

Předčasné splacení úvěru

Dobrý den, vzali jsme si před třemi lety hypotéku na pozemek ve výši 1 200 000,-, v současné době si potřebujeme ještě půjčit 1 500 000,-, ale manžel chce zrušit hypotéku a převést na stavební spoření, a to z důvodu, že u hypotéky nemáme možnost předčasného splácení úvěru. V bance nám spočítali pokutu za ukončení smlouvy 40 000,-, zdá se mi to škoda, vzhledem k tomu, že to není málá částka a že jsme platili i poplatky za zřízení hypoteční úvěru a teď se budou muset platil zase u uzavření stavebního spoření. Má pro nás stavební spoření ještě nějaké jiné výhody kromě té možnosti předčasně splatit úvěr? Prosím o Váš názor, děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Předčasné splacení části hypotéky

Dobrý den! V současné době řeším problém, co s družstevní bytem, který jsem zdědila. Bydlíme v RD, který financujeme z hypotéky. Hypotéku máme od letošního roku s tříletou fixací. Pokud bych v současné době prodala družstevní byt, jak bych mohla využít prostředky pro financování vlastního bydlení (myšleno tím částečné splacení hypotéky)? Jedná se mi především o daň z příjmu. Pokud budu chtít prodat byt, ve kterém nebydlím, ihned, tak příjem z něho podléhá dani z příjmu. Prosím, poraďte mi, jak naložit s bytem, který chci co nejdříve prodat a samozřejmě co nejméně zaplatit na dani. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Michal

Mohu odstoupit od ručení za půjčku?

Dobrý den. Mohu odstoupit od ručení z úvěru ze stavebního spoření? Mám povinnost najít jiného ručitele já nebo klient, který dané peníze splácí. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Michal

Jako délku fixace úroků zvolit?

Dne 31.8.2007 mi končí fixace úrokové sazby u hypotéky.Je v současné době výhodnější zvolit kratší nebo delší dobu fixace? Existuje nějaký předpoklad nebo odhad jak se bude vyvíjet výse úrokové sazby? Děkuji za odpověd