FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VOLBA ÚVĚRU NA BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Hledám úvěr na družstevní byt

Dobrý den, potřebovala bych půjčit 550000,- na koupi družstevního bytu, ale je mi 47let a mám nízký příjem, mohla bych platit maximálně 2500,-/měsíčně, co s tím, na koho bych se měla obrátit o půjčku, nebo v mém případě to je nemožné??????? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka na družstevní byt

Dobrý den, syn má zájem o koupi bytu, byt je družstevní(převod do osobního vlastnictví cca.za 1-2roky) lze čerpat úvěr ze stavebního spoření jež má u raiffaisen stavební spořitelny nebo lépe hypoteční úvěr? Cena bytu je 500 tis.kč. Ručit budu já svým bytem,který je v osobním vlastnictví. Děkuji a přeji hezký den



odpovídal(a): Redakce

Byt, chata, dům

Dobrý den, prosím o sdělení, jak nejlépe zainvestovat koupi domu nebo bytu, který chci z více jak poloviny hradit prodejem bytu v kterém bydlíme a chaty. Součtem financí, které máme a hodnoty bytu a chaty dáme dohromady tak 80% ceny domu ( stále by ale chybělo cca 400 tis.Kč) Máme taky dvě smlouvy o stavebním spoření ( tam asi 200 tis.Kč). Když už jsme vlastně v důchodovém věku, tak hypotéka asi nepřipadá v úvahu.ˇDosavadní čistý příjem nás obou (manželka je v invalidním důchodu) je 27 000,-Kč. Pokud bych šel za 1 apůl roku do důchodu, tak by byl příjem celkem cca 22 tis. Kč. Hlavně se jedná o překlenutí doby do prodeje bytu. Jaká jsou rizika. Situaci chceme řešit proto, že bydlíme ve 4. patře bez výtahu a bydlení v domku se nám víc líbí. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Druhou nemovitost?

Dobrý den, váhám s rozhodnutím o koupi domu. Moje situace je taková. Jsem majitelem RD v dobré lokalitě s původním odhadem 2 mil, od doby koupě za hotvé jsme si vzali překlenovací úvěr ze stavebného spoření, který je úzce vázán na tuto nemovitost a je ve výši 500 tis. Investice byla skoro celá proinvestována do vnitřních úprav, koupi kuchyně, ale venkovních úprav, hlavně zpevnění ploch dvora atd. nemovitost bychom si rádi ponechali. Koupi druhé nemovistosti zvažuji jako investiční záměr do budoucna, ze začátku by měla sloužit jako "chalupa" po několika (v řádech i desítky let) k trvalému bydlení. Teď otázka, náš celkový příjem přítele a můj je přes 50 tisíc kč čistého, máme jedno nezaopatřené dítě a překlenovací úvěr ze stavebního spoření platím já a to ve výši 5300, nevím jakou mám bonitu klienta, spíše mám obavy, že bychom na hypotéku nedosáhli, moje obavy jsou přirozené, jelikož první nemovisto jsem kupovala v hotovosti. Co by jste preferovali jako bezpečnější? Prodat první nemovitost (jestli to vůbec jde, když je vázaná překlenovacím úvěrem) a koupit jinou (levnější cca o 300 tisíc), dále je tady možnost nechat si první nemovitost a vzít hypotéku na celou částku a potom ještě a to nevím jestli není příliš rizikové zastavit první nemovitost bance, zvýšit si tím asi bonitu klienta, potom mi ale přijde že bychom byly úplně svázaní, jelikož první nemovistost zatížená dluhem by potom byla neprodejná a druhá by prakticky patřila bance. V bance ani v realitní kanceláři se ptát nechci, jednoho cílem je prodat dům který se nám líbí a druhého poskytnout úvěr, tudíž třetí a nestranná ososba a rada od ní by se nám hodila. pro upřesnění první nemovisto bych ráda ponechala pro dceru, nyní je jí sice 10 let, ale zatím máme dobré příjmy a tak nevidím důvod proč toho nevyužít a nepokusit se zajistit rodině spokojený život. Děkuji za případnou radu. Ještě mám jeden dotaz, v případě jakéhokoliv druhu hypotéky, ať už se zastavením prvního domu či nikoliv, musí být výše hypotéky rovná kupní ceně nemovistosti, nebo lze si vzít kupř. o 200 - 300 tisíc víc na první nutné úpravy druhého domu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Koupě na 4 roky. Vyplatí se?

Dobrý den. Vyplatí se koupit byt na cca 4 roky na hypotéku a pak jej prodat? Z osobních důvodů sháním bydlení na cca 4 roky, financování by bylo buď hypotékou nebo kombinace se stavebním spořením (vlastní prostředky cca 10%, cena bytu cca 1.000.000,- Kč). Za předpokladu, že budou za 4 roky cca stejné ceny, dále že si vyberu hypotéku s roční fixací, s možností předčasných splátek, je možné přibližně určit, zda-li se jedná o prodělečné rozhodnutí? Nebo Je možné příp. převzít hypotéku na kupujícího? Vím, že roli hraje poplatek za zřízení úvěru, odhady bytu, platby např. realitkám..Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Je vhodné nakombinovat hypotéku?

Dobrý den.Plánuji koupi většího bytu.Počítám s prodejem bytu stávajícího + doplatek ve výši cca 1,2mil. Od roku 2003 mám stavební spoření c.č. 900tis.Dnes naspořeno 300tis.Dle informaci spořitelny bych při doplaceni na 40% cílové částky mohl čerpat úvěr 900tis. se sazbou 4.9%.(Doplacení na 40% c.č. myšleno z prodeje stávajícícho bytu).Na dalších 300tis. bych mohl využit stavebni spoření rodičů také od roku 2003 s c.č. 300tis nspoořeno 190tis. Je vhodné nakombinovat hypotéku s nižší úrokovou sazbou (dle Vaší kalkulačky 3,9-4,2)? s úvěrem ze stavebního spoření nebo využít jen obě stavebka?Jaké nevíhody jsou u hypotéky?Děkuji za odpověď MR


odpovídal(a): Redakce

Překlenovací úvěr nebo hypotéku?

Dobrý den, Uvažuji letos o koupi bytu za 1 mil.Kč. Mám stavební spoření 7 let "Buřinka" CČ 500tis.,HČ 220. naspořeno 250tis.Kč. Je pro mě lepší si vzít překlenovací úvěr a nebo hypotéku. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na pozemek a na následnou výstavbu

Dobrý den,jsme rodina s jedním dítětem 7 let a rádi bychom si postavili rodinný domek. Vlastníme byt v OS 3+1 v hodnotě cca 600-800 tis. Naskytla se možnost koupi pozemku za cca 250 tis. Postavit bychom chtěli montovanou dřevostavbu kolem 1 mil. korun svépomocí.Jak zafinancovat koupi pozemku i domu?


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na pozemek a na následnou výstavbu

Dobrý den, měli bychom zájem o novomanželskou půjčku, ale slyšeli jsme od finančního poradce, že rozpočet na tyto půjčky byl pro rok 2011 již vyčerpán. Nemohli by jste tuto informaci potvrdit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kombinace na byt

Dobry den, chtel bych si koupit byt v ov za 1900000 mam prijem 21000 cisteho a smlouvu na dobu urcitou a stavebni sporeni na cilovou castku 200000 ztoho nasetreno 170000 a na beznam ucte 100000 jaky by byl nejlepsi druh financovani mam si na st.sporeni vzit 100% castky nebo jen cast a jinde vzit hipoteku na 85%



odpovídal(a): Redakce

Refinancování při sazbě 4,5 %?

Splácím ČMSS meziúvěr 800000,- na koupi domu ze stavebního spoření se stálou úrokovou sazbou 4,5% p.a. Ručím nemovitostí. Dokážete mi poradit,zda na trhu existuje lépe úročený úvěr a jak postupovat s přeúvěrováním??. Děkuji za odpověď Pulcová Iveta


odpovídal(a): Redakce

Jistota vs. risk

Dobrý den, prosím o radu ohledně refinancování hypotéky, kterou máme u ČMSS s fixací po celou dobu, tedy 13 let!!!Nyní za 2 roky se nám má snížit splátka o skoro 1000kč.Nechali jsme si spočítat od finančního poradce jiné varianty /refinancování/.Dnes přišel stím, že u České spořitelny by jsme mohli mít zajímavou nabídku s fixací 5 let a za celou dobu by jsme ušetřili cca 30 tisíc.Myslíte že do toho máme jít, i když je tam fixace jen na 5 let???Máme strach co bude za dalších 5 let a jestli raději neušetřit a zůstat zde kde máme jistotu!!!!Prosím o radu!!!Opravdu tomu nerozumíme a nechceme udělat unáhlenou chybu!!!Díky moc


odpovídal(a): Redakce

Jako variantu úvěru zvolit?

Dobrý den,chtěl bych se zeptat na následující: koupě bytu v OV,cena 1.790.000.Mám smlouvu na stavební spoření (uzavř. před r.2003),kde naspořeno 100.000 a dobré hodnot.číslo. Další fin.prostředy berme,že nemám. Na celou kupní cenu bych si potřeboval půjčit. Bylo by výhodné vzít si část na úvěr ze staveb.spoření a část financovat klasickou hypotékou? Například - 500.000 od Spořitelny (resp. 500.000-naspořených 100.000) a na hypotéku 1.290.000? Vzhledem k tomu,že teď banky 100% úvěry buď neposkytují nebo na vyšší úrok (je to tak,že?),by to mohla být dobrá varianta,co myslíte?(Příjmy mám dostatečné i na případnou hypotéku na celou částku,sml.na dobu neurčitou,byt je v OV,tedy bych jím ručil).Prosím o zhodnocení této varianty.Dále bych se chtěl zeptat na možnost jiné varianty-uvažujme tuto situaci:mám sml.na dobu určitou do září 2011,poté mohu dostat sml.jedině na dobu neurčitou(písemně přislíbeno),mám spoření u ČMSS,naspořeno 100.000,vysoké hodnotící číslo.Uvažuji koupit s manželkou stejný byt za cenu 1.790.000 v OV. Manželka má sml.na neurčito,vysoký příjem,vezme si hypotéku u banky na 1.290.000. Dostal bych já zbývajících 500.000 (500.000-naspořených 100.000) od Spořitelny i v případě,že mám sml.na dobu určitou? Muselo by se jednat o úvěr bez ručení,když by bytem ručila manželka na hypotéku,že?(Úvěr 500.000 bez ručení mi již jednou Spořitelna nabízela vzhledem k vysokému hodnotícímu číslu.) A má to smysl financovat byt takto nebo by bylo lepší si vzít celý úvěr 1.790.000 jako klasickou 100% hypotéku u banky? Jaké jsou přibližně úrokové sazby, která z variant výše vyjde nejvýhodněji,prosím? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jak funguje odpočet úroků?

Dobrý den, plánuji do cca půl roku zakoupit byt a prosím o radu, jak koupi financovat. Hodnota bytu je cca 1,3 mil + cca 150 tis. další investice (kuch. linka, koupelna). Má finanční situace je taková, že vlastních prostředků mám 400 000 Kč a dále mám uzavřeny 3 smlouvy na stav. spoření (spořím i na rodiče, všechny tři smlouvy uzavřeny v únoru 2010 na cílovou částku 300 000, měs. splátka 1700 Kč na 1 smlouvu). Je výhodnější to řešit stavebním spořením (překl. úvěr a úvěr ze st. spoř.) nebo hypotékou? Žiji sám, plat 23tis čistého. V případě, že hypoteční smlouva popř. smlouva o poskytnutí překl. úvěru bude uzavřena do konce roku, budu moci odpočítávat úroky od daňového základu po celou dobu splácení? Můžete prosím nějak nastínit, jak se odpočet úroků projeví na měsíční mzdě? Nemám ponětí jak mechanismus odpočtu z daní probíhá. Výši platu jsem uvedl, hypotéku bych si vzal, dejme tomu, 1 mil. Kč na 25 let s pětiletou fixací. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Chata s podkrovím

dobry den.mam pozemek k rekreaci a chci si tam postavit chatu 7x7m s podkrovím.chata bude mít katastralní číslo ale nedostane čislo popisné.chtěla bych hypoteku a ručit stavbou,nevím na kterou banku se mam obratit.dekuji


odpovídal(a): Redakce

Rady k úvěru

Dobrý den, Jsem samoživitelka s měs. příjmem 25tis. čistého a mám zájem koupit byt v osob. vlastnictví.Na jeho koupi potřebuji úvěr(hypotéku)ve výši 1200000. Na staveb. spoř. u ČMSS mám za 5let naspořeno 70tisíc s cílovou částkou 500tisícKč.Dobu splácení úvěru bych volila 20let s bezplatnou možností mimořád vkladu.Za úvěr bych ručila tímto bytem.Je pro tento způsob financování úvěr od"Lišky" tím nejlevnějším řešením?Rady poradce od Lišky jsou dle mého názoru v mnohém zavádějící. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Strategie na nový byt

Před nějakým rokem jsme koupili družst.byt 2+1,na hypotéku, zbývá doplatit 1.100.000, Byt jsme zrekonstruovali. Problém je ten,že jsme byt koupili v době,kdy byly ceny na vrcholu,do bytu vložili další prostředky a nyní bychom ho nejspíše neprodali ani tak,abychom doplatili úvěr. Do 2let potřebovali koupit větší byt. Pronájem našeho nynějšího bytu nám také splátku hypotéky nepokryje,dopláceli bychom. Hypotéka na stávající byt je psána pouze na manžela a ručí bytem svých rodičů. Situaci na trhu bytů mapujeme a aktuálně máme vyhlídnuté 2 byty, o jaké bychom měli zájem, případně v budoucnu podobné těmto. Jeden 3+1 v DV za 2.250.000, novostavba, vybavený i nábytkem, tedy naprosto bez dalších investic. Nicméně svou velikostí zhruba na 10-15let,poté by nám byl "malý". Nebo byt v OV v cihlovém domě, výměra 120m2. Jak byste řešil naši situaci? (zkrácená verze)


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na byt ve vlastnictví města

Dobrý den, chceme s přítelkyní řešit společné bydlení. Vybrali jsme si byt 3+1, ve vlastnictví města (až do roku 2024), cena bytu je 970 tis.Kč, můžete nám prosím vás poradit, jaké máme možnosti a co bude pro nás nejvýhodnější (hypotéka,SP, úvěr...). -věk 25 let, mzda 23 tis. Kč -pracovní poměr na dobu neurčitou -stavební spoření u Reifeisenky uzavřeno v roce 2006 na cílovou částku 500 000,- ,naspořeno 0 Kč Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jak získat 1,3 mil. Kč?

dobry den.s pritelem uvazujeme o koupi bytu.ja mam mesicni prijem 13000 smlouva na neurcito,pritel je zivnostnik.nemame zadne uspory(ja budu mit ze stavebka 130000 ale to chci nechat jako rezervu po pripad fin.krize)(pritel ma taky stavebko ale neplati tam zadne penize,obe budou koncit pristi rok).pritelovi by pomohli rucit rodice s jejich barakem(cca 2mil.).kdyby sme rucili rod.barakem tak by sme dostali vic penez nez je cena bytu(1300000),jen mam pocit ze hypoteka se nevztahuje i na pripadnou rekonstrukci.jak toho docilit aby sme dostali penize i na rekonstrukci?jak mohu do toho zapojit i tzv.novomanzelskou smlouvu?jake jsou podminky,kdyz pak budu chtit prepsat byt banke misto rod.domu? dekuji


odpovídal(a): Redakce

Vyplacení sourozenců

Dobrý den, chtěl bych vyplatit své dva sourozence z domu.Kam se mám obrátit po sepsání dohody o vyrovnání o půjčku? Jsem zaměstnán, ale nemám žádné stavební, ani jiné spoření a manželka pracuje pouze na dohodu. Na vyplacení bych potřeboval 500 tisíc. Nic o tom nevím, poradíte mi prosím? Děkuji za odpověď