FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VOLBA ÚVĚRU NA BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Osamostatnění, hypotéka 1 milion korun

Dobrý den,prosím plánuji se osamostatnit a koupit si byt v osobním vlastnictví cca 1 milion,jsem zaměstnaná na dobu neurčitou na české poště s příjmem 18000 Kč hrubého,nemám žádné půjčky ani splátky.platím si pojistky a stavební spoření celkem cca 1700Kč.Stavební spoření mám cca 2 ROKY kde jsem měla cca 5000Kč,ale protože jsem si ho navýšila na 500 000 tis.tak mi údajně téměř vše strhli, protože si tam posílám 250Kč měsíčně, tzn., že jsem tam asi na nule. Prosím o radu jak postupovat k získání půjčky (1 000 000 Kč)a potřebovala bych k tomu 300 tis.v hotovosti na vybavení a přestavbu.Našetřeno nemám nic.Je reálné získat tyto prostředky v mé situaci?Je mi 25 let,svobodná, bezdětná.Děkuji za radu jak postupovat.


odpovídal(a): Redakce

Jak koupit družstevní byt?

Dobrý den. Potřeboval bych radu. S přítelkyní jsme oba dokončili vysokou školu, našli si práci a nyní si chceme pořídit vlastní byt. Nynější pronájem malého 1+1 nám již nevyhovuje a chceme začít vkládat peníze do svého. Byty v osobním vlastnictví jsou v Teplicích pro nás cenově nedostupné a je jich jako šafránu, rozhodnutí tedy padlo na koupi bytu družstevního. Na stavebním spoření u Lišky máme naspořeno 70 tisíc, jiné zálohy větší sumy peněz nemáme. Na pořízení a svépomocnou rekonstrukci bytu nám stačí 600 tisíc Kč (70 máme, takže potřebujeme půjčit 530 tisíc). Stojíme před rozhodnutím, zda zřídit úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéku. Dokážete někdo poradit, co by pro nás bylo výhodnější, případně jaká úskalí by nás mohla čekat? Všeobecný přehled o tom, jak vypadá hypotéka, a jak úvěr ze stavebního spoření, mám. Zajímají mě podrobnosti a konkrétní rozdíly. Děkuji za každou radu, hezký den všem!



odpovídal(a): Redakce

Pozemek a dům

Dobrý den, chci si koupit pozemek v hodnotě do 1,1MCZK a poté svépomocí začít stavět RD v hodnotě do 3MCZK. V současné době naspořeno 150 kCZK. Nemá stavební spoření. Platím půjčku 5,8 kCZK/měs. Měsíční příjem 30 kCZK(čistého). Další měsíční výdaje 4 kCZK. Co byste mi doporučili, jak bych měl zajistit financování pozemku a poté financování výstavby domu?Předem děkuji za Vaše rady.Jan N.


odpovídal(a): Redakce

Volba úvěru

Dobrý den, chci koupit byt v ceně do 2,500,000 Kč. Nemám úspory, ale mohu získat prodejem jiné nemovitosti zhruba 1,000,000 Kč. Je pro mě výhodnější vzít si 1,5 milionu úvěr na hypotéku, nebo uložit zmíněný milion na stavební spoření (jde to vůbec? jak dlouho bych pak musela na poskytnutí úvěru čekat?) a vzít si na chybějící 1,5 milionu Kč úvěr ze stavebního spoření? Jde mi o to, co vyjde levněji a pružněji. Děkuji a zdravím, A.


odpovídal(a): Redakce

Máme šanci na úvěr?

Dobrý den. Chci stavět RD, ale nevím jaký způsob zvolit pro dosažení hypo. Jsem státní zaměstnanec. Můj příjem je okolo 20.000,-Kč čistého. Mám hypo na byt a půjčku, ale v případě prodeje bytu vše poplatím a nebudu mít ani dluh ani volné peníze. Mám ještě jeden byt v os.vl., ale zde je zřízeno věcné břemeno na dožití. Moje přítelkyně už 3 roky pracuje s příjmem přes 20.000,-Kč čistého a je bez dluhu. Smlouvu má ale stále na dobu určitou s prodloužením vždy max. na 6 měsíců. Má 3 děti ve věku 8,10,12 let. Alimenty nepravidelné, spíše žádné. V minulosti se dostala do exekuce kvůli soudnímu sporu s Českou Spořitelnou, což skončilo dohodou a další exekucí na 1000,-Kč kvůli nezaplacené posledníé fatkuře u UPC. Oboje 2 roky staré. Pravděpodobně je zatím ještě v registru, protože ji nedají ani pračku na splátky. Chtěl bych 100% hypo na pozemek a stavbu dřevostavby, celkově do výše 3 mil. Jaká je za těchto podmínek šance na hypo? Je lepší variantou žádat o hypo jako jednotlivec, nebo jako druh/družka? Nebo se mám oženit? :-) Funguje stále program Zelená úsporám? Děkuji za odpověď. S pozdravem, Roman Kaplan


odpovídal(a): Redakce

Chceme financovat dostavbu rodinného domu

Dobrý den, prosím o radu. Chceme financovat dostavbu rodinného domu. Hrubou stavbu jsme financovali z naspořených peněz plus jsme si brali řádný úvěr 1/2 milionu Kč ze STSP Liška bez zástavy - řádný úvěr 3,7%. Dostavba bude stát 2 mil.Kč ty si musíme půjčit. tedy při této částce se zástavou, a od března během 9 měsíců je plán je proinvestovat. Ale předpokládám, že do roka prodáme byt za 1,5 mil a chceme těmito penězi hned umořit podstatnou část dluhu. Pokud vím na trhu není hypotéka s možností takto vysoké předčasné splátky, menší předčasné splátky pro nás ztrácejí význam. Mám nabídku STSP s možností udělat 2 úvěry 1 na 1,5 mil. na mě, O,5 mil. na manžela. S parametry překlen. úvěr úrok 4,3%, řádný 3,5 %, Po prodeji bytu splatit úvěr na mě - 1,5 milionu, ponechat si úvěr 0,5 mil. Zdá se mi to jako dobré řešení vzhledem k možnosti okamžitého splacení ale s časovou rezervou - byt předpokládám prodám za 1/2 roku až za 1 rok. Nevím, jestli je to nejlepší možná varianta řešení naší situace, tak se na Vás obracím a předem děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na dům

Dobrý den,mám zájem o koupi domu v hodnotě 2 200000,mám v hotovosti 400 000 a dva byty v OV v Brně (prodej jednoho bytu by zajistil dofinancování potřebné částky-byt ve stejném domě ve stejném stavua se stejnou výměrou jsem před vánocemi rychle prodala,takže prodeje se příliš neobávám,musela jsem ale kvůli rozvodu vyplatit manžela.).Peníze na koupi domu potřebuji rychleji,jsem naprostý analfabet v oblasti půjček,nikdy jsem si od žádné banky nepůjčovala a nemám též žádné spoření.Děkuji mnohokrát radu.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr 700 tis. Kč na koupi a rekonstrukci

Dobrý den, koupili jsme byt za 450 000, a chceme si půjčit 250 000 k tomu na rekonstrukci. Chceme tedy celkovou částku 700 000. Potřebovala bych poradit jestli si máme vzít celkovou hypotéku nebo hypotéku a zbytek úvěr na tu rekonstrukci. Nechceme dokládat účty za tu rekonstrukci. Nabízej nám ve wustenrotu 700 000, na 20 let a měsíční částka by byla 4900.. přítel má příjem 15000 a smlouva na dobu neurčitou,a já mam 13 000 ale smlouvu mam na dobu určitou. Co by bylo pro nás asi nejlepší řešení?děkuji za odpověď a přeji hezký den.Pišteková


odpovídal(a): Redakce

Pronájem jako investice

Dobrý den v současné době mám na svém stavebním spoření cca 250000 kč. Cílovou částku jsem již několikrát navyšoval a v současné době je 300000 kč. Chtěl bych se zeptat, za jakých podmínek bych si mohl část peněz, cca 200000 kč vybrat a použít na koupi bytu jako investici. Doporučil byste vůbec koupi bytu cca 2+kk, 2+1 na pronájem? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na byt města

Prosím o radu, jakým vhodným způsobem řešit financování koupě bytu. Majitel bytu je nesvéprávný a soudem bylo stanoveno, že ho zastupuje městský úřad. Město si dalo dvě podmínky - podpis pouze Kupní smlouvy (následně musí schvalovat soud) a platby za byt pouze z účtu kupujícího (hypotéka tedy nepřichází v úvahu). Hodnota kupovaného bytu je cca 800 000,- Kč, vlastní prostředky cca 220-250 000,- Kč. Se získáním půjčky nebo úvěru by při požadované částce a mých příjmech neměl být problém. Vlastním ještě rodinný dům v rekonstrukci odhadní cena cca ve výši požadované částky (550-600 000,- Kč). Děkuji za odpověď. IF



odpovídal(a): Redakce

Prodej bytu v podílovém vlastnictví

Dobrý den, vlastníme byt v podílovém vlastnictví,v kupní smlouvě uzavřené asi před 3 lety jsme si nechali přesně v m2 vyčíslit rozlohu našeho bytu i toho, co k němu náleží/půda/ Nyní chceme byt prodat. Náš prodej ale často ztroskotá na tom, že nový zájemce nemá jinou nemovitost, kterou by mohl při hypotéce ručit. Proto máme zájem o převod do osobního vlastnictví. Můžete nám prosím poradit, jakým způsobem přimět některé spoluvlastníky, aby souhlasili s převodem nemovitosti do osobního vlastnictví,je-li potřebný souhlas všech nebo stačí nadpoloviční většina, co je k tomu zapotřebí a jak by převod probíhal? Nebo by bylo ještě jiné řešení, které by vyřešilo problém s hypotékou případně úvěrem u nových kupujících?Pomohlo by nám např. i to, že zatím byt ani my nemáme celý splacený-tzv.převod naší hypotéky na jinou osobu?Čím by tato osoba musela potom ručit?Děkujeme za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prodat a koupit, nebo pronajímat a koupit?

Dobrý den,bydlíme v bytě 3+1,který máme v osobním vlastnictví.Nyní bychom se měli během dvou měsíců nastěhovat do nového čtyřdomku(jeden větší dům,kde každá čtvrtina je jako samostatná bytová jednotka)se zahradou.Byt je manžela,pořídil si ho již za svobodna a hodně na něm lpí(navíc je velkým odpůrcem půjček),chceme si vzít hypotéku 2100 000na ten čtyřdomek a hypotéku z větší části platit z nájmu bytu.V ČS nám paní radila zapojit do hypotéky i byt,ale manžel nechce ani slyšet.Je z vašeho hlediska lepší půjčit si na celou nemovitost a pronajímat byt nebo byt prodat(prodali bychom ho nyní zhruba za 1500000)a půjčit si o hodně míň.Bylo by fajn udržet ho pro dítě-máme zatím jedno,ale chtěli bychom další dítě a manžela čeká příští rok operace rukou a min.3měsíční neschopenka.Pojištění k hypotéce na nejhorší případy,invaliditu apod.samozřejmě hodláme uzavřít.Nikdy jsme žádnou půjčku neměli a tak se obávám jak to budem zvládat splácet např.když bych odešla na mateřskou.Já mám nyní měsíční příjem 16 000,manžel asi 17 000čistého.Děkuji s pozdravem Jana N.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na stavbu rodinného domu

Dobrý den, potřebovali bychom poradit, jaký úvěr bychom měli volit na stavbu rodinného domu. Vlastníme pozemek (v hodnotě 400.000Kč), dále máme ve vlastnictví byt (1+1, v hodnotě 800.000Kč), nemáme založené staveb. spoření, nesplácíme žádné úvěry. Dům byl oceněn na 2.500.000 Kč, chtěli bychom si půjčit 2.000.000Kč, nějakou část by nám půjčili rodiče. Můžete nám poradit co zvolit, zda hypotéku, nebo překlenovací úvěr ze stavebního spoření? Popřípadě jaká banka je momentálně nejvýhodnější. Děkuji za odpověď. S pozdravem Krčmová


odpovídal(a): Redakce

Financování bytu: 700 plus 200 tis. Kč

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu. S přítelkyní máme možnost získat byt po babičče v hodnotě 1 400 000, když vyplatíme tetu, čili potřebujeme 700 000. Byt by byl přepsán na nás oba s tím, že babička (v domově důchodců) by měla trvalé bydliště stále v bytě. Přítelkyně má stavební spoření uzavřené na částku 150 000, na kterém má napořeno 15 000. Ona má smlouvu na dobu neurčitou a čistý příjem cca. 14 000 já na dobu určitou a příjem 17 000. Jaká je nejlepší možnost na financování bytu, když uvažujem zároveň o rekonstrukci za 200 000? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na rekonstrukci

dobry den.budeme kupovat starsi domek pomoci hypoteky,rucit muzem i jinou nemovitosti.chci se zeptat jake mam moznosti pri rekonstrukci kupovaneho domku(pujceni financi)?! a pak jak banky zohhlednuji,kdyz rucena nemovitost se sklada z dvou domku se spolecnym vchodem?


odpovídal(a): Redakce

Rada pro financování bytu

Dobrý den, mám dotaz. Brzy se rozvedu, a zvažuji koupi vlastního nebo družstevního menšího bytu. Pracuji jako OSVČ a mé příjmy jsou kolísavé, cca.kolem 10 tis. čistého příjmu.Můžete mi poradit financování bytu. je nějaká možnost? Zatím jsme v podnájmu, ale ten chci i s dcerkou opustit. Děkuji Vám za pomocnou odpověď. Hudečková D.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na 30 % LTV

Dobrý den, prosím vás o radu ohledně financování koupě bytu. Cena bytu je 1 800 000 Kč. V hotovosti máme cca 850 000 Kč a na stavebním spoření naspořeno 300 000 Kč (c.č. 300 000 Kč) a 150 000 Kč (c.č. 150 000 Kč). Jaký způsob financování zbývající částky (cca 500 000 Kč) zvolit? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Banka vs. spořitelna

Dobrý den, syn si chce koupit byt za 1 350 000,- Kč. Má zatím schválenou hypotéku od české spořitelny na celou částku, ale kamarád nás přesvědčuje, že je výhodnější si vzít hypotéku přes stavební spořitelnu / má už třetí smlouvu s českomoravskou st. spořitelnou/. Ještě nikde nic nepodepsal,tak jestli byste mohli poradit.Docela to spěchá. Děkuji moc Hana Tvrdíková Kutná Hora


odpovídal(a): Redakce

Nebezpečí nízkého odhadu

Dobrý den, s přítelem bychom rádi koupili pozemek a postavili montovaný RD na klíč v okolí Prahy. Dohromady bychom se měli vejít do 2 500 000. Já mám smlouvu na dobu neurčitou a vydělávám 19 000 čistého, přítel je sice student, ale pracuje na HPP a nyní má cca 14 000 čistého. Nemáme žádné úspory ale ani závazky či dluhy. My ani nikdo v rodině nevlastní nemovitost, kterou bychom mohli použít jako zástavu. Přítel platí životní a důchodové pojištění, 2000 měsíčně. Rádi bychom tedy usilovali o nějaký druh 100% úvěru, ať už o hypotéku nebo cokoliv jiného, o který bychom žádali oba. Domníváte se, že v naší současné situaci máme šanci dosáhnout tohoto úvěru? Také by mně zajímalo, jaké jsou Vaše zkušenosti s ohodnocováním nemovitostí bankami. Četla jsem spoustu nepříjemných zkušeností neúspěšných žadatelů o 100% hypotéku, kdy těmto lidem byla hypotéka přislíbena, oni podepsali smlouvu ale nakonec jim banka oznámila, že nemovitost nedosáhla ohodnocení a úvěr jim tedy poskytnou pouze ve výši např. 60 % kupní ceny, nový majitel samozřejmě nemohl zajistit 40 % částky jinak a byl nucen od smlouvy odstoupit a musel se ještě zadlužit aby mohl zaplatit vysoké penále za odstoupení. Tomu bych se chtěla samozřejmě vvyhnout. Zajímalo by mně tedy, zda je toto obvyklá praxe nebo se s tím setká jen málokterý klient (paní v jedné realitní kanceláři mě ujišťovala, že nemám šanci dostat 100% hypotéku na cokoliv právě z tohoto důvodu). Zároveň by mně zajímalo, zda je nějaká šance zjistit reálnou cenu nemovitosti dříve, než se podepíše kupní cena a rozjede žádost o hypotéční úvěr (nějaké předschválení úvěru nebo něco podobného). A pokud by se doopravdy stalo, že nám banka neschválí plných 100%, jaké by byly naše možnosti financování toho zbytku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Čekat rok na lepší sazby?

Dobrý den, dovoluji se Vás zeptat na problematiku financování bydlení. Uvažuji o hypotéce na rekonstrukci domu v částce 1 000 000 Kč. U jakých institucí se dá hypotéka v této hodnotě, tedy 1 000 000 Kč nejvýhodněji pořídit? Myslíte si, že koncem roku či příští rok budou hypotéky dražší? Nevím, zda-li si mám vzít hypotéku co nejdříve nebo raději počkat, až na příští rok? Děkuji Vám za odpověď. Nashledanou.