FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VOLBA ÚVĚRU NA BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Doba vyřízení půjčky

Dobrý den, mám zájem o koupi rodinného domu za 3,6 mil. Je mi 28 let a mám čistý příjem 20.000,-Kč/měsíc. Manželka je studující. Vlastníme byt, který se pokusíme prodat za cca 1,6 mil. Dále máme vlastní prostředky cca 0,5 mil, které bychom mohli použít na koupi domu. Z toho plyne, že bychom si potřebovali půjčit cca 1,5 mil. Dále by mě zajímalo, jak dlouho může trvat vyřízení půjčky příp. hypotéky. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na stavbu svépomocí

Dobrý den, prosím Vás o radu, jak nejlépe zafinancovat stavbu rodinného domu. Chstám se stavět domek za cca 2 - 2,2 MKč (svépomocí). Mám naspořeno 100.000,- (na stavebním spoření) a 100.000 v hotovosti. Je mi 25 let a měsíční příjem cca 22.000,-. Budu tedy potřebovat půjčit cca 2 miliony. Můžete z těchto informací doporučit, jak postupovat, co bude nejvýhodnější? Hypotéka, Úvěr... Počítal bych se splácením na 25-30 let. Pomohlo by nějak, kdybych měl v domě ubytování? Děkuji mnohokrát.



odpovídal(a): Redakce

Výše příjmu

Dobrý den, ještě jeden dotaz. Jde o manželovu bonitu. Plat má cca 50 tis.Kč netto/měs. Máme tzv.zúžený majetek manželů kvůli mému předešlému podnikání a zapsání do registru dlužníků (to vše ještě před manželstvím). Nevím, zda toto bere v potaz již dříve zmiňovaná rakouská banka. Bohužel, výmaz z registru trvá 3 roky. Proto by byla kupovaná nemovitost pouze na manžela. Jednalo by se o cca 3,5 mil.Kč. Děkuji a zdravím! Magda P.N.


odpovídal(a): Redakce

Složitá hypotéka

Dobrý den.Rád bych se zeptal zda je možné dostat hypotéku či úvěr na stavbu rd který by stavěl a byl majitelem můj tchán.Stavba by stála na jeho pozemku,ale je vedený jako průmyslová zóna a sloužilo by to k podnikání.Po kolaudaci by na nás dům přepsal formou daru.Předem děkuji za odpověd. Michal


odpovídal(a): Redakce

Financování bytu

Chci si pořídit byt přibližně za 3,2 mil. Kč. Vlastním byt v tržní hodnotě cca 1,1 mil. Kč, hotovost 620 tis. Kč a 2 stavební spoření, kde je uspořeno - Raiffeisen 410 tis. Kč (s podporou) a ČS a.s. 200 tis. Kč (bez podpory). Jakou cestou je výhodné byt financovat? Čistý měsíční příjem 28 tis. Kč. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na rekonstrukci chalupy

Dobrý den, chci letos založit spoření.Během dvou let potřebuji částku 500 000 tisíc na rekontrukci chalupy.Prosím o info jaké spoření je pro mě nejvýhodnější.Předpokládaná částka splátek je 2-3 tisíce kč/ měsíčně. Děkuji za odpověď a s pozdreavem Jana Pejšová


odpovídal(a): Redakce

Byt: Pronajímat, nebo prodat?

Dobrý den, mám zájem koupit byt za 3.000.000,- Kč. V současné době bydlím ve vlastním bytě v tržní hodnotě 1.500.000,- Kč. Kdybych tento byt pronajímal, čistý zisk z pronájmu by byl měsíčně cca 6.000,- Kč. Je mi 30 let, žiji s přítelkyní (27 let), zatím nemáme děti, náš společný čistý příjem je cca 48.000,- Kč a nejsme nijak zadlužení. Máme ihned k dispozici 300.000,- Kč. Na stavebním spoření, které mám už 8 let mám naspořeno 200.000,- Kč, cílová částka je 300.000,- Kč Rozhodujeme se mezi dvěmi varianty: A. Stávající byt prodat a vzít si překlenovací uvěr a později úvěr ze stavebního spoření. B. Stávající byt si nechat, pronajímat ho a vzít si "nějaký" úvěr (v této chvíli netušíme, jaký by byl vhodný). Jakou byste nám doporučili prosím variantu a na co bychom neměli zapomenout při zvažování? Děkuji mnohokrát.


odpovídal(a): Redakce

Státní dotace

Dobrý den, dočetl jsem se, že stát možná opět zavede od nového roku "Podporu hypoték pro mladé" (úrokové zvýhodnění). Můj případ: samožadatel 31 let zažádám tento měsíc o hypotéku 2.800.000,- na byt v Praze 1.Bude možné žádost o "Podporu hypoték pro mladé" uplatnit i na již běžící hypotéku? Pokud ano, tak jestli třeba hned na začátku příštího roku (pokud to stát schválí) nebo třeba jen při změně fixace nebo refinancování. 2.Také jsem se nedavno dozvěděl (a prý se to moc neví), že je možné po roce splácení hypotéky zažádat o jakési daňové zvýhodnění. Nemyslím tím klasické roční vyúčtování daní a uplatnění odečtu zaplacených úroků od základu daně. Existuje něco takového? A jak se to v praxi uplatňuje? Děkuji moc za rady. s pozdravem, Martin Štěpánek


odpovídal(a): Redakce

Stavba domu za 2,5 milionu korun

Dobrý den, vlastním od 1.1.2006 byt v Praze, osobní vlastnictví. Přihlášená v něm nejsem, byt pronajímám. Potřebuji teď ale "poshánět" cca 2,5 milionu korun na stavbu rodinného domku, kde budu bydlet s matkou. Při prodeji bytu bych asi musela platit daň z příjmu z ceny prodeje. Proto zkouším i možnost sehnat na přechodnou dobu hypotéku nebo stavební spoření, které bych za cca 2,5 roku, až budu byt vlastnit 5 let, mohla jednorázově splatit z peněz získaných prodejem bytu. Ručit mohu přímo tou nemovitostí, která se bude stavět. Nebo tímto bytem - ale jak by potom vypadal prodej, když by na něm bylo zástavní právo? Dá se nějak "zastavit" i výnos z prodeje, abych mohla po dobu této zástavy byt prodat? Mám uzavřené stavební spoření, od 2006, spořím 1.700 Kč měsíčně. Jsem IČO fyz. osoba, ale s podnikáním teď končím, budu muset někde nastoupit do práce, zatím žádnou nemám, tedy příjmem ručit nebudu moci. Matka je v penzi. Je pro mě nějaká šance na úvěr cca 2,5 mil. za těchto podmínek? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nedostatečná bonita

Dobry den S přítelkyní si chceme vzít hypotéku na baráček v hodnotě 3520000,-. Vlastní zdroje máme 520000,- takže hypotéku by jsme si brali na 3mil. Ale nevíme zda dostaneme od nějaké banky hypotéku naše příjmy jsou 14tis a 15tis chtěli by jsme si vzít hypotéku dohromady. Předem děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Kurz koruny k euru

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně posilující koruny. Zajímá mě, zda-li je více pravděpodobné, že se koruna dostane do konce července pod 23 Kč/1 Euro? Měl bych zájem totiž nakoupit zahraniční měnu EURO a pak jí v budoucnu prodat, ale jen mám obavy, jak dlouho ještě koruna bude posilovat a jakým tempem. Děkuji. Zdraví David


odpovídal(a): Redakce

Kurz koruny

Dobrý den, předem děkuji za předchozí dotaz. Ještě bych měl jednu otázku, která se týká vývoje koruny. Podle odhadů ekonomů, jak jste psal v minulém dotazu jste uvedl, že koruna bude do budoucna pomalinku oslabovat. Zajímá mě z jakých příčin tomu tak bude? Jestli např. z důvodu růstu cenové hladiny atd. V současné době je inflace kolem 7 %? Děkuji. Zdraví David


odpovídal(a): Redakce

Oslabování koruny a úrokové sazby

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně růstu úrokových sazeb. Z jakého důvodu při oslabování domácí měny, respektive koruny se zvyšují úrokové sazby? Proč tomu tak je? Je to kvůli hypotéce, když si pak zafixuji úrok. Předem děkuji. S pozdravem David


odpovídal(a): Redakce

Kam pro druhý úvěr na bydlení?

Dobrý den, v roce 2004 jsme si vzali americkou hypotéku u hypoteční banky na 20 let. Úroky jsou samozřejmě vyšší. Prostředky jsme vložili do podnikání. Nyní bychom rádi zastavený dům renovovali, v současnosti v něm bydlíme. Chtěla bych poradit, zda máme kontaktovat stávající banku, či jinou. Jestli nebude problém vzít si úvěr na vyšší částku, tehdy nám půjčili 55 % z ceny nemovitosti. Jestli je výhodné sloučit obě hypotéky v jednu. Nebo jestli je možné v takovém případě využít i stavebního spoření a jestli také stavební spořitelny refinancují úvěr. Děkuji za odpově´d.


odpovídal(a): Redakce

Družstevní byt na úvěr?

Dobrý den. Jaké jsou možnosti financování koupě družstevního bytu? Které banky či stavební spořitelny poskytují hypotéky či úvěry a za jakých podmínek zajištění? Existuje někde tento přehled? Díky, Lucie


odpovídal(a): Redakce

Vyšší splatnost u amerických hypoték

Dobrý den, nabízí nějaká banka na našem trhu Americkou hypotéku ( hotovostní ) se splatností větší jak 20 let ? zatím mi nikdo nedokázal logicky vysvětlit proč to nejde třeba na 30 let, jako je to u běžné hypotéky, když podstata je vlastně úplně stejná. Jde mi o výši splátky. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Družstevní byt na úvěr

Dobry den, chtela bych koupit druzstevni byt, ale nemam na to financni prostredky, tzn. ze jsem nucena si vzit hypoteku. Byt si nemohu odkoupit, protoze stavebni bytove druzstvo, si na tyto byty vzalo uver po dobu 15-ti let na(opravu fasady, vymenu oken apod.). Nektere banky, u kterych jsem se dotazovala mi nabidly zastavu nemovitosti (kterou taktez nemam) nebo rucitele. Bohuzel u vsech rucitelu chteji financni prijmy. Je prosim nejaka banka, ktera by mi mohla poskytnout financni prostredky na koupi tohoto bytu? Nejlepe do 100% hodnoty nemovitosti? Dekuji a jsem S podravem


odpovídal(a): Redakce

Další úvěr, tentokrát na rekonstrukci

Dobrý den, chystám se rekonstruovat byt, který jsem pořídil na hypotéku před třemi lety. Má budoucí manželka platí stavební spoření (cílová částka 150 000 Kč), které skončí za dva roky. Rekonstrukce (bytové jádro, výměna všech dveří a podlah, kuchyňská linka vč. spotřebičů) se bude pohybovat kolem 400 000 Kč. Jaký způsob financování pro nás bude nejvhodnější? Zvažujeme úvěr ze stavebního spoření přítelkyně. Já jako podnikatel zatížen hypotékou zřejmě nemám nárok na jakýkoliv další úvěr. Děkuji za radu. Případné doplňující informace upřesním.


odpovídal(a): Redakce

Chceme vlastní bydlení

Dobrý den! Chtěli bychom si s přítelkyní pořídit byt v Brně, buď 2+kk (do cca 2 000 000 Kč), kde by jsme bydleli sami, nebo 2+1 (popř. 3+1) (do cca 3 000 000 Kč) a jeden pokoj pronajímat nejlépe dvou studentům (v ideálním případě známým), což by nám ušetřilo nějakých 6000Kč ze splátky měsíčně. Přítelkyni rodiče platí stavební spoření 2 500 Kč měsíčně, kde má přes 100 000 Kč. Pracuje již víc než dva roky a čistý příjem má 18 000 Kč. Já pracuji teprve 4 měsíce. Smlouvu mám na dobu neurčitou s čistým příjmem 17 000 Kč. Děti neplánujeme ještě minimálně 5 let. Doufám, že jsem uvedl všechno potřebné a Vy nám pomůžete vybrat nejlepší řešení. Díky


odpovídal(a): Redakce

Půjčí nám ještě?

Dodrý den,s manželkou bychom si chtěly vzít hypotéku na nákup rodiného domku v hodnotě max. 1 mil,ale bohužel máme půjčky.Schází nám doplatit cca 590tis.Zajímalo by mne zda je nějaká možnost získání hypotečního úvěru.Bohužel nemáme čím ručit a manželka je na mateřské dovolené.