FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VOLBA ÚVĚRU NA BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Více spoludlužníků

Dobrý den, s přítelem bychom rádi pořídili menší byt za Prahou, maximum jsou 2 000 000, ovšem situace je taková, že naše příjmy (12 000 + 16 000 čistého) nedosahují na výši vysněného úvěru. Situace se komplikuje mým nečekaným těhotenstvím, tedy snížením bonity snad už pod zem. Je možné zapojit do žádosti o hypotéku ještě jiného rodinného příslušníka(bratra,rodiče...)? Hotovost, kterou disponujeme je 200 000, stavební spoření nemáme.MOc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nemovitost do osobního vlastnictví

Dobrý den, se svoji přítelkyní (oba 22 let) bychom si rádi koupili nemovitost do osobního vlastnictví, k trvalému bydlení ve výši 2 100 000 kč. Dohromady čistý měsíční příjem cca 30 000kč. Vlastní prostředky 150 000kč a oba máme stavební spoření které ještě nedoběhlo. Chtěl bych se zeptat jestli máme šanci získat úvěr a případně zda je lepší Satvební spoř. nebo hypo. banka děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Byt v OV, cena 1,89 mil. Kč

Chci si koupit byt v OV, cena je 1.890.000 včetně právního servisu a provize realitní kanceláře. Zaplatil jsem v hotovosti 90.000 jako blokační zálohu a na zbytek potřebuji hypoteční úvěr, stavební spoření nemám a našetřeno mám zhruba 300.000. Naše čisté příjmy s manželkou jsou dohromady 33.000, máme 2 děti 7 a 11 let. Poraďte mi, kterým směrem se mám dát, díky.


odpovídal(a): Redakce

Koupě bytu v hodnotě 1,3 mil. Kč

Dobrý den, chtěl bych si koupit nový byt v hodnotě cca do 1300000,- Mám stavební spoření u Stavební spořitelny od roku 2002. Pravidelně tam posílám peníze. Nyní by tam mělo být cca 120 000,- Je nějaká možnost nebo naděje, že bych ho mohl koupit (úvěr, hypotéka)? Nebo co by pro mě bylo nejlepší. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Rozumný úvěr na byt v OV

Dobrý den, chci si kupovat byt do OV. Cena vybrané nemovitosti 890 000 + 160 000 rekonstrukce a vybavení. Na splácení budu sám. Měsíční plat průměrně 18 000Kč. Finanční rezerva 70 000Kč. Stavební spoření Modrá pyramida. Cílová částka 400 000Kč. Naspořeno 170 000Kč. Prosím o radu jak koupit co nejrozumněji. Preferoval bych: předčasné splácení, výši mesíční splátky kolem 6 000Kč. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Kterou instituci byste doporučili?

Dobry den. Chci si poridit byt v os. vlastnictvi za 2,8mil. Polovinu mam nasporenou, tz. cca 1,5mil si potrebuji pujcit. Je v soucasne dobe vyhodnejsi vyuzit uver (preklenovaci) ze stavebniho sporeni nebo hypoteku? Kterou instituci byste doporucili? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Vyplatí se kombinovat stavební spoření s hypotékou

Dobrý den, chtěl bych realizovat koupi bytu v hodnotě cca 1,9 mil Kč. Můj průměrný měs. příjem činí 35tis. Kč. K dispozici mám stavební spoření s cílovou částkou 1 mil korun a naspořenýma asi 80 tis. Kč (spoří se asi 6 roků). Chtěl sem poradit zda za těchto okolností se vyplatí kombinovat stavební spoření (které by se dalo i z části využít na opravy a vybavení bytu) s hypotečním úvěrem nebo raději st.spoření nechat dál spořit a vzít si jen hypotéku, děkuji


odpovídal(a): Redakce

Způsob financování výstavby rodinného domu

Dobrý den, chci se zeptat na způsob financování výstavby rodinného domu. Jsme mladá rodina s 3 dětmi (5 let a dvojčata 2 roky). Já mám stabilní zaměstnání s průměrným čistým příjmem 29 000, manželka je v současné době na mateřské dovolené a za rok půjde do práce (před 5 lety před mat. dov. měla čistý příjem cca 14 000). V současné době vlastníme starší rodinný dům, který po dostavbě nového (cca za 2 roky) chceme prodat a výnos cca 700 000 až 1 mln chceme použít jako mimořádnou splátku úvěru. Chceme stavět svépomoci rodinný dům a předpokládaný rozpočet stavby je 2 mln. Vlastníme parcelu na které budeme stavět, vlastní úspory nemáme žádné. Nemáme v současné době žádné jiné úvěry ani splátky, pouze pojištění cca 2000 měsíčně. Jakou variantu financování stavby by jste mi doporučili? Pouze hypotéku, nebo v kombinaci se st. spoř. nebo pouze stav. spoř? Případně který finanční ústav? Děkuji za odpověď B.


odpovídal(a): Redakce

Kterou banku nebo spořitelnu byste mi doporučili?

Dobrý den. Sem občanem SR pracujem Čr už 5 rok pracovní smlouvu mám na dobu neurčitú a mám i povolený k pobytu od policii. Rád by sem si koupil byt v hodnote 1.250 000 můj průmerný plat je 21tis. nemám žádne iné výdaje kromně životního a penzijního poistění. Stavební spoření taky nemám a naspořené peníze taky žádne. Rád bych koupil ten byt sám ale jestli by mi to nevyšlo tak by sem šel do toho z přítelkyni která má ten sami příjem a je občanem ČR. Mohli by ste nám poradit co je lepší úvěr nebo stavební spoření z překlenovacím úvěrem. Kterou banku nebo stavební spoření by ste mi/nám doporučili. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Seznam hypotečních bank

Dobrý den, můžete mi prosím poradit - potřebuji sehnat seznam všech hypotečních bank (tj. bank s licencí od ČNB) ČR. Děkuji zaodpověď.



odpovídal(a): Redakce

Hypotéka pro FO nebo pro PO?

Dobrý den, ráda bych koupila větší dům s tím, že bych v něm pronajímala několik pokojů na bydlení, 1 místnost jako zkušebnu a 1 jako místnost pro cvičení. Chtěla bych se zeptat, jestli je (orientačně) finančně výhodnější si vzít hypotéku a splácet ji 1. jako fyzická osoba, 2. nebo jako živnostník, nebo 3.a založit firmu a splácet hypotéku, 3.b nebo podnikatelský úvěr pro ni. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jak nejlépe financovat koupi bytu za půl milionu?

Dobrý den, mám dotaz na nejlepší způsob financování. S přítelem chceme kupovat byt v os. vlastnictví v ceně 540 000,- Jak nejlépe financovat tuto koupi když nemáme nic našetřeno. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Uvázat se k jedné společnosti?

Dobrý den, mám 3 roky stavební spoření u ČMSS s cílovou částkou 300 000 Kč, nyní mě oslovil přidělený finanční poradce s návrhem zvýšení cílové částky. Zatím jsem na stavební spoření ukládal 20 000 ročně, což předpokládám i nadále. Koupi nemovitosti plánujeme na rok 2012. Rád bych se zeptal, zda je podle Vás výhodné nyní zvýšit cílovou částku (předpokládám na cca 2 000 000) se zaplacením poplatku 15 000 Kč a získat tak výhodnější podmínky budoucího úvěru/překlenovacího úvěru u ČMSS, nebo si ponechat stavební spoření dále pouze ke zhodnocení financí a v roce 2012 si moci vybrat z aktuálních nabídek úvěrů a hypoték? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr pro občana SR

Dobry den, som obcan SR, pracujem na trvaly pracovny pomer v CR, moj hruby mesacny prijem je 45 tis. Kc. Chcel by som si kupit 3-pokojovy byt v Prahe do 2,5 mil. Kc (panelovy), uspory mam 200 tis. Kc, mam cca 1 rok stavebne sporenie (aktualne zostatok 40 tis. Kc). Poradite mi, prosim, ci mam sancu niekde ziskat uspesne hypoteku pripadne inu vhodnu financovania?


odpovídal(a): Redakce

Volit úvěr ze stavebka nebo hypotéku?

Dobrý den, mám dotaz ohledně stavby rodinného domu.Mě i příteli je 27 let,chtěli by jsme koupit stavební pozemek do cca 300.000 Kč, 100.000 by jsme financovali ze svého zbytek by jsme si museli půjčit,naše banka je KB tak nejspíš od ní.Po splacení pozemku by jsme chtěli začít se stavbou.Já i přítel máme stavební spoření které máme uzavřené asi dva roky, já u Modré pyramidy s cílovou částkou 1.800.000 Kč, přítel u Lišky s cílovou částkou 600.000 Kč.Domeček by jsme chtěli menší tak do 2.000.000 Kč ale nevíme jestli by jsme si to mohli po finanční stránce dovolit a jestli volit úvěr ze stavebka nebo hypotéku. Náš měsíční čistý příjem je okolo 30.000 Kč.Děkuji za odpověď. Uherková


odpovídal(a): Redakce

Dostaneme hypotéku?

Dobrý den, se svoji přítelkyní bychom si rádi koupili nemovitost do osobního vlastnictví, k trvalému bydlení ve výši 1,6 mil.Kč Oba jsme zaměstnanci ve veřejné sféře, každý máme plat 16tis. čistého.Stavební spoření jsem před dvěmi roky ukončil,naspořených 120tis.Kč jsem nicméně použil k jinému účelu než k financování bydlení. Přítelkyně nikdy stavební spoření neměla. Co se týče našetřené hotovosti tak máme k dispozici 100tis.Kč. Myslíte si, že za těchto podmínek bychom mohli dostat u některé z finančních institucí hypotéku na toto bydlení?(úvěr na 30 let,pokud by to šlo tak i kratší dobu). Žádný nemovitý majetek nemáme,ručit bychom tudíž mohli pouze koupenou nemovitostí samotnou.Děkuji Vám za odpověď a přeji pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Zvyšuje se mi regulovaný nájem

Dobrý den. Žiji v nájemním bytě s regulovaným nájmem, majitel pravidelně zvyšuje a bude zvyšovat zákl.nájem v mezích zákona (nejvyšší možná částka), nyní platím 2051 zákl.nájem, celkové náklady na chod bytu činí i s touto částkou dohromady 5581 Kč/měsíc. Celkové náklady na měsíc se pohybují kolem 16-16500 Kč (strava, dojíždění, studium, automobil, výživné, telefon, Internet, Tv...)Můj pravidelný čistý příjem se pohybuje kolem 18000Kč/měsíc Majitel nabízí můj byt za 1000 000 Kč. Budu potřebovat zhruba 800/850 000Kč. Zatím je mi známo, že hypotéka na 20 let by se nedostala pod 5-5500 Kč, což nejsem schopen platit a navíc jsou většinou požadované další tisícové položky za uzavření, odhad atd.Chtěl bych se dotázat, nejsem příznivec nějakých tisícových poplatků za vyřízení a pevných termínů, se kterými nelze hnout a je třeba he dodržovat, jak je nastavena většina hypoték. Co je prosím v mé situaci nejlepší...? Někdo tvrdí, že stavební spoření (ale kde, myslím, že nejlepší podmínky uvádí Švýcarský Wústenrót, je lepší požádat o překlenovací úvěr a posléze o úvěr tradiční(u které spořitelny a za jakých podmínek...? Prý půjčí jen do určité částky, navíc je tam nějaké ručení(čím, kým, nechci nikoho zavazovat,nebo je a která hypotéka s jakými podmínkami pro mne přijatelná...?. Pokud se v dohledné době situace nezlepší, s čímž se nedá počítat mohl bych na stavebko ukládat cca 1000 Křč a to pak asi nelze čekat zázraky...kdyby se však snad situace zlepšila nechtěl bych být povinován dodržovat stejné podmínky a mohl částku = vkládané prostředky měnit a disponovat s nimi,takže jak vidíte otázek mám mnoho, děkuji za brzkou odpověď, Petr


odpovídal(a): Redakce

Stavíme rodinný dům a chybí nám 1 milion korun

Dobrý den, s přítelkyní stavíme rodinný dům a bude nám chybět cca. 1 000 000 korun, již prostavěno cca 700 000 korun (zatím žádné půjčky). Přítelkyně má ještě 2 neuzavřené stavební spoření, kde již docílila cílových částek (200 000 a 300 000). Bude pro nás výhodnější využít úvěry ze stavebního spoření, nebo zvolit nějakou hypotéku? Příští rok by jsme se chtěli vzít, bylo by lepší zakombinovat ještě novomanželskou půjčku a vzít si třeba jen jeden úvěr ze stavebního spoření? Naše příjmy jsou dohromady asi 32 000 měsíčně. Existuje ještě nějaká jiná rozumnější cesta? Za odpoveď Vám děkuji


odpovídal(a): Redakce

Státní byt s garáží

Dobrý den, v horizontu asi 3-4 měsíců budu kupovat státní byt 2+1 s garáží. Cena bytu je cca 450.000 Kč+ cca 90.000 Kč garáž. Prosím o radu, jak nejvýhodněji koupi financovat. Mám na hotovosti 400.000. Uvažoval jsem takto: Garáž zaplatím z hotovosti poněvadž úvěr ze stav. spoř. nebo hypotéku mi na garáž banka pravděpodobně neposkytne. Z hotovosti bych si poté odložil cca 200.000 na zařízení bytu a drobné opravy (linka, sedací souprava, skříně, tv. atd.) Zbytek hotovosti (cca 110.000) bych vložil do koupě bytu s tím, že chybějící prostředky bych uhradil prostřednictvím překlenovacícho úvěru. Myslíte, že je tento způsob financování vhodný? Napadá mne ještě jedna varianta a to: celou hotovostí + menším úvěrem zafinancovat koupi bytu a garáže a na zařízení vzít klasický hotovostní úvěr (oněch 200.000 Kč). Která varianta se Vám jeví jako výhodnější. A ještě jeden dotaz: nad bytem je půdní prostor. Uvažuji, že bych část půdy odkoupil a vytvořil další místnost (pracovnu), která by byla spojená s bytem schodištěm. Technickou stránku věci bych samozřejmě řešil s odborníkem. Ale chci se zeptat, jak se stanovuje a od čeho se odvíjí cena za m2 půdního prostoru? Můžete odhadnout cenu za m2 půdního prostoru, když za m2 bytového prostoru je cena cca 6.200 Kč? V případě, že bych takové úpravy chtěl provádět, vztahují se na to nějaké finanční úlevy či dotace popř. poskytují banky nějaké speciální zvýhodnění? Pokud se nepletu tak by se jednalo o přeměnu nebytových prostor na bytové. Mnohokrát děkuji za odpověď. S pozdravem Miroslav


odpovídal(a): Redakce

Ideální hypotéka?

Prosím o radu ve výběru hypotéky pro bydlení pro mou dceru v Praze- garance %, úroky nejnižší, pojištění plateb,možnost splacení naráz,bez poplatků navíc, rychlé vyřízení, uznání příjmu 24 tis. na 1osobu. Předem moc děkuji. E.H.