Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Dobrý den. Mám dotaz. Ukončení pracovního poměru ve zkušební době. Pokud je pracovní poměr ukončen dle §66 ZP, kdy s ukončením pracovního poměru musí být seznámen zaměstnanec? Doplním. Byl seznámen dne 1.6.2010,s tím, že mu pracovní poměr končí 3. 6. 2010? V ZP, je uvedeno minimálně, alespoň 3 dny před ukončením pracovního poměru? Je to tedy neplatné ukončení pracovního poměru? Děkuji. Pražanová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o radu JUDr. Navrátila, zda…

Dobrý den, prosím o radu JUDr. Navrátila, zda doplatit nebo nedoplatit. Náš zaměstnanec - veřejná správa - dostal nový platební výměr protože šetříme s nižším osobním ohodnocením a odebraným příplatkem za vedení. Práci vykonává stejnou, pracovní náplň se nezměnila. V novém platebním výměru nemá napsán důvod, takže tvrdí, že je podle § 136, odst. 2 Zákoníku práce neplatný. Teď žádá o doplatek na dřívější platební výměr, kde jsou vyšší peníze, ale důvod tam není také. Prosím, poraďte mi, jestli musíme uznat jeho požadavek za oprávněný. Děkuji, Vlasáková



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Bezdůvodné obohacení

Dobrý den, Vlastním pozemek, který jsem zdědil před rokem 1989 a zjistil jsem to až nyní. Pozemek užívá Krajská správa silnic, která si na něm za totality postavila bez mého vědomí budovu pro svůj strojový park. Chtěl bych za pozemek nájem. Kolik roků zpětně mohu nájem žádat?


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na podnikání od úřadu práce

Dobrý den,prosím Vás o radu.10 let jsem OSVČ v oboru topenář.Pracuji s kamarádem,také topenářem,a používám jeho nářadí.Nyní se odstěhoval(i s nářadím) a já musel pozastavit svou živnost a jsem uchazeč na Úřadu Práce.Mohu požádat ÚP o příspěvek do podnikání ve výši 100.000,-Kč na pořízení nářadí a pokračování v činnosti jako OSVČ ? Jakou mam šanci? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, prosím o rad: pracovník nastoupil do prac.poměru 6.4.2010. Poněvadž neměl odpracováno v měsíci dubnu 21 dní spočítala jsem mu pravděpodobný průměr pro náhradu za dovolenou.V měsíci červnu opět čerpá dovolenou. Nevím, zda spočítaný pravděpodobný průměr bude platí pro celé 2.čtvrtletí roku 2010 a nebo mám pro červnovou náhradu spočítat průměr za duben a květen? Děkuji. Zetková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás s tímto dotazem.…

Dobrý den, obracím se na Vás s tímto dotazem. Pokud budu zaměstnaný jako realitní makléř na živnostenský list. Platí zde také zkušební doba 3 měsíce? Je možné si vzít v této zkušební době týden dovolené či nikoliv? Předem děkuji za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

Nárok na daňový bonus na dítě

Dobrý den. Pracuji na pol. úvazek /5,5 tis.Kč/měs/. Chtěla bych se zeptat, zda mohu uplatnit slevu na dítě. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v zaměstnání jsem k 1.7.2010 chtěla…

Dobrý den, v zaměstnání jsem k 1.7.2010 chtěla podat výpověď. Včera jsem však zjistila, že jsem v jiném stavu. Zaměstnaná jsem od 12.10.2009, předtím jsem 3 roky prezenčně studovala VŠ. Jak dlouho bych ještě v práci musela zůstat, abych měla nárok na RD? Je asi hloupost toto zaměstnání opouštět, protože by mě těhotnou sotva někdo zaměstnal a tento zaměstnavatel mě v tomto stavu vyhodit nemůže, jen přeložit na jinou práci, že?...K 1.7. bych byla měsíc v JS. Mockrát děkuji za Vaši odpověď...


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, při přijetí zaměstnance se na OSSZ…

Dobrý den, při přijetí zaměstnance se na OSSZ zasílá formulář oznámení o nástupu do zaměstnání. Zasílá se na OSSZ i prac.smlouva,zápočtový list apod.? A jak by to bylo,když byl zaměstnanec veden v evidenci ÚP, na OSSz musím také zaslat, že už ukončil evidenci na ÚP ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pokud je v prac. smlouvě uvedena…

Dobrý den, pokud je v prac. smlouvě uvedena smluvní mzda může zaměstnavatel snižit dotatkem k prac.smlouvě smluvní mzdu. Je mi známo, že samozřejmě existují hranice minimální mzdy,které zaměstnavatel musí dodržet.Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zaměstnavatel obdrží od ÚP dotace na…

Dobrý den,zaměstnavatel obdrží od ÚP dotace na zaměstnance,který byl veden na ÚP 5 měsíců.Prac.poměr je uzavřen na dobu neurčitou se zkušební dobou 3měsíce.Pokud zaměstnavatel nepropustí zaměstnance ve zkušební době, může ho propustit po půl roce,co pobíral na něj dotace,aniž by tyto dotace vracel? Měl by propuštěný zaměstnanec nárok na odstupné?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pokud půjdu k lékaři musí mi tuto dobu…

Dobrý den,pokud půjdu k lékaři musí mi tuto dobu,když budu u lékaře zaměstnavatel zaplatit? Lékaře mám 15 km od místa výkonu zaměstnání. Na kolik hodin mám nárok na proplacení. Jaká by měla být výše,když pobírám 15 tis.hrubého a jak se to počítá.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak vyplnit zápočtový list, když byl…

Dobrý den, jak vyplnit zápočtový list, když byl pracovník veden 0,5 roku na ÚP, počítá se i doba na ÚP do doby zaměstnání?Musí mi všichni co byli v evidenci na ÚP odevzdat doklad o ukončení evidence? Je mi známo, že pokud byl přijatý zaměstnanec jako OSVČ a byl na ÚP,tak mi žádný doklad o ukočení evidence z ÚP nedá.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Řeším exekuční příkaz na nepřednostní…

Dobrý den, Řeším exekuční příkaz na nepřednostní exekucí na plat zaměstnance. Jedná se o bezdětnou vdovu s čistým příjmem 25000Kč. Nyní jí organizace sráží měsíčně 2000Kč na svou pohledávku. Jak a zda se tato srážka zohlední ve výpočtu exekučních srážek? Jak by měl výpočet vypadat? Děkuji Pokorná Z.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, žádám Vás o radu. Máme zaměstnance,…

Dobrý den, žádám Vás o radu. Máme zaměstnance, na kterého přišlo již 13 exekucí. Vím, že se sráží dle data, ve kterém přišli. Tzn., že s datem 12.5.10 mám celkem 5 exekucí a to: 1) Česká pojišťovna 15.881,- 2)XY 27.161,- 3) OSSZ 26.420,- 4) OSSZ 45.497,- 5) OSSZ 66 226,- Tzn., že jsou 2 nepř. a 3 přednostní. V programu jsem minulý měsíc zadala jen jednu přednostní (více exekucí v programu nelze zadat), ČM měl 15632,- a exekuce činila 7908,- Ale nyní to musím ručně vypočítat kolik a na kterou. Zda mám uspokojit všech 5 a v jakém poměru rozdělit. ( Tzn.z 2/3 předn. pohl. rozdělit na 3 díly tzn. Z celkové PP 5334/3 = 1778 na každou a z 1/3 nepřednostní dělit tzn. 2574/ 2 = 1287?) Nebo srážet jednu přednostní a 1 nepřednostní? Předem Vám velice děkuji za radu... S pozdravem Denisa Zdráhalová


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, som Slovak pracujuci uz 3 roky v CR,…

Dobry den, som Slovak pracujuci uz 3 roky v CR, som v systeme soc. a zdrav. poistenia a platim tu aj dane. Momentalne menim zamestnanie. Novy zamestnavatel je nemecka spolocnost zo sidlom v Nemecku, ja by som mal ale miesto vykonu prace v CR. Ostal by som takto nadalej v ceskom soc. a zdrav. systeme? Z dohodnutej mzdy by zamestnavatel odvadzal odvody, zalohy na dan tu v CR podla ceskych pravidiel? Dakujem S pozdravom Martin Augustini


odpovídal(a): Redakce

Doba určitá u důchodce

Dobrý den,zaměstnanec,bude v srpnu 2010 žádat o starobní důchod. Můžeme mu, v souvislosti s odchodem do st.důchodu , změnit pracovní smlouvu na dobu určitou? Děkuji za odpověd. EV


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP po rodičovské

Dobrý den, prosím o radu v následující situac : dne 14. září 2010 mi končí tříletá rodičovská dovolená,zpět do práce bych měla tedy nastoupit 15.9.2010. Ohledně této situace jsem se již spojila s panem ředitelem společnosti ve které jsem pracovala. Ten mi sdělil, že v současné době nemá volné pracovní místo a v září bude tato situace asi stejná. Je to možné? Myslela jsem , že zaměstnavalel musí držet pracovní místo po dobu tří let co jsem na rodičovské dovolené. Pravděpodobně dostanu 15. 9.2010 výpověd a odstupné. Ale já bych raději nastoupila zpět do parcovního poměru na stálo .Poradte mi , prosím, co mám dělat? Děkuji Soňa Lichtenbergová


odpovídal(a): Redakce

odběratelské bonusy

Dobrý den,pro zvýšení prodeje bychom chtěli pro naše odběratele zavést určitý motivační program s tím,že při splnění určitých podmínek obdrží odběratel bonus např. formou dárkové poukázky nebo např. výherní cena(zájezd).Jak se tyto vyplacené bonusy zdaňují(zda např.srážkovou daní) a bude tento výdaj za bonus pro naši firmu daňovým nákladem? Pokud to nebude daňový náklad,jakou jinou formu zvolit,aby to daňový náklad byl?Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

danění více příjmů

Dobrý den, jsem FO, od března 2010 jsem zaměstnán na Slovensku, kde zároveň i bydlím, ale trvalé bydliště mám stále v ČR. V lednu a únoru jsem byl zaměstnán v ČR, navíc od 1.7. budu v ČR trvale pronajímat byt. Mám následující dotazy: 1) Musím daňové přiznání podat v SR i v ČR? Já to zatím chápu tak, že v SR za mě podá přiznání zaměstnavatel a v ČR musím já (s použitím metody zápočtu)? 2) Musím se registrovat v ČR na fin.úřadě kvůli příjmům z pronájmu bytu, nebo stačí jen vše uvést v daňovém přiznání? 3) Jsem daň rezident ČR nebo SR? Pokud si mohu vybrat, co by bylo výhodnějsí? Díky!



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.