Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

náležitosti dokladu

Dobrý den, ráda bych se informovala, zda mám povinnost, jako OSVČ podnikající v autoopravárenství a vedoucí DE podrobně rozepisovat fakturu. Myslím tím, zda musím rozepisovat materiál a práci na jednotlivé položky. V současné době, při nižších částkách, píši jen souhrnně částku za materiál a souhrnnou částku za práci. Porušuji tím zákon? Pokud ano, pak jaký. Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

interní předpisy

Dobrý den, o existenci účetních vnitropodnikových směrnic se všude dočteme hodně. Zajímalo by mě, zda existují i jiné vnitropodnikové směrnice než "účetní"? Lze mezi neúčetní zařadit např. směrnice o BOZP?odpovídal(a): Redakce

příjem z pronájmu

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené a uvažuji o možnosti pronájmu bytu. Nevím co to obnáší, např. jastli při mém daňovém přiznání bude můj příjem z pronájmu podléhat zdanění, když pobírám mateřskou 7600.-Kč, nebo jestli to pro mne bude znamenat nějaké povinné finanční náklady. Děkuji za Váš čas.


odpovídal(a): Redakce

poplatník daně

Koupil jsem byt do osobního vlastnictví od bytového družstva,kterého jsem členem a které bylo založeno za účelem privatizace městských bytů.Přesněji řečeno bytové družstvo koupilo celý dům.Již jsem podal návrh na vklad do KN a od 1.6.2010 jsem v KN zapsán jako vlastník.Kdo platí daň z převodu nemovitostí?


odpovídal(a): Redakce

účtování o službách

Dobrý den, koupili jsme server v hodnotě přesahující 40 tis.Kč (včetně HW doplňků jako disky, paměť atd.). Ve stejném období jsme dokoupili ale i službu, která obnáší rozšíření záruky z 1 na 3 roky a zrychlení servisního zásahu (odezva 6 hodin na opravu). Vstupuje cena takové služby do pořizovací ceny serveru nebo je možné ji účtovat samostatně a časově rozlišit na 3 roky? Pokud takovou službu zakoupíme k majetku, který byl pořízen v minulém odbobí, je možné ji účtovat přímo do nákladů (s časovým rozlišením) jako službu bez ohledu na její cenu? Děkuji za odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,chtela bych se zeptat na duchod pro…

Dobry den,chtela bych se zeptat na duchod pro obcana Ruska. Moje maminka je Ruska (rok narozeni 1951) a ma trvaly pobyt na uzemi CR od roku 2000, trvale zije v Praze. Minuly rok si v Rusku zazadala o starobyly duchod, protoze ale v Rusku se nezdrzuje ani tam nejak casto nejezdi, je mozne prevest duchod do CR? Predem dekuju za odpoved. S pozdravem a pranim hezkeho dne,Yulia


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, měla bych dotaz, zda mám a v jaké výši nárok na dovolenou. Do 2.12.2009 jsem byla na RD, dne 7.12.2009 jsem nastoupila na nemocenskou a od 18.5.2010 jsem na mateřské dovolené, která mi bude končit koncem listopadu 2010. Podle mého výpočtu jsem nezameškala 100 pracovních dní a měla bych mít nárok na plnou výši dovolené za rok 2010, ale chtěla bych se ujistit, zda tomu tak je. Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jakým způsobem se počítá paragraf?…

Dobrý den, jakým způsobem se počítá paragraf? Pobírám mzdu 15tis.Kč hrubého, z čeho se prosím vychází,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,se zaměstnancem uzavřená DPČ do 08/2010…

Dobrý den,se zaměstnancem uzavřená DPČ do 08/2010. Kolikrát se mu může smlouva prodloužit. Z mých dostupných informací mi bylo sděleno, že se smlouva na DPČ může prodloužit max.3x do určitého data a potom už musí být na dobu neurčitou. Je to tak? Zaměstnanec přitom nevydělá více než 2tis.Kč hrubého.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou u DPČ

Dobrý den, pokud zaměstnanec pracuje na DPČ a nevydělá si více než 2tis.Kč hrubého měsíčně má nárok na dovolenou? Pobírá hodinovou mzdu a to 50,-Kč hrubého a neodpracuje více jak 40h měsíčně.Děkujiodpovídal(a): Redakce

První měsíc RP

Dobrý den, po ukončení mateřské dovolené jsem si v zaměstnání začala vybírat řádnou dovolenou a zároveň jsem požádala o rodičovský příspěvek. Ten by byl zkrácen o výplatu z dovolené s upozorněním, že rodičovský přízpěvek je určen pro rodiče, pečujícího celodenně a řádně o nezletilé a nezaopatřené dítě, což splňuji i když jsem zároveň zaměstnancem na dovolené. Mám v tomto případě nárok na celou částku rodičovského příspěvku? Kdo má povinnost oznámit úřadu práce, že se jedná o výběr řádné dovolené dovolené, na kterou mám ze zákona nárok? Za vaši odpověď předem děkuji. S pozdravem a přáním krásného dne Alena Součková


odpovídal(a): Redakce

DPČ

Dobrý den, pracovala jsem na DPČ-platnost do 28.2.2011 při RD u stejného zaměstnavatele jako mám HPP, nyní jsem na neschopence-opět rizikové těhotenství.Neschopenku mám vystavenou na DPČ a od 24.6.2010 budu mít vystavenou druhou neschopenku na HPP, jelikož mi končí RD,.Z důvodů blokace místa chce po mně zaměstnavatel abych ukončila DPČ dohodou k 30.6.2010.Musím ukončit i neschopenku na DPČ nebo může zaměstnavatel přijmout na mé místo novou posilu na DPČ i když mi poběží neschopenka,ale smlouva bude z mé strany k 30.6.2010 ukončena?Nevím jestli jsem to napsala srozumitelně, zajímá mě,zda-li blokuje neschopenka na DPČ při rizikovém těhotenství pracovní místo i když je DPČ z mé strany k 30.6.2010 ukončena- vím, že je ochranná lhůta v těhotenství 6 měsíců, kdy Vás zaměstnavatel nemůže propustit, ale vztahuje se tento zákon i na DPČ.Děkuji Sedláková


odpovídal(a): Redakce

Jak získat 100% úvěr?

Dobrý den,založila jem si stavební spoření Raiffeisen,ale stejně si nemůžu koupit dům,protože i s překlenovacím úvěrem dostanu pouze 80% konečné ceny domu.Je nějaké řešení,pokud nemám žádnou hotovost?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den.Dělal jsem rucitele na 250000. Ted mám…

Dobrý den.Dělal jsem rucitele na 250000. Ted mám exekuci na plat a strhávaj mi skoro 7000měsíčně a mám uhradit 426000.Já mám ženu na mateřské a máme dvojčata na které dostáváme jednu mateřskou.Mohu si mimo soudně určit výživné na děti?Byla by to suma s které by mi zase nemohly brát exekuci?Finančně to nezvládám.Exekutor se mnou nekomunikuje .Žádal jsem o splátkový kalendář 2000 měsíčně.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Přeložení na jinou práci

Dobrý den,zažádal jsem o řádný starobní důchod, který mi nastane od 1.9.2010. Jsem zaměstnán,ale zaměstnavatel pro mne nebude mít dále uplatnění, zatím mne pověřuje různými úkoly. Byl jsem stažen z původního prac.zařazení a zřejmě čeká kdy už odejdu. Obávám se,že toto nespecifikované zařazení se projeví na mém finančním hodnocení. Může mi zaměstnavatel před odchodem do důchodu snižovat mzdu a hrozí mi ještě jiné trable?


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, jsem zemědělský podnikatel a v měsíci dubnu a květnu jsem zaměstnal studenty, nezaměstnaného (veden na ÚP)a důchodce na sezónní práce, a to na dohodu o provedení práce. Vím, že pokud se mnou podepíší formulář prohlášení poplatníka, mohou uplatňovat slevu na poplatníka, v případě studentů i na studenta. Co mi ale není jasné, v uvedeném prohlášení se jako zdaňovací období uvádí pouze to období, na které zní DPP - tedy duben a květen 2010? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zaručená mzda

Dobrý den, po šesti letech u firmy mi byl snížen základní plat o pět tisíc. Plat mám stanovený pouze platovým výměrem, není součásti pracovní smlouvy.Existuje nějaká hranice, na kterou může zaměstnavatel tento plat snížit nebo to může být až třeba na minimální mzdu? původní plat byl 38000. Děkuji za odpověď Šárka G.


odpovídal(a): Redakce

Vznik pojištění

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně životního pojištění Dynamik Plus od České pojišťovny. Pokud klient podepíše smlouvu, ale nedojde k zaplacení prvního pojistného a ani žádného dalšího, protože si pojištění rozmyslel a nechce ho, vznikne pojištění? Výpověď během prvních dvou měsíců bohužel nepodal. Nyní mu přišla upomínka, že pokud nezaplatí dlužnou částku, pojištění po uplynutí určité stanovené lhůty zanikne. Jenže v tom případě po něm bude pojišťovna požadovat zaplacení rizikového pojistného a různých jiných poplatků do dne zániku pojištění. Je možné, aby vůbec pojištění vzniklo, pokud nebylo zaplaceno? Je nějaká možnost, jak proti pojišťovně bránit? Mnohokrát děkuji. KP


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jako programátor CNC stroje jsem…

Dobrý den, jako programátor CNC stroje jsem vytvořil v programu chybu, která zapříčinila znehodnocení obráběného materiálu v ceně 34 tis.Kč. Vztahuje se na můj případ pojistka odpovědnosti při výkonu povolání? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli si budu…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli si budu muset platit sám sociální a zdravotní pojištění, když mě úřad práce vyškrkne z evidence. A co by se stalo, kdybych si neplatil soc.+zdrav. pojištění. K čemu ty pojištění vůbec slouží, jestli se můžu zeptat? Předem děkuji za odpověďPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.