Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Prodávám v maloobchodní prodejně automobilový…

Prodávám v maloobchodní prodejně automobilový motorový olej nakupovaný od výrobce. Mám v souvislosti s novelizací zákona o spotřební dani k 01.07.01 nějakou daňovou povinnost ze zásob tohoto zboží, které jsem nakoupil a do 30.06.01 všechno neprodám s ohledem na změnu sazby spotřební daně. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

PROVOZOVNA

Podnikatel s místem bydliště mimo Prahu má pronajatý byt v Praze, kde provozuje účetní služby. Musí mít zřízenu provozovnu v tomto bytě?



odpovídal(a): Redakce

Prodej CP

Prodala jsem podilove listy OPF Sporoinvest pred uplynutim 6 mesicu od jejich zakoupeni. Jakym zpusobem mam provest zdaneni ?


odpovídal(a): Redakce

Zahraniční zájezd hrazený z FKSP

zak.c.586/92sb.,§6, odst.9, pism. d - nepenezni plneni z FKSP Zahranicni zajezd zamestnancu pres cestovni kancelar hrazen z FKSP. Cena zajezdu byla bez dopravy. Podnik vyfakturoval FKSP zapujceni vozidel pro prepravu a PHM. Je treba, aby tyto naklady (na dopravu) byly zamestnancum, kteri se zajezdu ucastnili, zdaneny?


odpovídal(a): Redakce

Firma nakupuje pro zaměstnance stravenky.…

Firma nakupuje pro zaměstnance stravenky. Dodavatel stravenek si účtuje zprostředkovatelský poplatek ve výši 1% z hodnoty nakupovaných stravenek , který podléhá DPH 22%. (Příklad : stravenky za 5 000 Kč poplatek 50 kč DPH 11 Kč Celkem 5 061 Kč ). Prosím , uveďte zpúsob zaúčtování . Děkuji pb.


odpovídal(a): Redakce

Vazeni pratele, zajimalo by mne kolik…

Vazeni pratele, zajimalo by mne kolik cini nezdanitelna polozka na tento rok.Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,26.9.2000 jsem koupil do osobního…

Dobrý den,26.9.2000 jsem koupil do osobního vlastnictví nový byt (kolaudace 10.11.1999),poraďte prosím jaké daňové povinnosti z tohoto jsou a kdy je uplatnit.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím vás o radu, jak by se dala…

Dobrý den, prosím vás o radu, jak by se dala řešit tato situace: Město v roce 2000 předalo nájemníků byty na základě sdružení finančních prostředků = zčásti státní dotace, zčásti hypoteční úvěr, který čerpá město, a část uhradil budoucí nájemník. Podmínkou státní dotace je, že byty zůstanou do roku 2020 ve vlastnictví města, s obyvateli je uzavřena OPČNÍ SMLOUVA, a mají 20 let na to, aby městu hypotéku doplatili. Nyní máme možnost si takovýto byt "koupit", spíše tedy potřebujeme zaplatit současnému nájemníkovi jím uhrazené peníze a město by na nás převedlo jeho opční smlouvu. Byt by nám skutečně patřil až v září 2020. Do stanovené "kupní ceny" nám schází cca 350.000,- Kč, stavební spořitelna by nám půjčila pouze v případě koupě přímo do osobního vlastnictví. Věděli byste o nějakém řešení? Děkuji za odpověď. K.Valchová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědění

Dobrý den. Koupili jsme s manželem a mamkou dům,každý vlastníme 1/3.Mamka dala 1 mil. a my 2 na hypotéku. Nyní chce mamka darovat svou 1/3 mě,sepsat věcné břemeno na doživotí a s mojí sestrou se z důvodu její zadluženosti vypořádat finančně s tím že jí dá 500,000,-Kč.Sestra již po rodičích dostala byt 2+1 , o který ale z důvodu neplacení nájmu přišla. Nyní se obáváme, že v případě, že se mamce něco stane,budem vyplácet sestru z podílu ještě vyšího,neboť dům stále stoupá na hodnotě z důvodu rekonstrukce. předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

VÝHRA ZÁJEZDU

daňové dopady:akce slosování s výhrou zahraničního zájezdu pro 2 osoby v ceně do 20.000,- Kč a nad 20.000,- Kč.



odpovídal(a): Redakce

KOMANDITNÍ SPOLEČNOST

Účetní závěrka a daň.přiznání komanditní společnosti.Podle zákona se HV dělí na část pro komplementáře a část pro kom.společnost. !Komplementářem je právnická osoba(s.r.o.)!Jak účetně provést toto rozdělení a jak se to projeví v daň.přiznání (s pohledu obou společností). V zákoně o daních z příjmu se hovoří o rozdělení základu daně dle poměru podílu na zisku. Tento základ je upravený HV a tedy poměr z tohoto základu nebude shodný s poměrem z HV.V případě zisku je třeba tuto část komplementáři také fyzicky vyplatit? Na základě jakého podkladu je komplementář informován o podílu základu daně a podílu některých odčitatelných položek, aby je uplatnil ve svém daň. přiznání? Má na toto rozdělení vliv záměru spol. nevyplácet podíly na zisku? Předem velice děkuji za odpověď a jsem s pozdravem Mentlíková


odpovídal(a): Redakce

Poplatky bance

Uctuji v jednoduchem ucetnictvi a naklady vykazuji pausalem (30% - software). Pri prijmech ze zahranici jsem do prijmu zahrnul castku, ktera byla oproti fakture zmensena o provizi (poplatek) banky za zprostredkovani. FU mi vsak sdelil, ze musim do primou zahrnout celou fakturovanou castku, poplatky banky nelze odecit, jelikoz mam naklady pasalem. Je to tak spravne?


odpovídal(a): Redakce

Sazba DPH u autodopravy

Mám založenu firmu Autodopravu a jsem plátcem DPH.Dopravu provádím osobním automobilem.Tzn.že přepravuji jak osoby,tak zboží.Někdy připojuji i káru do 500kg.Jakou DPH mám účtovat a jestli je pro přepravu materiálu v osobním autě nutná koncese pro nákladní dopravu. a/ když vezu 2osoby na jednání + cestou naložím materiál. b/ Když převážím dokumenty/výkresy/ bez osob. c/ když jedu s károu osobním autem pro materiál. Jedná se vše o nákladní dopravu i když je prováděna osobním automobilem? Musím mít i nákladní koncesi.Děkuji.moc.


odpovídal(a): Redakce

Koupil jsem podílové listy fondu Sporotrend…

Koupil jsem podílové listy fondu Sporotrend společnosti SIS. Po třech měsících jsem je prodal se ziskem cca 3000Kč. Musím tento zisk zdanit nebo je nějaký limit, do kterého se nemusí přiznávat zisk ke zdanění? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Firma vyvíjí nový výrobek. Vývoj trvá několik let…

Firma vyvíjí nový výrobek. Vývoj trvá několik let a náklady dosahují mnoha desítek milionů korun. Výsledky jsou jak povahy nehmotné (duševní práce), tak hmotné (stavba prototypu). Jakými způsoby se dají účetně zlikvidovat náklady, které souvisejí s touto činností? Dají se likvidovat průběžně, nebo je možné je zlikvidovat a začit odepisovat jako hmotnou či nehmotnou investici, až po jejich dokončení? Je možné tyto náklady odepisovat jiným způsobem (nejlépe, vzhledem k jejich výši průběžně)?


odpovídal(a): Redakce

Sidlime v pronajate budove ve 3.NP, kde jsou…

Sidlime v pronajate budove ve 3.NP, kde jsou zabudovana pevna okna. Chtela bych se zeptat, ci je povinnost /majitele, firmy/ obstarat myti techto oken /kdo uhradi naklady s tim spojene/. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Úroky fakturované (na výstupu) a DPH. 1.Je…

Úroky fakturované (na výstupu) a DPH. 1.Je fakturace úroků z krátkodobých půjček mezi právními subjekty (s.r.o., popř. a.s.), kteří jsou registrovanými plátci DPH a nesplňují podmínky finanční instituce (§ 28, odst.4,5), finanční činností osvobozenou od DPH (§ 28), tzn. výnosy náleží do řádku č. 31 přiznání k DPH? 2.Je vyúčtování smluvních úroků z prodlení s úhradou kupní ceny u věřitele výnosem (plněním), které je rovněž osvobozeno od DPH (§ 28)? Děkuji Vám za odpověďi na moje otázky z minulém období.


odpovídal(a): Redakce

PRODEJ AUTOMOBILU

Jako podnikatel-fyzická osoba jsem zakoupil v červnu 1995 na leasing osobní automobil Felicia, který vedu v účetnictví (jednoduché). Zajímalo by mě, kdy nejdříve mohu tento automobil odprodat bez toho, abych musel z prodeje odvádět daň. Má na tuto dobu vliv případné pozastavení podnikání v tomto roce (na konci r.2000). Za odpověď děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Účtování stravenek

Poskytujeme závodní stravování zaměstnancům od cizí organizace. Cena 1 oběda fakturovaná je 40,- Kč + DPH. Zaměstnanci nakupují a také platí stravenky přímo té cizí organizaci ve výši 18,- Kč/1jídlo . Jak účtovat fakturu za odebrané obědy, která už je ponížená o uhrazené stravenky ? Jedná se o tyto případy : a)částka celkem 40,- x počet odebraných jídel b)DPH 5 % c)částka uhrazená zaměstnanci 18,- x počet ks d)zbývá uhradit dodavateli a)+b)-c) e)zákonný náklad firmy 55% : 0,55 krát a) f)příspěvek ze sociálního fondu d) - e) (zbytek)


odpovídal(a): Redakce

Navazuji na svůj dotaz ze dne 10. 4. 2000 ohledně…

Navazuji na svůj dotaz ze dne 10. 4. 2000 ohledně dodávky programových zdrojů k již využívanému software od mateřské italské společnosti. Aplikační software využíváme od roku 1998. Faktura by měla znít přibližně takto: 1. Postoupení kopie následujících zdrojů (vyjmenováno). 2. Licence na využívání programů výše uvedených na 10 let pro následující země: ČR, SR, Ukrajina. 3. Postoupení know-how k uvedeným programům ? návod k používání a možnosti využívání v rámci činnosti odběratele 4. Zaškolení zaměstnanců nebo klientů odborníky dodavatele podle požadavků odběratele v obdobích, kdy budou programy využívány. Vzhledem k tomu, že zatím nemáme vytvořeny potřebné technické a personální předpoklady, nejsme schopni zatím dodané zdroje využívat, může se stát, že je začneme využívat až v následujícím roce. Je zájem, aby náklady byly rozloženy pokud možno do co největšího počtu účetních období. Uvedená faktura bude placena postupně v několika splátkách, pravděpodobně několik let. Žádáme Vás o radu, jak jednotlivé body účetně a daňově zpracovat (zařazení a délka odepisování), kdy o jednotlivých nákladech účtovat (zahájení odpisu). Zároveň Vás žádáme o sdělení, jaká srážková daň přichází v úvahu v jednotlivých případech, kdy ji srazit a odvést. Italská společnost zde nemá stálou provozovnu. Děkuji za Váš názor.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.