Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Jsme veřejnou vysokou školou.Jak by jsme měli…

Jsme veřejnou vysokou školou.Jak by jsme měli zaúčtovat kurzové rozdíly při uzavírání účetních knih k 31.12.Jedná se o uzavření devizového účtu vedeného v Euro.( Přepočet podle platného kurzu ČNB k 31.12.zaúčtovat na kurzové rozdíly aktivní,pasivní. V lednu, v následujícím účetním období se účetní zápisy zruší?) V příkladech účtování pro politické strany, hnutí, občanská sdružení a jiné nevýdělečné organizace vydané nakladatelstvím BILANCE,Praha 1999,autor Vladimír Tuček uvádí,účtování kurzových rozdílů aktivních při uzavírání účetních knih pro účty v bankách : 4-kové účty ,což jsou v naší účtové osnově účty nákladové oproti bankovnímu účtu.A neuvádí se jak postupovat v lednu následujícího roku. To nám tyto kurzové rozdíly aktivní zůstanou v nákladech,resp.kurzové rozdíly pasivní ve výnosech?? Děkujeme předem za Vaší odpověď.Vedoucí ek.oddělení VUT Brno.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o potvrzení: Firma (kovovýroba) lakuje …

Prosím o potvrzení: Firma (kovovýroba) lakuje (vč. přípravy kovu před nalakováním) a kompletuje a balí kovové výrobky. Na tuto činnost kupuje pouze lak a odmašťovací prostředky. Veškerý balící materiál i všechny komponenty výrobků dodává dodavatel.Můžeme uplatnovat sazbu 5 % DPH? Děkujiodpovídal(a): Redakce

Dobry den. Chtel bych se zeptat na otazku: Jsem…

Dobry den. Chtel bych se zeptat na otazku: Jsem zamestnanec a jeste k tomu bych si chtel udelat volnou zivnost. Nejsou zde nejake danove ulevy? Popripade kolik % z vydelku musim odevzdat na zdrav. a soc. pojisteni a kolik si mohu odecist z dani? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od 1.5.05 jsem nastoupila do…

Dobrý den, od 1.5.05 jsem nastoupila do zaměstnání. Synovi jsou 3 roky, ale ještě nechodí do školky až od září 05. Na mateřskou jsem nastupovala z ÚP. Platí to, že pokud syn nenastoupil na více než 5 dní v měsíci do školky a stará se o něho rodinný příslušník, že mám nárok na výplatu rod. příspěvku a pojištění za mě platí stát? Děkuji za odpověď s pozdravem Petra Zemanová zemanova.petra@quick.cz


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás, pokud mne přes moje…

Dobrý den, prosím Vás, pokud mne přes moje upozornění na tuto chybu zaměstnavatel zařadil do nižšího platového tarifu, než jaký mi přísluší dle nejsložitější mně přidělované práce, má být žaloba podána na doplacení částky, která je rozdílem těchto tříd, nebo mohu žádat uložení povinnosti zaměstnavateli zařadit mne do příslušného tarifu ? Děkuji za odpověď. Vladimíra P.


odpovídal(a): Redakce

Kupuji garáž za 100000 Kč.Je 30 let stará.Jak ji…

Kupuji garáž za 100000 Kč.Je 30 let stará.Jak ji mohu operativně odepsat z daní? Normálně by to vyšlo nejméně na 30 let.Je nějaká klička ?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Stravné a kapesné u podnikatelů při zahraničních c

Dobrý den přeji. Doplňuji svůj předchozí dotaz takto: Mám-li jako samostatný podnikatel nárok na stravné, tedy na částku, která z povahy věci nepodléhá zdanění, vyvozuji z toho, že si příslušné stravné a kapesné mohu odečíst z fakturovaných částek cestovní kanceláři (jsem průvodce). Můj FÚ (Praha 1) je totiž opačného mínění. Jak to tedy je? Děkuji za odpověď a přeji krásné dny::))


odpovídal(a): Redakce

Před zápisem do obchodního rejstříku, vznikly…

Před zápisem do obchodního rejstříku, vznikly zřizovací výdaje, jak se postupuje v případě zakoupení DHIM (židle) se postupuje jak? Spadá tento DHIM také do zřizovacích výdajů, nedo můžeme zaúčtovat do daňově účinných nákladů Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zajímalo by mne, jak je to s dph u zboží, které…

Zajímalo by mne, jak je to s dph u zboží, které bylo ukradeno. Jak se potom takové zboží odepíše ze skladu ? Musí se z tohoto odcizeného zboží odvést dph, které bylo uplatněno při jeho nákupu na vstupu ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

1-Dva podnikatelé - FO podnikají v rámci sdružení…

1-Dva podnikatelé - FO podnikají v rámci sdružení FO. K provozování své činnosti používají každý své osobní vozidlo nezahrnuté v obchod. majetku. Daňovým výdajem u každého jednotl. účastníka sdružení jsou výdaje ve výši sazby zákl. náhrady a náhrady za spotř. PH. Tyto výdaje si účtuje každý podnikatel za své vozidlo do svého účetnictví. Při stanovení tohoto způsobu jsem vycházela ze stanoviska JUDr. M. Salačové -MF, ing. J. Hanáka - Finanč. ředitelství Ostrava. V jednom odborném časopise jsem však viděla stanovisko odlišné, a to že tyto cestovní náhrady za používání AUV nejsou výdajem jednotlivých účastníků v jejich účetnictví, ale jsou společným výdajem sdružení. Domnívám se, že tento názor je v rozporu s § 24 odst. 2 písm. k) bod 3 zákona 586/1992 Sb. o daní z příjmu. Pokud by cestovné bylo společ. výdajem sdružení, po skončení roku kdy bude stanoven podíl na příjmech a výdajích pro jednotlivé účastníky (např. 50:50) by druhý z účastníků (který vozidlo nevlastní a ani nevyužíval pro prac. cesty sdružení) by uplatnil ve svých výdajích 50% cestov. náhrad vlastníka vozidla, včetně části zákl. náhrady, kterou může uplatnit jen vlastník. Prosím o posouzení. 2- Dále bych se chtěla zeptat, zda pokud účastníci sdružení používají své os. vozidla nezahr. v ob. majetku pro účely sdružení - jaká je správná formulace ve smlouvě o sdružení: a) tato skutečnost nemusí být ve smlouvě upřesněna - nejedná se o věci vnesené do sdružení b) uvést, že účastníci poskytli pro účely sdružení svá vozidla jako věci jednotlivě určené? (v našem případě, však nedochází k vzájemnému půjčování vozidel, každý používá své vlastní vozidlo).odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zajímalo by mne, kolik dní a kolika…

Dobrý den,zajímalo by mne, kolik dní a kolika procenty bude vyplácena nemocenská od 1.7.2008?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

V lednu 1999 byl ukončen finanční leasing…

V lednu 1999 byl ukončen finanční leasing dodávkového automobilu. Po skončení byl tento automobil zařazen do DKP v odkupní ceně. Toto vozidlo bylo 1. 7. 1999 prodáno cca za 180 000 Kč. Zajímalo by mne, zda mohu před prodejem vozidlo vyřadit z majetku do osobního vlastnictví a tudíž jej při prodeji zdanit podle § 10, nikoli § 7, aby mi příjem z prodeje neovlivnil platby na sociální a zdravotní pojištění, což by ohrozilo chod firmy.


odpovídal(a): Redakce

Nepeně?ní plnění nájemného

Podnikám v obchodu, vedu JÚ. Mám pronajaté skladové prostory 16 m2 od tchána / stejné trvalé bydliště/. Ve smlouvě o pronájmu na 10 let je stanovena cena pronájmu 100 Kč ročně + na vlastní náklady si opravím prostory v ceně cca 30 000,-- Kč. Materiál na opravu jsem si dal do nákladů. Je to správný způsob, popř. jak by mělo být správně zdaněno? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jakým způsobem je možno přispět na tzv.…

Jakým způsobem je možno přispět na tzv. sdruženou investici? Jak je to s odepisováním? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zajimalo by mne, zda mohu pronajmout svuj obchod…

Zajimalo by mne, zda mohu pronajmout svuj obchod i se zamestnancema jinemu podnikateli, jedna se o dobu asi 3 mesice, zamestnance bych vyplacel ja a od najemce bral pouze najem. Lze tento pronajem sjednat bez DPH? Nebo je nutne zdanit DPH alespon vybaveni obchodu?


odpovídal(a): Redakce

V odborném časopise jsem se dozvěděla, že od 1…

V odborném časopise jsem se dozvěděla, že od 1.1.2000 je zákonné pojištění vozidla podle z.č.168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla povinností vlastníka vozidla (u leasingu - leas. firmy) a nemůže tak být daňově uznatelným výdajem nájemce. V naší s.r.o. nám leas. společnost přefakturovala část povinného ručení na vozidlo na rok 2000, je nutno tedy účtovat mimo daňový základ? Je tento nový způsob zahrnování zák. pojištění do daň. výdajů upraven v zákoně o daní z příjmu?


odpovídal(a): Redakce

Prosím o zodpovězení následujícího dotazu:…

Prosím o zodpovězení následujícího dotazu: Podnikatel cestuje na odborné školení letadlem do Kanady. Odlet z Prahy dne 27.5.2000 v 5:45 hod, přílet do Londýna 9:00, odlet z Londýna 15:15, přílet do Toronta 18:04, odlet z Toronta 20:30, přílet do Montrealu 21:46. Na daňovém dokladu z 25.4.2000 má rozúčtovány ceny za letenku, ubytování, stravné. 1/ Jak přepočítat stravné, když se podle zákona při výpočtu stravného při cestě letadlem považuje za přechod státní hranice doba odletu a konec doba příletu podle letového řádu. Počítat cestu z Prahy do Londýna a pobyt v Londýně jako 1cestu ? celkem 9:30 hod a cestu z Londýna do Kanady jako 2.cestu ? 6:31 hod. Z toho plyne, že podnikateli náleží stravné dne 27.5.2000 ve výši 35 GBP. Nebo : Celá cesta bude počítána jako cesta Česká republika ? Kanada a podnikateli bude náležet stravné 34 USD. 2/ Který kurs použít při přepočtu stravného na Kč, když toto školení probíhá ve dnech 27.5.2000 ? 3.6.2000 a snídaně, oběd i večeře je zaplacena již při platbě faktury? Děkuji. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o pomoc.Firma, ve které jsem…

Dobrý den, prosím o pomoc.Firma, ve které jsem pracoval byla pojištěna u poj. Kooperativa.Stal se mi úraz a pojiš'tovna se rozhodla, že mi bude vyplácet rentu, souhlasil jsem, byla zde možnost, již před několika lety, že bych si jí nechal vyplatit jednorázově, to jsem však zamítl.Rád bych tedy věděl, zda-li mám ještě nárok na jednorázové vyplacení a pokud bych se rozhodl nyní odejít do předčasného důchodu, zda-li by mi kooperativa doplatila částku do mých 65 let, jak je ujednáno.Vyplacení částky do 65 let myslím v případě, že není možné vyplatit částku jednorázově. Obracím se na vás, jelikož kooperativa své názory na infolince bohužel měmí podle toho, kam se člověk dovolá.Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den, mohli by jste mi prosim poradit…

Dobry den, mohli by jste mi prosim poradit ohledne problemu preplatku a odebrani Rodicovskeho prispevku? Momentalne ziji ve Velke Britanii, muj muz ma alzirske obcanstvi a me dve deti maji ceske obcanstvi - narodily se ve VB. Ja mam stale ceske obcanstvi a adresu trvaleho bydliste v CR. Narozenim me prvni dcery r. 2007 mi vznikl narok na porodne a rodicovsky prispevek v CR, ktere mi byly priznany a vyplaceny - jelikoz jsem ve VB mela narok na materskou, ktera mi byla vyplacena po dobu 9 mesicu. Zadostem o oba prispevky bylo bez problemu vyhoveno v r. 2008. Problemy resim ted, kdy se mi loni (2008) narodila druha dcera. Jelikoz se narodila ve VB, trvalo temer rok ziskat pro ni pres ambasadu cesky rodny list a cestovni doklady. Hned po te jsem zazadala o porodne a rodicovsky prispevek na mladsi dceru. Porodne mi bylo priznano, ale rodicovsky prispevek zatim ne. Urad rozhodl, ze jsem ve lhute 8 dnu nenahlasila zmenu o narozeni 2. ditete (argument, ze jsem nemela cesky rodny list nikoho nezajimal) a prispevek mi odebral a naridil vratit preplatek vznikly tim, ze byl prispevek neopravnene cerpan na starsi dite, misto na to "nejmladsi v rodine". Preplatek 83.600 Kc je splatny do konce tohoto roku. Puvodne mi urednice rekla, ze dluh bude strhavan z budoucich davek a meho porodneho (to uz bylo zabaveno na splatku), ale RP na druhe dite mi nebyl priznan. A to i pres to, ze u me nedoslo k zadnym zmenam (krom narozeni druheho ditete) Stale pobyvam v Anglii, a staram se po cely kalendarni mesic o sve dve deti. V UK zadna davka podobna RP neni a ani memu muzi na ni nevznika narok (jak se domnivaji urednice ). Krom vyplnenych zadosti, bylo pozadovano jeste potvrzeni z Anglie, ze nemam narok na vyplaceni davek zde - coz jsem dodala. Presto urednici pozaduji dalsi a dalsi nesmyslna potvrzeni, ktera nejsou ani oficialni a vyhybaji se tak rozhodnuti o priznani RP. Jsem presvedcena, ze na davky narok mam a rada bych se proti rozhodnuti odvolala. Nejsem si ale jista, na jake zakony se odvolavat. Dale by me zajimalo, jestli lze nejak zvratit rozhodnuti o preplatku. Predem moc dekuji za opoved T.Kour


odpovídal(a): Redakce

PŘÍJMY ZA KONCERTY

Zalozili jsme s prateli hudebni skupinu. Zajimalo by nas, jak postupovat s financemi, ktere za sva vystoupeni obcas dostavame. Zda zalozit obcanske sdruzeni a vest normalne ucetnictvi(coz se nam moc nechce), ci vykazovat jednotlive prijmy na jednotlive cleny skupiny jako nahodile s tim, aby celkovy soucet vsech prijmu za rok neprekrocil 10000,- Kc, nebo uzavirat smlouvy o dilo(v tom pripade myslim ze zdravotni a soc. pojisteni hradi zadavatel prace),ci byste nam doporucili nejaky jiny zpusob. DekujiPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.