Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Převod bytů

1) Jako fyzická osoba jsem prodal rodinný domek. U notáře jsem byl poučen, že musím zaplatit daň z převodu nemovitosti. Slyšel jsem však, že pokud jsem byl majitelem déle než X let, platit nemusím. Domnívám se však, že tato informace se týká daně z příjmu. Mám pravdu? 2) Kupujeme (privatizujeme?) nájemní dům. Magistrát má podmínku - prodá to výhradně právnické osobě. Následně (např. do roku) chceme vlastnictví jednotlivých bytů převést na jednotlivé společníky (družstevníky). Budeme- li eseróčko (to zatím jsme), dani se prý v žádném případě nevyhneme. Ovšem, kdybychom prý byli družstvo, daň z převodu bychom platit nemuseli? Nevěřím tomu, nevím v čem má tento názor oporu. Můžete poradit? Děkuji mnohokrát.


odpovídal(a): Redakce

- který zákon řeší získání trvalého pobytu cizích…

- který zákon řeší získání trvalého pobytu cizích státních příslušníků v ČR. - cizí státní příslušník podnikající v ČR na základě živnostňáku jako právnická osoba zpracovává jen daňové přiznání k DPPO nebo i DPFO ? - jaké vede účetnictví ,stačí jednoduché? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

1. Vztahuje se par.23, odst.8 (zákon 586/92SB.) i…

1. Vztahuje se par.23, odst.8 (zákon 586/92SB.) i na spolupracující osobu, která kromě spolupráce nepodniká a nevlastní ani živnost. list? 2. Kdy vzniká pohledávka či závazek podnikateli z titulu přeplatku či nedoplatku na OSSZ a ZP - k 31.12. nebo až podá Přehled, např. 31.3. následujícího roku?


odpovídal(a): Redakce

Zajímalo by mě, jestli je možné při prodeji…

Zajímalo by mě, jestli je možné při prodeji nemovitosti (rodiného domu) po dvou letech vlastnictví odečíst od přijmu (2mil. Kč) 0,5 mil. nákladů a danit y příjmu jen 0,1 Kč (kupní cena domu byla 1,4 mil. Kč.


odpovídal(a): Redakce

Vážení přátelé, odvolávám se na dotaz ze dne 7.6…

Vážení přátelé, odvolávám se na dotaz ze dne 7.6.2000 o stanovení DUZP u služeb. Prosím o odpověď, kdy dojde k zaplacení služby, která je poskytnuta 14.4. a je na ni ve 100% výši poskytnuta dne 5.4. záloha ( částka je připsána na účet dodavatele). Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Obracím se na Vás s žádostí o radu při řešení…

Obracím se na Vás s žádostí o radu při řešení následujícího daňového problému: V daňovém přiznání k dani zpříjmů FO za rok 1998 jsem uplatnil odčitatelnou položku - dle §15 odst. 10 zákona - odečet úroků z úvěru ze stavebního spoření. Na základě toho mi FÚ vrátil přeplatek daně. Bohužel ke dni 4.12.1998 nabyla právní moci kolaudace stavby, ale já jsem ihned nezměnil místo trvalého bydliště na tuto adresu. Finanční úřad mne nyní vyzývá k podání dodatečného daňového přiznání. Jak mám nyní postupovat? FÚ ode mne bude zřejmě vyžadovat doplatek resp. vratku daně za dny od 4.12.1998 do 31.12.1998 kdy jsem již nesplňoval nárok na odečet úroků. Jaké finanční postihy - penále mohou vůči mě uplatnit? - FÚ v době podání daňového přiznání za rok 1998 tj. v březnu 1999 měl všechny údaje včetně kolaudačního rohodnutí stejně jako nyní a vyplatil mi vratku. Mouhou mi za toto období vyměřit penále? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dotaz se týká uplatnění §19 odst.9 zákona 588/92…

Dotaz se týká uplatnění §19 odst.9 zákona 588/92 Sb. o DPH. Benzín nakupovaný pro tzv. manažerská vozidla je přijatým zd.plněním použitým částečně pro účely nesouvisející s podnikáním, a to v míře úměrné soukromému použití vozidla. Doklady o nákupu paliva jsou ale občas k dispozici až po lhůtě, ve které nám náš účetní SW umožní zahrnout je do zdaňovacího období, ve kterém se plnění uskutečnilo (měsíc).Důvodem bývá např.to, že manažer je na pracovní cestě na přelomu období a doklad prostě nemůže odevzdat. Při uplatnění §19odst.9 bychom už v následujícím období odpočet uplatnit nemohli,a to zřejmě ani na ten podíl spotřeby, který se týká pracovních cest. Přitom velice pečlivě rozdělujeme spotřebu na soukromou a služební a srážené částky za benzín dodaňujeme podle §7 odst.2a).Máme jinou možnost, než se u \\\"opožděných\\\" dokladů zříci nároku na odpočet?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěk bych se prosím vás zeptat.…

Dobrý den chtěk bych se prosím vás zeptat. Ušetřím měsíčně kolem CCA 5000-6000 tisíc jak kdy kam bych je mohl podle vás investovat. Co je bespečné? Chtěl bych je investovat a aby mi něco vynesly. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

KONEČNÝ STAV ÚČTU

Na kterou stranu účtu se v účetnictví v syntetické evidenci píše konečný zůstatek (konečný stav)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Společná domácnost

V jednom rodinném domku bydlím společně s mými rodiči, s mým ženatým bratrem a s jeho manželkou. Všichni jsme samostatně výdělečně činní a společně hradíme náklady na bydlení - elektrika,opravy domku atd. Můj dotaz zní, zda jsme všichni pro daňové účely posuzováni jako jedna domácnost. Mockrát děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Za zdaňovací období 1998 jsem platila zálohy na…

Za zdaňovací období 1998 jsem platila zálohy na dan z příjmů pololetně. Za rok 1999 mám platit čtvrtletně. Kdy je splatná první záloha na DP, k 31.3. nebo 30.6.2000? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Naše společnost vysílá své zaměstnance na různá…

Naše společnost vysílá své zaměstnance na různá školení, tréninky, semináře. Na fakturách ( příp. v příloze ) za tyto služby bývá uvedeno: účast na semináři 5 000,- Kč, ubytování 1 000,- Kč, oběd 300,- Kč, občerstvení 50,- Kč. Celkem 6 350,- Kč. Doklad je vystaven agenturou, která se ubytovacími a stravovacími službami nezabývá, pravděpodobně jde o přefakturaci. Jsou veškeré náklady daňově uznatelné jako nedílná součást hlavní služby tj. semináře a takto o nich má být i účtováno 6 350,- Kč za seminář? Nebo je nutné zaúčtovat jednotlivé položky zvlášť, s tím že v případě obědu a občerstvení jde o daňově neuznatelné náklady ( často jsou semináře pořádány v drahých hotelech tzn. že částky za obědy a občerstvení bývají hodně vysoké )? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vazeni pratele, zajimalo by mne,jak…

Vazeni pratele, zajimalo by mne,jak dlouha je v soucasne dobe lhuta pro realizaci ztraty z akcii-koupe a nasledny prodej.Abych mohl ztratu zapocitat do vysledku pro vypocet dane.Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Zajimalo by mne jaka je darovaci dan, pokud…

Zajimalo by mne jaka je darovaci dan, pokud darovanym objektem je rodinny domek v hodnote 6mil. Kc, jedna se o skupinu mezi manzely a rodice s detmi.


odpovídal(a): Redakce

je spatne koupit byt v druzstevnim vlastnictvi,…

je spatne koupit byt v druzstevnim vlastnictvi, kdybych takovy byt koupila jak dlouho v takovem bytu muzu bydlet. A jak je to s bytem u majitele. To znamena ze ja si koupit tento byt jen do pronajmu? Takze kdykoliv me tento majitel muze vystehovat? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Základní sleva na poplatníka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na uplatnění daňového bonusu na poplatníka pro vyplného daňového přiznání. Pokud byl poplatník v roce 2008 4 měsíce nemocný může ho uplatňovat v plné výši (24840) nebo se tento daňový bonus krátí? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sazba DPH u slu?by

Dobrý den,zajímalo by mne,jaká je sazba DPH pro služby spojené s Internetem:vytvoření www. stránek včetně umístění na Internetu a provoz ,údržbu těchto stránek.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o odpověď na otázku, zda syn (zatím…

Prosím o odpověď na otázku, zda syn (zatím studující), který vede podnikajícímu otci jednoduché účetnictví a bude dostávat jistou částku za tuto službu, je povinen z takovéhoto příjmu platit zdravotní a sociální pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Moje matka se svym manzelem (pro mne nevlastni…

Moje matka se svym manzelem (pro mne nevlastni otec) letos dostaveli rodinny dum o porizovaci hodnote 1,050,000,-, letosni odhad nemovitosti cini od statniho odhadce necelych 6mil.Kc. Dohodli jsme se proto ze ja si v pudnich prostorach provedu vestavbu bytu, z tohoto duvodu mi chteji nemovitost darovat, jak velkou castku musim zaplatit na danich, kdyz u matcina manzela nejde o meho vlastniho otce a bude se potom platit i dan z prevodu?? Na vestavbu jsem nucena si z duvodu nedostatku financi brat hypotecni uver, budu muset tuto dan zaplatit najednou?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Na…

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Na konci listopadu roku 2007 jsem na bytovém družstvu prošla konkurzem o byt, tam mi bylo řečeno že do 14 dnů musím složit částku ve výši 385 000,-,ty jsem ihned uhradila a obdržela klíče od bytu (5.12.2007). V Prosinci se mnou byla sepsána pronájemní smlouva do té doby než přejde byt do osobního vlastnictví. V Prosinci jsem ihned začala platit řádně nájemné, které činilo i měsíční částku do společného fondu oprav, tudíž celková částka nájemného činila 3 430Kč. 14.5.2008 jsem podepisovala smlouvu o převodu bytu do osobního vlastnictví, kde mi bylo stanoveno měsíční nájemné ve výši 3 480Kč. V dubnu 2008 jsem obdržela první vyúčtování za měsíc listopad a prosinec, kde jsem měla nedoplatek ve výši 800Kč, které jsem musela uhradit. Do dnešní doby mi nikdo nevysvětlil proč jsem musela danou částku doplatit, když jsem řádně platila měsíční nájem. Nyní po roce opět v dubnu 2009 mi přišlo vyúčtování, kde mi oznamují že mám přeplatek ve výši 8 881,57Kč, což by odpovídalo, jelikož v bytě žiju sama a velikou spotřebu nemám, ale po 14 dnech jsem ve své schránce objevila vyúčtování nové, prý opravné, kde mi oznamují že místo 8 881,57Kč obdržím pouze částku ve výši 2 836,95Kč a 5000Kč si oni prý strhávají. To nevím proč, a když jsem se obrátila na bytové družstvo, aby mi vysvětlili z jakého důvodu si z mého přeplatku strhávají 5000Kč odpověděli mi jednou větou: Důvod: pozdější koupě bytové jednotky. Jak tomu mám rozumět? Děkuji za odpověď. S pozdravem Anna.S. Prosím o odpověď na uvedený e-mail.Děkuji.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.