Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,můžete mi poradit jak postupovat při…

Dobrý den,můžete mi poradit jak postupovat při prodeji bytu na kterém je hypotéka?Co bude potřeba ,pokud si byt chce kupující vzít také na hypotéku ? děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

SVJ

Dobrý den, bydlím v bytovém domě, kde všichni nájemníci (kromě dvou rodin)byt odkoupili od města. Sdružení nájemníků´platí měsíčně určitou částku do fondu oprav, zbylé dvě rodiny platí nadále nájem městu. Jak se postupuje v případě, že se sdružení nájemníků dohodne např. na opravě střechy - musí na toto přispívat i rodiny, které si byt nekoupily? Předem Vám moc děkuji za odpověď. Veronikaodpovídal(a): Redakce

Zúčtování daně

Celý rok 1999 jsem byl zaměstnán u jednoho zaměstnavatele, neměl jsem žádné jiné příjmy. Když jsem žádal po mzdové účetní, aby mi provedla roční zúčtování záloh na daň, bylo mi sděleno, že z žádného zákona nevyplývá povinnost pro zaměstnavatele, aby prováděl roční zúčtování a tudíž abych si podal daňové přiznání sám. Má pravdu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nájem z bytu

Je možné uplatnit nájem z pronajatého bytu v Praze jako výdaj, pokud podnikám a bydlím v místě vzdáleném od Prahy 300 km a v Praze kvůli živnosti potřebuji bydlet převážnou část měsíce.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o objasnění aktuální situace v možnosti…

Prosím o objasnění aktuální situace v možnosti snižování základu daně z příjmu o úroky z hypotéčního úvěru. Jakým způsobem probíhá daňové přiznání. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Mohou u nas dve české firmy mezi sebou obchodovat…

Mohou u nas dve české firmy mezi sebou obchodovat v cizi mene (USD) ? Myslim si ze nemohou,ale potrebovala bych se ujisti. A pokud nahodou ano, jak je to s vypoctem DPH?


odpovídal(a): Redakce

manžel a manželka, dvě fyzické osoby, každý má…

manžel a manželka, dvě fyzické osoby, každý má svou firmu, neplátci DPH. mohou si navzájem fakturovat ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v současné době Česká pojišťovna…

Dobrý den, v současné době Česká pojišťovna prostřednictvím svých agentů nabízí přepracování Sdruženého pojištění pracujících na Penzijní připojištění. K tomuto produktu nemohu nikde sehnat podrobnější informace a event. nevýhody mi agent jistě nesdělí. Bylo by toto výhodné ve srovnání se samostatným Penzijním připojištěním? Jsem r. nar. 1947. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

SILNIČNÍ DAŇ

Mám ve firmě nákladní AVII, která v letošním roce neujela ani jeden km. Bohužel musím platit silniční daň,zákonné pojištění a provádět technické prohlídky - zdá se mi, že to není správné - tedy logické- auto nejezdí, proč platit silniční daň. Je nějaká cesta jak se jí vyhnout. Jak v roce 2000?? Pokud existuje možnost platit zákonné pojištění za škody pouze pokud auto jezdí , mohla by také existovat stejná možnost u silniční daně. Děkuji. m. Akrman


odpovídal(a): Redakce

Přeúčtování příjmů

Tři zedníci podnikající každý samostatně dostávají odměnu za vykonanou práci od zákazníka na účet jednoho z nich. Zákazník odmítá zaslat odměnu každému zvlášť. Jakým způsobem lze přeúčtovat odpovídající částky dalším dvěma zedníkům? Musí být rozdělení částky doloženo nějakou dohodou o podílu na práci nebo stačí jejich podíl vyplatit výdajovým dokladem bez dalšího dokladování?odpovídal(a): Redakce

Přechod na plátcovství

Vedu JU, dne 1.2.99 jsem se stala dobrovolnym platcem DPH. Nejsou mi zcela jasne odpisy IM. Docetla jsem se, ze pokud se stanu z neplatce platcem musim snizit vstupni cenu IM na zaklad dane a to i uz odepisovaneho majetku. Stane se tak i u majetku koupeneho od neplatce? Musim opravit predchozi danove priznani(odpisy) a muzu si toto DPH uplatnit? Dale je mozne, pokud zjistim ze mam chybne urcenou odpisovou skup.(5 skup.)u jiz 4 roky odepisovaneho majetku, letos zacit odepisovat ve spravne skup (3.skup.) nebo opravit predchozi dan.priznani? Jeste jeden dotaz - pronajimam nemovitost, zaroven mam zivnost,zauctuju tento pronajem jako prijem z kapit. majetku a v dan. priznani budu rozepsany prijem ze zivnosti a pronajmu ? Dekuji mnohokrat za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Prodávám byt v osobním vlastnictví a zajímá mně…

Prodávám byt v osobním vlastnictví a zajímá mně výpočet daně s prodeje.


odpovídal(a): Redakce

Tuzemská firma (plátce DPH v ČR) koupí zboží ve…

Tuzemská firma (plátce DPH v ČR) koupí zboží ve Slovenské republice a následně je ve Slovenské republice prodá, samozřejmě s určitou přirážkou. Zboží nepřekročí st.hranici. Podléhá toto plnění DPH. Pokud ano, jaký je mechanismus výpočtu a odvodu DPH? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prodej pronajímaného domu

V roce 1991 jsem koupil dvougenerační rodinný domek a zrekonstruoval na penzion s restaurací. Tento objekt jsem jako fyzická osoba ihned pronajmul a zdaňoval dle §9 - příjmy z pronájmu nemovitosti. V roce 2000 chci tento objekt prodat. Protože vznikl velký rozdíl mezi zůstatkovou cenou objektu a cenou prodejní, můj dotaz zní, zda jsem povinen zaplatit z tohoto rozdílu daň z příjmu?


odpovídal(a): Redakce

Může si OSVČ, neplátce DPH, koupit beztrestně ve…

Může si OSVČ, neplátce DPH, koupit beztrestně ve velkoobchodu Makro zboží pro soukromou spotřebu?


odpovídal(a): Redakce

odpovědný zástupce

Pro koncesovanou živnost jsme se dohodli s fyzickou osobou - nepodnikatelem, že bude pro nás dělat odpovědného zástupce. Za tuto činnost jsme se dohodli na částce 6000 Kč/čtvrtletí. Dotaz:Na základě jaké smlouvy (pracovní) můžeme odp. zástupce zaměstnat aby to šlo uznat jako daňový náklad(nebude denně docházet do práce)? Odečet daně z příjmu pracovníkovy provádět jako srážkovou daň (2000 /měsíc) nebo zálohovou daň.? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Známí prodali byt v osobním vlastnictví a v lednu…

Známí prodali byt v osobním vlastnictví a v lednu 2000 podali daňové přiznání k dani z převodu nemovitostí. Mezitím se rozpoutala diskuse ve smyslu § 6 písm.g) zákona o o dani z převodu nemovitostí - kde se hovoří o osvobození při převodu bytu s poukazem na nález Ústavního soudu . Zprávy pak byly dosti protichůdné - na straně jedné se hovořilo o tom, že převody bytů jsou osvobozeny dle stávajícího znění zákona (současně je připravena novela) na straně druhé stojí prohlášení MF, že FÚ budou postupovat stejně a daň při prodeji bytů dále vyměřovat s tím, že je na daňovém subjektu zda vyměřenou daň zpochybní soudní cestou či nikoliv. Vzhledem k tomu, že známým nebyla dosud daň vyměřena - zajímalo by nás jaký je momentální stav v uvedené záležitosti - zda již bylo řečeno jednoznačné stanovisko. Lze považovat převod bytu v osobním vlastnictví za převod od daně z převodu nemovitostí osvobozen či nikoliv ? Je daň u již podaných daňových přiznání vyměřována nebo ne ? Děkujeme za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Potřeboval bych informace o právních způsobech…

Potřeboval bych informace o právních způsobech vymáhání pohledávek(jak firemních, tak možnosti fin. úřadů a pod.)


odpovídal(a): Redakce

Podnikám jako OSSČ. V současné době bydlím mimo…

Podnikám jako OSSČ. V současné době bydlím mimo své trvalé bydliště, ve kterém mám nahlášenou živnost. Mohu si nájem nebo jeho poměrnou část za pronajatý byt, ve kterém mám zařízenou pracovnu, dávat do nákladů, případně jaké doklady potřebuji pro uplatnění takového výdaje. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych si založit stavební…

Dobrý den, chtěla bych si založit stavební spoření "na maminku", jedno už mám. Byty v Praze jsou přece jen drahé. Vycházím z toho, že nepočítám s čerpáním úvěru v prvních třech letech. Které stavební spoření pro mě bude nejlepší? Určující je výše naspořené částky na konci období. Děkuji, KrajcarováPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.