Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den , jsem OSVČ a mám příjmy z podnikání…

Dobrý den , jsem OSVČ a mám příjmy z podnikání podle § 7 DPFO cca 150.000 ročně. Současně pronajímám nemovitosti , které nemám v obchodním majetku a a nyní mi nájemce uhradil dlužné nájemné ve výši 900.000 ,- Kč za minulý rok ( platba dne 20.7.2005). Musím se přihlásit jako plátce DPH a pokud ano tak od kterého data? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Vedu daňovou evidenci,…

Dobrý den, prosím o radu. Vedu daňovou evidenci, stal jsem se ke 2.5.2005 plátcem DPH a chtěl bych uplatnit odpočet DPH za předchozích 12 měsíců (dle paragrafu 74 zákona o DPH) u "drobného hmotného majetku", který vedu v operativní evidenci a vzhledem k tomu, že jeho pořizovací cena nepřesáhla 40 000,- jsem ho jednorázově odepsal do výdajů jako pořízení drobného majetku. Lze na tento majetek uplatnit odpočet? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jakým způsobem…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jakým způsobem se v souvistosti s mzdou vypláci tzv. diety? Co to vlastně je, jak se daní (kde se zobrazí při výpočtu čisté mzdy) a jestli se zaměstnanci "vyplatí", popř. do jaké výše je možné je vyplácet...kde tyto informace najdu. Děkuji za opověď.


odpovídal(a): Redakce

dobry den, 1. jeste jednou Kanarske ostrovy.Pro…

dobry den, 1. jeste jednou Kanarske ostrovy.Pro dovoz a vyvoz zbozi se ridime §30 odst. 4, nesouhlasi nam to tedy s vasi odpovedi, prosim o vysvetleni. 2.Bezplatne vypujceni stroje do treti zeme jaky ma vliv na DPH?


odpovídal(a): Redakce


odpovídal(a): Redakce

Dovážíme ze zahraničí ovocné a bylinkové čaje. U…

Dovážíme ze zahraničí ovocné a bylinkové čaje. U čajů ovocných je číselný kód Harmonizovaného systému popisu číselného zboží 121190970, u toho čaje je snížená sazba DPH 5 %, u čajů zelených a pu-erh je číselný kód 090210000 a 090230000, předpokládáme, že tedy u těchto čajů je stanovena sazba DPH 19 %, neboť nejsou uvedeny v seznamu zboží podléhajícího snížené sazbě. Máme zboží správně zařazeno? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,potřeboval bych poradit s koupí bytu a…

Dobrý den,potřeboval bych poradit s koupí bytu a financováním.Je mi 40 let a bydlím ve státním bytě 2+1 se svou 15 dcerou.V nejbližší době bude město dávat tyto byty k odprodeji do soukromého vlastnictví.Cena bytu by se měla pohybovat okolo 120 000,-kč.Jsem vdovec.Já a má dcera pobíráme vdovský a sirotčí důchod cca 8000,-a můj plat činí 9000,-Mám v ůmyslu tento byt koupit,a byl mi doporučen překlen.ůvěr TOP Kredit od ČMSS cílová částka 300 000,-na 20 let.Problém je také v tom,že veškeré ůvěry se počítají příjmů které jsou momentálně k dispozici a nebere se ohled na douhodobé příjmy.Nemám žádné naspořené peníze ani stavební spoření.Jenže problém je v tom,že jakmile si moje dcera začne vydělávat což bude tak asi za 5let,vezmou nám důchody a v tom případě nebudu moci splácet ůvěr,protože můj plat na to nebude stačit.Mám ještě další ůvěry na splácení.Po mých výpočtech rodinných financí mi vychází,že částka kterou bych mohl splácet("ůvěr na bydlení)činí asi 4000,-měsíčně.Stojím před rozhodnutím zda koupi či nekoupit.Můžete mi prosím napsat svůj názor?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jakým způsobem se vypočítá peněžitá výpomoc v…

Jakým způsobem se vypočítá peněžitá výpomoc v mateřství když můj řoční hrubý příjem je cca 330 000,- a cca čistého 242 424,- ?? kolik zhruba bude vycházet peněžitá pomoc v mateřství?


odpovídal(a): Redakce

Jak může fyzická osoba nejlépe zhodnotit částku…

Jak může fyzická osoba nejlépe zhodnotit částku 100.000,-Kč za období asi 10 měsíců? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý podvečer, jsem v pracovním poměru od 01.02…

Dobrý podvečer, jsem v pracovním poměru od 01.02.2005. Dne 14.02.2005 jsem onemocněla a jsem stále v prac.neschopnosti. Chtěla jsem se zeptat ohledně daňového zvýhodnění (bonusu) na mého syna. Jsem samoživitelka. Za měsíc 2/2005 jsem na výplatní pásce měla 500,- Kč slevu. A co za ostatní měsíce? Budu mít nárok na celých 6000,- Kč ročně nebo jenom za skutečně odpracované měsíce. Zaměstnavatel je malá organizace do 25 zaměstnanců. Předem Vám děkuji a přeji hezký zbytek večera.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den můj dotaz je následující:Může montážní…

Dobrý den můj dotaz je následující:Může montážní firma v oboru elektro prodat a instalovat vestavné kuchyňské spotřebiče s 5%DPH nebo musí být DPH 19%.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Jako s.r…

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Jako s.r.o. jsme darovali Kč 5000,- TJ Sokolu na sportovní účely dle darovací smlouvy. Dar jsme zaúčtovali na 543/211. Chtěla bych se zeptat, zda je tato částka pro nás daňovým uznatelným nákladem? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Vypláceli jsme (o.s.) honorář za grafické práce…

Vypláceli jsme (o.s.) honorář za grafické práce osobě, která je absolventem VŠ uměleckého směru a nemá živnost. Stačí jako doklad o vyplacení honoráře výdajový doklad s r.č. osoby, které byl honorář vyplacen? Případně - jaký je správný postup a jaké doklady a s jakými náležitostmi by měly být.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v roce 2004 jsem zaplatil za převod…

Dobrý den, v roce 2004 jsem zaplatil za převod nájemních práv k bytu cca 300 tis. Kč. V letošním roce t.j. 2005 jsem prodal nájemní práva za stejnou částku. Dle zákona jsem povinen zaplatit z prodeje daň z příjmu. V jaké výši zaplatím daň, lze započíst výdaj z roku 2004 ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Ještě jednou Vás zdravím a mám drobný dotaz. …

Ještě jednou Vás zdravím a mám drobný dotaz. Vedu DE a zakoupila jsem si od TRIANGLU notebook na splátky, ale není to leas. Zaplatila jsem jednorázovou zálohu (ne na splátky) 6480,- Kč a měsíčně budu platit 1083,- Kč po dobu 18ti měsíců. Je mi jasné, že měsíční zálohy-splátky budu účtovat rovnou do nákladů. Ale co s tou zálohou?. Mohu ji také dát tento rok poměrnou částí do nákladů, nebo musím čekat, jako je to u leasingu až na zaplacení celého zboží a pak si ji mohu uplatnit v nákladech? Děkuji moc za Vaše odpovědi, které nám laikům poskytujete. S přáním hezkého dne JM


odpovídal(a): Redakce

Zdravím Vás a mám dotaz k Vaší odpovědi na dotaz…

Zdravím Vás a mám dotaz k Vaší odpovědi na dotaz ze dne 8/7/05 ohledně poštovného u zboží na dobírku, kde uvádíte, že poštovné se má účtovat s DPH. U všech dobírek co jsem kdy dostala, nikdy nebylo účtováno DPH, neboť poštovné je osvobozeno od této daně. Mám klienta, který také občas pošle zboží na dobírku, ale nemůže dopředu vědět, kolik poštovné bude stát. Musel by s otevřeným balíkem na poštu, zvážit ho a jet zpět domů, napsat fa se skutečnou částkou za poštovné a pak znovu na poštu balík poslat, aby souhlasila částka na faktuře s částkou na podacím lístku. To se mi zdá trochu nerentabilní. Uvádí ve fa vždy poštovné od cca 100-120,- Kč, což se moc neliší od podacího lístku. Můžete mi prosím tento problém více upřesnit? Děkuji předem za odpověď. JM


odpovídal(a): Redakce

Po zemřelé, která nezanechala závěť, zůstala…

Po zemřelé, která nezanechala závěť, zůstala nemovitost v hodnotě 1.200.000Kč a finanční prostředky v bance v ve výši 1.200.000Kč. Po dohodě pozůstalých bude dědit 1 vnuk nemovitost a 2 dcery stejným podílem peněžní prostředky. Kolik bude činit daň každého dědice. (omlouvám se za předešlou neúplnou otázku)


odpovídal(a): Redakce

Po zemřelé, která nezanechala závěť, zůstala…

Po zemřelé, která nezanechala závěť, zůstala nemovitost v hodnotě 1.200.000Kč a finanční prostředky v bance v ve výši 1.200.000Kč. Po dohodě pozůstalých bude dědit vnuk nemovitost a dcery stejným podílem peněžní prostředky. Kolik bude činit daň každého dědice.


odpovídal(a): Redakce

Včara jsem zasílala níže uvedený dotaz, prosím…

Včara jsem zasílala níže uvedený dotaz, prosím sdělte, jak jste došel k základu daně ve výši 11.430? Dotaz: Zemřela mi matka, která nezanechala závěť. Jsme pozůstalé 2 dcery, předmětem dědictví je nemovitost v hodnote 1.200.000,- Kč a finanční prostředky na účtě ve výši 1.020.000,- Kč, kolik bude činit dědická daň každé. Odpověď: Pokud budete dědit jen vy dvě, potom je hodnota jednoho podílu 1.110.000,- Kč. Z tohoto podílu činí dědická daň 11.430x0,5=5715,- Kč.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsme s.r.o. stavební firma. Doposud…

Dobrý den,jsme s.r.o. stavební firma. Doposud jsme účtovali opravy rekreačních budov(i ty které neslouží k podnikání) s 19% DPH. Teď jsem se setkala s názorem, že stavby pro dočasné bydlení,což mohou být právě rekreační budovy se účtují s 5% (dokonce jim to snad posvětilo ministerstvo).Ale v pokynu Minist.financí je napsáno,že stavby pro individuální rekreaci nepatří do snížené sazby. Majitel nemovitosti napsal do objednávky, že jde o rodinný domek,ale v katastru je zapsán jako "stavba pro individuální rekreaci". Co je pro mne směrodatné? Děkuji



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.