Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Mezistátní obchod

Dobrý den, Můj dotaz má několik podotázek ale obecně se budu ptát "Prodej zboží a odvod dph v rámci EU" Chceme rozjet tzv. dropshipping kde je zahraniční dodavatel který odesílá zboží přímo koncovým zákazníkům (zákazník nemusí být občan žijící v ČR). 1. Musím založit sro rovnou stím, že musím být plátce dph? 2. Jaký je skutečný reálný výnos, jaké faktory mohou cenu ovlivnit legislativně? Třeba pokud koupím zboží za 100,-Kč za kolik musim prodat abych vydelal staci jen z prodane ceny odecist dph a naklady na koupi zbozi ? Zboží by šlo ze skladů v EU. Napriklad ze Spanelska do CR. 3. Pokud mám sídlo v ČR nakoupím od dodavatele v itálii a prodám do německa kde je povinnost hradit DPH? 4. Pokud zaplatim cenu s dph u dodavatele v zahranici jakym zpusobem se stim vyporadat kde mam zadat o vraceni DPH? Dekuji za odpoved!


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani při invalidním důchodu

Dobrý den, kamarádka žije už 20 let s druhem, ten má skoro rok invaliditu 3. stupně, jak mají postupovat při daňovém přiznání, má družka na druha nějaké odpočty? Nebo si má jako invalidní důchodce podat sám daň. přiznání. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Co spadá do obratu k povinné registraci k DPH (s.r.o.)

Dobrý den, obracim se na vas s otazkou ohledne obratu pro povinnou registraci k DPH u s.r.o.: co se do něho počítá a co ne. Chtěla bych poprosit o radu. Jsem cestovní agentura a nakupuji a prodávám letenky do ruznych zemí. Letenky jsou osvobozeny od DPH dle § 67, § 68, §69 a § 70. Otázka je zda se obrat z těchto letenek započítává do obratu pro případnou povinnou registraci. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Doplňkové penzijní spoření - dědictví

Dobrý den, jak se postupuje pokud zemře jeden z manželů, který neměl doplňkové penzijní spoření, pozůstalý má doplňkové penzijní spoření. Vstupuje do dědictví i částka, kterou má pozůstalý manžel na tomto spoření? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daň podaná zaměstnavatelem

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Minulý rok jsem nastoupila do práce v červenci, do června jsem byla nezaměstnaná. Roční zúčtování daně mi letos dělal zaměstnavatel, pracovní činnost jsem s ním však k 31.3.2019 ukončila. Nyní mi od něj přišel výplatní pásek, kde bylo i roční zúčtování daně, podle které mi vznikl přeplatek 12500,-, ovšem zaměstnavatel mi na daních vrátil jen 6500,-, tak jsem se chtěla zeptat, jestli je to možné? Neměl mi důvod nic strhávat. A částku, kterou mi vrátil na daních vím, protože jsem byla od února na neschopence, takže mi od zaměstnavatele již nemělo nic přijít. Lze popřípadě zjistit na FÚ jaký přeplatek mi vznikl, kvůli případné kontrole? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den, mám dotaz. Jsem zaměstnanec u německé firmy, ale trvalé bydliště mám v ČR. Firma nás posílá za prací po celé Evropě. V roce 2016 jsem byl v Norsku 1,5 měsíce. O rok později mi přišel dopis z Norského úřadu, že mám zaplatit daň z příjmu a do dnešního dne mi chodí upomínky. Kontaktoval jsem mojí firmu jestli částku mám uhradit a bylo mi řečeno, že ne. A když jsem dělal řádné daňové přiznání tady v Čechách, tak jsem zdanil i příjmy z Norska. Tak by mě zajímalo co mám dělat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mobilní dům

Dobrý den, do jaké odpisové skupiny zařadím mobilní dům. Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPČ a daně při (ne)podepsaném prohlášení

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jeden případ. Zaměstnanec pracoval od února do března na DPP u jednoho zaměstnavatele, kde podepsal růžové prohlášení na rok 2019. V dubnu už u něj nepracuje a pracuje u jiného zaměstnavatele na DPČ. Zároveň je na ÚP a měsíční výdělek na DPČ činí 2500 Kč. Musí za něj tento zaměstnavatel odvádět daně? Předem moc děkuji za odpověď! S přáním pěkného dne.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení penzijního pojištění

Končí mi penzijní pojištění, na které mi přispíval zaměstnavatel i stát. Chci jej ukončit a požádat o jednorázovou výplatu naspořených peněz. Budu povinna něco dodanit, či jen přijmu částku, kterou mi pojišťovna pošle?


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o rozvázání pracovního poměru - dodatek

Dobrý den, reaguji na odpověď (https://poradna.finance.cz/pravo/68752-dohoda-o-rozvazani-pracovniho-pomeru/). A pokud by se prokázalo, že je tedy neplatná, můžu po zaměstnavateli požadovat náhradu za ušlý výdělek do doby, než bude dohoda správně sepsána a mnou podepsána. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Přechod z VŠ na VOŠ a poplatky za studium

Dobrý den, donedávna jsem neúspěšně studoval rok a půl vysokou školu, ale již jsem skončil. Tento rok bych chtěl nastoupit na VOŠ v prezenční formě studia, ale nevím zda mohu, když jsem si už vyčerpal na VŠ 1,5 roku ze 4 let hrazených státem. Nevím totiž, jestli toto “pravidlo” platí i u VOŠek. Je v tom problém? Rád bych se vyhnul doplácení za ten půl rok, který by mi přebýval. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli bych měl nárok na sirotčí důchod i v případě že bych si pořídil licenci na smluvní přepravu pro přepravu jídla u Uber Eats. Přitom bych studoval na Jazykové škole Spěváček a poté na VUT Brno. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Na co mám nárok při prodeji spoluvlastněné nemovitosti?

Dobrý den, jsem 1/4 spolumajitelkou průmyslového areálu. Máme zřízen společný účet, na který přichází peníze za nájemné od firem, které zde podnikají a ze kterého se následně financují opravy, platí daň apod. Po dohodě budu svůj podíl prodávat jednomu ze spolumajitelů, který zde podniká. Mám dotaz ohledně účtu, kde jsou naše společné peníze. Po prodeji podílu mám nárok na vyplacení 1/4 částky ze společného účtu, která tam bude ke dni podpisu kupní smlouvy? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vína jako dárky pro zákazníky z pohledu daně z příjmů a DPH

Dobrý den, Mám dotaz ohledně odpočtu DPH u vína, které je zákazníkům věnováno jako dar při nákupu. účetnictvím. Pomáhám mému kamarádovi s daňovou evidencí, protože jeho účetní šla do důchodu. Podniká s desinfekčními prostředky, ale jako dárky dává svým zákazníkům víno. Může se toto víno odečíst v DPH? Popřípadě musí mít přesně dohledatelné počet vín= počet nálepek? Kupuje si normálně láhve, a pak na ně lepí nálepky s logem firmy a poděkováním. Jedná se o tiché víno, nikoli šumivé. Ta bývalá paní účetní toto v DPH uplatňovala, ale já si nejsem úplně jistá, a nechci se moc opírat o to jak dělala věci ona, protože jsme museli i některé věci opravovat....., a z toho co jsem našla na internetu mi to taky není úplně jasné. Ďekuji moc předem za každou dobrou radu a odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

DPP zdravotní a sociální pojištění, daňové přiznání

Zdravím, měl bych dotaz. Na konci dubna mi končí smlouva na HPP a od května chci na pár měsíců nastoupit jenom na DPP k jinému zaměstnavateli. Co jsem se dočetl tak se zdravotní a sociální pojištění platí, když mzda bude vyšší než 10000 Kč, chtěl bych se ale zeptat, kdyby se stalo, že nějaký měsíc neodpracuji celý, tedy nebudu mít více než 10000 ale budu chtít/potřebovat zaplatit zdravotní a sociální, jak to mám udělat? U HPP jsem podepisoval takový papír, že pokud vydělám méně než 10000 tak mi zdravotní a sociální strhnou i tak, je u DPP možnost něčeho takového? Nebo se budu muset přihlásit jako OBZP a zaplatit si zdravotní sám? Rovnou bych se i zeptal na další otázku ohledně daňového přiznání. Dočetl jsem se, že daňově přiznání mají povinnost podávat osoby, které pracují pro více než jednoho zaměstnavatele. Je tím myšleno pokud pracuji pro oba současně (například jdu na ranní do 1.zaměstnání a na odpolední do 2.) nebo pokud budu třeba do půlky měsíce pracovat v jednom zaměstnání, tam skončím třeba 15. a od 16. nastoupím do 2., tedy budu v 1 měsíci ve 2 zaměstnaních a nebo i pokud k poslednímu dni v měsíci ukončím pracovní poměr a od 1. dne dalšího měsíce nastupuji do nového?


odpovídal(a): Redakce

Má česká firma fakturovat DPH slovenské firmě parkovné v Čechách s DPH?

Dobry den moja, firma je platcom DPH na Slovensku a chcem si prenajat od firmy, ktora je platcom DPH v CZ , v Cechach miesto na parkovanie mojich, vozidiel c Cechach. Chcem sa spytat, kedze som platca DPH na Slovensku, ma mi ceska firma fakturovat parkovne + DPH, alebo bez DPH podla paragrafu 102, odstavec 1, pismeno d? Dakujem S.


odpovídal(a): Redakce

Danění příjmu při práci v zahraničí

Mám nastoupit do zaměstnání v zahraničí, kam budu dojíždět každý den. Je to nedaleko. Proto se chci zeptat jak to je s odvodem daní? Zda z příjmu u německé firmy musím odvádět daně v Německu a nebo zde v ČR? Tento rok (Leden 2019) jsem ukončila zaměstnání u posledního zaměstnavatele v ČR a nyní jsem na ÚP. Tento měsíc (Duben 2019) budu podepisovat pracovní smlouvu u německé firmy v Německu, kde bude i místo výkonu zaměstnání. Na internetu lze najít spoustu informací. Ale není možné věřit všemu co kde píší. Například že se daně odvádí současně v Německu a zároveň ještě jednou v ČR. Nebo že někdo pracoval v zahraničí a musel zaplatit v ČR vyměřovací daň za dva odpracované měsíce ve výši deset tisíc korun. Také jsem se setkala s názorem že v Německu mají pro fyzické osoby několik typů daní v rámci běžného zaměstnání, a stačí si jen vybrat to nejlepší.


odpovídal(a): Redakce

Je dohoda o rozvázání pracovního poměru neplatná?

Dobrý den, obracím se na Vás ohledně dohody o rozvázání PP. Dne 1. února 2019 jsem podepsal pracovní smlouvu u jedné společnosti a po dvou měsících mi můj vedoucí oznámil, že se mnou rozvazují HPP. Proto mi byla dne 1. dubna 2019 předložena dohoda o rozvázání pracovního poměru s účinností k datu 31. března 2019. Tuto dohodu jsem podepsal, ale až zpětně jsem si všiml, že můj zaměstnavatel prohodil podpisy. Tudíž místo podpisu zaměstnance dal razítko společnosti, ovšem bez svého podpisu a na místo podpisu zástupce společnosti zaměstnavatele jsem se podepsal já na jeho pokyn. Dále jsem si všiml, že je špatně napsáno jméno jednatele společnosti a také špatně napsáno datum podepsání moji pracovní smlouvy, kde mám napsáno 1. 3. 2019 a já ji podepsal k 1. 2. 2019. Proto dle mého názoru je tato dohoda neplatná, když nesplňuje všechny podmínky. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď a nátlak v práci

Dobrý den, dne 1.4. jsem podala výpověď v práci. Bylo to v mé pracovní neschopnosti. Datum ukončení pracovního poměru je tedy 30.6. Dnes jsem mluvila s ředitelkou, která za mě po dobu mé nemoci (1 týden) našla zástup. Oznámila jsem, že v pondělí přijdu do práce. Odpovědí mi bylo, že čekala, že budu marodit déle a že na moje místo má někoho jiného. Prý jestli nechci skončit hned, když tak běhám po doktorech, že není zvědavá na to, že bude paní volat např. na tři dny. Bránila jsem se, že jsem dala řádnou výpověď a že přeci neovlivním svůj zdravotní stav nebo to zda mi onemocní dítě a že trvám na výpovědi tak, jak jsem jí sepsala. Následně mi odsekla a položila telefon, mám strach z šikany na pracovišti. Jak se mohu bránit? Nevím, zda je to tak ,ale pokud by mě chtěla propustit ihned, mám nárok na vyplacení odstupného? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani pro držitele ZTP

Dobrý den, jsem pracujicí invalidní důchodce 3st-držitel průkazu ZTP, hrubá mzda 17564,- Kč, social. pojištěni 1142,- Kč, zdrav. 791,- Kč záloha na dan 1470,- Kč, pojistné do fondu 1933,- Kč, čistý příjem 14161,- Kč. Mám nárok na slevu na průkaz ZTP. Děkuji.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.