FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇOVÉ ODPOČTY

odpovídal(a): Redakce

Ukončení životního pojištění a dodanění

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na dodatečné dodanění v případě změny životního pojištění. Na tomto odkazu https://poradna.finance.cz/pojisteni/62359-prevod-kapitalove-hodnoty-nebo-odbytneho/ jste již na toto téma hovořili. Ve zkratce, že při změně životního pojištění, stačí převést odbytné přímo na účet nového pojištění. Co ale v případě, že změnu životního pojištění děláte - v mém případě po 3 letech - a žádné odbytné vám nevyplácí. Můj případ: v r. 2015 jsme rušil dvě své životní pojištění a zakládal nové, vlastně společné pro celou moji rodinu. Na jednom bylo odbytné, které jsem rovnou převedl na nové životní pojištění (stejný v. s. atd.), druhé bylo bez odbytného, tudíž jsem nic převést ani nemohl. Teď po 3 letech si mě pozval na kobereček Finanční úřad a chce dodanit uplatňované daňové slevy za tu pojistku, kde odbytné nebylo. Kdyby bylo, tak je taky převedu. FÚ mi nařídil dodanit a ještě mi dal za tři roky úroky (co se týče výše úroků, tak se bojuje s lichvou, ale řekl bych, že největší lichvář je stát). Můžete mi poradit, jak to je? Kdybych měl odbytné na druhém životním pojištění třeba jen 100 Kč a převedl je, tak je to v pořádku? Tak to ne? Mockrát Vám děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

Kapitálová hodnota nebo odkupné na nové daňově neu

Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat, pokud bude ukončována smlouva ŽP a kapitálová hodnota nebo odkupné bude převedeno do nově smlouvy ŽP U JINÉ pojišťovny a tato smlouva bude DAŇOVĚ NEUZNATELNÁ (klient tyto peníze vybere), musí klient dodanit to (vrátit), co uplatnil na odpočtu na dani? Děkuji za rychlou odpověď. PP



odpovídal(a): Redakce

Je třeba dodanit nulové odkupné?

Dobrý den, nemám ještě 60 let. Mám smlouvu IŽP od roku 2013, uplatňoval jsem daňové odpočty za rok 2013 a 2014. Nyní jsem ji zrušil a založil novou. Chtěl jsem odkupné převést na novou smlouvu, abych nemusel dodaňovat, ale odkupné je dle informace od pojišťovny nulové. Jak postupovat v tomto případě, je nutné dodanit (přiznat příjem ve výši odpočtů za r.2013,2014) i když životní pojištění pokračuje u nové pojišťovny a splňuje podmínky zákona ?


odpovídal(a): Redakce

Dodatečné zdanění odpočtů za životní pojištění

Dodatečné zdanění daňových odpočtů životního pojištění. Dobrý den. Dne 29.12.2006 jsem uzavřela smlouvu na Investiční životní pojištění. Ukončila jsem ji předčasnou výpovědí v roce 2015, tj. po více než 60 měsících a to ve věku více než 60 let. Po ukončení smlouvy mě bylo vyplaceno odbytné. Smlouva splňovala podmínky zákona č.586/1992 Sb. pro daňovou odečitatelnost životního pojištění. Každý rok trvání smlouvy jsem uplatňovala daňový odpočet. Domnívám se správně, že i když došlo k předčasnému ukončení smlouvy, splnila jsme podmínky ze zákona, pojištění trvalo více než 60 měsíců a bylo ukončeno po dovršení mých 60 let, tj. byla dodržena podmínka zvaná 60/60 a proto nemusím dodanit uplatněné odpočty daní?


odpovídal(a): Redakce

Kolik dodaním?

Chci zrušit kapitálové životní pojištění po 16ti letech a prostředky využít jinak. Dle pojištovny je kapitálová hodnota 480.000,- Odbytné však jenom 370.000,- Uplatňoval jsem daňový odpočet, jakou částku budu muset dodanit?


odpovídal(a): Redakce

Nezdanitelná část základu daně

Dobry den, muj dotaz se tyka zivotnich pojisteni. Od roku 1999 mam uzavrene kapitalove zivotni pojisteni typ KZP1, velmi vyhodne,ale s malou castkou kryti smrti a urazu. Rada bych si zridila dalsi zivotni pojisteni, nejlepe investicni, kterym bych zvysila kryti v pripade trvaleho urazu. Je ale mozne mit soucasne 2 zivotka? A je mozne odecitat z dani obe? Dekuji.


odpovídal(a): Elena

Placení pojištění zaměstnavatelem

jak se plati zdravotni a socialni pojisteni vnuk ukoncil praci 16.5.2008 a zamestnavatel mu sdelil ze ma pojisteni zaplaceno za cely mesic muze to byt pravda


odpovídal(a): Elena

Důchod a živnostenské podnikání

Jsem ve starobním důchodu. Chtěla bych pracovat na ŽL. Potřebovala bych vědět, jaké minimální měsíční platby mě čekají a v jaké výši. Neznám zatím výši mého případného výdělku.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daňových odpočtů při zrušení smlouvy

Mam kapitalove zivotni pojisteni 2BN u firmy Kooperativa, na ktere uplatnuji rocni danove odpocty, ale s timto pojistenim nejsem spokojen. Timto bych se chtel zeptat, jestli existuje zpusob, jak moje stavajici pojisteni prevest na jine pojisteni u jine pojistovny tak aby z pohledu danoveho zakona nedoslo k preruseni a tudiz jsem nemusel vracet danove odpocty, ktere jsem od statu dostal?


odpovídal(a): Elena

Odpočty není-li příjem

Dobrý den, potřebuji vědět, když si jako fyzická osoba platím investiční životní pojištění v hodnotě 2025,-kč a nemám žádný příjem,co dostanu od státu na zpět? Nebo osoba,která má živnostenský list,platí se povinné zdravotní pojištění a sociálku a přispívá si 945,-kč na investiční životní pojištění,kolik dostane od státu na zpět? Děkuji za odpoveď



odpovídal(a): Redakce

Odpočet z daní u čtvrtletně placeného pojistného

Dobrý den, prosím o odpověď jaké skutečnosti, krom smluvních podmínek - ty splňuji- jsou rozhodné pro částku, kterou pojišťovna uvádí na potvrzení pro odpočet životního pojištění z příjmů. Pojištění platím již od roku 1994 ročně,vždy k 16.11. Loni v listopadu - před platbou na rok 2008 jsem provedla změnu periodicity na čtvrtletní. Pojišťovna mi ale do potvrzení k dani za loňský rok zahrnula pouze poslední platbu na čtvrtletí listopad 2007 - leden 2008, i když pojištěna jsem byla na celý rok 2007. Je to v pořádku? Je rozhodující datum platby, nebo pojistné období? Za odpověď předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Odpočet na životním pojištění u dětí

Mohu odečíst ze svého daňového základu životní pojištění které platím pro své dítě?Pojištovna ING mi nejdříve slíbila že mohu ale když na to došlo už to nešlo.Děkuji Milý


odpovídal(a): Redakce

Vrácení pojistného při ukončení smlouvy

Dobrý den, Prosím vás o radu. Chci se zeptat zda je jednorázové pojištění při předčasném ukončení splatné. Měl jsem pojištění platebních karet MERLIN od 4.1.2006, jednorázové pojistné bylo roční. Dne 27.2.2007 jsem pojištění ukončil (po roce se automaticky započné nové pojistné období). Je zbylé pojistné vratné (jako např. u povinného ručení apod.). Ve všeobecných podmínkách není zmíňka, ale pojištovna se ohrazjue, že jednorázovka vratná není. Velice Vám děkuji za objasnění