Vyloučená doba u předdůchodu

Sekce: Financování penze | Téma: Odchod do důchodu

Otázka: 30.12.2012 04:18


Dobrý den, dle informací v tisku nebude doba předdůchodu považována za náhradní dobu pojištění, pouze bude vstupovat do výpočtu důchodu jako vyloučená doba. Není pak výhodnější překlenout dobu ca 1- 3 let do řádného starobního důchodu v evidenci na úřadu práce, která je v zákonem daném rozsahu náhradní dobou pojištění i vyloučenou dobou? Děkuji.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 01.01.2013 09:44


Dobrý den, v případě, že máte nárok na hmotné zabezpečení od úřadu práce (tedy na podporu v nezaměstnanosti), tak je rozhodně výhodnější než odejít do předdůchodu pobírat podporu v nezaměstnanosti. Podpora v nezaměstnanosti však náleží pouze po omezenou dobu (max. 11 měsíců), proto je předdůchod řešením, jak finančně zvládnout dobu do dosažení řádného důchodového věku, jestliže má občan dostatečně naspořeno na svém doplňkovém penzijním spoření (ve III. pilíři). Kdo nemá jiné příjmy a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti, pro toho je předdůchod dobrým řešením. Nejdříve lze předdůchod čerpat 5 let před dosažením důchodového věku. U žen se při výpočtu věku pro získání nároku na předdůchod skutečně postupuje jako u mužů stejného data narození. Kdo chce čerpat předdůchod, ten musí své finanční prostředky z penzijního připojištění převést u svého penzijního fondu do doplňkového penzijního spoření, což je jednoduchá administrativní záležitost. Jestliže lze zvládnout finanční situaci před odchodem do důchodu bez čerpání předdůchodu, potom je lepší předdůchod nečerpat, a to především z důvodu, že se naspořené peníze na penzi nevyčerpají ještě před odchodem do důchodu. Můj osobní názor je, že v mnoha případech může být výhodnější varianta čerpání předčasného důchodu než předdůchodu (až 3 roky před dosažením důchodového věku), ponechat peníze na penzijním připojištění (tj. nepřevést do III. pilíře) a moci tak peníze jednorázově vybrat z penzijního připojištění. Předčasný důchod by byl nižší cca o 2 500 Kč u mužů (rozdíl je pouze orientační, závisí na výši důchodu). Vyšší starobní důchod smaže rozdíl oproti již dříve vyplacené předčasné penzi nejdříve cca za 10 let. Peníze přitom penzisté nejvíce čerpají do 70 let, po 70 letech jsou životní náklady penzistů již nižší. Z tohoto pohledu předčasná penze tak nevýhodná není. Současně v 60 letech může libovolně nakládat s naspořenými penězi na penzijním připojištění. Při předdůchodu jsou vyčerpány již před odchodem do důchodu. Jenom na doplnění ještě uvedu, že náhradní doba na úřadu práce se do doby pojištění započítává pouze v omezeném rozsahu. Když už občan podporu v nezaměstnanosti nepobírá a je nadále v evidenci úřadu práce, tak se tato doba započítává maximálně v rozsahu tří let. Doba, po kterou podpora v nezaměstnansoti nebo podpora při rekvalifikaci nenáležela před dosažením 55 let, se do ní započítává v rozsahu nejvýše jednoho roku. Náhradní doba evidence na úřadu práce se započítává z 80 %. S pozdravem


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.



Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 1 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ PENZE

odpovídal(a): Redakce

Započtení studia do důchodu

Dobrý den, manžel se narodil v r. 1954, odmaturoval v r. 1969 a pokračoval denním studiem na lékařské fakultě v Olomouci, které bylo šestileté. Končil tedy v 25 letech. Ten poslední rok se mu tedy nezapočetl do důchodu jako náhradní doba, přesto, že studium bylo šestileté. Je to tak v pořádku? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ sociální pojištění

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co vyplývá pro podnikatele(je zaměstnán, ale na živnostenský list), který "podniká "už min. 20 let a není přihlášen k platbě sociálního pojištění? Platí zálohy na zdravotním pojištění, řádně podává daňové přiznání, ale sociální pojištění nehradí a není k němu ani přihlášen.... Obchází tím zákon, a co mu za to hrozí, jak to někdo zjistí? Ví, že nemá šanci na důchod a v případě nemoci nemá nárok na nemocenskou, ale jaký postih můlže nastat dále....?Je možné vyřešit to tak,že se přihlásí teď, s tím že třeba pracoval v zahraničí? Nebo jak je možné to vyřešit,aniž by člověk doplácel pojištění za 20 let plus všechny sankce...Předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ sociální pojištění

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co vyplývá pro podnikatele, který podniká už min. 20 let a není přihlášen k platbě sociálního pojištění? Platí zálohy na zdravotním pojištění, řádně podává daňové přiznání, ale sociální pojištění nehradí a není k němu ani přihlášen.... obchází tím zákon, a co mu za to hrozí, jak to někdo zjistí? Ví, že nemá šanci na důchod a v případě nemoci nemá ani nárok na nemocenskou, ale jaký postih můlže nastat dále....?Je možné nějak to "obejít" a přihlásit se teď, s tím že třeba pracoval v zahraničí? Předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Posouzení výhodnosti

Dobrý den, mám dilema ohledně finančních prostředků na příští rok. Mám ve vlastnictví garáž v hodnotě cca 200.000,- kč a penzijní pojištění ve výši 125.000,- Kč. Zajímalo by mne, zda je výhodnější nechat si garáž a zrušit PF, nebo prodat garáž a pokračovat ve spoření na PF. Mám 61 let, děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Péče a důchod

Dobrý den. Od května 2019 pečuji o maminku. Zaměstnavatel mi umožnil neplacené volno z důvodu, že se do práce můžu vrátit. V říjnu 2019 onemocněl i tatínek, po jeho pobytu v nemocnici jsem přerušila neplacené volno a vyřídila si 3 měsíční ošetřování. To bude teď končit. Potřebovala bych poradit, jaké mám možnosti a varianty, abych si nepohoršila peníze na důchod. Jestli mám jít zase na neplacené volno a čekat až dostanu výpověď, nebo dát sama výpověď a jít na ÚP, nebo máte ještě jinou radu? Prosím poraďte. Mám dva a půl roku do důchodu, oba rodiče mají přiznaný II. stupeň závislosti. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Důchod a chybějící doložení odpracovaných roků

Dobrý den, pří zaměstnání jsem prošel několika stavebníma firmami a při výpočtu odpracovaných roků do důchodu, mi schází asi 5 - 6 roků. Tady jsem se chtěl zeptat jestli je nutné obíhat a hledat bývalé zaměstnavatele o doložení odpracovaného období. A jaký by to má vliv na mém výpočtu důchodu. Za poskytnuté informace děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Žádost o důchod a zdravotního pojištění

Dobrý den, před cca rokem jsem splnil všechny podmínky pro přiznání starobního důchodu ale setrval jsem v pracovním poměru. Nyní jej hodlám ukončit, ale z určitých důvodů ještě nejsem rozhodnut, k jakému datu požádám o přiznání důchodu. Jak to v tomto případě bude s placením zdravotního pojištění po dobu od ukončení pracovního poměru do doby podání žádosti o přiznání starobního důchodu resp. přiznání starobního důchodu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na péči a mobilitu

Dobrý den, pokud je přiznán příspěvek na péči na osobu mně bližkou a příspěvek na mobilitu na moji osobu, mohu chodit na brigády, popř. se nechat zaměstnat ?


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek a 4. narozeniny

Dobry den, mam dotaz. Mame dceru a 4 roky ji budou 28.11.2019. Kdyz odsouhlasej tu druhou moznost tech 80tis od 1.1.2020 tak mame smulu? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

Chci odejít do předčasného důchodu k 1.2.2019. Bude pro mne výhodnější podat žádost o předčasný důchod v letošním roce nebo na začátku roku 2019?