FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SRÁŽKY ZE MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám provádět srážky zaměstnanci z…

Dobrý den, mám provádět srážky zaměstnanci z důvodu exekuce. Nevím jaké minimum mu zůstává, pokud je rozvedený a má dítě. Dotaz: Exekuce – nepřednostní: rozvedený muž Pro výpočet srážky je dítě považováno za vyživovanou osobu, nebo se odečítá od čisté mzdy výživné, jako přednostní pohledávka? Bývalá manželka je považována za vyživovanou osobu? Děkuji za odpověď. Alena Kofrońová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,přišel nám exekuční příkaz na…

Dobrý den,přišel nám exekuční příkaz na zaměstnance.V tomto příkazu je uvedeno, aby se povinnému nesrážel pouze 50% nezabavitelné částky - evidují 2 plátce mzdy. Je to možné? Můžete mi napsat postup výpočtu? Díky



odpovídal(a): Redakce

srážky ze mzdy

Dobrý den, mám zaměstnance, který je sám a bez dětí a bydlí v v obecním bytě čistá mzda 7564,- má exekuci na plat nepřednostní. Kolik je částka, kterou mu musím nechat a pak odesílám jednu třetinu z platu. děkuji Martin b.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu ohledně výpočtu srážek…

Dobrý den, prosím o radu ohledně výpočtu srážek ze mzdy na následujícím příkladu: Zaměstnanec nastoupil do zaměstnání 01.04.2013. (v zápočtovém listu nebyla uvedena informace o sprováděných srážkách ze mzdy) Dne 05.08.2013 doručen exekuční příkaz - přednostní pohledávka. Dne 11.09.2013 doručeno usnesení o provádění srážek ze mzdy. Jedná se o nepřednostní pohledávku. V usnesení je uvedeno, že pořadí exekucí vymáhané pohledávky se řídí dnem 10.04.2013. Čistá mzda povinného je 9.305,-, nezabavitelná částka je 6.065,- Kč. Jakým způsobem nyní postupovat? Jaké je pořadí exekucí? Jaké budou srážky ze mzdy a na jakou pohledávku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Doplnění dotazu pro paní Andreu Sedláčkovou: …

Doplnění dotazu pro paní Andreu Sedláčkovou: Dobrý den, zaměstnankyně má soudně stanovené výživné 1 200,- Kč a dohodu o srážkách ze mzdy se zaměstnavatelem na toto výživné. Je rozvedená, bez manžela a platí výživné 1 200,- pouze na toto jedno dítě nezletilé. Má 1 přednostní a 2 nepřednostní pohledávky, čistá mzda zaměstnankyně je 11 015,- Kč. Již nyní nepostačuje druhá třetina na pokrytí běžného výživného. Na soudě je zažádáno o zvýšení výživného na 1 700,- Kč. V případě, že soud vyhoví a bude výživné 1700,- Kč, z které části, pokud druhá třetina nepokryje běžné výživné se doplatí částka běžného výživného? Můžete nám prosím zaslat celý výpočet mzdy včetně nezabavitelných částek? Děkuji. Sýkora.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v naší firmě požádal jeden zaměstnanec…

Dobrý den, v naší firmě požádal jeden zaměstnanec o odlužení, které mu bylo schváleno. Nyní jsme obdrželi usnesení o povolení oddlužení a jsme povinni provádět srážky ze mzdy. Ve výroku se uvedeno : plátci mzdy se přikazuje, aby prováděl ze mzdy dlužníka srážky "V ROZSAHU, V JAKÉM Z NÍ MOHOU BÝT PŘI VÝKONU ROZHODNUTÍ NEBO PŘI EXEKUCI USPOKOJENY PŘEDNOSTNÍ POHLEDÁVKY". Mám tento výrok chápat tak, že musíme srážet (po odečtení nezabavitelných částek atd.) dvě třetiny a třetí třetinu vyplatit dlužníkovi? Nebo srážet jednu třetinu a dvě třetiny vyplácet dlužníkovi? Děkuji za odpověď Ivana Chmelová, SENECO Polná


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnankyně má soudně stanovené…

Dobrý den, zaměstnankyně má soudně stanovené výživné 1 200,- Kč a dohodu o srážkách ze mzdy na toto výživné se zaměstnavatelem, dříve byl výkon rozhodnutí na dlužné výživné, to už je splaceno. Dále má přednostní a nepřednostní pohledávky. Jaké budou základní nezabavitelné částky ze mzdy na zaměstnankyni a dítě nezletilé?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím, když jsou manželé v oddlužení…

Dobrý den, prosím, když jsou manželé v oddlužení a mají čtyři děti v pěstounské péči, je správné, že jim každý zaměstnavatel započítává tyto děti do počtu vyživovaných osob, pro výpočet nezabavitelné částky ze mzdy? Velmi děkuji a přeji hezký den. Mirka Z.


odpovídal(a): Redakce

patří při insolvenci do odvodů insolvenční…

patří při insolvenci do odvodů insolvenční kanceláři i daňový bonus - odvádí ho zaměstnavatel?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně exekucí. 1…

Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně exekucí. 1.5.2012 nástup zaměstnance. Zápočtový list bez exekucí. V srpnu došel první exekuční příkaz a pak během 6 týdnů došly další 4 exekuční příkazy. V říjnu jsme obdržely nabytí právní moci k ex.příkazu, který došel jako druhý v pořadí. Zde jsme odeslali zadržené částky. Zaměstnanec byl v pracovní neschopnosti od 20.12.12 do 10.3.13. Ex.příkazy i práv.moc jsme předali na OSSZ.. Zaměstnanec ukončil pracovní poměr dohodou (ze strany zaměstnance) k 14.3.2013. Exekutorům jsme oznámili skončení pracovního poměru. Exekutorský úřad, který nám zaslal ex.příkaz jako první, ale nabytí právní moci došlo později i datum nabytí práv.moci je pozdější, po nás vyžaduje odeslání zadržených částek. Dotazy: 1) Jak určit pořadí odesílání sražených částek. Dle obdržení ex. příkazu nebo dle data nabytí právní moci? 2) Exekuční příkaz od Městského úřadu (za neplacení poplatku za odpad) je přednostní nebo nepřednostní exekuce? Děkuji za odpověď. Jaroslava



odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý den, náš zaměstnanec má několik exekucí, plat má 8.000,- hrubého, kolik mu musím nechat minimum a zbytek mohu s klidem strhnout? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Srážky z více příjmů

Dobrý den, prosím, když soud v usnesení o povolení oddlužení nařídil u jednoho dlužníka, že plátce a) nemá srážet 50 % základní částky (§278 o.s.ř.) a plátce b) (ČSSZ) nemá srážet 50 % základní částky (§278 o.s.ř.), jak se vypočítá výše přednostní pohledávky? Když jeden příjem (mzda) je ve výši 8000Kč a druhý (důchod) 6000Kč? Jak se to myslí s těmi 50 %? Vždyť základní částka je ta, která nesmí být povinnému sražena. Moc Vám děkuji za Vaší odpověď. AV


odpovídal(a): Redakce

Srážky z více příjmů

Dobrý den, prosím o radu, dlužnice je v oddlužení, má dvě vyživovací povinnosti (na manžela a dítě), pracuje na poloviční úvazek, její mzda je asi 7000Kč čistého. Také pobírá poloviční invalidní důchod ve výši asi 6020Kč. Prosím, jak se provádějí přednostní srážky v oddlužení v tomto případě, kdy ani jeden příjem nedosahuje takové výše, aby srážky mohly být provedeny? Vůbec se neprovedou nebo se příjmy sečtou a jeden z plátců srážky provede? Moc děkuji. M. Z.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ze mzdy se mi v současné době strhává…

Dobrý den, ze mzdy se mi v současné době strhává exekuce. Podala jsme k soudu návrh na oddlužení. V současné době je zahájeno insolvenční řízení. Má záměstavatel zastavit srážky ze mzdy z důvodu exekuce a nebo musí vyčkat až na rozhodnutí soudu, zda mi schválí oddlužení? Děkuji. Adamcová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Zaměstnanec má 6 exekučních výměrů. Je…

Dobrý den. Zaměstnanec má 6 exekučních výměrů. Je ženatý, v září 2012 se mu narodilo dítě. Započítává se do čisté mzdy i daňový bonus na dítě? Má totiž hrubou mzdu jen Kč 8500,00, tzn. že jeho čistá mzda včetně bonusu je Kč 8681,00. Musí nahlásit zaměstnavatel na exekutorský úřad, že jeho čistá mzda je nízká, resp. nezabavitelná částka převýšila čistou mzdu, a nelze z ní provádět srážky? Velice děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na téma exekuce…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na téma exekuce.Nastoupila k nám zaměstnankyně,která z předchozího zaměstnání přinesla zápočtový list a v něm bylo uvedeno,že má 6 exekucí.Na jednu tu exekuci měla v bývalém zaměstnání srážky.Prosím Vás,budu pokračovat ve srážení na tu exekuci jako v bývalém zaměstnání nebo budu srážet jak přijdou k nám exekuční příkazy.Co ty ostatní exekuce? Moc děkuju za odpověď,je to pro mě nová věc,doposud jsem s tím něměla zkušenost. M.H.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení tohoto dotazu.…

Dobrý den, prosím o zodpovězení tohoto dotazu. Jedná se o srážky ze mzdy. Mám pracovnici, na kterou mám doručeno 6 exekucí. Jedná se o nepřednostní ohledávky. Pracovnice má čistý příjem asi 11.000,- Kč. Jak postupovat při srážení exekucí? Umořovat je postupně podle pořadí nebo provádět srážky na každou exekuci?To by ale vycházeli hrozně malé sražené částky. Prosím o odpověď. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Mám dotaz ohledně exekučních srážek ze mzdy.…

Mám dotaz ohledně exekučních srážek ze mzdy. Zaměstnankyně je svobodná a bezdětná. Na nepřednostní pohledávku lze srazit jednu třetinu částky. Avšak nevím si rady, když má nepřednostních exekucí 4.Tu jednu třetinu mám podělit čtyřma a rozdělit mezi jednotlivé exekutory?Nebo platit ve vyšší částce jen toho prvního? Předem moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v současné době mám exekuci na plat…

Dobrý den, v současné době mám exekuci na plat(nepřednostní pohledávky). S přítelkyní se nám narodilo dítě. Mám nyní právo na vyplacení nezabavitelné částky na dítě i v případě, že nejsme manželé? Předem díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,na zaměstnance byl vydán exekuční…

Dobrý den,na zaměstnance byl vydán exekuční příkaz na srážku ze mzdy ve výši 61915,- Kč z OSSZ zajímalo by mě, zda se jedná o přednostní pohledávku, či nikoliv a zda postup výpočtu je správny zaměstnanec má čistou mzdu 8900,-,má 2 děti,které studují,je ženatý,slevu na dani na děti v zaměstnání neuplatňuje,jaká by měla být výše srážky ze mzdy pro OSSZ,děkuji moc za odpověď včetně postupu výpočtu, pěkný den