FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 31.7. mi končí pracovní poměr, do…

Dobrý den, dne 31.7. mi končí pracovní poměr, do nové práce nastupuji 15.srpna. Musím se na těchto 14 dní přihlásit na úřad práce? Musím zaplatit sociální a zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Chtěla bych se zeptat,jak je to se…

Dobrý den Chtěla bych se zeptat,jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním.Jsem zaměstnaná a chci studovat VŠ.Musím platit zvlášť sociální a zdrav. pojištění, když mě bude zaměstnavatel uvolňovat formou neplaceného volna.Nebo to lze vyřešit i jinak.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych začít podnikat,.ale nevím…

Dobrý den, chtěla bych začít podnikat,.ale nevím kolik se plati za sociální a za zdravotní pojištěni ? Dííky :)


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pokud zaměstnavatel neplatí odvody SP…

Dobrý den,pokud zaměstnavatel neplatí odvody SP,ZP,daně nese odpovědnost mzdová účtarna?Pokud by vznikla exekuce na účet u jednotlivé instituce,mzdová účtarna by nadále fungovala,jestli nese odpovědnost za neodvádení těchto srážek z mezd?Odpovědnost za platby na instituce nese také kromě jednatelů firmy i zaměstnanec,který má nastarost platby?Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dovoluji se Vás zeptat na tuto otázku.…

Dobrý den, dovoluji se Vás zeptat na tuto otázku. Pokud jsem zaměstnaný u svého zaměstnavatele na DPP a moje odměna činí 8 000 Kč měsíčně, budu si muset hradit já zdravotní pojištění? Dle mého názoru můj zaměstnavatel za mne neodvede ZP. Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi prosím vysvětlit rozdíl:…

Dobrý den, můžete mi prosím vysvětlit rozdíl: normální, dopočet min. zdravotního pojištění a normální způsob výpočtu. Děkuji předem


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, muj otec ma priznany starobni duchod a…

Dobry den, muj otec ma priznany starobni duchod a pracuje na dohodu o provedeni prace - 150 hod./rok. Ted mu ale VZP naridila platit mesicni zdravotni pojisteni 1080,- Kc. Maji na to nejaky pravni narok? Bude jiz toto pojisteni platit dozivotne?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec na hlavní pracovní poměr…

Dobrý den, zaměstnanec na hlavní pracovní poměr je přihlášen na sociální pojištění. U téhož zaměstnavatele uzavře ještě dohodu o pracovní činnosti (nepůjde o zaměstnání malého rozsahu). Musí být přihlášen na ČSSZ i z DPČ nebo stačí předchozí přihlášení. Děkuji za odpověď. Tomáš Krutský


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Čtvrtým měsícem pracuji na úvazek 4…

Dobrý den.Čtvrtým měsícem pracuji na úvazek 4.hodin.Je to můj hlavní pracovní poměr. Můj hrubý plat je 4000 Kč. Tři měsíce od nástupu do práce z ÚP zaměstnavatel platil zdravotní a sociální pojištění sám.Dopočítával mi plat do výše 8000 Kč a z toho se odváděly příslušné odvody.Nyní mi vykazuje plat ve výši 4000 Kč.Platbu za sociální pojištění plátím dál ve stejné výši jako před tím,za zdravotní pojištění strhává celou vypočtenou částku mě. Je to tak správně? Děkuji Žofka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak je to prosím s jednatelem…

Dobrý den, jak je to prosím s jednatelem společnosti s.r.o, kde je 100% vlastníkem obec v případě, že má jmenování na jednatele, musí mít i pracovní smlouvu na ředitele? Jak je to prosím se sociálním a zdravotním? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dovoluji si Vás oslovit s tímto…

Dobrý den, dovoluji si Vás oslovit s tímto dotazem. Jsem stále evidovaný jako student VŠ (1. ročník), ale fyzicky do školy už nechodím od 1. dubna 2011 a pracuji na dohodu o provedení práce v jedné firmě. Můj dotaz zní: od kdy musím platit zdravotní pojištění (letní semestr na VŠ končí 28. května 2011 a pak začíná zkouškové období). Ale já už do školy od toho 1. dubna 2011 nechodím a dle mého názoru mě ze studia vyloučí až po zkouškovém období. Jak mám v tomto případě správně postupovat? Od 1. dubna 2011 do školy fyzicky nechodím, ale stále jsem evidovaný, jako student, protože jsem školu sám od sebe neukončil a v práci pracuji na DPP, ze které se neplatí zdravotní a sociální pojištění. Předem děkuji za vysvětlení. S pozdravem a přáním hezkého dne. Honza


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Řeším tento problém.Skončil jsem jako…

Dobrý den.Řeším tento problém.Skončil jsem jako podnikatel a několik měsíců pracuji bez přihlášení(nemám žádnou pracovní smlouvu),živím se různými brigádami u několika zaměstnavatelů.Platím si vzp 1080,-kč a rád bych si také platil sociální,aby se mi započítával nárok na důchod,než dostanu pracovní smlouvu a bude za mne platit zaměstnavatel.Jaké mám možnosti?Zúčastnil jsme s sociálního pojištění skoro 25 let,tak mi ještě 10 let zbývá abych dostával důchod.Moje filozofie je však taková,že je lepší státu zaplatit co nejméně,protože on se k nám zachová přinejmenším stejně,radši si spořím různými formami paralelně.Děkuji Milý


odpovídal(a): Redakce

Neplacené volno u zaměstnance

Dobrý den,zaměstnanec u naší společnosti pracuje na hlavní pracovní poměr. Požádal o neplacené volno,souběžně vykonává práci OSVČ, přitom měsíčně platí zálohy na ZP ve výši 1700.Musí zaměstnavatel za něho odvádět po dobu neplaceného volna ZP a v jaké výši? Pokud nemusí zaměstnavatel za něho odvádět ZP,pak se musí doložit nějakým dokladem, že je OSVČ a měsíčně platí zálohy? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, sestra pracuje v měsíci dubnu na…

Dobrý den, sestra pracuje v měsíci dubnu na DPČ, mzda 3000,- Kč. Dostane za tento měsíc zápočtový list? Je důchodově pojištěna? Děkuji za odpovědi


odpovídal(a): Redakce

Chtěla bych se zeptat, jak je to s vyhotovením…

Chtěla bych se zeptat, jak je to s vyhotovením ELDP pro jednatele společnosti - důchodce, který pobírá měsíční odměnu, není v pracovně-právním vztahu. děkuji Váňová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak postupovat v případě, když měsíční…

Dobrý den, jak postupovat v případě, když měsíční mzda zaměstnance nedosahuje minimální mzdy, jak je to s odvody na soc. a zdr.pojištění, děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je plátcem zdravotního pojištění u…

Dobrý den, je plátcem zdravotního pojištění u osob, které pobírají částečný invalidní dúchod (invalidita II.stupně) stát? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme zaměstnance, který má invaliditu…

Dobrý den, máme zaměstnance, který má invaliditu 1.stupně. V případě, že si zažádá o neplacené volno, dopočítává se mu doplatek na ZP?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,do kdy musí zaměstnavatel nejpozději…

Dobrý den,do kdy musí zaměstnavatel nejpozději zaslat odhlášky za zaměstnance na OSSZ a ZP,když zaměstnanec skončí pracovní poměr.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odměna jednatele

Dobrý den, chci Vás požádat o radu v přípdě sociálního pojištění, kdy důchodce jako jednatel společnosti by měl hrubý příjem cca 4000 Kč. Děkuji Miriam