FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se optala, jak to je se…

Dobrý den, ráda bych se optala, jak to je se vznikem nároku na podporu. PO střední škole (rok ukončení 2006) jsem hned nastoupila na Bc. studium a následné Mgr. studim (rok ukončení 2011), kde jsem neměla žádné pauzy ve studiu, vyjma prázdnin. Následně jsem se přihlásila na další denní studim, které jsem měla od července 2011 do konce února 2012, ke kterému jsem ještě pracovala na HPL /plný úvazek/ v období 28.8.2011 - 30.6.2012. Nyní mi smlouva končí a já budu přecházet na pracovní úřad. V rámci studia jsem vykonávala asistenční činnost pro handicapované studenty na naší fakultě (nevím, zda lze toto považovat za dobrovolnickou činnost - tedy za náhradní dobu zaměstnání - a předpokládám, že UHK není vedena pod ministerstvem škovnitra jako akreditovaná)Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? omlouvám se za kvantum inormací a předem děkuji za odpověď Pěkný den přeji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Mám dotaz ohl.propl.cestovních náhrad -…

Dobrý den.Mám dotaz ohl.propl.cestovních náhrad - zahr.sl.cesta.Byla jsem na sl.cestě v Německu,bylo zajištěno ubytování i strava,54 hodin jsme strávili v Německu,8,5 hodin v Česku - cestování na místo a zpět.45 EUR JE zřejmě zákl.sazba na den v zahr. a pokud bylo zajištěna strava a ubytování tak je to zkráceno? Proplácí se nám i to cestování na místo v Česku? V podstatě sl.cesta trvala od neděle 05.30-do středy 04.30 kdy jsem se vrátila domů. Můžete mi poradit přibližný výpočet? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

dobrý den,zajímá mě,kdybych pracovala v rakousku…

dobrý den,zajímá mě,kdybych pracovala v rakousku a měla pracovní smlouvu na dobu určitou,mám nárok na přídavky na děti a zda jsou v rakousku bonusy na děti započtené do výplaty.DĚKUJI ČERMÁKOVÁ


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, se zaměstnavatelem, na kterého byla…

Dobrý den, se zaměstnavatelem, na kterého byla podána žaloba o neplatnosti výpovědi jsem sepsala "dohodu o narovnání". V dohodě není uvedeno žádné období za které je poskytnuto, žaloba bude stažena. Bude toto narovnání předmětem daně z příjmu, a také sociálního a zdravotního pojištění? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den , předem děkuji za odpověď a teď k mému…

Dobrý den , předem děkuji za odpověď a teď k mému dotazu : Pobírám částečný invalidní důchod I. stupně a vzhledem k mému zdravotnímu stavu musím změnit zaměstnání . Dostal jsem nabídku od jednoho sportovního klubu , který i s dotací na mé pracovní místo od úřadu práce bude mít k dispozici 14.000,- na veškeré mzdové náklady na moje pracovní místo . Můžete mi prosím zhruba říct , kolik mi z toho zůstane čistého ? Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem: chceme…

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem: chceme zaměstnat zahradníka a zvažujeme, jaký typ pracovního poměru, nebo smlouvy bude nejvýhodnější z hlediska co nejnižších odvodů státu (jak z naší strany, tak i ze strany pracovníkaj, tzn. součet všech odvodů zaměstnavatele i pracovníka). V úvahu připadají: smlouva o dílo, zaměstnání důchodce, zaměstnání studenta, nebo zaměstnání pracovníka s živnostenským oprávněním. Který z těchto vztahů je nejvýhodnější? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, když zaměstnanec nastoupí do…

Dobrý den, když zaměstnanec nastoupí do pracovního poměru 15.6.,slevu na poplatníka nemůže uplatňovat,bude mít srážkovou daň, jak vypočítat správně jeho nárok na dovolenou,když za rok má nárok na 20 dní dovolené,postup výpočtu dovolené 20dní/12 kalendářních měsíců= 1,66 dne za měsíc,ale když nastoupil do zaměstnání v polovině měsíce?Bude mít nárok na 11 dní dovolené?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

mam dotaz jsem v insolvencnim rizeni veskery…

mam dotaz jsem v insolvencnim rizeni veskery vydelek mi jde soudu jsem samozivitelka s ditetem neberu pridavky ani alimenty z castky ktera mi zbyva pokryji najem elektrinu apod.a nezbyva mi na jidlo poradite mi


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz týkající se výpočtu mzdy…

Dobrý den, mám dotaz týkající se výpočtu mzdy za odpracovanou část měsíce. Mám smluvní mzdu 10.000,- hrubého, do zaměstnání jsem nastoupila 28.5., tudíž jsem v měsíci květnu odpracovala pouze 4 dny. Mzdová účetní vypočítala základ na 1290,- Kč a čistou mzdu za tyto 4 dny na 877,-Kč a já nechápu jak se k těmto číslům dopracovala, resp. co použila jako jako hrubou mzdu aby dostala takový základ pro výpočet. Můj postup byl 10.000,-/23prac. dní v měsíci květnu / 8 hodin denně = hrubá hodinová mzda 54,34*32 odpracovaných hodin = 1739,- základ pro odečty soc. a zdrav. pojištění a daní. Paní účetní jako základ použila číslo 1.290,-Kč opět nechápu jak se dostala z 10.000,- na toto číslo a dovolím si vložit její vysvětlení "podle Vaše vzorečku je to jinak, ale software to počítá sám a nebere, že fond pracovní doby je na 23 dní, ale protože jste nastoupila až od 28.5. tak bere,že jste měla na 10000 fond pracovní doby 4 dny 32 hodin a ty jste odpracovala, bohužel to vyjde ve Váš neprospěch, ale myslím si, že je to spočítáno správně, žádná kontrola to zatím nezpochybnila" Lze takto mzdy vůbec počítat? A kde se stala chyba? Čím mohu prosím argumentovat? Díky a hezký den, M.B.


odpovídal(a): Redakce

Příjemný den, mám základní hrubý plat 30000,-…

Příjemný den, mám základní hrubý plat 30000,- jako technik a obch.zást., pro výkon práce jsem dostal vozidlo s kupní cenou 1080000,- auto využívám služebně i soukromě. Za vozidlo mě navyšují do výpočtu hrubé mzdy 10%. a to v součtu snižuje muj čistý příjem o více než 3150,- měsíčně. Nelíbí se mě to, ale nevim co mam dělat? Má zaměstanavatel vůbec právo mě takto snižovat čistý příjem? Ročně přinesu domů o min 36tisíc méně a to je znát. Nebo mam štěstí že jsem dostal osobní auto a né kamion který stojí i několik milionů? PROSÍM o pomoc a radu. Práci mám rád, ale doma je to znát. :-( Honza M.



odpovídal(a): Redakce

Dobry den, ve vasi kalkuacce jsem se pokousela…

Dobry den, ve vasi kalkuacce jsem se pokousela vypocitat cistou mzdu a vysledek byl vyssi nez hruba. Rada bych pracovala na zkraceny uvazek, mam dve deti. Kdyz jsem zadala 12.000 kc, cista mzda mi vysla 12.569kc/mes. Je vypocet u zkraceneho uvazku jiny? Je rodil mezi klasickym uvazkem a DPC. Velmi dekuji za odpoved, Pau


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den ,31.3.2012 mi skončil pracovní poměr…

Dobrý den ,31.3.2012 mi skončil pracovní poměr.Nyní jsem stále v nemocenském stavu.Z kterého období se mi bude počítat průměr pro výpočet podpory v nezaměstnanosti .Je to období říjen až prosinec 2011 nebo leden až březen 2012.Děkuji za odpověď a za Váš čas, který mi budete věnovat. S pozdravem a přáním příjemného dne


odpovídal(a): Redakce

VÝPOČET MZDY Dobrý den, mám dotaz ohledně…

VÝPOČET MZDY Dobrý den, mám dotaz ohledně výpočtu mzdy. Zítra dělám obhajobu práce z ekonomického semináře a vysvětlení výpočtu mzdy od učitelky mi zamotalo hlavu a internet ještě víc. V mém vysvětlení musí být hrubá, superhrubá a čistá mzda. Na spoustě internetových stránkách o superhrubé mzdě nebyla ani zmínka. Prosím o vysvětlení pro úplného lajka a takové, které bych mohla použít při své obhajobě. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o radu ohledně příplatků za…

Dobrý den,prosím o radu ohledně příplatků za svátek.Pracuji i o sobotách a nedělích,mám nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu, směny 11:30 hod.Směny jsem měla v neděli i v pondělí velikonoční.Za oba dny nám náleží příplatky za svátky?Děkuji za odpověď.S pozdravem Jarča


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, začala jsem pracovat v jedné…

Dobrý den, začala jsem pracovat v jedné neziskové organizaci a mám si dělat sama mzdy, chtěla bych poprosit o radu jak a kam zasílat srážky ZP (to vím, to je na mou zdr.pojišťovnu) a SP. Je na mě balíček 15 000,- Tak jetli můžete spočítat čistou mzdu a odvody. Nevím jetli ten balíček chápat jako hrubou mzdu nebo jako superhrubou. Děkuji moc!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně mzdy.Pracuji ve…

Dobrý den, mám dotaz ohledně mzdy.Pracuji ve dvanáctihodinových směnách nepravidelně rozvržených v pracovních dnech noční, o víkendech noční i denní,taktéž o státních svátcích.Zaměstnavatel mne posílá na školení v mém volném čase mezi směnami.Ve výplatní pásce mám na měsíc, který jsem byla na školení trvající 8 hodin snížený základ o hodiny na školení a odečteny hodiny z pracovní doby. Příklad: V měsíci březnu jsem odpracovala 182 hodin, ale protože jsem byla ve svém volnu na školení, zaměstnavatel mi z odpracované doby odečetl 8 hodin.( 182 - 8).Měla jsem tedy na výpl. pásce vykázáno že jsem odpracovala 174 hodin.Tímto jsem nenaplnila fond pracovní doby,proto mi byl snížen základní plat,osobní ohodnocení a z toho všechny vyplývající příplatky.Postupoval zaměstnavatel správně? Děkuji za odpověď. Petra


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Firma nám poskytuje služební auto k…

Dobrý den.Firma nám poskytuje služební auto k soukromému užívání a měsíčně jako nepeněžní příjem nám odečítá 1% z ceny automobilu. Kromě toho ale ještě musíme povinně platit paušální částku 500 Kč měsíčně na soukromé kilometry.Máme také pochopitelně sepsanou smlouvu o používání auta. Já tuto službu příliš nevyužuji, tak se chci zeptat, zda tento benefit je pro mě povinný, nebo zda to mohu odříct.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení tohoto dotazu: …

Dobrý den, prosím o zodpovězení tohoto dotazu: Pracovník v rozhodném období 1.čtvrtletí 2012 z důvodu nemoci odpracoval jen 5 pracovních dní. Od 1.4.2012 mu byla snížena základní mzda. Jaký průměrný výdělek použiji pro výpočet náhrady za svátek a dovolenou v dubnu 2012? Myslím, že je správné použit pravděpodobný výdělek, ale nevím, zda počítat už nový nižší základ pro výpočet pravděpodobného průměru nebo náleži základní mzda platná v 1.čtvrtletí 2012? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci. V pracovní smlouvě…

Dobrý den, prosím o informaci. V pracovní smlouvě mám sjednanou pracovní dobu dle §79 ZP, s tím, že konkrétní pracovní dobu stanoví zaměstnavatel písemně, čili na každý jednotlivý měsíc jinak, počet hodin většinou odpovídá měsíčnímu fondu pracovní doby. Bohužel: Často se stává, že pracujeme i 6 dnů v týdnu po 10hodinách/denně, např. 4dny po 10 hod. 1 volno,3dny po 10hod., 2 dny volno atd., s tím, že prý máme nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu a tak můžeme pracovat i až 6 dnů v týdnu po 10hod.? Je tento postoj zaměstnavatele v pořádku, jsme celý den na nohou a není vyjímkou, že pracujeme i 4-5 dnů po sobě jdoucích 10hodin denně. Můžete mi prosím poradit, dáli se bránit nějak, abychom týdně nepracovali i 60hodin, i když třeba další týden máme hodin méně? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtela bych pozadat o radu, co se tyce…

Dobrý den, chtela bych pozadat o radu, co se tyce podpory v nezamestnanosti.. jestli na ni mam narok, kdyz jsem za posledni 3 roky odpracovala 2x6 mesicu ale u jinych zamestnavatelu.. jestli se podpora nepocita jen z 12 mesicu u jednoho zamestnavatele. Dekuji za radu.