FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna investiční poradenství je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Redakce

Mám uzavřené dvě smlouvy 3.12.2013 na cílovou…

Mám uzavřené dvě smlouvy 3.12.2013 na cílovou částku 50000,.kč.Zaplatila jsem dvakrát 20000,-kč k datu uzavření smluv(3.12.13)Mám ,chci-li státní příspěvek zaplatit letos také 20000,-.Chtěla bych si nastavit splátkový kalendář,tak jak tomu bylo u minulých smluv.děkuji Fišárková č.223122074 č.2149391803 finančnímu poradci nerozumím.


odpovídal(a): Redakce

daň z převodu člených práv

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat...když stát prodával byty u babičky v baráku a babička na nej neměla a tak převedla členský práva na souseda který jí dal 400tisíc,jestli musí odvádět nějakou daň? v baráku bydlí 5 rodin a 5 let budou byty splácet,dokavaď to nesplatí byt nebude stále jejich. Až po 5 letech. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Stavební spoření

Dobrý den, prosím o radu. Mám zřízeny 3 účty stavebního spoření u ČS: 1. 96tis. naspořeno, 100tis cíl.čáska, původní podmínky, zalozeno rok 2000 2. 60tis.,150tis.,nové podmínky, 2005 3. 0tis., 300tis., nové podmínky, 2020 Co bych s tímto měl provést? Měl bych některý zrušit a převést finance jinde ? Na peníze nepotřebuji v nejbližších 2 letech šáhnout. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdanění výnosů ze stavebního spoření

Dobrý den,loni mé známé skončilo stavební spoření a nechala si vyplatit naspořenou částku vč.úroků a státní podpory na BÚ, který zároveň používá i k podnikání.Předpokládám, že se tento příjem ze stavebního spoření nedaní a ani se neuvádí do daňového přiznání.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,potřebovala bych poradit.Před lety jsem…

Dobrý den,potřebovala bych poradit.Před lety jsem založila vnučkám stavební spoření/2x cyklus 5+6 let/.Nyní spoření končí a jedna z nich je plnoletá a chce je někam uložit na 3-4 roky,nechce aby s nimi nakládal někdo jiný.Nevím co ji poradit bbude se celkem jednat asi o 80ticíc .Končí jí letos i pojistka.Prosím o radu ,jsem ráda že uvažuje o pozdějším využití ,ale nevím kam je dát.Chtěla bych aby se ji dále nějak úročily. Děkuji M.Čechová cechmilus@seznam.cz


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dcera spořila dětem stavební spoření…

Dobrý den, dcera spořila dětem stavební spoření, mají tam vnoučata už naspořeno, takže se to jen úročí. Co je dobré v tuto chvíli udělat? Jsem toho názoru, že je lepší to nechat na účtech, než vnoučata vyrostou a pka si to vyberou sami. Dcera je toho samého názoru. Je to tak dobře? Nepřijdou vnoučata o nějaké výhody?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych si začít spořit-skončila…

Dobrý den, chtěla bych si začít spořit-skončila jsem se školou a začala jsem pracovat v zahraničí.Do posud jsem nebyla schopna si nic naspořit a proto bych to chtěla nyní změnit. Nejspíše by pro mě bylo stavební spoření,ale nejsem si jista,zda se to v této době ještě vyplatí. Mohli byste mi prosím poradit?


odpovídal(a): Redakce

státní podpora u stavebního spoření

Dobrý den, chtěla bych vypovědět stavební spoření uzavření smlouvy 25.4.2008 ( Modrá pyramida), tarif Kredit,varianta rychlá 5%.Vložená částka jednorázově 150.000,- Kč.Přijdu o dvě státní podpory?? Děkuji. Burdová Dana


odpovídal(a): Redakce

Sháněl jsem, kde bych mohl získat bezplatnou…

Sháněl jsem, kde bych mohl získat bezplatnou odpověď na moje dotazy. Nedělní odeslání se asi nezdařilo, tak to zkouším znovu. Jsme řadoví členové SVJ a rádi bychom získali vysvětlení od odborníka k části nabidky Stavební spořitelny pod názvem " Zajištění úvěru": Text: " U SVJ při průměrném úvěrovém zatížení bytové jednotky do 300 000,-Kč stačí na zajištění úvěru pouze vinkulace z pojištění nemovitosti, do 400 000 Kč je možný výběr mezi ručitelským prohlášením nebo zárukou od ČMZRB, nad 400 000 vždy ručitelské prohlášení " Z tohoto textu bychom rádi věděli, jaký je význam věty "vinkulace z pojištění nemovitosti". Výbor SVJ i Stavební spořitelna nám tvrdí, že nebudeme za ůvěr ručit bytem, že smlouva bude uzavřena s SVJ, jako právnickou osobou. My se domníváme, že když SVJ nemá nic než dům, ve kterém jsou naše bytové jednotky, tak vlastně budeme ručit našimi byty. Je to pravda? Dále prosíme o vysvětlení použitého pojmu "ručitelské prohlášení" a "záruka od ČMZRB" -kdo to je? Srdečné díky Jan Češek


odpovídal(a): Redakce

stavební spoření

Dobrý den. Potřebovala bych radu. Je mi 64 let, mám dvě svoje vnoučata (11 a 14 let) ve své péči a ovdověla jsem. Loni na podzim jsem každému děcku zvlášť založila stavební spoření s cílovou částkou 300000 Kč. Jsem tedy v začátku spoření a nevím, jestli mám stavební spoření ponechat, když se snížila státní podpora, nebo lze ty peníze pro děti jinak a lépe zhodnotit. Vkládám každému děcku na " Lišku" 1500 Kč měsíčně. Velice Vám děkuji za radu a odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Modrá pyramida

Dobrý den, mám u modré pyramidy nesplacený úvěr 35000 kč u smlouvy kde bylo (a je ve výpise napsáno) úročení vkladů 3.99%, chci se zeptat pokud na tento účet vložím např. 100 000 kč což je přebytek 65000 kč bude tato částka úročena 3.99%? Mám i dospořenou další částku 160000na druhé smlouvě u téže spořitelny kde mám předschválený úvěr úročení 2.99%. Chci se poradit co je pro mne výhodnější jestli splatit předčasně úvěr nebo prodloužit spoření (zvýšit cílovou částku) na druhém spoření, abych se zbavil jedné splátky úvěr - 1200kč, spoření 1500kč měsíčně. Snad to není moc velký mišmaš. Děkuji Jasa.


odpovídal(a): Redakce

Změna podmínek spoření

Dobrý den...Mám smlouvu uzavřenou již šest let-tedy jednu z nejvýhodnějších... Nedávno jsem se nechala přesvědčit a zvedla jsem cílovou částku této smlouvy z 300 000,- na jeden milion korun... Poradce mě přesvědčoval že je to výhodné-pokud by syn chtěl za čas úvěr tak bude mít velice výhodné podmínky...atd... Chtěla jsem se zeptat zda jsem tímto krokem nepřišla o některou z výhod tohoto spoření... Zda zůstává i přes zvýšení cílové částky-(kde jsem samozřejmě zaplatila z naspořené částky 7000,-)vše při starém-mám na mysli úrokovou sazbu a státní podporu. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Spořicí účet ČS

Zdravím! Mám dotaz mohu na spořící účet Č.Spořítelny šikovné spoření,ukládat nepravidelnou částku měsíčně cca od 1500 do 4500 kč Děkuji za odpověď Roubal Milan


odpovídal(a): Redakce

Spoření v EUR

Dobrý den, měl bych prosím Vás dotaz, jestli už se vyplatí mít spořící účet, nebo jakýkoliv účet na EURa. Mám občas příjem cca EUR 100 za měsíc, a nevím jestli je lepší je vyměnit za české a ty uložit, a nebo si to ukládat v EURech. Děkuji předem za odpověď. Prokop


odpovídal(a): Redakce

Srovnání spoření a termínovaných vkladů

Dobrý den, hledám srovnávací tabulku termínovaných vkladů, spořících účtů a stavebního spoření. Při pravidelném vkladu 20 000,- ročně jaký je výnos za 6 let na jednotlivých produktech. Mám to pro preznetaci. Myslíte že existuje místo kde by se to dalo snadno propočítat? zde je srovnání pouze stavebního spoření za starého zákona o SS. děkuji za informaci F.Jíra


odpovídal(a): Redakce

Pojištění bankovních vkladů v ČR

Dobrý den, chci se zeptat, do jaké výše jsou pojištěné vklady u bank? Děkuji za odpověď. Zdraví Novák


odpovídal(a): Redakce

stavební spoření

Dobrý den, mám ještě poslední dotaz. Pokud mám uzavřené stavební spoření, kde mi náleží státní dotace 3000 Kč ročně a kdyby stát tuto dotaci zrušil, týkalo by se to i těch smluv, které byly uzavřené před zrušením těchto dotací? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Modrá pyramida

Prosím o radu - z rodinných důvodů ruším spoření Modrá pyramida, které bylo psané na jméno dcery. Ta je nezletilá, stačí pro zrušení jen můj podpis nebo je třeba něco více? Případně co? Díky moc za odpověď. Jana


odpovídal(a): Redakce

stavební spoření

1.Dobrý den, chci se zeptat, pokud mám více stavebních spoření, mám nárok na více státních podpor, nebo jen na jednu? 2. Dozvěděla jsem se o Programu daňových úspor (Akademie ZFP), kde je prý možnost daňového zvýhodnění (12000,-). V zákoně o dani z příjmu v §15 jsme ale nic takového nenašla. Víte něco o tom? Děkuji mnohokrát


odpovídal(a): Redakce

exekuce na stavební spoření

Mám stavební spoření ,kde uběhla pojistná doba.Zažádala jsem o zrušení a bylo mi sděleno že na smlouvu byla dána exekuce a tímto došlo k porušení podmínek a smlouvu mi prodloužili. Sdělili mi že k tomu nepotřebují ani souhlas ani podpis klienta.Je toto pravda? Nikde v podmínkách jsem toto nenašla. Nicméně jsem podala novou žádost o ukončení a znovu mi přišlo že je nově uvalena jiná exekuce a mojí žádost o storno smlouvu ruší.Jak mám postupovat aby jsem konečně naspořené peníze dostala aniž by jsem musela pořád sepisovat nové žádosti o vyplatu peněz. Jsem již zoufalá. Děkuji za odpověď.